Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Mac mini - drobek v akci
16. února 2005, 00.00 | Nejmenší a nejdostupnější Mac v historii - Mac mini - byl představen v lednu na Macworld Expo 2005, ze kterého jsme i přinesli první informace o tomto drobečkovi. Věřte mi, že na samotné testování jsem se těšil stejně, jako na keynote Steva Jobse na Macworldu, nebo návštěvu Cupertina - jinak řečeno, opravdu hodně. A dočkal jsem se. Před pár dny přivezl kurýr do redakce malou krabičku, ve které se skrýval on - Mac mini.
Nejmenší a nejdostupnější Mac v historii - Mac mini - byl představen v lednu na Macworld Expo 2005, ze kterého jsme i přinesli první informace o tomto drobečkovi. Věřte mi, že na samotné testování jsem se těšil stejně, jako na keynote Steva Jobse na Macworldu, nebo návštěvu Cupertina - jinak řečeno, opravdu hodně. A dočkal jsem se. Před pár dny přivezl kurýr do redakce malou krabičku, ve které se skrýval on - Mac mini. Za zapůjčení děkujeme společnosti Czech Data Systems - Apple IMC pro Českou republiku.
Mac mini je dodáván v nevelké krabici, která obsahuje samotný počítač (16.5 x 16.5 cm, výška 5.1 cm a váha 1.32 Kg), síťový adaptér (rozměry 16.5 x 6.5 x 3.5 cm), redukci VGA/DVI, návod, instalační CD se systémem (Mac OS X 10.3 - Panther), českou lokalizaci (dodávána v ceně a její součástí je i lokalizovaný kancelářský balík NeoOffice) a iLife'05. Zapojení drobečka vám zabere pár vteřin. Zdroj stačí dát do sítě, připojit k počítači a následně jen zapojit periferie - vaše vlastní periferie. Filozofie Mac mini je BYODKM – Bring your own display, keyboard and mouse, jinak řečeno, budete potřebovat vlastní myš, klávesnici a monitor. Mac mini jsem testoval s klávesnicí a myší Logitech a standardním 17" CRT monitorem. Mac mini nemá PS/2 port, takže klávesnice i myš musí být připojeny přes USB 2.0, které má Mac mini dva. Osobně jsem měl bezdrátovou myš i klávesnici, takže došlo k zabrání pouze jednoho USB portu, pokud budete myš i klávesnici zapojovat zvlášť, počítejte s tím, že porty zaplníte oba - nebo zvažte nákup USB hubu. U Mac mini je v balení i redukce na DVI/VGA, takže zapojení monitoru by nemělo činit nejmenší potíže a i zcela běžný uživatel zvládne vybalení Mac mini z krabice a zapnutí pomocí tlačítka na zadní straně.
Ještě se vrátím ke klávesnici a myši - Mac OS X nemá problém pracovat s PC perifériemi a dokonce i tlačítka pro hlasitost, uspání a ostatní fungují i na Macu (bez jakékoliv instalace ovladačů). Největším úskalím je změna klávesy Jablíčko na znak Windows. Nejde ani tak o symbol jako takový (i když i to může být pro někoho nepříjemné), ale především o umístění - oproti běžné Apple klávesnici je znak Alt a Windows (který funguje jako Jablíčko) prohozen. To pravděpodobně switcherům vadit nebude, ale uživatele zvyklé na standardní Apple klávesnici je nutno na tento fakt upozornit. K Mac mini je samozřejmě možné dokoupit i periferie značky Apple, ale vzhledem k tomu, že Mac mini je zaměřen na switchtery, rozhodl jsem se pro zapojení s běžnými PC periferiemi.
Mac mini je nabízen ve dvou variantách - s G4 procesorem 1.25 GHz a 40 GB diskem a s G4 procesorem 1.42 GHz a 80 GB diskem. Použit je 2,5" pevný disk, který nalezneme i v přenosných počítačích. Obě konfigurace dále mají Combo mechaniku a grafickou kartu ATI Radeon 9200 s 32MB DDR SDRAM (AGP 4X). V základní nabídce je 256 MB RAM - Mac mini má pouze jeden slot na paměťový modul, takže v případě upgradu je nutné jej vyměnit. Dále na zadní části počítače nalezneme FireWire 400 port, 2x USB 2.0, DVI výstup, 10/100BASE-T Ethernet, 56K V.92 modem a audio výstup. Mac mini má uvnitř malý reproduktor, který pro běžnou práci stačí, ale pokud rádi posloucháte muziku, určitě zvažte připojení sluchátek nebo samostatných reprosoustav. Drobeček nemá mikrofon ani audio vstup, Bluetooth a AirPort (Wi-Fi) v základní nabídce není, ale je možné Mac mini o oba moduly rozšířit v rámci BTO. Stejně tak lze rozšířit paměť až na 1 GB a Combo mechaniku nahradit SuperDrivem (DVD+-R/RW). Další informace o vzhledu a o prvních dojmech naleznete v našem článku z Macworld Expo 2005.
Pokud budete chtít rozšířit Mac mini po nákupu, je nutné odvézt jej do servisu, normální cestou se do něj prostě nedostanete a asi bych vám ani různé pokusy o rozebrání, které byly k vidění na internetu, nedoporučoval. Z toho důvodu nezbývá než si před nákupem ujasnit, k čemu Mac mini budete používat a jaká konfigurace je pro vás ta pravá.
Praktické zkušenosti
Měl jsem možnost testovat vyšší konfiguraci Mac mini (1.42 GHz G4 s 80 GB diskem) v základní konfiguraci (t.j. bez AirPortu, Bluetooth a s 256 MB RAM). Hned v úvodu je nutné uvést, že Mac mini je v podstatě přenosný počítač (jako iBook) umístěný v malé krabičce. Z toho vyplývá, že se výkonnostně nemůže rovnat stolním počítačům. Nejvíce vás o tomto faktu přesvědčí interní 2,5" pevný disk, který prostě rychlým 3,5" diskům konkurovat nemůže. Druhou slabinou, kterou ovšem můžete lehce napravit, je 256 MB RAM v základu. Nelze říci, že by se s počítačem nedalo pracovat, ale při práci je hodně cítit, že kombinace 256 MB RAM a 2,5" disku není zcela ideální a počítač "nejede" na plný výkon. Z toho důvodu nezbývá než upozornit a opravdu doporučit rozšířit při nákupu paměť alespoň na 512 MB RAM nebo ještě lépe na 1 GB. Na druhou stranu, i s 256 MB RAM je Mac mini dostatečně schopný na běžnou domácí a kancelářskou práci a především na správu vašeho digitálního života, o který se stará softwarová nadílka v podobě iLife'05.
Při práci je Mac mini zcela tichý a jediné, co můžete zaslechnout, je pevný disk a eventuelně optickou mechaniku, pokud obsahuje používané médium. Mac mini má uvnitř větráček, který pravděpodobně moc často v akci neuslyšíte. Pouze když mini začnete opravdu trápit, nezbude mu nic jiného, než jej zaktivovat a začít chladit. Konkrétně jej můžete slyšet třeba při hraní 3D her, které jsou známy svou náročností na hardware. Apple udává hlasitost větráčku 22 decibelů a i při plných otáčkách se o své uši bát opravdu nemusíte.
V přední části počítače je malá dioda, která signalizuje zapnutí - svítí neustále. Pouze při uspání Mac mini začne "dýchat", jak jsme na to již u Apple zvyklí. Stiskem tlačítka pro zapnutí počítače na zadní straně dojde k okamžitému uspání (neobjeví se dialog s volbou pro restart/uspání/vypnutí).
Jak jsem uvedl, i v základní konfiguraci je Mac mini dostatečně výkonným počítačem na běžné úkoly. Doporučit jej lze pro standardní nasazení v kanceláři (e-mail, web, MS Office), ale i v domácnosti (iLife, hry). Nejedná se o lamače benchmarkových rekordů, ale za svou cenu nabízí nejenom krásný kus hardwaru, ale především skvělou softwarovou výbavu v podobě Mac OS X a balíku iLife'05. CDS nabízí Mac mini za 17 699,- Kč s DPH (1.25 GHz) a 20 899,- Kč (1.42 GHz) včetně DPH a dvěma lety záruky. za rozšíření paměti na 512 MB zaplatíte 2760,- Kč, na 1 GB potom 6610,- Kč včetně DPH. AirPort a Bluetooth jsou za příplatek 3780,- Kč. Další ceny naleznete přímo na stránkách store.apple.cz.
Závěr
Jestliže je pro vás počítač především nevzhledným kusem železa a primárně vám jde o hrubý výkon, Mac mini vás asi neosloví. Pokud je pro vás počítač o provázanosti hardwaru a softwaru a jde vám především o to, co vám počítač jako celek nabídne, bude se vám Mac mini líbit a nadchne vás. Stejně jako mě.