Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
iMac G5 a druhý display
23. října 2007, 10.00 | Pokud jste vlastníky některého počítače iMac, museli jste se smířit s nevýhodami řešení All in One, jako je rozšiřování pomocí externích disků, nemožnost výměny procesoru či grafické karty. U iMac G5 je tu, na rozdíl od iMaců s Intel procesory, ještě jedna nevýhoda – nelze používat připojený druhý monitor jako rozšíření pracovní plochy. Apple zde dovoluje pouze zrcadlení. Dá se s tím něco dělat?
Ano, k počítači iMac G5 lze připojit druhý monitor a používat jej také jako rozšíření pracovní plochy. Zaklínadlo pro odemčení miniVGA portu i pro tuto funkci se jmenuje Screen Spanning Doctor.
Občas se na diskusních fórech objeví dotaz právě na téma rozšíření pracovní plochy u počítačů, které mají ve specifikaci pouze použití druhého monitoru s funkcí zrcadlení. Odpovědí bývá Screen Spanning Doctor, ovšem vždy bez sdělení nějakých osobních zkušeností, či problémů s užíváním. Jelikož jsem řešil stejný problém, podělím se se svými zkušenostmi, v tomto případě s počítačem iMac G5.
Pokud byste u svého staršího počítače iBook, iMac či eMac rádi využili možnosti a výhody druhého monitoru, koukněte se nejdříve, zda je váš model programem Screen Spanning Doctor podporován. Seznam s podporovanými stroji naleznete na stránkách výrobce programu.
Potřebné vybaveníPro připojení druhého monitoru potřebujete Screen Spanning Doctor a adaptér z portu miniVGA na VGA konektor. Screen Spanning Doctor získáte zdarma na stránkách výrobce nebo na MacUpdate a miniVGA adaptér v některém z e-shopů a samozřejmě další monitor. Cena adaptéru miniVGA-VGA se pohybuje od cca 500 Kč do 600 Kč (nedávno až 1000 Kč) bez DPH. Nakoupit lze na MacZone či AppleCentrum případně na dalších několika e-shopech, stačí hledat na Google.
adaptér miniVGA-VGA
Instalace
Samotný Screen Spanning Doctor je malý script, který odemkne port miniVGA i pro rozšíření desktopu. Po jeho provedení lze v Předvolbách systému v panelu Monitory, záložce Uspořádání vypnout zrcadlení. Získáte tak dva panely Monitory, pro každý monitor samostatný.
Používání a zkušenostiPřipojené monitoru jsou tu reprezentovány jako modré plochy desktopu, přičemž hlavní monitor obsahuje bílý horní proužek (menu). Pouhým přetažením jedné z ploch určíte přesnou polohu pro rozšíření plochy. Snadno tak určíte zda bude plocha rozšířena vlevo, vpravo či dokonce nahoře nebo dole. Přetažením bílého proužku reprezentující menu zvolíte, který monitor bude používán jako hlavní.
změna pozice plochy, dle umístění monitoru - pohybovat lze libovolně
přesunutím bílého proužku (menu) volíte hlavní monitor
Pro každý monitor lze nastavit rozlišení, barvy a ICC profil zvlášť. Také lze na externím monitoru nastavit otočení o 90°, 180° a 270°. Toto funguje i na monitorech, které nemají funkci PIVOT. Funkce jsem bez problémů vyzkoušel na 21 palcovém CRT monitoru i na současném LCD. Monitor LCD, který používám má funkci PIVOT ve své výbavě, ale nejsou žádné ovladače, které by fungovaly pod OS X automaticky při jeho otočení. Jelikož změna orientace monitoru není častou záležitostí je podpora systému prostým přepnutím možná nejlepším řešením. Řešení od Apple je jako vždy jednoduché a plně funkční.
panel Monitor – hlavní monitor
panel Monitor – druhý monitor
U obou monitorů mohu používat jejich nativní rozlišení 1680x1050 bodů. U aplikací jako je QuickTime, EyeTV a podobně lze určit, stejně lehce jako v systémových předvolbách, na kterém monitoru se mají zobrazovat přehrávané filmy, kde bude probíhat přehrávání FullScreen a podobně. Rozšíření plochy pro palety například Photoshopu je samozřejmě více než příjemné.
panel Preference programu EyeTV - volby monitoru pro přehrávání zdroje z TV tuneru
QuickTime Předvolby - volba monitoru pro přehrávání FullScreen
Jelikož jde o rozšíření plochy, jednoduchým přetažením okna aplikace určíte, kde se budou otevírat její nová okna, či kde se bude zobrazovat například "Prohlížeč zpráv" po spuštění aplikace Mail. Získáte tak rázem skvělé odkládací místo, o místě na odkládané soubory na plochu samotnou nemluvě. Pokud používáte Dashboard s více Widgety, určitě místo navíc uvítáte také.
Hraní her, spuštění FrontRow a podobně v celoobrazovkovém režimu samozřejmě znamená spuštění jen na jednom monitoru a ztmavení monitoru druhého. Takové aplikace se spouští na hlavním monitoru. U her jsem neměl možnost vyzkoušet více her, a tak netuším, zda některá dokáže využít současně celého dostupného rozlišení obou monitorů.
Otisky obrazovky s pomocí systémových zkratek funguje skvěle, při otisku celé obrazovky vytvoří systém dva soubory, pro každý monitor otisk zvlášť. Otisk části obrazovky funguje také bez problémů, dokonce lze vytvořit otisk obrazovky přes oba monitory, vznikne tak jeden soubor.
otisk obrazovky obou monitorů - pomocí selektivního otisku obrazovky Apple+Shift+4
Nedostatky
Jsou zde také nedostatky, i když nijak zvlášť významné. Například Widget ScreenShot Plus pro otisky obrazovky, dokáže pracovat pouze na hlavním monitoru. Toto omezení se bude týkat všech programů, kde výrobci nerespektovali možnost využití aplikace s pracovním prostředím na více monitorech.
ZávěrPři delším používání jak pro práci, tak pro zábavu jsem nepozoroval žádný problém s výkonem, špatně vykreslovanou grafikou a podobně. Vše běží tak, jak má. Jelikož mne čeká ještě kalibrace pro sjednocení barevného podání obou monitorů, nemohu referovat, nakolik je toto snadné a funkční (snad příště). Limitující je samozřejmě použití VGA připojení (omezení analogového připojení a převádění signálu z/na digitální), což však nelze - díky výstupu miniVGA - řešit jinak.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Tipy a Triky