Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Jak se líbí eMac?
6. května 2002, 00.00 | Podivejme se blíž na novinky minulého týdne - jak je eMac přijímaný ve světe, jak to bude s eMacem u nás a také jak získat nový DVI-ADC převodník od Apple zdarma.
Dnes se ještě vracíme k novinkám, které Apple ohlásil minulý týden, tedy především nové konfigurace PowerBooku Titanium, zcela nový eMac a také převodník DVI-ADC, který Apple rovněž uvedl.Nové modely Maců jsou přijímány poměrně pozitivně, největší zájem se pochopitelně upřel na eMaca. Jenom pro úplnost, jedná se o nový počítač určený speciálně pro oblast školství, který v sobě zahrnuje procesor PowerPC G4 na 700 MHz, 17" obrazovku (která je zcela plochá, ovšem je to klasická obrazovka, ne LCD panel), 40GB disk a CD-ROM či DVD/CD-RW combo, nižší model s CD-ROM nemá modem. Design vychází z klasického iMaca, "nabobtnalého" o větší obrazovku, ovšem rozměry jsou v podstatě identické - hloubka je dokonce menší než u starého iMaca, výška a šířka jsou pouze o dva centimetry větší. Pouze váha se výrazně zvýšila, z 15 na 22 kg, z toho důvodu asi eMac ani nemá "držadlo" pro přenášení - pravděpodobně by to nevydrželo.
eMac je hodnocený vcelku dobře, je to G4 Mac, vybavený poměrně rozumně pro školní potřeby - ve školách obvykle jsou sítě, takže není nutné mít na každém počítači modem a také CD-ROM mechaniky budou pro většinu uživatelů stačit. Důležitý je však procesor G4 a větší obrazovka - na starém iMacu se (přes udávané maximální rozlišení 1024x768) lépe pracovalo s nižším rozlišením 800x600, u eMaca je maximální rozlišení sice lehce atypických 1280x960, ovšem na 72 Hz, teprve 1152x864 nabízí přijatelnějších 80 Hz. V tomto ohledu eMac dokonce předčí nového iMaca, jehož LCD má pouze 1024x768. eMac je tedy rozhodně zajímavým počítačem do škol, který si uchovává kompaktní design iMaca, ale překonává jeho dnešní největší slabost - procesor PowerPC G3.
Doplňkem, který Apple uvedl spolu s eMacem, je "stojan" pro tento počítač - zvedne eMaca o zhruba 10 cm, a lze ho na něm volně otáčet kolem osy či naklánět nahoru a dolu.
Ceny pro americké školy jsou 999 a 1199 USD, kromě toho bude Apple prodávat také studentům a učitelům, ovšem za vyšší ceny - ke každému eMacu si musí přičíst 50 USD. Původně Apple nenabídl pro individuální "školské" uživatele levnější verzi s CD-ROM, až na základě ohlasu uvolnili také tento model. Každopádně, šanci k nákupu mají pouze školáci a učitelé.
Jak to bude u nás zatím netušíme, ovšem vzhledem k tomu, že eMac se bude prodávat ve Velké Británii (a tedy i ve zbytku západní Evropy), dá se předpokládat, že bude dostupný i v ČR. Ceny ve VB jsou poměrně podobné těm v USA, u nás se dá očekávat cena převyšující 40 000 bez DPH (snad dovozce alespoň zaregistruje poklesy kursů za poslední dobu). Bohužel, vzhledem k tomu, že prodej počítačů do školství je nyní realizován v poměrně často kritizovaném projektu "InDoŠ" (Internet do škol), školy si o tomto počítači asi stejně budou muset jenom nechat zdát. eMac by mohl být zajímavý pro studenty a učitele, ovšem takovýto individuální prodej Applu v ČR asi není obvyklý - uvidíme, s čím přijde CDS.
Poněkud opominutou novinkou, uvedenou minulý týden, je převodník DVI-ADC od Apple. Takovéto převodníky nabízely již dříve třetí firmy, nyní je tedy možné ho zakoupit přímo od Apple, resp. získat za určitých okolností zdarma. Pokud se neorientujete ve zkratkách, krátké vysvětlení: DVI je označení pro konektor, umožňující připojit digitální zobrazovací zařízení (typicky LCD displeje) k videokartám, bez nutnosti převodu signálu na analogový a zpět - obraz tedy zůstává perfektně ostrý. ADC je rozšíření tohoto konektoru - Apple původně používal také DVI, poté však tento digitální signál sloučil s napájením a USB a vznikl tak jeden konektor, jehož prostřednictvím připojujeme všechny dnešní Apple displeje k počítači. To však má několik následků - ke starším počítačům není možné připojit novější Apple displeje bez "konverze", a k přenosným počítačům to samé - pouze nový PowerBook má digitální DVI výstup přímo v sobě. Naštěstí již existuje řada produktů od několika firem, které nabízejí nejrůznější kombinace - například ADC-VGA (pro připojení VGA monitoru k ADC konektoru) či naopak VGA-ADC (ovšem od takovéhoto převodu obrazu z analogového na digitální se nedají čekat zázraky). Mimochodem, nejnovější řada PowerMaců G4 s kartami nVidia má už pouze digitální konektory - DVI a ADC, takže při nákupu počítače zvažujte i další investici buď do Apple LCD monitoru (jsou skvělé), nebo jiného LCD displeje či převodky pro váš nynější monitor.
Převodník DVI-ADC tedy bere DVI signál z grafické karty, zároveň je připojený k USB na daném počítači a také do sítě - potřebuje zajistit napájení pro monitor. K ADC konektoru lze následně připojit všechny současné LCD displeje od Apple, pouze v případě 23" HD displeje je nutné, aby tak velké rozlišení podporovala grafická karta - což všechny nezvládají. Dá se předpokládat, že bude možné takto připojit i jiné displeje s ADC konektorem, například LCD panel Formac Studio - tam si lze však zvolit již při nákupu, zda uživatel chce DVI či ADC verzi.
Cena tohoto převodníku je 150 USD, v USA a v západní Evropě však v současné době běží promo, kdy lze koupit kombinaci PowerBook, Apple LCD panel a tento převodník o 150 USD levněji, tedy převodník v podstatě zdarma.