Jaký byl rok 2001 - stolní počítače - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Jaký byl rok 2001 - stolní počítače

20. prosince 2001, 00.00 | Závěr roku před námi, nastává doba pro krátké ohlédnutí se zpět. Podívejme se, jaké novinky nám letos Apple přinesl v oblasti stolních strojů, a nakolik splnil touhu uživatelů po inovaci.

Co přinesl letošní rok zajímavého v oblasti hardware? O kolik jsme pokročili ve vývoji, výkonu a uživatelské přítulnosti?

iMac

Opravdový evergreen – jak jinak nazvat počítač, který za 3 roky svého života změnil svůj design tak nevýrazně, že neškolený uživatel od sebe nepozná nejstarší a nejnovější model. Stále 15“ CRT monitor, mechanika, reproduktory. Po inovaci iMaca se volá už více než rok, před každou velkou akcí jsou dohady silnější a silnější („tentokrát už určitě!“), ovšem iMac je celkem držák, takže Apple neměl tolik důvodů ho předělávat dřív. Prodeje za tento rok v podstatě stagnují, výrazný rozdíl je proti roku předchozímu, ovšem tam je velký propad v prodejnosti u všech stolních modelů – důvod není úplně očividný.

Jakých úprav jsme se letos dočkali? První várka přišla v v únoru na MacWorld Tokio, kde Steve poněkud šokoval barevnými kombinacemi – Blue dalmatin a Flower power vzbudily pozdvižení, rozpaky i nadšení. Každopádně odkaz na psychedelická 60. léta tam patrný byl. Po technické stránce počítače obsahovaly procesory na rychlostech 400 až 600 MHz, CD-ROM a vyšší modely CD-RW, grafiku Ati Rage 128 Pro a Ultra – vše tedy mírný pokrok.

Druhá letošní inovace se odehrála v červenci na MW NewYork, a opět přinesla pouze výkonnější verze stávajícího hardware – procesory 500 až 700 MHz, grafické karty Ati Rage 128 Ultra a CD-RW vypalovačky (kromě „lite“ evropského modelu). Zmizely však střelené barvy, Apple se vrátil k normálnějším barevným kombinacím.

iMac se tedy v poklidu dožívá, uvidíme, jestli MacWorld SF přinese nějaký zlom.

PowerMac G4

Ani zde se letos nekonalo žádné zásadní překvapení – snad jen vše postupovalo pomaleji, než by si uživatelé přáli (a občas do dávali docela najevo). Řadu G4 provází problémy už od začátku – po uvedení musel Apple snížit rychlosti dodávaných procesorů, neboť Motorola nestíhala dodávat rychlejší procesory. Následně se narazilo na rychlostní strop, daný chybou procesoru PowerPC 7400. Letos jsme se dočkali nových procesoru PowerPC 7450 – u kterých se následně také narazilo na chybu, omezující rychlost na hodnoty pod 1 GHz.

Tímto procesorem se začaly na počátku roku osazovat nové G4 (se starým designem) – zvedla se rychlost sběrnice na 133 MHz, procesory se začaly dodávat v rychlostech 533, 667 a 733 MHz, přičemž asi největším tahákem byla nový mechanika SuperDrive – DVD-R vypalovačka, kterou Apple začal jako první firma montovat do svých počítačů. Grafika upgradovala na dlouho očekávané karty nVidia GeForce 2 MX. Tyto počítače byly jedním z taháku MacWorld Expa v SF před rokem, uvidímě, jaké změny nás čekají tentokrát.

Druhá změna přišla v létě na MacWorld NY – tentokrát viditelná na první pohled. Apple představil nové modely G4 v novém oblečku – tzv. QuickSilver. Case je výrazněji stříbrný, hladší a elegantnější. Jedním z kontroverzních tahů byla likvidace tlačítka pro vysouvání mechaniky – přes systém to je někdy nepohodlné, pokud nemáte novou klávesnici, tak za určitých okolností i v podstatě nemožné.

Výkonnostně nová řada začínala, tam kde minulá končila. Špičkový PowerMac 733 byl rázem nejpomalejším počítačem, řada dále následovala modely 867 a duálním 800 MHZ. To, že Apple poprvé postavil duální model na špici řady (předtím byly vždy prostředním modelem, druhý procesor byl obvykle jako „bonus“) nasvědčuje, že Mac OS X je konečně systém který by měl být schopen tento výkon z počítače vymačkat. Na reálné využití ještě trošku čekáme, ale špičkové profesionální aplikace, například Photoshop, FinalCut Pro a další ho dokáží využít. Další zajímavým krokem je rozšíření mechaniky SuperDrive, umožňující výrobu DVD, i do střední konfigurace – samostatně se tato mechanika prodává za cenu kolem 1000 USD, zde ji zákazník získá v ceně počítače 2500 USD.

Jednalo se tedy o určité inovace, které ovšem jako obvykle nepostupovaly tak rychle, jak by si uživatelé přáli. Jedním z důvodů asi jsou permanentní problémy s Motorolou, která nemá tak silný „tah na bránu“ jako ADM či Intel – kde není konkurence...

Uživatelé si také často stěžují na rozšiřující možnosti počítačů G4 – především na absenci místa pro další velkou interní mechaniku, a jednu pozici pro malé mechaniky s externím přístupem. Case G4 je elegantní a technicky velmi efektivně a efektivně vyřešen, ale takovéto zlepšení by určitě prospělo využití strojů jako profesionálních počítačů.

A co Cube?

V červenci přišlo to, o čem si už dlouho cvrlikali vrabci na střeše – Cube je mrtev . Apple ukončil jeho vývoj a následně i prodej, neboť tento elegantní a technicky rozhodně zajímavý počítač prostě nepřinesl takové prodeje, jak se očekávalo. Apple nevyloučil možnost resuscitace v budoucnosti, ale označil to poměrně málo pravděpodobné. Takže ti, kdož nyní mají na stole Cube, si ho budou hýčkat, jak dlouho to je bude možné. A poté poputuje krásný počítač do muzea, vedle výročního Maca s LCD, případně může sloužit jako krásný DVD přehrávač. Bylo to opakování Jobsova snu s „kostkou“ – podobně vypadal i první Next. Bohužel, ani napodruhé z toho nebyla taková bomba, jak se očekávalo.

Celkově jsme se nedočkali žádné převratné novinky – otázka je, zda ji bylo možné vůbec očekávat. Cenu za inovaci roku by pravděpodobně získala mechanika SuperDrive, která širokým masám přinesla možnost tvorby DVD, buď na profesionální nebo i na amatérské úrovni pomocí iDVD. Vývoj rychlostí procesorů byl v případě G4 limitován především výrobcem a jeho schopností dodávat (resp. nedodávat) potřebné množství procesorů. U iMaců se postupovalo po přiměřených krůčcích, ovšem rozhodně se nejednalo o nic, co by významně překvapilo – samozřejmě kromě „LSD-like“ barevných variací z počátku roku. Konec Cubu byl prostě suchou obchodní reakcí na výsledky, které skončily daleko za očekáváním.

Zítra se podíváme na přenosné počítače, kde bylo letos u Applu opravdu rušno - a je také se čím chlubit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: