ATI Radeon Mac Edition - první dojmy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

ATI Radeon Mac Edition - první dojmy

Radeon

19. října 2000, 00.00 | Dlouho očekávaná Mac verze grafické karty s chipem Radeon je v prodeji - a její výkon je jednoduše úžasný.

Od pondělí je konečně ve volném prodeji nová verze Mac karty od ATI. Přesněji řečeno jsou dvě nové grafické karty osazené chipem Radeon, které se liší typem sběrnice. Chipy Radeon již byly na Macu dostupné, ale jen v nových G4 a Cube. Kartu jsme pochopitelně fyzicky k dispozici ještě neměli, a tak se kromě technického popisu budeme věnovat dojmům, které z prvního testování získali redaktoři serveru MacWeek.

Předně, karta je zatím k dispozici jen pro Macy se sběrnicemi AGP, podle stránek výrobce bude PCI verze následovat koncem roku 2000. Zato ta pak poběží na všech PCI Macích, se sběrnicemi 33MHz i 66MHz, a to i tam, kde je možné použít jen 7" karty, to znamená třeba na Performách, nebo na Power Macích 6400 a 6500.

Pokud jde o možnosti využití momentálně dodávané AGP verze, ta je vybavena konektory VGA a DVI, nové Apple monitory s ADC ale připojit nelze. Těžko hodnotit technickou náročnost doplnění karet o ADC, mně to přijde jako další marketingová mini-obstrukce, protože ADC obsahují ATI karty s Radeonem, dodávané standardně s novými Macy.

Karta je poháněna grafickým procesorem Radeon, poskytujícím hardwarovou podporu zejména 3D animací. Paměť je oproti původním kartám rozšířena na 32MB a k tomu jde ještě o paměti typu DDR (Double Data Rate). To znamená, že při stejné frekvenci čtou a zapisují data dvakrát za cyklus - datový průtok je dvojnásobný a větší porce dat výrazně zlepšují produktivitu grafického procesoru. Ve výsledku dosahují datové toky v paměti 4.3Gbitu za vteřinu. Karta generuje 333 Megapixelů za vteřinu, fill rate je 1Gigatexel (texel je zjednodušeně opakující se skupina pixelů, typicky část povrchu 3D modelu). Verze s pamětí 64MB se na Macky ještě nějaký čas určitě dodávat nebude, ATI tvrdí, že Mac hry ji zatím nepotřebují.
Speciální část hardware je věnována podpoře DVD. Výsledkem je podle zkušeností MacWeeku zlepšená reprodukce, prakticky bez rušivých artefaktů a bez problémů při synchronizaci. I když specializovaný dekodér je prý stále lepší, posun oproti 128 Rage Pro je významný. Vlastní kvalita obrazu je podle testů vynikající.

Málo platné, celkový výkon podobných karet se dnes posuzuje zejména podle jejich výkonu ve hrách, a nejinak tomu bylo ve vzpomínaném testu MacWeeku. Podle očekávání poskytuje Radeon daleko vyšší výkon, než původní 128 Rage Pro.
Quake III Arena je typickým příkladem hry, založené na Open GL. Se všemi předvolbami detailů nastavenými na maximum se karta dostala (na G4/500 256RAM) při rozlišení 640 x 480 ve 32-bitových barvách na průměr 49 snímků za vteřinu (původní karty 36 snímků). Obraz Radeonu je subjektivně jasnější i při velkých rozlišeních, kdy za stejných podmínek dosahuje 43,2snímků při 1024x768 a ještě 33,1 při 1600x1200 pixelů.
Unreal Tournament je zase hra postavená na RAVE. Za stejných podmínek dosahuje karta 43 snímků při 640x480 (38 původní) a 36 snímků při 1024x768 (22 původní).

Při testech obou her byla zaznamenána excelentní kvalita obrazu. Možná se ptáte, k čemu je dobrá honba za snímkovými frekvencemi vyššími, než je 30 snímků za vteřinu, což je hodnota, považovaná za maximum, rozlišitelné lidským okem. Těch důvodů je více, ale podle debat hráčů na Internetu je hlavní, že se tady bavíme o průměrných hodnotách. A z praxe plyne, že tam, kde se průměrná hodnota pohybuje kolem 30 snímků za vteřinu, klesne reálný výkon ve vypjatých scénách až na zhruba 15 snímků za vteřinu. A to je hodnota, považovaná hráči za nepřijatelnou. U nových Mac karet s chipem Radeon je tedy pravděpodobné, že snímková frekvence během hry neklesne pod 30 snímků za vteřinu, a to je už velmi slušné.

Pokud se někdo právě teď ohrazuje, a ptá se, kde že je seriozní zhodnocení výkonu v profesionálních 3D aplikacích, nebo jaké zlepšení nastává v práci se střihovými programy? Odpověď zatím zní - ničím podobným se zahraniční recenzenti nezabývali. Nicméně již nyní máme přislíbenou dodávku karet přímo od ATI a jakmile budeme mít k dispozici karty samotné, přineseme podrobné hodnocení i z jiného pohledu, než jen rychlosti zabíjení příšer.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: