iMac slaví páté narozeniny - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

iMac slaví páté narozeniny

15. května 2003, 00.00 | MInulý týden uplynulo pět let od ohlášení iMaca, počítače, který zachránil Apple a silně ovlivnil formu počítačů. Minulý týden jsme se také s tímto počítačem definitivně rozloučili. K tomuto ne nevýznamnému výročí jsem pro vás připravil malou retrospektivu tohoto výjimečného stroje.

Minulý týden tomu bylo pět let, co mnohým padla brada, protože Apple s velkou slávou představil počítač, který se v mnohém tomuto termínu vymykal. Koncept integrování celého počítače a monitoru v jedné bedně nebyl ničím novým, ale svěží barva a hardwarové změny byly důvodem k ohromné diskusi. Apple byl silně kritizován za odstranění disketové mechaniky, ADB a sériových portů, které byly nahrazeny USB. USB je vůbec kapitola sama pro sebe - zřejmě zejména díky masivní podpoře Apple se toto rozhraní rozšířilo a záhy se objevila celá řada periferií. Navzdory tvrzením zlých jazyků měl iMac strhující úspěch, který mu zajistil dlouhou řadu upgradů a změn, jejichž přehled následuje.


Klasický bondi blue iMac

Srpen 1998 - 233 MHz
6. května 1998 byl představen bondi-blue, ale na pulty se dostal až v půli srpna. Jako jediný iMac měl nestandardní rozšiřující slot ("mezzanine") a IrDA port. Záhy po uvedení dostal 56 kbps modem (namísto 33,6 kbps) a grafickou kartu s vyšší kapacitou paměti. S tímto iMacem byla představena i kulatá myš (puk), která byla později přibalena k modrobílým G3 a která sklidila velmi rozporuplné reakce uživatelů. Cena počítače byla 1299 USD.
technické parametry: procesor G3 233 MHz/32 MB RAM/2 (původně maximálně 4, později 6) MB grafické paměti/4 GB disk, modem, 2x USB, CD-ROM
Reklamy: 2 roads | 3 Steps (strčit do zdi, propojit modem s telefonní zásuvkou, krok tři není:) | Think Beige (máte rádi béžovou?) | e-mail | Traffic Jam (hluk versus zvuk rajské zahrady) | un-pc (pc=..., iMac=un-pc)


Leden 1999 - 266 MHz
Revize C odstraňovala mnohé nedostatky prvních dvou verzí. Zmizel rozšiřující slot a IrDA port. Cena udělala první krůček směrem dolů.

Duben 1999 - 333 MHz

Revize D byla především zrychlením procesoru, jinak se žádné změny nekonaly.
Reklama: Colors

Říjen 1999 - 350-400 MHz
Začala spolupráce Apple a Harman/Kardon. Přibylo více konfigurací a ještě více příjemných barev. Horní dva modely měly navíc (po vzoru modrobílých G3) FireWire porty a DVD mechaniku. Ubylo vnitřní oplechování, takže tyto iMacy byly ještě průhlednější. Krom oplechování zmizel i větrák, čímž se stal iMac téměř neslyšitelným. Cena nejnižšího modelu s CD-ROMem klesla na tisíc dolarů.
Reklamy: iMac DV | iMac DV SE

Červenec 2000 - 350-500 MHz
Apple představil novou optickou myšku a novou klávesnici, která se k počítačům Apple dodává bez zásadnějších úprav dodnes (nový eMac ma však už novou klávesnici). Nejnižší model stál 800 dolarů, což z něj činilo nejlevnějšího Macintoshe od počátku devadesátých let.
Reklamy: Indigo | Ruby | Snow

Únor 20001 - 400-600 MHz
Největší poprask sklidily nové vzory Blue Dalmatine a Flower Power. Všechny modely byly nyní osazeny FireWire porty. Ve dvou vyšších konfiguracích nahradila vypalovačka DVD-ROM.
Reklamy: (na iTunes a BD a FP iMacy) 1 2 3 4 5

Červenec 2001 - 500-700 MHz
Poslední model G3 iMaca. Síla květin zřejmě nebyla dost silná, aby zvedla prodeje, takže byly tyto vzory opět vypuštěny. Krom zvětšení paměti a disku dostal i nejnižší model CD-RW mechaniku. Po lednu 2002, kdy byl uveden iMac s LCD a procesorem G4, zůstal v nabídce jen 500 MHz model, který byl později nahrazen 600 MHz verzí. iMac zůstal v nabídce víceméně kvůli školství a nebyl stažen ani po uvedení eMaca loni v květnu. Zůstavší konfigurace obsahovaly CD-ROM namísto CD-RW.


Grafitový iMac přežil nejvíce změn...


iMac a Česká republika
Jak mnozí víte, iMacy se zhruba od roku 1999 vyrábějí i v České republice. Montuje je Foxconn, který sídlí u Pardubic a vyrábí například i počítače Compaq. Bohužel i přes opakované snahy se nikdy nepodařilo se do továrny dostat na exkurzi, informace o výrobě tedy máme jen neoficiální. Podle všeho se u nás do nedávné doby vyráběly iMacy (jen CRT verze) pro regiony Evropa a částečně Afrika/Asie. Výroba iMaců byla před časem zastavena, ale stále se zde vyrábí oba modely eMaca. Když se začíná připravovat nový produkt, tak je všechno důkladně tajeno a všichni mají přísně nařízeno mlčet. S výrobou iMaců byly prý úžasné problémy. Kolikrát více než 20 % neprošlo testy a muselo být opravováno. Dodávky obsahovaly enormní množství vadných komponent, což se sice časem zlepšilo, ale i tak byla velká část iMaců špatných a ve výrobě panoval chaos. Údajně je na vině chybějící chlazení u většiny iMaců. eMac je na tom prý podstatně lépe.

Přestože výroba je zřejmě velmi chybová, tak výsledné produkty jsou, pokud je mi známo, poměrně spolehlivé, což může svědčit o kvalitě testů, které prověřují každý "kus", nebo o přehnané reakci informátorů. Apple výrobu svých mašinek svěřuje do rukou smluvních výrobců, kteří si už pak musí sami poradit s problémy s výrobou. Jistě se často stává, že všechno nejde tak, jak by mělo, a zřejmě proto Apple často trpí různými zpožděními (naposledy více než měsíční zpoždění dodávek PowerBooku se 17" LCD). Částečně to jistě může být způsobeno designovými vymoženostmi, které si inženýři v Apple navymýšlí, na druhou stranu jsou často na vině dodavatelé, kteří posílají chybně pracující komponenty, bez kterých se výsledný produkt neobejde. Nepochybně každá výroba podobně složitých věcí skýtá mnoho problémů a nečekaných komplikací, je ale otázka, jestli příliš chyb přespříliš neprodraží produkt. Kdo ale za celou situaci může nejsme schopni jednoznačně určit.

Reklamní kampaně
"I think. Therefore iMac.", "Think Different." a mnohé další slogany provázely iMaca od prvopočátku. U jednotlivých modelů uvedených výše najdete odkazy na mnohé z televizních reklam, které prezentovaly iMacy. Osobně bych se nebál označit za nejzdařilejší tzv. Colors, která propagovala barevnou revizi C a D původního iMaca. Reklama je podbarvená květinovým songem Rolling Stones z roku 1967 "She's a Rainbow", který zatím není k dispozici přes iTunes Music Store, takže si neposlechnete třicetivteřinovou ukázku, ale můžete si stáhnout tuto báječnou třicetivteřinovou reklamku stejně jako několik dalších. V mnoha starších reklamách Applu můžete spatřit (nebo alespoň zaslechnout) Jeffa Goldbluma (známého třeba ze série Jurských parků). Bývá často kritizován za hraní si na Woodyho Allena, ale i přesto jsou reklamy s ním dívatelné.:o)

Krom vlastních reklam propagovaly iMaca nejrůznější filmy a reklamy na jiné produkty, do kterých se iMac dostal buď formou "product placement" nebo prostě díky svému originálnímu vzhledu, který mu tak zajistil reklamu zdarma. Každý macař vždycky malinko poskočí, když vidí film plný Macintoshů.:) U nás jsme zvyklí vídat Macintoshe například v reklamách Českého Telecomu a několika dalších společností, byť často s Windows na obrazovce. A jak to u úspěšných produktů bývá, vyrojila se celá řada plagiátů od několika společností a mnoho návrhářů se v jeho designu inspirovalo, takže se trh dočkal spotřebního zboží s průhlednými prvky atp. Zkrátka Apple v čele se Stevem Jobsem a s designéry jako je Jonathan Ive vytvořil úspěšný model, který záhy adoptovala celá produktová řada s výjimkou elegantních PowerBooků. Forget beige.

Druhá revoluce
Vyškrtnutí disketové mechaniky, ADB a PCI slotů z konceptu počítače pro nové tisíciletí bylo krokem velmi diskutovaným a většinou zatracovaným. Všichni se na podobné kroky dívali trochu s despektem a předpovídali iMacu tvrdý neúspěch a Applu definitivní krach. iMac byl navíc velmi netradiční svým barevným pojetím, což jej poněkud znevažovalo, činilo to z něj počítač pro děti, nikoli počítač na seriózní práci. Podobné mýty se Apple snažil vyvrátit i na začátku devadesátých let, ale Macintosh měl zřejmě vždycky nálepku počítače na hraní nebo naopak velmi profesionálního stroje taktéž nevhodného pro běžnou práci. Apple revolučnost pojetí iMaca nepopíral - naopak jej označoval za revoluční počin srovnatelný s uvedením prvního Macintoshe.

iMac byl v tichosti stažen z prodeje 18. března letošního roku. Z nabídky definitivně zmizel pět let po svém uvedení - 6. května 2003 - kdy byl nahrazen eMacem. Za pět let se prodalo na deset milionů těchto různobarevných počítačů. Díky jednoduchosti a atraktivnímu designu Apple získal několik ocenění a poněkolikáté unikl bankrotu. Díky této malé revoluci se počítače s jablkem opět vrátily do domácností, kde měly několik let velice nejasnou strategii a udržely si pozici v amerických školách.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: