Jak šlape Apple Macintosh G3? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Jak šlape Apple Macintosh G3?

6. května 1999, 00.00 | Líbí se vám nová gé trojka? Pak si zcela jistě přečtěte naše praktické zkušenosti s tímto novým počítačem.

V lednu tohoto roku byla v San Francisku představena nová modelová řada Apple Macintosh G3. Připomeňme si v krátkosti, že procesory G3 se objevily nedlouho po návratu Steva Jobse do vrcholového vedení Apple. Dovolím si napsat, že firma se již nějaký čas před jeho příchodem zmítala v chaosu typu "nevím, kdo jsem, co chci a proč to vlastně dělám". Steve Jobs jako jeden z otců filosofie Apple názorně předvedl, co znamená jasná vize a promyšlený marketing. Zlikvidoval zmatek v produktových řadách a rozhodl, že Apple bude nadále vyrábět méně modelů, zato jasně profilovaných, s důrazem na vysoký výkon a viditelně oddělí segment profesionální a domácí.

První vlaštovkou nové koncepce byl známý iMac, správný stroj ve správnou dobu. Na něm si Jobs vyzkoušel pojetí, které - jak se nyní ukazuje - zamýšlel přenést i do profesionální sféry: netradiční design (mimochodem ve světě neskutečně úspěšný, což je vidět na množství iMac-like periferií i na některých pokusech z PC sféry), nasazení USB jako "normálního" interface (USB existuje již déle, ale teprve iMac ho opravdu uvedl do života), absence disketové jednotky. První řada profesionálních počítačů byla z tohoto hlediska ještě víceméně konvenční, ale lednová generace Apple G3 již kráčí po cestě, kterou nastínil iMac. Mimochodem nebylo by asi od věci zamyslet se nad posledním rokem Apple a poučit se. Ukazuje se, že pod nejistým vedením firmě nezaručí úspěch ani špičková technologie. Naopak, to, jak Jobs svoji staronovou firmu "srovnal do latě", je inspirující.

Stručně o hardware

Nové počítače G3 jsou podle testů podstatně výkonnější než předchozí vlajková loď 9600/300 a (mimo jiné i díky vyšší frekvenci základní desky) jsou i rychlejší než jen o málo starší řada "prvních" G3. Jak už bylo řečeno, nové počítače Apple pohání procesor G3 (PowerPc 750), založený na technologii 0,25 mikronu. V současné době se prodávají modely s frekvencemi 300, 350 a 400 MHz. Přímo na čipu je integrována FPU (jednotka pro výpočty v plovoucí desetinné čárce, známá jako matematický koprocesor) a vyrovnávací paměť (Level1 cache) o kapacitě celkem 64 KB - 32 KB pro data, 32 KB pro instrukce. Procesor podporuje backside Level2 cache o velikosti 512 KB a 1 MB, které pracují na polovičních frekvencích procesoru, tedy 150 - 200 MHz. Na nyní slušné frekvenci 100 MHz konečně pracuje i základní deska. Celková instalovaná paměť může dosáhnout až 1 GB ve čtyřech slotech pro 168-pinové moduly PC100 SDRAM DIMM na 100 MHz, standardně je dodáváno nejméně 64 MB RAM.

G3 - první pohled

Nová řada počítačů G3 ihned zaujme - design dále rozvíjí styl iMac, a to jak barevně, tak tvarováním. Je zvláštní, jak v sobě spojuje reminiscence na šedesátá léta a futuristické prvky. Poloprůhledné odklopné bočnici, kterou prosvítá označení G3, dominuje obrovské jablko v barvě čelní stěny. Celému počítači pak vévodí rovněž poloprůhledná madla pro snadné přenášení, která slouží na spodu počítače zároveň jako nožičky. Po technické stránce je nový G3 příkladem perfektního řešení i dokonalého dílenského zpracování (nezapomnělo se například ani na těsnící prvky podél styčných ploch bočnice a skříně). Do nitra počítače je skvělý přístup - jen je potřeba nechat si trochu místa po pravé straně počítače. Spolu s bočnicí se sklopí celá základní deska a uživatel či servis mají snadný přístup ke všem funkčním částem. Ve skříni je přitom ve spodních partiích dostatek místa na další dva disky, do horní poloviny pak můžeme umístit celkem dvě zařízení přístupná z čelního panelu (CD-ROM, DVD-ROM, ZIP, JAZ atp.). Přístup je na druhé straně snad až příliš rychlý a snadný - proto je možné celou konstrukci doplnit o zámek.

Mezi počítačovou veřejností se poměrně vášnivě diskutovalo o absenci disketové jednotky a SCSI. Pokud jde o iMac, zdá se, že prodejní úspěch počítače na to odpověděl. Ostatně USB disketová mechanika se dá (pokud ji někdo skutečně postrádá) snadno připojit. U SCSI je situace jen o málo jiná. Uživatelé Apple byli po léta zvyklí na SCSI připojovat téměř vše od výměnných disků po skenery. Stejně tak SCSI disky po dlouhou dobu - oproti jiným standardům - poskytovaly rychlostní i funkční výhody. Po pár týdnech diskusí a také používání nových počítačů se zdá, že jde jen o otázku přístupu a zvyku. Za prvé disky Ultra ATA jsou i pro grafickou práci dostatečně rychlé a levné, a proto pryč se sentimentem. Kdo potřebuje opravdu velmi výkonné SCSI, má díky dostatku pozic PCI možnost pořídit si špičkovou SCSI kartu, kterou by běžný uživatel zdaleka nevyužil a jen by zbytečně zvyšovala cenu počítače. Za druhé většina těch, kteří si nové G3 pořizují, už nějakého "Macka" má, a tak nový přírůstek jednoduše připojí do stávající sítě a je po starostech.

Počítač má dva porty USB sběrnice, která svou jednoduchostí, univerzálností a rychlostí asi v krátké době ovládne trh v oblasti periferií nenáročných na rychlost (1,5 - 12 MB/s) - klávesnice, myš, joystick, monitor, skener atp. USB podporuje až 127 současně připojených zařízení. Pro periferie s vysokými nároky na přenosové rychlosti (digitální video, hudební syntezátory, disky, tiskárny) jsou k dispozici dva porty rozhraní FireWire (IEEE 1394). FireWire podporuje až 63 zařízení, pomocí můstku lze však segmenty rozvětvovat, a tak připojovat další zařízení. Přenosová rychlost současného FireWire rozhraní je 400 MB/s, v příštím roce se očekává prolomení hranice 1 600 MB/s.

G3 - první dojmy

První rozdíl je patrný okamžitě po zapnutí počítače - vysoký výkon je znát od prvního okamžiku. Ruku v ruce s tím jde komfort obsluhy, neboť reakce počítače na požadavky obsluhy je okamžitá. Na tom má ovšem zásluhu i plně nativní MacOS 8.5 (systém již neobsahuje žádný kód pro počítače 68K a nelze jej na ně instalovat).

Následující řádky praktických zkušeností se budou týkat sestavy "nejslabšího" z nových Maců, G3/300MHz se 192 MB RAM a 6 GB Ultra ATA diskem (výrobce IBM) ve spojení s monitorem LIYAMA 21" - Vision Master Pro 502. Nebudu opakovat, že i tento "nejslabší" systém je velmi rychlý. Jen pro zajímavost, běžný systém startuje za cca 60 vteřin. Výkon systému a disku ukazují i dva následující "laické" testy - duplikování složky se 150-ti soubory o celkové velikosti 82 MB trvá cca 27 sekund, duplikování stejně velkého souvislého grafického souboru trvalo 25 sekund. Podle testů programem BYTEmark Ziff-Davis MacBench 5.0 jsou nové procesory G3 na všech frekvencích až dvakrát rychlejší než odpovídající procesory Pentium II. Nicméně nechme malicherných sporů Mac versus PC; faktem je, že nové počítače pracují skutečně velmi rychle. V Photoshopu není problém otevřít dva obrázky o velikosti přes 150 MB a pracovat s nimi. Mezi uživateli Photoshopu poslední dobou rozšířený test (ST 1/99) zvládla popisovaná konfigurace za 4 min.

Tab.1: Rychlost ve hrách
Rychlost v hrách (snímků/s)QuakeMyth IIUnreal
Power Mac G3/400 MHz617523,8
Compaq Presario 5660 (PII/450)37,25119,8

Apple po nějaké době opět upevnil výsadní postavení v multimédiích - standardně použitá grafická karta ATI RAGE 128 se 16 MB paměti dává vynikající výsledky jak ve 2D grafice, tak i ve 3D modelovacích programech i ve hrách (viz tabulka). Nehledě na čísla, pohled na zcela plynulý Tomb Raider II v 1 600 x 1 200 bodů a milionech barev vypovídá o rychlosti grafiky lépe než všechny testy. Na druhou stranu je potřeba říci, že bude nutné doladit drivery, neboť v některých 3D programech v modu editace objektu dělá grafická karta "skopičiny". Ve 3D pohledech naopak vše funguje bezproblémově, renderování se strukturami probíhá dokonce i u složitějších scén v zásadě v reálném čase.

A ještě něco - staré dobré časy jsou asi opravdu zpátky. Apple se opět dodává s mikrofonem (ne, že by byl výběr levných mikrofonů malý, ale byla to vždy tradice) a tenhle průhledný je opravdu roztomilý.

MacOS 8.5

Je zajímavé, jak se další verze MacOS zdá výrazně lepší než předcházející. Výjimkou není ani MacOS 8.5. Těžko bez důkladných testů říci, nakolik se na vysokém komfortu ovládání podílí výkon počítače a jaký díl připadne na OS. Ale vzhledem k tomu, že systém 8.5 urychlil "babičku" 6100/60 v aplikacích laickým odhadem o 15 - 20 %, bude podíl systému značný.

Velmi dobře funguje víceúlohový finder, jehož odezva při žádosti o přepnutí je v zásadě okamžitá i v případech, kdy spustíte časově náročný filtr ve Photoshopu, necháte kopírovat několik adresářů mezi různými lokálními i síťovými disky a - pokud to stihnete - současně pracujete např. v QuarkXPressu. Pro vyhledávání souborů je k dispozici Sherlock, který poskytuje nejen běžné vyhledávání podle názvů souborů, ale dokáže najít i hledaný řetězec v obsahu souborů (podmínkou je indexace disku) a je schopen prohledávat i Internet. Pohodlné je také použití Network Browseru, který usnadňuje a zpřehledňuje přístup k jednotlivým zařízením a počítačům na lokální síti.

S genialitou sobě vlastní umlčeli u Apple neutuchající spor mezi zastánci obou soupeřících platforem o to, jestli lepší ovládání má Windows (okna a nabídky se po kliknutí otevřou a drží) nebo Apple, kde jsou nabídky otevřené po dobu, kdy je tlačítko myši stlačeno. V novém systému 8.5 to funguje jednoduše - pokud na nabídku klikneme, menu se spustí a drží; výběr či uzavření se provede jako u PC dalším kliknutím. A když stlačíme a držíme, menu se uzavírá a volba se provádí klasicky uvolněním myši.

Ovládací panel monitoru poskytuje nyní možnost kalibrace monitoru - v několika krocích vytvoříte jeho jednoduchý vizuální profil, který lze uložit a používat systémem ColorSync. Mimochodem velmi podobně pracuje i panel Gamma z Photoshopu 5. Ale abychom jen nechválili: v okamžiku, kdy vznikal tento článek, již delší dobu nebyl k dispozici systém 8.5 v české verzi, dodávala se pouze podpora českých skriptů. Lokalizace jako vždy zaspala, a i když se prý po vzniku konkurenčních dodavatelských kanálů pro produkty Apple situace v dodávkách počítačů a ND značně zlepšila, lokalizovaného software se to zjevně netýká. Důvodem budou (jak je v Čechách obvyklé) nejspíše peníze - lokalizovaný systém je pro řadu uživatelů "zdarma" a podle toho to vypadá.

Blýská se na lepší časy

Tolik prozatím první praktické zkušenosti s novou řadou Apple G3. Novinek je samozřejmě poslední dobou více, k dispozici je již Mac OS 8.6b2 (Veronica) s novým nanokernelem, kompatibilní se symetrickým multiprocessingem a preemptivním multitaskingem, podporující HFS+ disky nad 200 GB. S velkou slávou byl rovněž uveden operační systém Mac OS X Server s nativní podporou 100 % Pure Java. Server je optimalizován pro Apache, podporuje síťové bootování Mac stanic, spouštění aplikací ze serveru a zvládne až 4 000 otevřených souborů a tisíc klientů současně. Zdá se, že Apple nabírá nový dech - Svět tisku bude čtenáře o novinkách i praktických zkušenostech samozřejmě i nadále informovat.

Kamil Třešňák

Článek byl převzat z polygrafického měsíčníku Svět tisku.
Svět tisku obsahuje 82 stran informací a je distribuován pouze formou přeplatného za 49,- Kč. Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: