Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Další vylepšené SSD disky pro nové MacBooky Air
14. ledna 2011, 00.00 | OWC nabízí pro všechny MacBooky Air z roku 2010 alternativní SSD disky o kapacitě až 360 GB, otázkou však zůstává postoj Applu.
Na loňské říjnové akci k Macům Apple také představil nové 11,6“ a 13“ MacBooky Air, jež nahradily klasické pevné disky nemechanickými SSD disky.
Původně se sice zdálo, že jde o flash čipy připájené k základní desce, ale rozebrání 11,6“ modelu ukázalo, že ve skutečnosti tyto stroje obsahují v podstatě klasický vyjímatelný SSD disk, který však užívá nový vysoce kompaktní formát. Vyrábí je Toshiba, jež je hodlá prodávat i na otevřeném trhu (pod názvem „Blade X-gale“).
Dosavadní situace okolo alternativních SSD disků MacBooků Air
Jak se dalo čekat, když se zjistilo, že SSD disky nových MacBooků Air půjde přinejmenším teoreticky vyměnit, objevily se nabídky alternativ k tomu, co tyto stroje dostávají z výroby. Zajímavé by mohly být především pro ty, kdo si koupili MacBooky Air s nižší kapacitou datového úložiště, protože Apple samotný jeho pozdější rozšíření neumožňuje.
Jako první oznámila vlastní SSD disky nového kompaktního formátu firma PhotoFast, její řešení měla být výkonnější a slibovala vyšší kapacitu i pro 11,6“ modely (Apple je osazuje nejvýše 128 GB, zatímco PhotoFast slibovala až 256 GB).
Avšak koncem listopadu si Apple vyžádal zastavení výroby této možné alternativy a PhotoFast, která dodává také příslušenství pro přístroje s iOS, raději poslechla. A tak se zdálo, že jedinou možností, jak dodatečně zvýšit úložnou kapacitu nových MacBooků Air, by mohly být disky „Blade X-gale“ Toshiby, až se začnou prodávat (zatím běžně dostupné nejsou).
S novou nabídkou přichází OWC
Nyní se však v USA objevila další nabídka alternativních SSD disků pro současné MacBooky Air. Firma OWC (Other World Computing), známý americký prodejce komponent specializující se na produkty Applu, totiž začala minulý týden nabízet SSD disky Mercury Aura Pro Express určené pro MacBooky Air z roku 2010.OWC uvádí, že tyto disky používají 128bitové AES šifrování a technologie ECD a RAISE (obdobu RAID technologie pro flash paměti), jež zajišťují silnou ochranu dat a vysokou spolehlivost média, aniž by to snižovalo jeho výkon.
Přednosti řadiče SandForce SF-1200
To vše obstarává užitý řadič SandForce SF-1200, který poskytuje velmi rychlé čtení a zápisy při zachování dlouhé životnosti disku, ovšem za cenu toho, že se 7 procent kapacity flash čipů vyhradí pro efektivní správu zápisu (paměťové buňky flash pamětí, zejména dnes běžně užívaných levnějších MLC čipů, vydrží jenom omezený počet výmazů, inteligentní správa zápisů však dokáže opotřebení rozdělit rovnoměrně po celém médiu a tím jeho životnost prodloužit).
Rychlost sekvenčního čtení by měla dosahovat až 285 MB/s a sekvenčního zápisu až 275 MB/S (technické specifikace řadiče SandForce SF-1200 udávají 260 MB/s pro čtení a zápis 128KB bloků).
I když odhlédneme od obvyklého marketingového přehánění, je zřejmé, že SSD disky osazené tímhle řadičem patří k tomu nejlepšímu, co lze dnes sehnat. (Pro nasazení na Macích je navíc důležité, že řadič SandForce SF-1200 umí zajistit optimalizaci výkonu i pro operační systémy nepodporující příkaz TRIM, což je též případ Mac OS X.)
Nabídka sice dražší, avšak zřejmě kvalitní
OWC v současnosti nabízí tři SSD disky řady Mercury Aura Pro Express. Nejnižší model má kapacitu 180 GB a stojí (v USA) 499,99 USD, za 240GB model OWC žádá 579,99 USD a řadu završuje 360GB verze, jež již ovšem přijde na plných 1 179,99 USD.
Webový obchod OWC uvádí pro 180GB model dodací lhůtu 18 dní, pro 240GB verzi 2 dny a na 360GB model se zatím čeká. (Pokud se vám udávané kapacity zdají poněkud „netradiční“, je třeba si uvědomit, že 7 procent teoretické kapacity si vyhrazuje řadič pro správu zápisu, takže kupříkladu 240GB model vlastně nese 256 GB flash paměti).
Zástupce OWC v diskusi u článku MacRumors uvedl, že se spolu s těmito disky budou dodávat i nástroje umožňující jejich snadnou instalaci a připravuje se video s návodem, jak to provést. Dále hodlá OWC dodávat USB pouzdro dovolující použít stávající SSD disk MacBooku Air jako externí paměťové médium a snad by měla existovat i možnost zpětného odkupu původního disku.
OWC má dlouholeté zkušenosti s doplňky a rozšířeními pro Macy a také její nová nabídka alternativních SSD disků pro současné MacBooky Air vypadá hodně zajímavě. Sice nejsou zrovna levné, jenže kvalitní SSD disky se prostě zatím za takového ceny prodávají.
Z nabízených modelů Mercury Aura Pro Express nejlepší poměr ceny a výkon poskytuje 240GB varianta, zato 360GB model vychází opravdu hodně draho. Jeho existence ovšem ukazuje, že nové MacBooky Air mohou užívat úložiště i o vyšší kapacitě než 256 GB.
Další vývoj závisí na postoji Applu
Nyní ale bude pochopitelně záležet na tom, jak se k těmto SSD diskům postaví Apple. OWC pochopitelně doufá, že se nezopakuje případ firmy PhotoFast. Tvrdí, že v něm rozhodovaly i některé další faktory, jež se OWC netýkají, ovšem nikdo si nemůže být zcela jistý, jak se k tomu Cupertinští postaví. (A jde samozřejmě i o to, zda nebude Apple považovat instalaci alternativního SSD disku za porušení podmínek záruky.)
Pokud by však disky Mercury Aura Pro Express souhlas získaly, vlastníkům nových MacBooků Air by se otevřela zajímavá možnost, jak dodatečně zvýšit kapacitu datového úložiště a navíc zřejmě i dále posílit výkon (zejména u 13“ modelů), bude však třeba počkat, jestli tenhle hardware dostane „oficiální požehnání“.