Další krok k 1 GHz? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Další krok k 1 GHz?

motorola_G4

11. dubna 2001, 00.00 | Motorola ohlásila další významný technologický pokrok. Pomůže jí ve splnění slibu rychlejších procesorů?

Skutečnost, že se společnost Motorola rozhodla přitvrdit i v souboji o frekvence procesorů, je celkem známá. Po současném posunu na 733 MHz bylo slíbeno pokoření hranice 1 GHz v horizontu několika málo měsíců.

V pondělí Motorola oznámila, že zvládla technologii výroby 0.13 mikronových CMOS procesorů, označovanou jako HiPerMOS7. Sedmička v názvu má vyjadřovat fakt, že technologie je sice označována jako 0.13 mikronová, nejmenší elementy ale dosahují v extrému až rozměru 0.07 mikronu (mikrometru).

V současnosti Motorola průmyslově využívá technologii s 0.18 mikronovou litografií, kterou vyrábí procesory Motorola 7450, tedy G4-ky, osazované do nejrychlejších Maců. Možná by se rozdíl zdál na první pohled nepříliš významný, ale v reálu představuje těch několik setin mikronu výraznou změnu.

Procesor spotřebuje na práci každého tranzistoru méně energie, na druhé straně je na čip možné umístit opět více tranzistorů. Podle Motoroly je úspora taková, že pokud by byl stávající procesor vyroben novou technologií, ušetří až polovinu energie. Nižší spotřeba energie navíc umožňuje důležitou věc - zvýšení frekvence procesoru.

Ze všeho nejdříve najde nová technologie uplatnění v řídícících procesorech, do počítačových PowerPC má proniknout o něco později, zřejmě začátkem příštího roku. Motorola si od masovější produkce řídících čipů mimo jiné slibuje i slušné zisky a následné zlevnění výroby PowerPC. Vzhledem k velikosti trhu s vestavěnými procesory (telefony, signální procesory apod) se ani není co divit, produkce PowerPC rozhodně není pro Motorolu jedinou ani stěžejní náplní. Produkce řídících procesorů se má naplno rozběhnout ve druhém pololetí tohoto roku.

Až bude nová technologie použita i pro výrobu procesorů PowerPC, nabízí se podle zástupců Motoroly zejména možnost, využít zvýšeného počtu tranzistorů pro další zvýšení kapacity L2 cache (při nezvýšených prostorových a cenových nárocích) – zvyšování kapacity této vyrovnávací paměti je prý logickým krokem ve vývoji PowerPC. Stejně tak Motorola (bez přílišných podrobností) uvádí, že všechny následující procesory by měly být optimalizovány pro multiprocesing.

A co by to všechno mohlo znamenat pro nás?

Především je dobré si uvědomit, že (a není to asi žádné tajemství) Motorola ve vývoji a zavádění špičkových technologií příliš problémy nemá. Ty nastupují až tehdy, když má vyšší objemy procesorů začít dodávat pravidelně, a když poptávka stoupá. Musíme věřit, že se nebude opakovat situace, kdy se špičkové procesory začnou vyrábět, a posléze je procesorů zčistajasna zoufale málo.

Druhou zajímavou konsekvencí je souboj výrobců a platforem o frekvence procesorů. Všichni víme, že Apple se delší dobu snaží ukázat uživatelům, že frekvence procesoru není tím nejdůležitějším měřítkem. Jsou procesory G4/733 MHz přikývnutím na závody, nebo jen logickou snahou o vyšší výkon? Motorola rozhodně do souboje o vyšší frekvence jde, konkurenci má totiž v zádech. Podle tiskových zpráv ohlásil před týdnem Intel první procesor, vyrobený rovněž technologií 0.13 mikronové litografie. Motorola má tedy určitý náskok, výroba je v zásadě na spadnutí, a technologie má být předvedena tento týden v San Franciscu. Jak se to vše odrazí v praxi, zanedlouho uvidíme.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: