Mac OS X za dveřmi - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Mac OS X za dveřmi

MacOSX_class

23. února 2001, 00.00 | Už jen týdny zbývají do uvedení přelomového operačního systému Mac OS X. Co nový systém přinese, získáme více než ztratíme? To je jen výběr z otázek, které si autor článku klade.

24. března nás, uživatele počítačů Macintosh, čeká velký den. Toho dne nastane zásadní změna. Ano, na mysli mám uvedení Mac OS X. Co nám přinese nového? Co ztratíme? Jaký bude přechod na novou platformu, neboť nic jiného to v podstatě není? Mnoho podobných otázek zajisté napadne každého, kdo se alespoň trochu o dění okolo MacOS zajímá. Apple již jednou ve své historii podobně radikální změnu provedl a nutno říci, že na jedničku. Touto změnou byl přechod z procesorů Motorola 68k na PowerPC. Dodnes se lze nad vyřešením tohoto problému podivovat, neboť pro uživatele se navenek nic neměnilo a přechod byl prakticky bezbolestný. Povede se to Applu znovu?

Schizofrenický systém - 63kB v novém okně
Schizofrenický systém
Je zřejmé, že se firma Apple připravuje poctivě. Po zakoupení NeXTu zajisté udělala velký kus práce a to nejen kosmetickými úpravami designu a zakomponováním technologií z klasického MacOSu, jako je například QuickTime či ColorSync. Právě podpoře starších aplikací byla věnována zvýšená pozornost. A tak nad vlastním jádrem systému vznikly tři vrstvy: Classic, Carbon, Cocoa. I když by nejspíš měly být uvedeny obráceně, neboť aplikace napsané pro Cocou jsou na míru novému systému. Naproti tomu vrstva Classic je určena právě pro aplikace psané pro dosavadní systémy. Uživatel je pozná na první pohled. Po spuštění takového programu se nejprve spustí systém MacOS 9.x (pokud již není aktivní) a poté se spustí vlastní program. Ten však nemá vzhled Aqua, který je pro MacOS X charakteristický, ale objeví se klasické okno a dokonce i klasická lišta s nabídkami (hezky je to vidět na obrázku - po kliknutí se načte větší rozlišení). Ta se při přepnutí jinam opět změní na lištu z MacOS X. Působí to poněkud schizofrenicky, ale je tím zaručena kompatibilita se starými aplikacemi. Vrstva Carbon je pak něco jako hybrid mezi Cocoou a Classicem. Umožňuje vývojářům současné programy vzít a jednoduchým způsobem "zkarbonizovat". Výsledný produkt bude z velké části využívat služeb nového systému a přitom není potřeba program složitě znova vyvíjet pro Cocou.

Apple zřejmě nechce ponechat nic náhodě. Velice dobře si uvědomuje, že nový systém je pro něj životně důležitý. Díky tomu také byla na podzim uvolněna demoverze (nebo spíš betaverze?) tohoto systému, což byl u jindy velice tajnůstkářského Applu překvapivý krok. Ovšem díky tomu získal od uživatelů mnoho nápadů a připomínek, které do ostré verze začlenil. Podle všeho se ostrá verze od té podzimní velice liší. Jaký tedy nový systém bude? Především stabilní a to díky ochraně paměti, kterou nabízí. Nestane se tak, ze spadne program a do věčných lovišť s sebou vezme i zbytek systému. Dále je to zajisté kvalitní preemptivní multitasking, díky kterému se již nestane, že díky jedné aplikaci, která si něco počítá, nelze pracovat se zbytkem systému či s jiným programem. No a v neposlední řadě je nutno zmínit bezpečnost systému a dat.

MacOS 9 ve vrstvě Classic - 56kB v novém okně
MacOS 9 ve vrstvě Classic
Když je všechno tak skvělé, tak proč obavy? Přeci jen nejistota zůstává. Co může zlobit? Dá se předpokládat, že nebudou funkční programy, které "hrabou" v systému. Na mysli mám například ATM apod. Je možné, že budou fungovat, ale jen ve vrstvě Classic. I když je nutno zmínit, že v demoverzi to možné nebylo - MacOS 9 si spouštěl pouze určité doplňky. Je ale pravděpodobné, že většina důležitých programů tohoto typu bude pro MacOS X uvolněna krátce po jeho uvedení na trh. Řada z nich navíc nebude potřeba, protože je nahradí nové služby systému. Z této strany pravděpodobně největší problém nehrozí.

Další, ne úplně jasnou věcí, je práce s fonty. MacOS X již podporuje práci s Unicode písmy. Budou muset uživatelé zahodit své dlouholeté sbírky písem? To může ovlivnit rozhodnutí mnoha uživatelů, zvlášť grafiků a studií, a ohrozit přechod na nový systém. To ovšem není jediný potenciální problém se staršími písmy. Stejně tak vyvstává otázka, jak bude systém pracovat s písmy ve vrstvě Classic. Bude program požívat písma, zavedená systémem 9, nebo mu budou předložena ta z MacOS X? V prvním případě by mohla být tato písma k dispozici pravděpodobně jen starým aplikacím a nové k nim nebudou mít přístup. To bude vadit zvlášť v případě, že například sázecí program bude využívat Classic, ale editor vektorových obrázků již bude karbonizován a k dispozici bude mít unicodová písma. Druhou variantou je, že tyto staré aplikace budou mít přístup k novým písmům. No ale co kódování? Co bude s již hotovými dokumenty? Půjdou bez problémů používat? Až příliš mnoho otázek a zatím málo odpovědí.

A co taková "maličkost", jako jsou názvy souborů? Je pravda, že již betaverze MacOS X naznačila, že se nebude chovat k názvům jako například Linux, ale že mnoho věcí je vymyšleno lépe. Například systém správně poznává typ a tvůrce souboru a to i přesto, jestliže dokument nemá koncovku. Stejně tak rozličně pracuje s velkými a malými písmeny v názvech. Na rozdíl od Linuxu nerozlišuje malá a velká písmena a chová se tedy jako klasický MacOS. Na druhou stranu zatím v betaverzi chyběly visačky. Ale nabízí se celá řada jiných problémů. Jak to bude s názvy souborů, které mají v názvu lomítka? Nevím, jak ostatní, ale já je používám docela často, například k označování verzí, a nechtělo by se mi je přejmenovávat. To ale samozřejmě nepůjde v názvech na CD a podobných médiích. Naštěstí již betaverze naznačila, že i na toto vývojáři v Apple mysleli. Například při ukládání souboru již nelze lomítko do názvu dát, ale na disku systém s takto pojmenovaným souborem pracuje korektně.

Další kapitolou je příprava servisních středisek na přechod. Nevím, jak ve Spojených státech, ale u nás zatím žádná příprava není. Jsem zvědav, až se za dva měsíce objeví první zákazníci se softwarovým problémem. Co jim říci? Že jim neporadíme, neboť nevíme? Na takto zásadní změnu nejde počítat s jediným školením, byť sebedůkladnějším. Člověk, aby mohl zkušenosti využívat, musí je nejprve vstřebat. Na to zde chybí příprava. Zkušenosti, které léta servisní technici shromažďovali, teď budou zbytečné a mohou začít znova. Naštěstí je MacOS X velice stabilní a servisní zásahy budou potřeba opravdu minimálně. To ovšem zároveň znamená, že se zkušenosti budou sbírat velice pomalu.

Co si tedy o přechodu na nový systém myslet? MacOS X bude určitě přínos a co se týká kvality práce ho lze jen doporučit. Ale určitě se vyplatí počkat alespoň na první reakce, abychom nebyli překvapeni. Samozřejmě je to jen můj názor a také bude záležet na náplni práce jednotlivých uživatelů. Při používání kancelářských aplikací a Internetu bych přešel rozhodně co nejdříve, neboť výhody budou výrazně převažovat. Mnoho otázek mne napadlo až při psaní tohoto článku a odpověď na ně může naznačit již zmíněná betaverze systému, přestože se od konečné verze zřejmě značně liší. Přesto mnoho otázek zůstává prozatím nezodpovězeno.

Tlačítko Aqua

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: