Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Benchmarkové testy nového Macu mini
21. června 2010, 00.00 | Macworld provedl benchmarkové testy klientského modelu modernizovaného Macu mini, podle očekávání podal výkony téměř shodné s modernizovaným bílým MacBookem, hlavní změnu představuje zdvojnásobení výkonu grafiky.
Minulé úterý Apple uvedl modernizované Macy mini, které přinesly řadu zajímavých novinek. Pochopitelně se počaly objevovat další podrobnější informace o těchto strojích, mimo jiné už byly rozebrány, takže víme, co se ukrývá v jejich nitru.
A jak se dalo čekat, již jsou dostupné také první výsledky výkonnostních testů. Opět s nimi přichází Macworld, který minulý týden podrobil svým benchmarkovým testům základní klientský model Macu mini (Macworld už předtím zveřejnil některé dodatečné podrobnosti k tomuto stroji, MůjMac nejzajímavější zjištění zmínil v reportáži z rozebírání a Macworld též nabízí sadu kvalitních fotografií nového Macu mini.)
Stručná rekapitulace vlastností nového Macu mini
Než se podíváme na výsledky výkonnostních testů Macworldu, stručně si zopakujme, co nového vlastně tento stroj přináší.
Hlavní změnu představuje použití nového celohliníkového „unibody“ pouzdra, hodně připomínající pouzdra MacBooků Pro. Zároveň se změnily také některé nabízené přípojné porty a konektory na zadním panelu, DVI port nahradilo rozhraní HDMI umožňující snadné připojení HD televizorů (podporuje i výstup zvuku) a namísto pěti portů USB 2.0 letošní model nese čtyři USB porty a zásuvku SD karet. (Mimochodem, teď se ukázalo, že zásuvka podporuje karty nového standardu SDHX, což blíže probíráme v tomto článku).
To vše jsou samozřejmě vítané změny, ale přímý vliv na výkon nemají, ovšem Apple inovoval též útroby stroje, což už se v testech přirozeně projevilo.
„Klientský“ model Macu mini (tedy ten, který má nainstalovanou klientskou variantu Snow Leoparda a obsahuje optickou mechaniku a jeden pevný disk) se nyní dodává pouze jeden, zatímco předtím existovaly takové modely dva.
Nová základní standardní konfigurace (v USA prodávaná za 699 USD) Macu mini nabízí 2,4GHz procesor Core 2 Duo, 2 GB RAM DDR3, 320GB 5400otáčkový pevný disk a především novou integrovanou grafiku NVIDIA GeForce 320M.
Nahrazuje dva loňské modely, jež oba používaly integrovanou grafiku NVIDIA GeForce 9400M. Levnější z nich (za 599 USD) měl 2,26GHz procesor Core 2 Duo, 2 GB RAM a 160GB disk, zatímco dražší (za 799 USD) obsahoval 2,53GHz procesor, 4 GB RAM a 320GB disk.
Od loňského října se dodává také serverová konfigurace Macu mini, tu však zatím Macworld neměl k dispozici. Slibuje však, že přinese její recenzi (zahrnující též benchmarkové testy), až ho dostane.
Serverový model by měl podávat vyšší výkony, protože je vybaven dvěma 500GB disky (jeden z nich nahrazuje optickou mechaniku), nově navíc jde o rychlejší 7200otáčkové disky. Výkonnostní přínos tohoto hardwaru však bude jasnější teprve poté, co Macworld provede potřebné testy.
Macy použité v testech
Macworld samozřejmě spolu s novým Macem mini otestoval ještě několik dalších Maců, aby zjistil, jak si nový stroj vůči nim vede.
Přirozeně nový základní 2,4GHz Mac mini porovnával s jeho předchůdci, tedy především se dvěma výše zmíněnými klientskými modely z podzimu 2009, s 2,26GHz a 2,53GHz stroji vybavenými GeForce 9400M. A dále srovnával ještě s 2GHz Macem mini z loňského jara, prvním základním Macem mini s GeForce 9400M. Všechny tyto stroje byly osazeny 2 GB RAM, s výjimkou 2,53GHz modelu, který měl 4 GB RAM.Kromě předchůdců se testovaly ještě další typy Maců. Byly to dva stroje, letos v květnu modernizovaný bílý 2,4GHz MacBook a dále 21,5“ iMac s 3,06GHz procesorem Core 2 Duo. Bílý MacBook používal stejně jako Mac mini 2 GB RAM, ale iMac má standardně 4 GB.
Všechny tyto Macy pracovaly pod Snow Leopardem, avšak ne stejné verze, Mac mini už používal Mac OS X 10.6.4, zatímco bílý MacBook provozoval Mac OS X 10.6.3 a zbylé stroje Mac OS X 10.6.
Výsledky výkonnostních testů
Jako vždy Macworld výše popsané Macy prověřoval svými benchmarkovými testy Speedmark 6, navrženými tak, aby měřily výkon Maců při provozování obvyklých aplikací pod Snow Leopardem.
Výsledky testů uvádějí dvě tabulky v článku Macworldu, první srovnává výkony nového Macu mini s jeho předchůdci a druhá s bílým MacBookem a s 21,5“ iMacem. Podívejme se, jaká zjištění tyto testy přinesly:
Porovnání nového modelu s jeho předchůdci
Nový základní model Macu mini s 2,4GHz procesorem spadá vlastně těsně mezi své dva předchůdce a to potvrdila také většina dílčích testů, v 9 z celkových 16 dal nový stroj výsledky ležící právě mezi hodnotami 2,26GHz a 2,53GHz modelů z loňského podzimu.
Pokud jde o celkové skóre testů Speedmark 6, snažící se jedním číslem vyjádřit celkový výkon stroje, nový model dosáhl 117 bodů, takže za svým 2,53GHz předchůdcem zaostal pouze o jeden bod. Na tom ovšem měla zásluhu především mnohem výkonnější grafika (jíž se věnujeme podrobněji níže).
Letošní model svého výše taktovaného předchůdce překonal například v testu Aperture, kde byl loňský 2,53GHz Mac mini o 12 procent rychlejší a v testu exportu z iMovie potřeboval nový stroj čas kratší o 8 procent. Rychlejší byl i v testu duplikace souborů (to naznačuje, že nový model má o něco výkonnější disk).
V řadě testů, kde záleží hlavně na výkonu procesoru, byl ovšem 2,53GHz Mac mini rychlejší. Zcela anomálně se však choval nový Mac mini v testu extrakce DVD programem Handbrake, kde dal zcela nejdelší čas, překonal ho dokonce i 2GHz Mac mini z března 2009, jeho výsledek se pohyboval na úrovni MacBooku Air s externí optickou USB mechanikou. Macworld test provedl několikrát s různými DVD, avšak opakovaně dostával obdobné výsledky, vysvětlení zatím nezná, stále ho hledá.
Nový základní Mac mini by se ovšem měl srovnávat spíše s předchozím 2,26GHz modelem a proti němu byl pochopitelně rychlejší ve všech testech (s výjimkou testu programu Handbrake). Celkové skóre měl nový stroj vyšší asi o 13,5 procenta (117 proti 104 bodům), v testu Aperture byl rychlejší o 18 procent a v testu exportu z iMovie o 14 procent. Zcela poslední samozřejmě skončil 2GHz Mac mini, vzájemné odstupy jednotlivých modelů zhruba odpovídají rozdílům v taktovacích frekvencích procesorů.
Výkon grafiky
Opravdu zásadní rozdíly však odhalily testy 3D grafiky. Speedmark 6 k tomu využívá hru Call of Duty 4 a měří dosažené snímkové rychlosti. Výsledky tohoto testu potvrdily tvrzení Applu, ten udává, že nová integrovaná grafika GeForce 320M podává dvojnásobný výkon proti předchozí (rovněž integrované) grafice GeForce 9400M.
A přesně to zjistily testy Macworldu, nový 2,4GHz Mac mini v Call of Duty 4 dosáhl 36,1 snímku/s, zatímco všechny ostatní modely s GeForce 9400M) zvládaly jen 18,3, případně (2GHz model) 18,4 snímku/s.
Nová grafika je skutečně dvakrát rychlejší, což se pochopitelně projevilo v celkovém skóre, jež má nový základní model Macu mini téměř na úrovni předchozího 2,53GHz model, přestože ten používal výše taktovaný procesor a navíc ještě 4 GB RAM.
Porovnání s jinými Macy
Velké překvapení nepřineslo ani srovnání s jinými typy Maců. Téměř shodné výkony podával nový bílý MacBook, jeho celkové skóre bylo jen o bod vyšší a výsledky většiny dílčích testů se lišily pouze o několik málo sekund (většinou měl nepatrný náskok notebook, jen v 3D grafice trochu zaostal).
Když porovnáte technické specifikace nového Macu mini a modernizovaného bílého MacBooku, uvidíte, že se vnitřní hardware těchto strojů do značné míry shoduje, což vysvětluje podobnost jejich výsledků.
Ovšem proti 21,5” 3,06GHz iMacu i po letošní modernizaci Mac mini výkonnostně stále zaostává, s výjimkou grafiky. Avšak iMac byl vybaven výše taktovaným procesorem, 4 GB RAM a 500GB 7200otáčkovým diskem, což se přirozeně muselo projevit.
Celkové skóre iMacu (148 bodů) bylo o 27 procent vyšší a též v dílčích testech závislých na výkonu procesoru mu stačily podstatně kratší časy. Pouze v testu 3D grafiky dopadl lépe nový Mac mini, tam se opět ukázal náskok nové GeForce 320M proti GeForce 9400M užívané nejlevnějším iMacem (který v USA stojí 1 199 USD).
Konkrétně předváděl v Call od Duty 4 nový Mac mini o 65 procent vyšší snímkové rychlosti (36,1 proti 21,9 snímku/s). iMac byl kupodivu také pomalejší v exportu z iMovie, ale to byl opět jeden z anomálních výsledků (které se však objevily i v předchozích testech iMaců).
Zhodnocení výsledků testů
Benchmarkové testy klientského modelu nového Macu mini dopadly přesně podle očekávání. Oproti loňským modelům podává (až na několik málo výjimek) výsledky odpovídající taktu procesoru a nová integrovaná grafika poskytuje opravdu dvojnásobný výkon, takže v tomto směru došlo k citelnému zlepšení.
Nový základní Mac mini poskytuje výkony téměř shodné s letošním bílým MacBookem, což plyne ze značné podobnosti jejich hardwaru, avšak proti nejlevnějšímu iMacu nadále zaostává (kromě grafiky).
Ani to ale není nijak překvapivé, protože iMac nabízí výše taktovaný procesor, větší RAM a rychlejší disk. Do jisté míry ovšem půjde zvýšit též výkon Macu mini dodatečným volitelným vybavením. Lze nasadit 2,66GHz procesor, ale ten vychází dost draho, výhodnější tak bude spíše rozšíření RAM a nasazení rychlejšího disku.
Jenže zatímco RAM lze nyní i od Applu zvětšit až na 8 GB u všech Maců mini, u disků poskytuje Apple mnohem omezenější výběr. Pro klientský model lze dostat jen větší, ale nikoli už rychlejší disk. Naproti tomu serverová konfigurace se dvěma 7200otáčkovými disky by měla přinést odpovídající výkon, bude proto zajímavé, co zjistí její testy, jež Macworld slibuje, až tento stroj dostane.
Více sice ukáží až příslušné testy, ale již nyní se lze domnívat, že se 7200otáčkový disk na výkonu odrazí. Je proto docela dobře možné, že třetí strany začnou časem nabízet rychlejší disky i pro klientský Mac mini. (Díky novému hliníkovému pouzdru a úspornější čipové sadě by neměly být větší potíže s jejich zvýšeným zahříváním.)
Zajímavé by též nepochybně bylo změřit výkon po nasazení SSD disku, avšak takovýto disk s dostatečnou úložnou kapacitou by zatím vyšel dráž než celý počítač (zřejmě právě proto je Apple do levnějších modelů Maců nenabízí).