Další informace k novým MacBookům Air - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Další informace k novým MacBookům Air

3. srpna 2011, 00.00 | Macworld nabízí názorné porovnání výkonů a změřil výdrže na baterii při silné zátěži, proti loňským modelům se citelně prodloužily.

Koncem července Apple uvedl modernizované MacBooky Air (spolu s novými modely Maců mini) a samozřejmě se postupně počaly objevovat další informace o těchto strojích. Výsledky výkonnostních testů Macworldu jsme shrnuli zde a tady se můžete podívat, jak to vypadá v nitru letošních ultratenkých notebooků.

V pondělí Macworld přinesl podrobnější recenzi nových MacBooků Air a v ní předložil vedle již známých skutečností také některé nové informace, jež stojí za zmínku:

Názorné porovnání výkonů

Výkony nových MacBooků Air jsme sice už probrali v souhrnném popisu výkonnostních testů, ale nyní ještě pár věcí doplníme.

Rozdíly procesorů

Letošní MacBooky Air především nasadily nové procesory, úsporné ULV varianty procesorů Sandy Bridge, zatímco loňské modely používaly procesory Core 2 Duo. Nové procesory přinášejí novou výkonnější vnitřní architekturu a hlavně podporují technologie Hyper-Threading a Turbo Boost.

Jak procesory Core 2 Duo, tak procesory Sandy Bridge užité v MacBoocích Air mají dvě fyzická jádra, avšak technologie Hyper-Threading dovoluje na každém fyzickém jádru současně zpracovávat dvě programová vlákna, takže vlastně jde o „virtuálně čtyřjádrový“ procesor, což zlepšuje výkon vícevláknových úloh. A naopak pokud pracuje jen jedno procesorové jádro (daná úloha není optimalizovaná pro vícevláknové zpracování), nastoupí technologie Turbo Boost, jež dokáže podstatně zvýšit taktovací frekvenci aktivního jádra.

Díky tomu (a dalším vylepšením) procesory Sandy Bridge podávají na stejné frekvenci vyšší výkony než Core 2 Duo. (V případě MacBooků Air navíc hraje významnou roli i to, že se jedná o úsporné varianty procesorů, přičemž nízkopříkonové verze Core 2 Duo byly opravdu o dost slabší, zatímco užité ULV verze procesorů Sandy Bridge proti „normálním“ mobilním procesorům zase až tolik nezaostávají.)

Potíže s novým grafickým hardwarem

Ke změně však došlo také v grafickém hardwaru, avšak spíše k horšímu. Loňské MacBooky Air používaly grafiku NVIDIA GeForce 320M integrovanou v čipové sadě, nové stroje přešly na grafiku Intel HD Graphics 3000 integrovanou přímo v procesorech. Jenže grafika Intelu je, jak testy jasně ukázaly, o dost slabší než GeForce 320M. Zejména v testu hry Call of Duty 4 nové MacBooky Air předváděly snímkové rychlosti jen ve výši 65 až 70 procent výkonů loňských modelů.

Macworld se na to zeptal Applu a ten odpověděl, že nové hry by měly být lépe optimalizovány pro nový grafický subsystém. A testy nové hry Portal 2 (uvedené na trh letos v dubnu) opravdu ukázaly, že letošní MacBooky Air v ní dosahují mírně lepších snímkových rychlostí než loňské modely.

Když se to shrne, ve většině úloh budou nové MacBooky Air podstatě rychlejší než jejich předchůdci, pouze starší grafické aplikace neoptimalizované pro nový hardware budou pomalejší. Totéž ovšem platí i pro letošní 13“ MacBooky Pro, které používají stejné grafické řešení.

Srovnávací diagram průměrů výsledků testů

Macworld ještě nedopracoval novou verzi svých benchmarkových testů pro Lion, takže nebylo možné vypočítat celková skóre popisující celkový výkon jednotlivých Maců jediným číslem. Jako určitou náhradu proto zveřejnil alespoň průměry z výsledků všech užitých dílčích testů. (Macworld neupřesnil, o jaký druh průměru jde, pokud by tato hodnota měla odrážet celkový výkon při skutečném používání, muselo by se jednat o vážený průměr, kde by váhy odpovídaly významu jednotlivých úloh).

Do přehledného diagramu Macworld umístil vůči sobě vztažené průměry výsledků 13 užitých dílčích testů. Jako výchozí vztažná hodnota (rovná 1) se vzal výsledek loňského 11“ MacBooku Air s 1,4GHz procesorem Core 2 Duo.

Oproti tomuto výchozímu stroji jsou oba letošní standardní 13“ MacBooky Air 1,68krát rychlejší, základní 11“ model 1,52krát a vyšší letošní 11“ MacBook Air (s větší RAM) se v průměru zrychlil 1,6krát. A zákaznické konfigurace s procesory Core i7 se urychlily 1,8krát. Bílý MacBook v tomhle srovnání dost zaostává s 1,17násobkem základní hodnoty a nejnižší 13“ MacBook Pro vychází 1,64krát rychlejší než loňský 11“ MacBook Air.

Tento diagram tak ještě názorněji ukazuje, že se letošní MacBooky Air již staly výkonnostně srovnatelnými s 13“ MacBooky Pro a výrazně předstihly bílý MacBook.

Výdrž na baterii a zahřívání

U notebooků ovšem nezáleží jenom na výkonu, ale také na tom, jak dlouho vydrží pracovat na baterii. Apple uvádí. že nové MacBooky Air mají stejnou výdrž jako loňské modely, konkrétně 5 hodin pro 11“ verze a 7 hodin pro 13“ stroje v testu „bezdrátového brouzdání po Webu“. (Test Applu opakovaně zobrazuje 25 vybraných webů, přičemž k Internetu se přistupuje přes WiFi připojení.)

Macworld používá vlastní test výdrže baterie, při němž nechává ve smyčce z disku přehrávat film, dokud se notebook nevybije. Film se přehrává zvětšený na celou obrazovku, jas displeje je nastavený na maximum, podsvícení klávesnice ztlumené a WiFi připojení zapnuté. Apple tak měří výdrž baterie při spíše mírné zátěži, zatímco Macworld zjišťuje výdrž při maximálním vytížení stroje (a jeho hodnoty proto budou obvykle horší než ty, co uvádí Apple).

Diagram výdrží

Svá měření výdrže Macworld opět shrnul do přehledného diagramu, v němž se výdrže jednotlivých strojů udávají v minutách.

Z diagramu jasně plyne, že při vysoké zátěži nové MacBooky Air vydrží na baterii pracovat déle. Oba nové standardní 13“ modely pracovaly 320 minut, tedy skoro pět a půl hodiny, letošní nižší standardní 11“ MacBook Air vydržel 205 minut a vyšší 11“ model 222 minut, což představuje téměř tři a půl hodiny.

Pokud jde o zákaznické konfigurace s procesory Core i7, 11“ model běžel 202 minut, jen o 3 minuty kratší dobu než jeho standardní protějšek. Větší rozdíl se projevil u 13“ strojů, konfigurace s Core i7 vydržela pouze 293 minut, přesto lze říci, že vliv výkonnějšího procesoru na výdrž baterie je jenom malý.

Proti loňským MacBookům Air se výdrž letošních modelů dost zlepšila, protože loňský 11“ model v testu Macworldu zvládl pouze 114 minut a 13“ stroj 258 minut. A letošní 13“ MacBooky Air svou výdrží překonaly i 13“ MacBook Pro a bílý MacBook.

Tyto výsledky ukazují, že při vysoké zátěži jsou procesory Sandy Bridge, přestože podávají podstatně vyšší výkony, mnohem úspornější (ostatní komponenty MacBooků Air se proti minulému roku v podstatě nezměnily).

Zahřívání a hlučnost provozu

S výkonem a výdrží ovšem souvisí též otázka zahřívání pouzdra a hlučnosti větráků. Původní MacBooky Air měly s chlazením dost potíže (Apple dokonce vydal aktualizaci firmwaru, jež to řešila), později se to sice dalo do pořádku, ale v mysli mnohých vzpomínka na problémy těchto strojů s odvodem odpadního tepla přetrvává.

Macworld k tomu uvádí, že když nové MacBooky Air provozují náročné úlohy - jako je třeba kódování videa - skutečně se znatelně zahřívají. Dolní část pouzdra však ani potom nepálí, je jenom teplá. Většinou ovšem tyto stroje nepracují tak intenzivně, a pak s teplem vůbec žádné potíže nejsou.

Totéž platí pro větráky, když pracují nové MacBooky Air naplno, točí se i větráky a jsou docela slyšet (podle Macworldu). Když však tyto notebooky nejsou plně vytížené (a to by mělo být po většinu času, co se používají), zůstávají velice tiché.

Při zpracování běžných aplikací a úloh tak budou nové MacBooky Air tiché a chladné, avšak když se na nich budou provozovat úlohy typu zpracování HD videa, provozní teplota a hluk porostou, ovšem pro takovéto aplikace vlastně ani nejsou určeny.

Příslib lepších možností připojování periférií

Dřívějším MacBookům Air se (právem) vytýkalo, že za vysokou cenu poskytují nízký výkon. To ovšem teď už neplatí, výkony a výdrží baterie jsou letošní modely srovnatelné s ostatními notebooky Applu (cenami ostatně také).

MacBooky Air ovšem měly ještě jednu slabinu, totiž velice omezené možnosti připojování periférií. Dosud nabízely pouze dva porty USB 2.0 (a již to byl jistý pokrok, původní MacBook Air měl dokonce jenom jeden USB port), další rozhraní a porty chyběly, potíž byla hlavně s Ethernetem (nabízený USB adaptér pro Ethernet představoval spíše nouzové řešení).

Nové MacBooky Air však přidaly ještě rozhraní Thunderbolt, a to možnosti připojování zásadně mění. Nadále dovoluje připojit externí monitor s Mini DisplayPort vstupem, umožní toho ale ještě mnohem víc.

Thunderbolt adaptéry na jiná rozhraní

Periférie přímo pro Thunderbolt jsou skutečně velice výkonné (viz testy diskového pole Pegasus), jsou však též dosti drahé a zatím se jich mnoho nenabízí. Pro MacBooky Air tak bude zajímavá spíše další možnost, pro Thunderbolt by totiž mělo být poměrně snadné vyrábět adaptéry na různá jiná rozhraní (rozhraní Thunderbolt vychází ze sběrnice PCIe) a snad ani nebudou příliš drahé.

Potíž je v tom, že se dosud takové adaptéry nenabízejí, ale to je dáno hlavně tím, že se jedná o novou technologii. Donedávna nebyla na trhu ani žádná zařízení přímo pro Thunderbolt, neprodávaly se dokonce ani samotné Thunderbolt kabely. To se začalo měnit teprve koncem června, dá se proto očekávat, že se časem objeví též zmíněné adaptéry, zvlášť když teď již rozhraní Thunderbolt nesou v podstatě všechny Macy (s výjimkou Maců Pro).

Nový monitor Applu jako dokovací stanice

A také samotný Apple začne zanedlouho nabízet své řešení zlepšující možnosti připojení nových MacBooků Air. Při uvedení modernizovaných MacBooků Air a Maců mini zároveň oznámil, že do konce září dá do prodeje nový 27“ monitor Apple Thunderbolt Display.

Jde v podstatě o dosavadní 27“ monitor Apple LED Cinema, avšak podporující rozhraní Thunderbolt. Nový monitor navíc přinese kameru FaceTime HD (MacBooky Air mají jen „obyčejnou“ FaceTime kameu), tři porty USB 2.0 (ty ovšem poskytoval již monitor LED Cinema), port FireWire 800, gigabitový Ethernet port a vyvedený Thunderbolt port. Díky přenosové kapacitě rozhraní Thunderbolt (2 x 10 Gb/s v obou směrech na jeden port) bude možné tyto porty na monitoru používat bez jakýchkoli výkonnostních omezení.

A tak když se MacBook Air připojí k tomuto monitoru, získá stejné rozšiřující porty jako MacBooky Pro, monitor Apple Thunderbolt Display tudíž bude fungovat i jako dokovací stanice. Ovšem ne každý bude chtít dát za lepší možnosti připojení 999 USD, levnější alternativou se snad stanou výše zmíněné samostatné adaptéry pro Thunderbolt.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: