Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Hardwarové zprávy: nové Xeony, ukončen prodej 23“ monitoru Cinema Display a zahájen příjem objednávek na 24“ LED monitor. (19.11.08)
19. listopadu 2008, 02.00 | Vynořily se informace o nových Xeonech podstavených na architektuře Nehalem, které by se mohly objevit v Macu Pro. Apple potichu ukončil prodej 23“ monitoru Cinema Display. A včera začal v USA přijímat objednávky na nový 24“ monitor s LED podsvícením.
Z minulých dní se také sešlo několik zpráv souvisejících s hardwarem Maců a jejich periférií:
Informace o Xeonech pro příští rok
Intel chystá přechod na novou procesorovou architekturu, označenou „Nehalem“. Včera uvedl na trh první stolní procesory Nehalem (ty nesou oficiální název Core i7), pro nás však jsou zajímavější informace z konce minulého týdne, kdy tchajwanští výrobci zveřejnili bližší informace o chystaných serverových procesorech Xeon. Stručný přehled chystaných Xeonů v češtině najdete na CD-R serveru, tento článek AppleInsideru zkoumá, které z těchto čipů by mohly najít uplatnění v Macích.
Xeony Apple totiž nasazuje do svých profesionálních stolních strojů Mac Pro. Podle výše zmíněných informací by se tyto nové Xeony měly na trhu objevit již během prvního čtvrtletí příštího roku, dá se tedy předpokládat, že v té době by na trh mohly dorazit inovované Macy Pro (Apple často dostává některé nové procesory přednostně, to by mohl být i tento případ).
Tahle tabulka shrnuje Xeony typu „Harpertown“ (řada 5400), jež pracují v současných Macích Pro, jde o čipy s taktovacími frekvencemi od 2,8 do 3,2 GHz.
Příští rok by se měla objevit nová řada Xeonů 5500 (kódově označená „Gainestown“), z ní je známo již deset modelů, tato tabulka shrnuje pět čipů, které by se pravděpodobně mohly objevit v nových Macích Pro. Jedná se o procesory na frekvencích od 2,53 do 3,2 GHz (největší naději na nasazení mají tři čipy ve středu tabulky). Všechny popisované procesory jsou čtyřjádrové, přičemž Apple nyní standardně osazuje do Maců Pro dva čipy, takže jde o osmijádrové stroje, v nové generaci to nejspíš zůstane zachováno. (Nehalemy navíc znovu zavádějí technologii HyperThreading, jež dovoluje, aby se jedno fyzické procesorové jádro tvářilo vůči operačnímu systém jako jádra dvě, dnes ovšem ještě nevíme, zda to bude Mac OS X podporovat).
Z tabulek vyplývá, že by nové čipy měly mít stejný nebo nižší příkon než současné Xeony, nové Macy Pro by tak mohly vyvíjet méně odpadního tepla. Ceny Xeonů řady 5500 budou zhruba podobné jako ceny Harpertownů. Nové Xeony nesou sekundární (L2) cache paměť o velikosti 8 MB, zatímco Harpertowny nabízejí 12 MB cache paměti L2, avšak to nelze srovnávat, Nehalemy přinášejí zcela novou vnitřní architekturu, která zaručuje skutečně vysoký výkon. Představu o tom si můžete udělat z tohohle testu prvních vzorků stolních procesorů Core i7 na CD-R serveru, podávají opravdu působivé výsledky.
Nové Xeony budou zřejmě vyžadovat DDR3 paměti (ty už Apple nasadil do svých nových notebooků), zcela se změnila komunikace s operační pamětí, FSB sběrnici nahrazuje přímé propojení QuickPath a řadič paměti se nachází přímo v procesoru (podobně jako to už dlouho mají x86 čipy AMD). Nehalemy obsahují řadu dalších fines pro zvýšení výkonu, poměrně podrobný popis těchto novinek najdete ve výše zmíněném testu.
Můžeme tedy předpokládat, že počátkem příštího roku Apple zmodernizuje Macy Pro, měl by je osadit Xeony řady 5500 „Gainestown“ a převést je na DDR3 paměti, vzhledem ke zcela odlišné paměťové architektuře bude potřeba nová základní deska. A doufejme, že se modernizace dočkají i grafické karty, současná nabídka je na stroje této třídy dost omezená, bylo by hezké, kdyby nové stroje uměly využít to nejmodernější, co nabízí trh. A zůstává samozřejmě otázkou, zda také Mac Pro nasadí jako zobrazovací rozhraní DisplayPort a pokud ano, tak jakým způsobem.
O dalších změnách již lze jenom spekulovat, v každém případě by však Macy Pro s Nehalemy a s případným dalším novým hardwarem měly přinést citelný nárůst výkonu.
Apple nenápadně ukončil prodej 23“ monitoru Cinema Display
Apple potichu zastavil prodej 23“ stolního monitoru Cinema Display. Jde samozřejmě o ukončení prodeje v USA, u nás se ani nedodával (český Apple Store v současnosti nabízí pouze 20“ a 30“ model). Příslušná položka v americkém Apple Storu udává, že prodej tohoto přístroje byl ukončen („Discontinued“). Vzhledem k tomu, že 14. října Apple vedle nových notebooků představil také nový 24“ monitor s LED podsvícením, dalo se ukončení prodeje 23“ monitoru čekat, zároveň se jedná o signál, že 24“ Cinema Display přijde na trh už brzy (a to se včera skutečně potvrdilo, viz následující zpráva).
Odpůrce lesklých displejů tato zpráva jistě rozesmutní, protože 23“ displej měl matnou povrchovou úpravu, zatímco nově Apple hodlá dodávat již jen lesklá provedení. Nové 23“ monitory se už neseženou, Apple je vyprodal, ale ještě nabízí s menší slevou repasované kusy.
Apple začal přijímat objednávky na 24“ monitor LED Cinema Display
A jak se dalo čekat podle ukončení prodeje 23“ modelu, včera Apple začal ve svém americkém webovém obchodu přijímat objednávky na 24“ monitor Cinema Display s LED podsvícením. Jako datum zahájení dodávek uvádí pouze „listopad“. Lze tedy předpokládat, že se k zákazníkům dostane někdy v průběhu tohoto měsíce.
Svými základními parametry se monitor dost podobá svému 23“ předchůdci, v některých ohledech ho ale předčí. Jde o 24“ panel s rozlišením 1920 x 1200 (to měl i 23“ model), pozorovací úhly se však zvětšily na 178 stupňů z předchozích 170, což by naznačovalo lepší technologii panelu.
Hlavní novinku samozřejmě představuje LED podsvícení, které zajišťuje téměř okamžité dosažení plného jasu a lepší barvy a mělo by přinést i nižší spotřebu energie.
Nový monitor bude určitě zajímat zákazníky hledící na životní prostředí, díky LED podsvícení neobsahuje rtuť, používá sklo bez arzénu a sklo a hliník užité na pouzdro zajišťují vysokou recyklovatelnost přístroje. Monitor se také zbavil bromovaných zpomalovačů hoření a kabely neužívají PVC. Díly tomu získal ocenění EPEAT Gold (EPEAT je systém hodnotící dopad počítačů a monitorů na životní prostředí) a splňuje požadavky standardu Energy Star 4.0 na úsporu energie.
Monitor má též docela slušné multimediální vybavení, nese integrovanou videokameru iSight, mikrofon a reproduktory a dále nabízí tři napájené USB porty pro připojení dalších periférií.
Tohle vše při ceně 899 USD (stejné jako za 23“ model) vypadá velice pěkně, avšak problém vyvstává s připojením ke zdroji obrazu. Už jsem to probíral ve svém včerejším článku, tento monitor poskytuje pro připojení pouze Mini DisplayPort, takže v současnosti se dá napojit jenom na nové MacBooky, MacBooky Pro a MacBook Air vybavené tímto zobrazovacím rozhraním. Zvláště zamrzí, že monitor není kompatibilní s Macem Pro, k němu by se takovýto přístroj rozhodně hodil (23“ Cinema Display používal DVI připojení).
Doufejme, že se brzy objeví potřebné redukce a adaptéry, které dovolí připojení ostatních Maců či jiných počítačů a zařízení.
Mimochodem, u diskuse k DisplayPortu se objevil dotaz, jak to bude se zpětnou komunikací s monitorem (pro profesionální práci rozhodně důležitá věc). Specifikace DisplayPortu nabízí vyhrazený kanál pro obousměrnou komunikaci a vzhledem k tomu, že deklaruje snahu o maximální kompatibilitu s DVI a HDMI, teoreticky by to mělo fungovat i přes různé redukce a adaptéry, ovšem teprve praxe ukáže, zda tomu tak skutečně bude.
Během tohoto měsíce by se nový monitor Applu měl dostat k zákazníkům, až se tak stane, nepochybně se brzy objeví první nezávislé testy. Až z nich zjistíme, zda 24“ LED Cinema Display přináší výsledky skutečně odpovídající oficiálním údajům výrobce.