Auto s výkonem 1.83 GHz - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Auto s výkonem 1.83 GHz

31. ledna 2007, 12.00 | "Teď už umí úplně všechno" aneb kterak spojit dohromady zájem o auta se zájmem o počítače.

Představte si, že máte takovou zatrolenou práci, že namísto pohodlného sezení se sklínkou v ruce u krbu musíte jet někam autem... ale pořád můžete poslouchat celý svůj hudební archiv, zahrnující stovky a stovky hodin hudby. Přijde-li vám SMS nebo e-mail, hudba se automaticky ztiší a zprávu si můžete – ovšemže ne přečíst, to by při jízdě nemuselo být úplně bezpečné, ale poslechnout, přečtenou prostřednictvím kvalitního hlasového syntezátoru. Pokud jste se snad v oné zprávě dozvěděli, že musíte hodinu počkat, protože klient se s vámi špatně domluvil, a pak že pojedete někam úplně jinam, kde to vůbec neznáte, pustíte si nejprve na parkovišti svůj oblíbený film, prohlédnete si streamy RSS z několika webů (mezi nimiž jistě nebude scházet MujMac) a pak si necháte vyhledat cílové místo v Google Maps a dohled nad tím, abyste se drželi trasy, přenecháte navigačnímu systému.

Po tak náročné práci se samozřejmě vydáte na zaslouženou dovolenou; celý den chodíte po horách, užíváte si krás přírody a nejzajímavější momenty snímáte digitální kamerou; potkáte se přitom se známými, kteří by o sestřih filmu velice stáli. Inu, večer prostě společně přijdete k autu, odklopíte krytku, kameru připojíte k rozhraní FireWire, a zatímco manželka/přítelkyně/přítel/manžel/děti/rodiče – to podle libosti a osobních zvyků – vzadu vaří čaj a připravují večeři, film sestřihnete a sestavíte z něj DVD; to hned v mechanice DVD-R vypálíte a při společné večeři věnujete přátelům.

Samozřejmě, že s takovým autem vám bude opravdu neobyčejně líto, když vás jednou zasáhnou neúprosné důsledky toho, že naše policie raději vybírá pokuty za překročení povolené rychlosti o tři kilometry za hodinu, než aby chytala zloděje. A po příchodu na místo, kde vůz stál... jej nenajdete. Poté, co vyčerpáte svou zásobu nadávek, vytáhnete mobilní telefon a pošlete jednu SMS; během chvilky dostanete odpověď s přesnými souřadnicemi, na nichž se vůz právě nachází. S touto informací pak je velmi slušná šance, že dokonce i česká policie vám dokáže vůz brzy vrátit... pokud si pro něj raději nezajdete sami.

QCar

V předcházejících odstavcích jsme rozhodně nepopisovali vybavení automobilů z nějakého sci-fi filmu, ani jsme neměli na mysli nejnovější model Maybachu či Bentleye: vše se může týkat vašeho docela obyčejného auta, ať jezdíte Volvem, Volkswagenem nebo třeba Octavií. Stačí jen, pokud si zabudujete do auta počítačový systém QCar, vyvíjený nizozemsko-českou firmou Q-Branch BV.

Anatomie

QCar je modulární systém založený na špičkových technologiích – a odtud je zřejmé, proč o něm píšeme právě na MujMacu: to totiž znamená, že jeho jádrem nemůže být nic jiného než počítač Apple; konkrétně Mac mini, který byl snad do auta přímo designován :). "Minimac" je už sám zcela standardně vybaven řadou služeb, o nichž jsme psali výše – standardní součástí Mac OS X kupříkladu je velmi kvalitní řečový syntezátor, více než použitelný nejen pro předčítání přijatých zpráv, ale také pro ovládání celého systému při jízdě, kdy nechceme odvracet oči a pozornost od vozovky a dopravní situace kolem (k tomu se ještě podrobně vrátíme v příštích odstavcích, až se budeme zabývat programovým vybavením). Podobně v Mac OS X nalezneme potřebnou podporu pro hudební archiv, střih videa a autoring DVD atd.

Ovšemže minimac, byť vybavený velmi dobře, sám nezvládne zdaleka všechno. Nutnou podmínkou je pochopitelně kvalitní stabilizovaný zdroj, schopný pracovat v autě; systém QCar využívá v současnosti jeden z nejlepších automobilových zdrojů, CarNetix P1900, který dokáže podle požadavků uživatele buď automaticky uspat počítač při vypnutí zapalování (a samozřejmě opět jej probudit po zapnutí) nebo umožní i práci při vypnutém zapalování s odběrem proudu z baterie. Mimochodem zde stojí za zmínku, že díky režimu "deep sleep" není vůbec nutné Mac vypínat ani v případě, že vůz má parkovat dlouhou dobu a nechceme si vybít baterii: Mac OS X v tomto režimu vydrží spát libovolně dlouho zcela bez spotřeby energie, a jedinou cenou za to pak je mírně delší čas potřebný k probuzení.

Pro zobrazení údajů QCar opět s výhodou využívá výstupu DVI/VGA minimaca i bohaté podpory nejrůznějších grafických formátů v Mac OS X (ten v současnosti kupříkladu standardně podporuje i takové věci jako využívání běžných displejů v režimu portrait, tedy o 90 º pootočených: to může být v některých konkrétních instalacích žádoucí). V nabídce firmy Q-Branch bude řada displejů: od zásuvných modulů do standardního slotu pro rádio až po jednotky zabudované na míru přímo do palubní desky vozu.

O ovládání si řekneme daleko více v odstavcích věnovaných programovému vybavení; přesto je vhodné se hned zmínit o tom, že ačkoli QCar podporuje dotykovou obrazovku a dokáže s ní pracovat, je stavěn na míru samostatnému rotačnímu ovladači (jako je kupříkladu PowerMate či NuLOOQ). To má velmi jednoduchý důvod: ačkoli dotykové obrazovky jsou oblíbené pro svou láci a flexibilitu, pro ovládání systému v automobilu jsou extrémně nevhodné – řidič se musí dívat, kam sahá, a to výrazně snižuje bezpečnost jízdy. Naproti tomu otočné ovladače lze – zvláště ve spojení s hlasovým syntezátorem a s řídícím software QCar, jež umožňuje nechat si "přečíst" současný stav – používat zcela po paměti, aniž by pozornost řidiče trpěla.

Ačkoli minimac dokáže sloužit jako hudební jukebox s téměř neomezeným obsahem a velmi pohodlným ovládáním, pro většinu řidičů je samozřejmostí přístup k tuneru. Ten standardně součástí hardware Apple není; modulární systém QCar proto obsahuje externí tuner s podporou RDS, HQCT firmy XTroniC. Ten, díky svému čtyřkanálovému výstupu a třem vnějším zvukovým vstupům, zároveň může sloužit jako předzesilovač.

QCar je uzpůsoben i k tomu, aby mohl komunikovat přímo s vlastním automobilem: snad všechna novější auta jsou vybavena standardním diagnostickým rozhraním OBD-II; součástí systému QCar proto je také bridge OBDPro, jehož prostřednictvím může řídící software získávat informace např. o okamžité spotřebě nebo o napětí palubní sítě (a tedy nepřímo stavu baterie a alternátoru).

Významnou součástí systému QCar je jednotka GB060 firmy Level, jež v sobě sdružuje řadu služeb potřebných pro zabezpečení vozidla, pro komunikaci prostřednictvím SMS (jednotka ovšem umožňuje i telefonování, případně odposlech interiéru vozu), přesnou lokalizaci založenou na systému GPS a některé další doplňkové služby.

Duše

Ačkoli samozřejmě na minimacu, který je jádrem systému QCar, lze spouštět libovolný software – od již zmíněného iMovie a iDVD pro střih videa a autoring DVD na dovolené až po, dejme tomu, špičkový navigační systém Routebuddy – pro běžné používání v autě to nestačí: zde potřebujeme specializované programové vybavení šité na míru použití ve voze. A právě takovým programem je aplikace QCar, jež řídí všechny ostatní aktivity systému.

Hardware systému QCar je modulární; nejinak tomu je s jeho programovým vybavením. Sama aplikace QCar nenabízí takřka žádné služby uživateli; namísto toho implementuje prostředí, v němž mohou pracovat jednotlivé moduly. Aplikace zajišťuje služby pro tyto moduly – kupříkladu standardní skinovatelné uživatelské rozhraní – a moduly pak nabízejí konkrétní služby uživatelům. Mezi moduly jsou pak kupříkladu přehrávač MP3, informace o aktuálním počasí a předpovědi, přehled informací o automobilu, navigátor a podobně. Aplikace QCar obsahuje framework, s jehož pomocí mohou své moduly vytvářet i nezávislí programátoři – moduly jsou samozřejmě dynamicky zaváděné "pluginy".

Vzhled

Grafické uživatelské rozhraní softwarového systému QCar – nadále budeme hovořit o "aplikaci" v širším smyslu slova, tedy se zahrnutím modulů – je založeno na třech základních typech grafických objektů: na slotech, na pracovní oblasti a na ikonách.

  • Sloty jsou obdélníkové bloky, do nichž může uživatel umisťovat moduly; moduly zde mohou zobrazovat základní přehlednou informaci o svém momentálním stavu. Povšimněte si, že sloty jsou seřazeny víceméně do kruhu; to opět souvisí se základní podporou rotačních ovladačů, kdy uživatel vybírá požadovaný slot točením (aplikace QCar však podporuje víceméně libovolný počet slotů, rozmístěných v zásadě jakkoli);
  • Pracovní oblast je větší oblast, v níž modul zobrazuje detailní údaje a jejímž prostřednictvím umožňuje uživateli je modifikovat. V pracovní oblasti je vždy nejvýše jeden modul; ten je aktivní, a s ním právě v tu chvíli uživatel komunikuje. Pro podporu menších displejů může aplikace QCar pracovní oblast běžně skrývat a zobrazit pouze tehdy, když je některý z modulů aktivní;
  • Ikony na minulém obrázku nejsou zobrazeny; jedná se o klasické ikony zobrazované u okraje obrazovky, jejichž prostřednictvím moduly mohou hlásit výjimečné a chybové stavy – kupříkladu modul sledující OBDII by tak mohl upozornit na klesající napětí palubní sítě. Ikony jsou viditelné vždy, i když modul zrovna není umístěn v žádném ze slotů.

Aplikace QCar nabízí ještě další prvky grafického uživatelského rozhraní – pracovní oblast může být zvětšena na celou obrazovku (např. pro přehrávání filmů nebo zobrazení webových stránek); aktivní prvky GUI kupříkladu mohou využít overlay překrývající celou obrazovku a nabízející konkrétní služby pro ten který ovladač (např jednoduché "přidat" / "ubrat" u pole pro nastavení číselné hodnoty); při okraji obrazovky může být pruh tlačítek, která jsou viditelná kdykoli, bez ohledu na momentální režim, pro lepší podporu ovládání prostřednictvím dotykové obrazovky a podobně.

Řízení

Jak už jsme se zmínili, ačkoli aplikace QCar plně podporuje i instalace vybavené pouze dotykovou obrazovkou, primárně je navržena pro řízení prostřednictvím otočného ovladače typu PowerMate či NuLOOQ. Uživatelské rozhraní je navrženo tak, aby bylo možné s ním kompletně pracovat na základě pouhých čtyř základních akcí:

  • doleva – volba předchozí položky nebo snížení aktuální hodnoty; ve standardní konfiguraci samozřejmě odpovídá pootočení ovladačem doleva;
  • doprava – volba následující položky nebo zvýšení aktuální hodnoty (vice versa);
  • zvolit – aktivace zvolené položky, použití nastavené hodnoty, přechod na další službu: typicky stisknutí ovladače nebo vhodného tlačítka;
  • zpět – deaktivace aktuální položky, přechod zpět do předchozí nabídky služeb: v minimalistické instalaci např. s PowerMate delší přidržení ovladače, jinak vhodné tlačítko.

Výše popsané služby postačují pro práci se systémem QCar; pro větší pohodlí ovšem může konkrétní ovládací hardware podporovat také tyto funkce, jimž pak bude řídící program rozumět:

  • výchozí – přechod do výchozí postavení; totéž, jako kdyby uživatel tak dlouho používal službu zpět, dokud to má smysl;
  • QCar – aplikace obsahuje standardní modul "QCar", jehož prostřednictvím lze kupříkladu umisťovat moduly do slotů, řídit hlasitost, vybalancování sterea a předních/zadních reproduktorů, vypnout či uspat počítač a podobně. Je-li k dispozici vhodné tlačítko na ovladači, lze mu přiřadit přímý přechod do tohoto modulu;
  • změna hodnoty: pokud konkrétní ovládací hardware nabízí speciální služby pro změnu aktuální hodnoty nezávislé na točení (např. naklánění), lze jich využít;
  • hlasitost: pro větší pohodlí uživatele – aby nemusel při každé změně hlasitosti aktivovat modul "QCar" – by konkrétní hardware měl nabízet možnost přímého ovládání hlasitosti. Např. ovladač PowerMate k tomu může využít službu "push&rotate"; NuLOOQ má na to dostatek volných tlačítek;
  • myš/klávesnice apod. – samozřejmě, že aplikaci QCar lze ovládat i z klávesnice a/nebo myší; spáruje-li tedy např. uživatel systému QCar s minimacem bluetoothovou klávesnici a myš, může je bez omezení používat.

Popsané ovládání je dostatečně flexibilní pro různé konfigurace ovladačů, šité na míru konkrétním vozům: kupříkladu v Range Roveru pro řízení systému QCar jsou určeny ovladače na volantu – na levé straně doleva, doprava a zvolit (jehož delší přidržení odpovídá funkci zpět), na pravé straně pak řízení hlasitosti:

Konkrétní ovladače

Přestože systém QCar podporuje i řízení pomocí tlačítek jako na minulém obrázku nebo bez jakéhokoli samostatného ovládacího hardware jen prostřednictvím dotykové obrazovky, základem je vždy design "do kruhu", který odpovídá rotačním ovladačům. Podle toho jsou navrženy i konkrétní prvky jeho grafického uživatelského rozhraní.

Jako příklad si můžeme ukázat nabídku – na rozdíl od běžných počítačových menu je nabídka aplikace QCar formována zhruba do oválu; v něm vedle sebe stojí jednotlivé příkazy a mezi nimi opět lze volit pomocí signálů doleva a doprava, přičemž samozřejmě zvolit spustí vybraný příkaz:

Jiným hezkým příkladem je výběr ze seznamu alternativ ("browser"): i ten je formován do podobného oválu; uvnitř jsou konkrétní možné hodnoty, zatímco v něm jsou služby pro stránkování a pro případný přechod na vyšší úroveň, vybíráme-li z hierarchicky organizované struktury (jakou je třeba systém složek a souborů na disku).

Příkladem může být třeba ukládání modulu do zvoleného slotu, kdy seznam zobrazuje všechny moduly, jež jsou pro použití v daném slotu přípustné:

Za povšimnutí v tomto nastavení obrazovky stojí to, že různé sloty mohou mít různou velikost. Také je v tomto nastavení využit při pravém okraji obrazovky pruh tlačítek pro ovládání pouze prostřednictvím dotykové obrazovky.

Kde to roste?

Ve skutečnosti jsem na začátku článku nenapsal docela pravdu: tak trochu se o text popisující budoucnost jedná. Celý systém QCar, jak hardware, tak i software, je v současné době v alfa versi. Hardware je právě nyní vestavován do tří testovacích vozů; z jednoho z nich právě pocházejí obrázky doprovázející tento článek. Aplikace QCar je také v současnosti široce testována – vzhledem ke své flexibilitě může pracovat i v existujících instalacích, mezi něž patří kupříkladu i známá Tatra – a k dispozici pro zájemce by měla být někdy v průběhu jara.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Software  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: