Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Budapešť podruhé - a hodně zblízka
27. února 2001, 00.00 | Do Budapešti jsme se nejeli jen podívat na technologie, ale i komunikovat s lidmi. A jak jsme diskutovali s člověkem, který má naši zemi u Apple na starosti?
Celkový průběh akce Apple Creative Event Budapest již popsal ve včerejším článku Jan Březina, já se zaměřím na tu méně oficiální část celé akce - večeři pořádanou na lodi.
Nebudu se zabývat ani tak samotným jídlem či pitím, ačkoliv se našly okamžiky, které mě pobavily: například na stole stojící skleněné karafy neobsahovaly, jak by se dalo dle barvy soudit, červené a bílé víno, ale colu a jakousi bublinkovanou limonádu v barvě bílého - zlatá Vinea. Kapacita nám vyhrazené lodi byla dle všeho zcela vyčerpána, loď praskala ve švech a místnůstka (jinak se to nazvat nedá) vyhrazená pro teplý bufet byla doslova nacpaná.
Důležitější však byly rozhovory, které probíhaly mezi mezinárodními účastníky, pro českou "výpravu" byl asi klíčový "kulatý stůl", který improvizovaně uspořádala CDS s zástupcem Apple Europe, což je od začátku roku pan Shahin Gashti. V Apple Europe zastává pozici Area Sales Managera pro oblast střední a východní Evropy a Blízkého Východu.
Diskuze v poměrně úzkém kroužku, limitovaném kapacitou stolu a přilehlých uliček, se kromě pana Hanouska za CDS zúčastnili zástupci několika dealerů z různých regionů republiky a také zástupci tisku. Prvním bodem, který byl "navrtán" už na předchozí tiskové konferenci, byly ceny. Pan Gashti, který se teprve seznamuje s oblastí, která spadá pod jeho kompetence, byl poněkud překvapen informací, že rozdíl mezi doporučenými cenami v Apple Storu v US a našimi koncovými cenami může být až tak markantní a přislíbil, že se bude cenami zabývat, konkrétní výsledky zatím pochopitelně v ruce nemáme.
Zde se na moment vrátím zpět z Budapešti: právě jsem si udělal porovnání Evropa vs. Amerika, a vycházíme z něj, zvláště u dražších strojů (což jsou všechny kromě iMaca), bezkonkurenčně nejhůř... Začal jsem pochopitelně v Apple Store US, a porovnával s koncovými cenami v Německu, Polsku, České Republice a Maďarsku (použil jsem údaje dostupné na stránkách jednotlivých zastoupení pro každou zemi, tedy www.apple.cz, .pl, .de, a .hu a pochopitelně www.apple.com), pro Evropu jsem bral ceny netto, tedy bez DPH, na americký systém daní jsem zatím nepřišel (jestli tam DPH nemají vůbec, tak je snad nakonec začnu mít i rád...). I z tohoto poměrně krátkého a ne zcela kompletního přehledu mi vyšly výsledky, které nepotěšily - ceny na nejnovější Titanium PowerBook jsou vůči US v Německu a Polsku vyšší o 7, resp. o 9 %, zatímco v České republice o 29%!
Znova upozorňuji, že se v případě Evropy bavíme o cenách bez DPH a nelze je zcela srovnávat s cenami v US, vzhledem k nákladům na dopravu, logistiku, lokalizaci apod., ale porovnání s okolními zeměmi, například s Polskem, by mělo vycházet shodně. Maďarské ceny na Titanium PowerBook jsem nenašel, ale při porovnání ceny staršího modelu G3 s cenou v Čechách mi vycházely zhruba podobné částky. Nechci z těchto údajů (předesílám, že přes veškerou pečlivost se jedná pouze o asi hodinovou rešerši na nejrůznějších webech + kalkulace a laborace v Excelu, takže chyba není 100% vyloučena - to abych nebyl ukamenován) dělat v tento okamžik generální závěry, ale zdá se, že u nás s cenami není "něco" zcela v pořádku. Neodpustím si dodat obligátní "tématu se budeme nadále věnovat".
Po této krátké vsuvce se vrátíme zpět do Budapešti - ke slovu se dostali dealeři a na přetřes přišla otázka servisování počítačů. Pokud se někdo setkal s problémem, který bylo nutno řešit hardwarovou cestou, zpravidla hořce zaplakal a často se na dlouhé týdny či měsíce rozloučil se svým strojem – díkybohu, že v některých případech dealeři zapůjčí náhradní počítač.
Pokud jste například majitelem iBooku, tak váš barevný oblíbenec v případě poruchy poputuje do Holandska, kde bude opraven, a následně zpět. V případě, že se jedná o záruční opravu, jde toto všechno na vrub Applu, v případě pozáruční opravy bych jenom účet za dopravu nechtěl ani vidět. Všechny ostatní stroje (kromě nových Titanií, kde bude situace shodná s iBooky) se servisují zde v Čechách, ale ani to nezaručuje rychlou opravu - častým problémem je dostupnost náhradních dílů, vyskytují se také stížnosti na kvalitu prováděné práce.
O této situaci, která postihla nejen nás, je pan Gashti dobře informovaný a již připravuje změny v systému, o kterých se však zatím nechtěl bavit. Přislíbil jejich oznámení na březen, tak nezbývá než počkat na vývoj situace a hlavně věřit, že novinky přinesou prospěch i uživatelům u nás. Pochopitelně i této velmi důležité části vztahu firmy Apple se zákazníkem se budeme nadále věnovat a zkusíme se podívat celému procesu blíže na zoubek. Uvidíme kolik kazů najdeme...
Na závěr se debata věnovala obecnějším, ale neméně důležitým věcem - především nové filozofii Apple o počítači jako digitální centrále pro nejrůznější spotřební elektroniku a pro tvorbu elektronicky publikovaného obsahu.
Zde má Apple v daný okamžik skutečně náskok, jak v hardwarových, tak softwarových technologiích - jenom výčet je impresivní: QuickTime, kolem kterého se valná část dalších komponent točí, rychlá sběrnice FireWire v každém Macu, skvělé programy pro domácí uživatele iMovie, iTunes a iDVD, nebo profesionální řešení pro střih videa Final Cut Pro a balík pro tvorbu DVD titulů, DVD Studio Pro, a to všechno spolu (většinou) funguje snadno a bez problémů (z iTunes jsem prostě nadšený, iMovie je jednoduše nejlepší střihací program "pro ty ostatní z nás"), kromě toho jsou zde další, "utajenější" technologie, jako je například QuickTime Streaming Server. Nesmím pochopitelně zapomenout ani na oblast čistě webovou, kde Apple a další výrobci stále nabízejí skvělé nástroje pro tvorbu obsahu - ať už to je Adobe s Photoshopem a GoLivem, nebo Macromedia se svými nástroji pro grafiku a sitebulding a především s Flashem. A samozřejmě, všichni v Apple mluví s takřka nábožným zápalem o novém Mac OS X, který nás čeká již na konci března, a do kterého se vkládají v podstatě všechny naděje - protože Mac by měl mít konečně moderní, stabilní systém, který svou jednoduchostí používání a možnostmi přiláká nové uživatele.
Všechny tyto triumfy drží Apple nyní najednou v rukou, důležité je, jak je využije. Dle pana Gashtiho právě nejbližší doba ukáže, zda se podaří "vypálit rybník" světu PC, především díky velmi silným nástrojům v oblasti digitálního videa a DVD. Asi všichni doufáme, že tomu tak bude, protože minimálně díky nástrojům, které i "nám ostatním" umožní vytvářet profesionální výsledky snadno a rychle, by si to Apple zasloužil.
Tématické zařazení: