Jak nám chutnal nový TiBook? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Jak nám chutnal nový TiBook?

4. června 2002, 00.00 | Na krátký test jsme získali nejnovější model PowerBooku G4 Titanium na 667 MHz. Ač na první pohled skoro stejný jako předchůdce, prodělal řadu drobných, ale podstatných změn - pár pixlů na LCD navíc, více cache paměti, lepší grafika...

Na krátké otestování jsme měli v redakci nejnovější verzi špičkového přenosného počítače PowerBook G4 Titanium, který byl ohlášený na sklonku dubna. Konkrétně se jednalo o model na frekvenci 667 MHz, tedy nižší ze dvou dodávaných konfigurací (vyšší je vybavená procesorem na rychlosti 800 MHz). Přehled parametrů naleznete v článku o uvedení těchto nových modelů.

Během našeho krátkého seznámení jsme nejprve nový model porovnali se staršími verzemi. Na první pohled je od sebe nerozeznáte, možná na druhý, když si všimnete, že nový model neobsahuje infračervený port, obvykle používaný pro propojení s mobilním telefonem či kapesním počítačem. Vzhledem k tomu, že cena takovéhoto portu je relativně zanedbatelná, ale externí IrDA je takřka nesehnatelná, se jedná o medvědí službu mnoha uživatelům. Apple asi doufal v rychlejší nástup Bluetooth, to si ale měl vybrat spolehlivějšího partnera na dodávku BT hardware (D-Link, který měl dodávat USB-Bluetooth adaptéry, to podle všeho nezvládl, zdá se však, že software Applu je kompatibilní i s moduly od jiných výrobců - jeden máme právě v redakci na testování).

Kromě absence infračervného portu jsme ještě na dolní straně počítače objevili podložku, která pravděpodobně má zabránit ugrilování majitele počítače, nachází se přímo pod procesorem a zdá se být tepelně méně vodivá než okolní kovy. Jelikož jsme porovnávali nejstarší a nejnovější model, je možné, že se objevila i na některém z vývojových stupňů.

Důležité změny nalezneme na zadní straně, kde jsou porty - VGA konektor nahradil DVI výstup, který napovídá o změnách uvnitř - pokud potřebujete VGA rozhraní, stačí použít přibalený konvertor. Přibyl také zvukový vstup pro mikrofon (uvnitř je stále jeden zabudovaný), ubyl pro změnu hardwarový reset. S příchodem OS X se konečně pro většinu uživatelů stává minulostí (zajímalo by mě, co přesně padá v OS X uživatelům, kteří hlasovali v anketě na titulní straně MujMACa). Pro restart lze použít buď známý hmat Cmd-Ctrl-Power button, nebo prostě podržet Power button po dobu 5 vteřin a počítač se vypne.

Na pohled nejvýznamnější novinka se skrývá pod víkem - rozměry displeje sice zůstaly, 15,2" úhlopříčka, ovšem změnilo se rozlišení - místo 1152x768 tu teď máme 1280x854. V praxi to pochopitelně znamená nárůst DPI, pokud vás to zajímá přesně, tak starý model PowerBooku měl 91 DPI, nový má již 101 DPI, rekordmanem však zatím zůstává iBook, který má 105 dpi (u modelu s 12,1 LCD), pro porovnání, stolní Apple LCD 17" má 96 DPI. Displej je opět širokoúhlý, s poměrem stran 3:2, oproti běžným 4:3. Na první pohled je vyšší rozlišení příjemnější, také obraz byl jasnější (Apple u svých přenosných počítačů na LCD dbá a vylepšuje je, toho jsme si všimli například i u různých generací iBooku). Vysoké rozlišení bude postačovat na většinu prací, například pro editaci videa v FinalCutu Pro 3 pod Mac OS X. LCD je tedy jednoznačné plus, pro většinu uživatelů bude naprosto postačující. Další zvyšování rozlišení by však asi již brzy vedlo k špatně použitelným displejům, uvidíme, jak se Apple dále zachová - zvětšovat rozměry TiBooku už by asi nebylo rozumné, nyní jsou na horní hranici akceptovatelnosti (například se nevejde do řady tašek pro notebooky). PC výrobci jdou cestou co nejvyššího rozlišení, ovšem pohled na 1600x1200 na 15" je poměrně divný. Mimochodem, na displeji byla jedna "mrtvola", tedy mrtvý, v tomto případě jen částečně, pixel. Obvykle nerušil, pouze na jednolitých tmavých plochách - ostatně, byl to první mrtvy pixel u Apple, který jsem měl tu čest vidět.

Při pohledu po klávesnici jsme zjistili, že tolik rozdílů se zde nekoná, neboť již první TiBook byl z hlediska chlazení vyřešený značně maximalisticky. V mezičase se jen změnila vnitřní architektura a modem se přesunul na USB, proto je teď v místě, kde dříve býval celý modem, další volný kousek na chladič. Paměti se instalují pod klávesnici, počítač byl osazen 256 MB RAM, maximální kapacita ve dvou slotech je 1 GB. Pro instalaci AirPortu je v případě PowerBooku nutné odmontovat spodní titanový kryt.

Mechaniky jsou nyní u obou modelů combo - DVD-ROM/CD-RW. Přehrávání DVD je pod desítkou prostě jedna báseň. Kdo je zvyknutý ještě na CD-ROM, combo mechanika potřebuje médium zasunout až takřka dovnitř, narozdíl od CD-ROM, který si ho vzal zhruba z půlky. Žádné problémy se zasouváním nebo vysouváním, jak tomu bylo u první série, jsme nezaznamenali.

Jak jsme již říkali, uvnitř tepe rychlejší srdce - resp. v našem případě na té samé rychlosti, co v minulém "top" modelu, ovšem s přídavkem 1 MB Level 3 Cache paměti. Sběrnice obou modelů je na 133 MHz a především počítač obsahuje novější grafický čip, ATI Radeon Mobility 7500, vybavený 32 MB DDR VRAM. K DVI výstupu lze připojit v podstatě cokoliv - stroj výkonově stačí i na 23" mega-wide Apple LCD panel - pochopitelně s příslušným DVI-ADC převodníkem. Samozřejmě v podobě rozšířené pracovní plochy, nikoliv zrcadlení.

Baterie podle Applu vydrží až 5 hodin, v testu, kdy se přehrával DivX film z CD a zároveň stále běžel i harddisk vydržel TiBook lehce přes 2 hodiny - kdyby se vypnul disk, byla by výdrž asi významně delší. Bohužel na důkladné testování čas nezbyl. Součástí dodávky je také zdroj, jak je v poslední době zvykem v provedení "kostka", včetně svítícího ukončení konektoru pro lepší informování o nabíjení.

Bohužel původní TiBook jsme měli pouze na krátké porovnání, takže jsme nemohli změřit síly obou strojů, tak jsme se pokusili alespoň o porovnání se stolním PowerMacem G4. Výsledky nebudeme prezentovat v konkrétních číslech, brzy by měl být připravený univerzální redakční test, kterým postupně "proženeme" maximum strojů, poté se dočkáte grafů a procent. V případě "real-world" testu v Photoshopu 7 (v redakci používáme už pouze OS X), který zahrnoval intenzivní práci s nejčastějšími příkazy, včetně swapu na disk a podobně, měl TiBook co dělat - velkou roli zde asi hrála malá paměť, která nebyla příliš vhodná na operace s 50 MB obrázky. Přesto byl PowerMac G4/733 (bez L3 cache) i s podobným nastavením paměti zhruba 1,5x rychlejší - měl však také 768 MB RAM, v případě OS X je otázka, jak se do hry zapojuje systémová virtuální paměť. Test pomocí 3D programu Maya nešlo provést, neboť se odmítá instalovat na 10.1.4. vyzkoušeli jsme tedy ještě jednoduché testíky v iMovie - jak dlouho trvá aplikace některých efektů, zde se rozdíly pohybovaly okolo 4%, jako vyloženě "umělý" test posloužila aplikace pro generování fraktálů, zde se rozdíl ve výkonu pohyboval kolem 8% v neprospěch TiBooku.

Zdá se tedy, že nový update TiBooku je poměrně solidní stroj, s velmi dobrým LCD s vysokým rozlišením, s disky v kapacitách 30 a 40 GB, rychlou grafikou (včetně podpory pro Quartz Extreme) a s dobrým procesorovým výkonem - předpokládám, že vyšší model by testovanou G4 v procesorových úlohách "upekl". Potvrzuje se opět, že mnoho RAM je často základ úspěchu, zdá se však, že výrazný vliv na výkon některých aplikací má disk, připojený přes Ultra ATA, ovšem točící se pouze na 4200 otáček. Pro uživatele, kteří jsou zvyklí se připojovat na cestách přes mobil tu je o důvod víc, proč se začít zajímat o Bluetooth - IrDA prostě není. Každopádně, TiBook stále zůstává velmi impresivním strojem s velmi dobrým výkonem. Jakmile budou připravené naše redakční testy, vyzkoušíme co PowerBook snese v plné zátěži. Očekáváme však, že kromě "slabých míst" obstojí rozhodně se ctí - má k tomu všechny předpoklady. Cena tohoto modelu je zhruba 100 000 Kč bez DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: