Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Dlouhodobé zkušenosti s iBookem G3
9. dubna 2004, 00.00 | Jestliže někdo z vás uvažuje o nákupu přenosného počítače do rodiny, pro domácí použití nebo do kanceláře a chce ušetřit pár tisíc, pak by jeho pozornosti iBook G3 neměl ujít.
Jestliže někdo z vás uvažuje o nákupu přenosného počítače do rodiny, pro domácí použití nebo do kanceláře a chce ušetřit pár tisíc, pak by jeho pozornosti iBook G3 neměl ujít. Rychlost procesoru, stejně jako parametry grafické karty představují určitý limit. Ostatní vlastnosti, jako mechanické provedení, kvalita displeje, Combo mechanika, velikost disku a možnosti RAM, budou naprosto vyhovující pro výše zmíněné použití. Co vás na něm však dokáže vždy příjemně překvapit, je jeho „user-friendly“ podstata.Poznámka: Cílem tohoto článku není exaktní popsání iBooku G3. Rád bych, aby byl vodítkem pro ty, kteří uvažují o koupi staršího iBooku, a více než výčet technických dat, která mohou nalézt na internetu, je zajímá subjektivní zkušenost každodenního uživatele. Záměrně neopakuji fakta z recenzí, která si lze přečíst jinde na těchto stránkách.
Od G3 500 do G3 800
iBook G3 12“ používám každodenně již rok. Nejdříve jsem zakoupil v bazaru iBook G3 500, 640 RAM, 8 MB ATI, 30 GB disk, Combo mechanika, na kterém jsem chvíli pracoval pod Jaguárem. Šlo o starý stroj, včetně určitého mechanického opotřebení, za 30 000 korun. Novější stroj, používaný zhruba půl roku, má parametry iBook G3 800, 640 RAM, 32 MB ATI, 20 GB disk, Combo mechanika a běží plně pod Panterem. Šlo o takřka nový stroj od spolehlivého zdroje, skvěle mechanicky udržovaný, ještě půl roku v záruce. Jeho cena byla 35 000 korun. Oba stroje využívám pro kancelářskou práci, obor vydávání firemních časopisů. Žádný z iBooků není využíván pro práci s grafikou, design, DTP nebo náročnější aplikace. Typické použití představuje kancelářský balík MS Office 2003, iLife 04 (intenzivně všechny jeho části), zábava (hry, DVD), FileMaker, synchronizace dat s mobilním telefonem. E-mail či internet (jak pevné připojení, tak GPRS) snad ani nemusím zmiňovat.
Tělo
Jako každý počítač značky Apple vás iBook chytí za srdce už po vybalení z krabice. Je nádherně bílý, částečně průhledný (vrchní plast je průhledný, podklad bílý) a velmi lesklý. Pokud ho budete striktně nosit v obalu (není součástí balení), pak vám tento vzhled vydrží déle než rok. Nebudete-li tak opatrní, připravte se na to, že po dvou až třech měsících se na povrchu objeví první vlásenkové škrábance a po půl roce ztratí povrch svůj lesk. Jasně, že i potom vypadá iBook sexy, ale už to není ono. Na druhou stranu opečovávání počítače jako nějakého šperku asi také není rozumné. Já sám si prostě se vzhledem povrchu nedělám hlavu, ale snažím se iBook nosit co nejvíce v obalu včetně toho, že mezi klávesnici a displej vkládám kus polyuretanové pěny. Ta je součástí originálního balení a chrání displej před poškozením hranami kláves (je-li počítač v zavřeném stavu). Na horním krytu svítí iBooku nakousnuté jablíčko. To asi všichni vědí, nicméně za denního světla s ním parádu neuděláte – jablko svítí bíle a není vidět. Pokud chcete někoho oslnit na prezentaci, raději zatáhněte žaluzie.
Rád bych se zmínil o zavírání iBooku. Mechanický zámek pracuje přesně při otevírání, ale při zavírání se mi občas stává, že úplně nedoklapne, nebo sám odskočí. Na to si dávejte pozor, zvláště máte-li ve zvyku přenášet notebook ve „spánku“ – pokud by se vám v tašce „probudil“, je riziko poškození disku vyšší. Rovněž klávesa/zámek určený pro otevírání je poměrně hluboko zapuštěn a má vůli na obě strany. Radím: opřít se celým bříškem prstu do klávesy/zámku a nijak se s tím nemazlit. Kloub spojující obě půlky vrzne, ale nezdá se, že by po roce používání chátral.
Rozměry a ovládání
Rozměry dvanáctipalcového iBooku jsou 28,5 cm šířka, 23 cm délka, 3,4 cm výška a zatím jsem se v běžném styku s ostatními notebooky nesetkal s žádným, který by vypadal tak malý a kompaktní. Díky tomu může iBook vyvolávat mezi ostatními uživateli notebooků nedůvěru v komfort ovládání, ale ujišťuji vás, že důležité rozměry (velikost klávesnice, podložka na ruce, velikost trackpadu) jsou srovnatelné s řádově většími a těžšími stroji. Díky velikosti a váze (2,2 kg) se iBook vejde do každé tašky – jak sportovnější přes rameno, tak do aktovky. Nikde nepřekáží, nic nevyčuhuje a oblé rohy jsou pro manipulaci ideální.
Klávesnice je poměrně komfortní i pro člověka, který – jako já – píše všemi deseti. Zdvih kláves je optimální, dostatečně velká tlačítka mají rozumné rozestupy. Od žádného notebooku nečekejte komfort klasické klávesnice (nejdál je asi IBM), ale subjektivně se mi klávesnice u iBooku zdá lepší, než například u nového PowerBooku 15“. Nevýhodou je nepřítomnost numlocku, ale to neřešení ani PowerBook 17“, který má kolem klávesnice prostoru dost. Místo na pokládání rukou při psaní je vyhovující a nehřeje do dlaní. To samé se nedá říci o spodní straně notebooku. Když si iBook položíte při práci na stehna (třeba na sedačce), teplo je nepříjemné.
Trackpad je jedním slovem výborný – přesný a jemný. Úplně nejsem spokojený s potvrzovací klávesou, která nahrazuje tlačítko myši – u obou strojů vykazovala nějaké drobné vady: jednou skřípala, jednou nefungovala v levém dolním rohu. Podle mé zkušenosti to chce důrazné mačkání palcem.
Displej
Velkou pochvalu si dle mého názoru zaslouží displej. Má sice velikost jen 12 palců, ale rozlišení 1024 x 768 vyhovuje pro většinu aplikací. Nemůžete čekat, že si naskládáte vedle sebe otevřený soubor ve Wordu, okno iChatu a e-mailu tak, aby bylo každé plně přístupné. Ale je možné mít otevřeno několik aplikací a řešit přepínání pomocí geniální Exposé nebo tradičně ve Finderu nebo pomocí klávesy Tab. Nemám pocit, že by si malý displej s rozlišením 1024 x 768 vybíral daň v čitelnosti textu, takže ani dost dobře nechápu, proč se vyrábí 14“ iBook. Díky několika málo centimetrům ztratí iBook kouzlo kompaktnosti výměnou za „větší písmenka“. U staršího iBooku je displej po 3 letech používání trochu tmavší a méně podsvětlený, než u novějšího typu G3 800 MHz. Pozor si dejte na mechanické poškrábání displeje. Dle mé zkušenosti už škrábance, a to i nehtem, bezezbytku dolů nedostanete. Pokud budete nosit mezi klávesnicí a displejem zmíněnou polyuretanovou pěnu a občas displej – který rád chytá prach – lehce utřete speciálním hadříkem, pak vám vydrží léta. V opačném případě se smiřte se škrábanci, které jsou vidět převážně na tmavých plochách (film, hry, apod.). Přes veškerou snahu se mi nikdy nedaří vyčistit displej úplně: ani mokrými speciálními hadříky, ani hadříky na povrch CD... vždy na něm zůstanou nějaké malé šrámy a pár smítek prachu. Uvítal bych něčí radu.
Zvuk
iBook je osazen dvěma reproduktory Harman Kardon o průměru korunové mince. Na přehrání systémových zvuků stačí, ale pokud chcete poslouchat MP3 nebo komponovat v GarageBandu, jsou externí reproduktory nutností (sám mám SoundStick a mohu vřele doporučit). Rozdíl při přepnutí zvuku z interních reproduktorů na externí je zásadní, a to tak, že některé zvuky zní úplně jinak! To samé platí o mikrofonu vedle displeje – lze jím v klidu mluvit v iChatu, ale při nahrávání hlasu do některé z aplikací iLife je to bída. Škoda, že i mikrofon u iSightu je monofonní. Mohl být plnohodnotnou náhradou.
Combo mechanika
Combo mechanika mi nedělala ani u jednoho stroje potíže. Je pravdou, že má určitou vůli a nepůsobí dvakrát pevně. Sloat loading je v tomto ohledu rozhodně lepší. Líbí se mi, že pokud mechaniku vysunete, opírá se o svou vlastní hranu a nemusíte se bát na CD – při vkládání – trochu přitlačit. Na rozdíl od některých jiných notebooků, které jsem měl v ruce, kde CD mechanika „visí“ ve vzduchu, je to krok správným směrem. Combo mechanika je jednoznačně nejhlučnější komponent iBooku. Při načítání CD doslova hučí, při přehrávání vrní tišeji, ale rozhodně ne tiše.
Porty
Trochu limitující se mi zdá počet výstupů USB. Zatímco jeden firewire mi vždy stačil, dva USB porty jsou málo (nicméně na PowerBooku je to stejné). Každý den potřebuji připojit myš, tiskárnu, bluetooth, ADSL modem a SoundSticks. Občas také foťák. To je 5 stálých zařízení na dva porty. Samozřejmě, můžete si koupit USB hub, ale dva USB porty navíc by se opravdu hodily. Na novějším typu iBooku také chybí tlačítko pro reset, které na typu G3 500 zastupoval malý čudlík u výstupu sluchátek. Vyhovoval mi, protože klasické tlačítko zapínání občas na reset/delší podržení nereaguje. Pozor na grafický výstup: na iBooku je pouze miniVGA. Většina dataprojektorů vyžaduje redukci z miniVGA na klasické VGA. Redukce by měla být součástí balení.
Baterie
Srdcem iBooku je baterie. Délky provozu nad tři hodiny při aktivní práci jsem nikdy nedosáhnul. Průměrná doba výdrže bývá tak dvě hodiny. U staršího stroje ale baterie za tři roky používání klesla na maximální hodnotu 34 minut. Kupovat novou baterii se dle mého soudu nevyplatí, peníze raději investujte do nákup nového stroje. Součástí baterie je rovněž tlačítko, které vám ukáže, nakolik je baterie nabitá, aniž byste museli notebook otevírat. Nikdy jsem tuto funkci nepoužíval, protože mi obracení iBooku spodní částí vzhůru a mačkání malého tlačítka připadá málo bezpečné. Životnost baterie prodloužíte díky možnostem volby výkonu počítače v System preferences. Navíc jsem dostal zasvěcené rady jako: nikdy nenechat baterii vybít na nulu, nenechávat ji kontinuálně zapojenou v elektrické síti mnoho dnů a nenechávat baterii ve spánku až do úplného vybití.
Hluk/větrák
iBook pracuje opravdu velmi tiše. Větrák se roztočí na delší dobu, pouze když spustím scanování celého hard disku pomocí antivirového programu nebo přehrávám DVD. Pak je slyšet jemné vrčení hlavně ze zadní části iBooku tam, kde průduchy větrání ústí u kloubu spojujícího displej a tělo počítače. Při běžné práci je slyšet jen tiché chroupání hard disku, pokud načítá data.
Nabíječka
Na konec bych zmínil nabíječku iBooku. Je skoro ze stejného bílého lesklého plastu jako notebook. Na její bezchybný vzhled při každodenním používání musíte zapomenout. Moc praktické jsou dva vyklápěcí háčky – v zavřeném stavu nijak neruší obrys kostky –, na které můžete namotat přebývající část kabelu. Na konci nabíječky je praktická dioda, z jejíž barvy je na první pohled poznat, v jakém stavu je baterie, a to i když je iBook zavřený (zelená barva pro plně nabitou baterii, oranžová pro nabíjení). Nabíječka při nabíjení doslova pálí do dlaně. Oproti staršímu typu (přezdívanému UFO) se mi „kostička“ zdá praktičtější a elegantnější, ale méně originální.
Výkon
V této části se pouštím na tenký led a vím to: prosím berte mé poznámky jako čistě subjektivní. Porovnám-li mezi sebou iBook G3 500 a G3 800, rychlost reakcí je viditelně vyšší u novějšího typu. Zásluhu na tom mají především dva komponenty – procesor a grafická karta, protože jinak jsou oba stroje vybaveny stejně. Nejvíce jsou prodlevy u G3 500 cítit, pokud máte otevřeno více aplikací, přepínáte mezi nimi, ukládáte dokumenty souběžně s načítáním stránek či se scanováním. Pak se vám „hodinky“ ukážou docela často a vám nezbude než zpomalit, nechat iBook dělat jeho práci a pokračovat, až se zase vzpamatuje. Chce to určitou ukázněnost – pokud budete přenášet obrázky do iPhota a surfovat současně po internetu či poslouchat iTunes, tak už prosím nezkoušejte scanovat nebo ukládat velký dokument v Keynote. Ale věřte, že kdybych starší typ neodkázal rodině, klidně bych s ním mohl každý den pracovat – jeho rychlost/pomalost není ani po třech letech limitující.
Novější iBook G3 800 toho zvládne o poznání více. Nedělá mu problémy přeskakovat z aplikace do aplikace a zvládat najednou více úkolů. Nicméně i procesor G3 800 MHz má s načítáním fotek v iPhotu nebo s otevíráním písničky v GarageBandu práci. Pro mě je nejdůležitější fakt, že nic není tak pomalé, abych na to musel čekat.
Závěr? Běžná práce v MS Office, spolu s brouzdáním po internetu, e-mailováním a posloucháním iTunes nerozhází ani jeden stroj. Pokud chcete scanovat nebo postscriptovat, pak si rozmyslete, zda nestojí za to pár aplikací vypnout nebo chvíli počkat s další prací.
Grafická karta
U grafických karet obou iBooků bych se rád zastavil déle. Mám zkušenosti jak s 8MB grafickou kartou, tak 32MB kartou. Pokud si chcete užívat funkcí Exposé, stahování oken do Findru, rychlého vykreslování Docu či aplikací iPhoto a iMovie v plné kráse, je pro vás 32MB karta nezbytností. Jedině tak systém automaticky podporuje funkci Quarz Extreme, která všechny tyto procesy nechá „počítat“ grafickou kartu, a nezatěžuje tak samotný procesor. V tom je hlavní rozdíl mezi iBookem G3 500 A G3 800.
Zrcadlení
Standardním módem pro připojení externího monitoru či dataprojektoru je u iBooku zrcadlení: tedy co vidíte na ploše, bude zobrazeno i na externí obrazovce. Já sám mám udělaný zásah do firmwaru, takže mohu pracovat v módu rozšířené pracovní plochy. Dle mých informací ale takový zásah ruší záruku na stroj.
Vyhlídky do budoucna
Vnímám iBook jako skvělé a stylové řešení pro kancelář a domácí zábavu. Trochu limitující se mi po roce užívání zdá hlavně rozlišení a velikost displeje (širokoúhlý by se hodil). Ostatní vlastnosti jako nižší rychlost při náročnějších aplikacích jsou nevyhnutelné, ale nikterak omezující. Kdo si počká, ten se – i načtení písničky v GarageBandu – dočká. Naopak bych vyzdvihnul design iBooku, mechanické provedení, výdrž baterie a zmíněnou „user-friendly“ podstatu. Potěšující je pro mě fakt, že na stroji starém dva až tři roky můžete směle provozovat nejnovější aplikace a verzi systému. V dnešní době se ceny pohybují od 15 do 30 000. Myslím, že ve spodní hranici tohoto rozsahu nemá iBook G3 mezi přenosnými stroji Apple vážnější konkurenci. A budete s ním o to spokojenější, o co jasnější budete mít představu o jeho použití. Věřím, že vám v tom můj článek pomůže.
Test
Pokud si na všechny následující otázky odpovíte ano, mohu vám koupi iBooku G3 doporučit.
• Chcete přenosný počítač Apple?
• Chcete malý a lehký počítač?
• Dáváte přednost zajímavému/netradičnímu vzhledu?
• Chcete, aby byl váš notebook mechanicky odolný?
• Stačí vám rozlišení displeje 1024 x 768 a nemáte problémy se zrakem?
• Stačí vám výdrž baterie 1,5 až 2 hodiny?
• Chcete od přenosného počítače jen bezproblémovou práci s kancelářskými aplikacemi, programy iLife a občas si chcete zahrát hru a pustit DVD?
• Máte rozpočet omezený 20 000 korunami?
Dovybavení
Chcete-li poradit, kam směřovat svoje peníze při dovybavení iBooku, pak se zamyslete nad následujícím:
• Myš. S trackpadem si 8 hodin denně nevystačíte.
• Maximum RAM = 640 MB.
• Značkový obal, který vám uchrání design iBooku.
• Redukce z miniVGA na S-video a cinch. Budete moci promítat fotky a filmy na televizi.
• Externí reproduktory Apple ProSpeakers. Pozor! Nejsou s iBookem plně kompatibilní. Budete potřebovat ještě převodník iFire od Griffin Technology.
• Bluetooth modul (externí USB). Dovolí vám připojit se bezdrátově na internet pomocí mobilního telefonu a GPRS.