Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Benchmarkové testy nových MacBooků Pro
19. dubna 2010, 00.00 | Primate Labs nabízí výsledky svých syntetických testů Geekbench pro všechny nové MacBooky Pro a Macworld již přinesl výsledky aplikačních testů alespoň pro 15“ model s 2,4GHz procesorem Core i5. Výsledky všech testů ukazují, že nové stroje s mobilními Nehalemy jsou skutečně znatelně výkonnější.
Apple minulé úterý uvedl na trh nové MacBooky Pro a všichni pochopitelně chtějí vědět, jaký výkon nové modely podávají oproti svým předchůdcům, zejména ty osazené procesory Core i 5 a i7 s novou architekturou Nehalem./
Apple sice na svých stránkách nějaké údaje o výkonu uvádí, ale je pochopitelné, že si vybere ty výsledky, které vypadají nejlépe, proto se čeká, až budou dostupné výsledky nezávislých testů.
A ty se už skutečně začínají objevovat, v tomto článku se podíváme na dva - na syntetické testy Primate Labs, jež shrnula uživateli naměřené výsledky pro všechny nové modely a dále na aplikační testy Macworldu, který je však má zatím hotové pouze pro 2,4GHz 15“ model.
Výsledky syntetických testů Geekbench
Kanadská firma Primate Labs dodává testy Geekbench (nyní již ve verzi 2.15), jež dovolují měřit výkon srovnatelným způsobem na různých hardwarových a softwarových platformách. Jde ovšem o testy syntetické, zkoumající výkon určitých subsystémů počítače, především výpočetní výkon procesoru a propustnost paměti, zatímco výkon skutečných aplikací ovlivňují četné další faktory (tenhle dokument blíže vysvětluje, co vlastně testy Geekbench zjišťují).
Testy Geekbench se pochopitelně měří též výkony Maců, a tak mohla Primate Labs první závěry ohledně nových MacBooků zveřejnit již minulý týden na svém blogu.
Už v únoru vyvolaly velký rozruch výsledky testů Geekbench zveřejněné přes webové rozhraní, které se zdály pocházet od prototypu MacBooku Pro s procesorem Core i7. Tehdy se samozřejmě nevědělo, zda jsou autentické, ale hodnoty naměřené na nově uvedených strojích naznačují, že skutečně byly a nyní Primate Labs nashromáždila dostatek údajů, aby bylo možné nové modely porovnat mezi sebou a s jejich předchůdci.
Podmínky provádění testů Geekbench
Výchozí data pocházejí od uživatelů využívajících webové rozhraní Geekbench Result Browser pro zveřejňování a zobrazování výsledků testů Geekbench na Webu. Je ovšem třeba mít na paměti, že, jak již bylo řečeno, jde o syntetické testy, měřící především výkon procesoru a RAM, naopak vliv grafické karty se na nich téměř neprojevuje.
Primate Labs ovšem proti zmíněnému webovému rozhraní výsledky uspořádala do přehlednější podoby, diagramy zobrazují hodnoty naměřené na nových MacBoocích Pro testy Geekbench 2.1.5 pod Mac OS X 10.6.3, jež byly vybaveny alespoň 4 GGB RAM (nové modely se dodávají přinejmenším s touto kapacitou paměti).
Získané výsledky
Primate Labs nabízí tabulky a diagramy srovnávající výkon všech dostupných konfigurací procesorů nových 13”, 15” a 17“ MacBooků Pro v testu celkového výkonu (Overall performance), v testu celočíselných výpočtů (Integer performance), v testu výpočtů v pohyblivé čárce (Floating point performance), v testu propustnosti paměti (Memory performance) a v testu výpočtů STREAM (Stream performance), zkoumajících propustnost paměti při určitých výpočtech, tabulky zároveň zahrnují též hodnoty pro předchozí modely z loňského roku, takže je lze porovnat s letošními novinkami.
Nové stroje samozřejmě poskytují vyšší výkon, za povšimnutí však stojí, že mobilní Nehalemy nasazené do letošních 15“ a 17“ modelů podávají na stejné taktovací frekvenci mnohem vyšší výkon. V důsledku toho nejpomalejší nabízený procesor Core i5 (na 2,4 GHz) dal lepší hodnoty než nejvýše taktované procesory Core 2 Duo (nepřekonal ho ani 3,06GHz Core 2 Duo).
Zde se jasně projevují přednosti architektury Nehalem procesorů Core i5 a i7, přičemž vyšší výkon podávají jak ve vícevláknových, tak v jednovláknových úlohách. Ve vícevláknových úlohách výkon posiluje technologie Hyper-Threading zdvojující počet souběžně zpracovávaných programových vláken, naopak v jednovláknových úlohách pomáhá technologie Turbo Boost zvyšující taktovací frekvenci aktivního procesorového jádra (zatímco ostatní jádra se vypnou).
Nehalemy navíc mají novou paměťovou architekturu (řadič paměti integrují přímo do sebe), což se projevilo ve výrazně vyšších výsledcích testů paměti, zvlášť patrné je to v testech STREAM měřících hrubou propustnost paměti.
Náskok procesorů Core i5 a i7 proti Core 2 Duo je v testech Geekbench jasně zřetelný. Zvlášť významný rozdíl se objevuje ve výpočtech v pohyblivé čárce, nárůst v celočíselných výpočtech už tak výrazný nebyl. Náskok mobilních Nehalemů proti procesorům Core 2 Duo na srovnatelných frekvencích dosahuje až desítek procent.
Pokud však jde o rozdíly mezi procesory Core i5 a i7, ty pochopitelně již tak silné nejsou, Primate Labs dochází k závěru, že pro většinu úloh podává dostatečný výkon už Core i5, z hlediska poměru ceny a výkonu vycházejí modely s Core i5 lépe. Budete-li však požadovat maximální výkon, bude řešením Core i7, za což si bude třeba připlatit, ale rozdíl není závratný. Primate Labs ale přesto doporučuje pořídit si procesor Core i5 a ušetřené peníze investovat raději do rozšíření RAM na 8 GB.
Macworld provedl aplikační benchmarkové testy 2,4GHz 15” MacBooku Pro
Macworld pravidelně provádí výkonnostní testy nových Maců, přičemž zkoumá jejich výkon ve skutečných aplikacích za standardizovaných podmínek a pochopitelně začal takto proměřovat také nové MacBooky Pro s mobilními Nehalemy.
Zatím však získal hotové výsledky jen pro jeden model, totiž pro nejnižší 15“ MacBook Pro s procesorem Core i5 na 2,4 GHz, který se v USA prodává za 1 799 USD, zatímco předchozí srovnatelný 15“ model za 1 699 USD byl vybaven procesorem Core 2 Duo na 2,53 GHz.
Výkon všech Maců zahrnutých do testování se prověřoval sadou benchmarkových testů Speedmark 6, novou sadou navrženou s ohledem na moderní hardware a Snow Leoparda.
Stroje zařazené do testů
Nový 2,4 GHz 15“ MacBook Pro se porovnával s třemi předchozími 15“ MacBooky Pro osazenými procesory Core 2 Duo, a to na frekvencích 2,53, 2,66 a 2,8 GHz. Všechny stroje byly vybaveny 4 GB RAM a používaly Mac OS X 10.6.3.
Zkoumaný nový model s Core i5 sice má vlastně o trošku nižší taktovací frekvenci procesoru než jeho předchůdce, klesl z 2,53 na 2,4 GHz, přesto však nový stroj podal v testech lepší výkony, a to díky výkonnější architektuře Nehalem.
Jde hlavně o účinek dvou již výše zmiňovaných technologií. Hyper-Threading dovoluje, aby se fyzicky dvoujádrové mobilní procesory Core i5 a Core i76 jevily Mac OS X jako čtyřjádrové, což se uplatní u aplikací optimalizovaných pro vícejádrové systémy. Naopak pro jednovláknové aplikace má největší význam technologie Turbo Boost dovolující zvýšit taktovací frekvenci aktivního jádra, v případě mobilního 2,4GHz procesoru Core i5 toto přetaktování může jít až na 2,93 GHz.
Nový úvodní model 15” MacBooku Pro kromě toho nabízí 320GB disk s 5 400 otáčkami za minutu, zatímco jeho předchůdce používal 250GB disk se stejnou rotační rychlostí.
Výsledky testů Speedmark 6
Celkové skóre v testech Speedmark 6 měl nový 2,4GHz stroj s Core i5 o 23 procent vyšší než jeho 2,53GHz předchůdce (146 namísto 119 bodů) a lepšího celkového skóre nedosáhl ani 2,8GHz model s Core 2 Duo (ten dal jen 140 bodů).
Pokud jde o výsledky dílčích testů, nový 2,4GHz MacBook Pro byl proti 2,53GHz předchozímu modelu rychlejší o 10 procent v testech Photoshopu, v testu Cinebench s využitím procesoru už o 26 procent, v Aperture o 29 procent a v testu MathematicaMark 7 o celých 39 procent (v tomto matematickém programu se pochopitelně vyšší výpočetní výkon procesoru projeví nejvíc).
Nový úvodní 15” model však nepřekonal jen svého předchůdce ze stejné cenové kategorie, dal lepší výsledky také oproti předchozí střední a nejvyšší standardní konfiguraci, tedy 15” MacBookům Pro s procesory Core 2 Duo na 2,66 a 2,8 GHz.
Ve srovnání s předešlým nejvyšším 15“ modelem dosáhl v testech Speedmark 6 o 5 procent vyššího celkového skóre, v testech Photoshopu měl náskok 7 procent a v aplikacích více závislých na procesoru se rozdíly projevily ještě výrazněji. Konkrétně v testu Cinebench byl nový stroj lepší o 17 procent, v testu Aperture o 19 procent a skóre pro MathematicaMark 7 měl o 16 procent vyšší. A v programech iPhoto a Compressor dal nový základní 15” model téměř shodné výsledky s předchozím špičkovým modelem.
Jediným testem, v němž MacBook Pro s Core i5 nedokázal překonat předchozí 2,8GHz model, byl WorldBench 6, testující aplikace Windows provozované v Parallels Desktopu, kde staršímu stroji s 2,8GHz Core 2 Duo stačil více než o minutu kratší čas a též 2,66GHz loňský model překonal čas nového stroje. Je však dost pravděpodobné, že Parallels Desktop ještě není plně optimalizovaný pro nový hardware.
Výkony grafiky
Nové 15” a 17” MacBooky Pro přinášejí také novou grafickou technologii, jež automaticky přepíná mezi (přímo v procesoru) integrovanou grafikou Intel HD a samostatnou grafickou kartou GeForce GT330M. Apple tvrdí, že tenhle nový grafický subsystém je mnohem výkonnější proti předchozímu úvodnímu 15“ modelu, protože ten používal v čipové sadě integrovanou grafiku GeForce 9400M a samostatnou grafickou kartu vůbec neměl, tu nabízely až vyšší modely.
A výsledky testů hry Call of Duty 4 slova Applu jednoznačně potvrzují, proti svému 2,53GHz předchůdci s GeForce 9400M předvedl nový 2,4GHz stroj 3,5krát vyšší snímkovou rychlost, dosáhl 68,4 snímků/s, zatímco předešlý úvodní 15“ MacBook Pro dal nepříliš uspokojivých 19,6 snímku/s (integrovaná grafika GeForce 9400M na náročnější hry prostě nestačila, ačkoli mezi integrovanými řešeními patří k těm výkonnějším).
A projevil se i vyšší výkon nové grafické karty GeForce GT 330M proti kartě GeForce GT 9600M v předchozích vyšších 15“ modelech, jejich snímkové rychlosti nový stroj překonal o víc než 10 procent. (V případě nových 13“ MacBooků Pro bude nutné počkat na výsledky testů, protože tyto stroje sice nadále zůstávají u procesorů Core 2 Duo, ale obsahují novou v čipové sadě integrovanou grafiku NVIDIA GeForce 320M, jež by měla být mnohem výkonnější.)
Srovnání s 27” čtyřjádrovým iMacem
Macworld provedl ještě jedno srovnání, kdy nový 2,4GHz 15“ MacBook Pro postavil proti stolnímu Macu s obdobným procesorem, porovnal ho s 27“ iMacem osazeným 2,66GHz procesorem Core i5.
Nepřekvapivě tentokrát zvítězil iMac. Ten totiž používá stolní verzi procesoru Core i5, jež se od mobilní verze značně liší (má čtyři fyzická jádra, nepodporuje však Hyper-Threading, ten nabízí až stolní Core i7). Stolní počítač navíc měl proti notebooku vedle silnějšího procesoru k dispozici též výkonnější pevný disk, užíval 1TB disk se 7 200 otáčkami za minutu.
Celkové skóre iMacu pro Speedmark 6 tak vyšlo o 44 procent vyšší (211 proti 146) a v testu Cinebench byl stolní stroj o 41 procent rychlejší. A lepší výsledek dal iMac rovněž v testu Call of Duty 4, o plných 28 procent (87,2 snímku oproti 68,4).
iMac s Core i5 byl tedy o dost rychlejší, je ovšem třeba vzít v úvahu, že se jedná o stolní hardware, který se nemusí příliš ohlížet na spotřebu energie (iMacy s Core 2 Duo používaly a používají mobilní procesory, ale nové čtyřjádrové 27“ modely přešly na stolní procesory, dovolilo to jejich rozměrnější, rozsáhle přepracované pouzdro), zatímco nové MacBooky Pro by i při takovýchto výkonech měly být schopné pracovat značně dlouho na baterii (také to ovšem budou muset ověřit testy).
A když se porovnají výkony nového 2,4GHz 15” MacBooku Pro s výsledky loňských nových iMaců vybavených procesory Core 2 Duo, dává nový notebook srovnatelné a v některých případech dokonce lepší hodnoty (přestože iMacy používají výkonnější stolní disky).
Zhodnocení výsledků
Testy Macworldu tak jasně ukazují, že díky procesoru Core i5 i letošní základní 15” model MacBooku Pro poskytuje vyšší výkon než všechny předchozí konfigurace s Core 2 Duo, včetně té nejvyšší. Na iMac s Core i5 sice notebook samozřejmě dost ztrácí, ale iMacům s Core 2 Duo se v zásadě vyrovná.
Citelně výkonnější je též nová grafika, jejíž snímkové rychlosti se téměř vyrovnají iMacům s Core 2 Duo vybaveným samostatnými grafickými kartami, o loňských MacBoocích Pro se samostatnou grafikou ani nemluvě, rozdíl oproti integrované grafice GeForce 9400M je samozřejmě ohromný.
Když tedy takové výkony podal i nejlevnější 15” MacBook Pro s Core i5, dá se předpokládat, že vyšší modely nových 15“ a 17“ notebooků na tom budou ještě lépe, Macworld je pochopitelně již testuje a slibuje, že brzy zveřejní výsledky, bude nepochybně zajímavé sledovat, jak si povedou vůči čtyřjádrovým iMacům.