Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
MacBook, k vašim službám!
5. června 2006, 00.00 | Rodina MacBooků je již oficiálně uzavřena a v následujících měsících a možná i letech se vzhledově nového modelu pravděpodobně nedočkáme. Pojďme se tedy na zástupce této mobilní armády od Apple podívat a proklepnout si je. Dnes se zaměříme na nejmladšího člena, který nese označení MacBook.
Sněhově bílý MacBook (1.83 GHz Intel Core Duo) nám do redakce zapůjčil Petr Cihlář z firmy MacServis s.r.o., které tímto děkujeme. Stroj byl dovybaven operační pamětí RAM na 1,25 GB. V základní konfiguraci je nabízen s 512 MB RAM (2x 256 MB). Pro technickou specifikaci nové řady MacBooků doporučuji článek, jenž jsme publikovali při uvedení tohoto stroje společností Apple.
Jaký je nový MacBook?
Stejně jako MacBook Pro, je i MacBook dodáván v krabici, jež sama o sobě jen lehce (o pár centimetrů) převyšuje rozměry notebooku - žádné obří rozměry se nekonají a uvnitř naleznete jen to nejnutnější - manuál, instalační DVD, dálkový ovladač, napájení a samozřejmě MacBook. Součástí není například redukce z mini-DVI na VGA, DVI či S-video - tu je potřeba dokoupit samostatně. Hned při vyložení z krabice vás uchvátí rozměry - MacBook je ideálně tenký a i přesto, že se jedná primárně o plast, působí elegantním dojmem. MacBook nahrazuje předchozí iBook a 12" PowerBook, i když primárně jej lze považovat za zástupce iBooků. Oproti předchozím 12" strojům se nám lehce roztáhl (o cca 3 cm, což má za důsledek rozšíření displeje), přitom je ale tenčí - přesněji řečeno, na výšku má 2,75 cm. Třetí rozměr, tedy hloubka, zůstal víceméně stejný - necelých 23 cm.
Vzhled
Vnější uspořádání portů je podobné jako u iBooku - optická mechanika je na pravé straně, vše ostatní se nachází nalevo. V přední části je infra čidlo pro příjem povelů z dálkového ovladače, plus standardní dioda pro signalizaci stavu počítače. Ta je netradičně umístěna na pravé straně a má protáhlý tvar. Vnější plášť je shodný s iBookem - bílý a lesklý, je nutno počítat s tím, že v tomto stavu dlouho nevydrží, pokud se uživatel o MacBook nebude opravdu hezky starat. Stejná situace jako u iPodů - při nákupu je to krásné a hezké, ale až čas ukáže, jak si nakoupeného zboží ceníte a kolik škrábanců počítač na cestách pochytal. Zespodu je možné odendat či vyměnit baterii (jak ukazuje toto video), která chrání i přístup k paměťovým modulům a pevnému disku. Výměna těchto částí je tak otázkou chvilky, jak dokládá video natočené novináři z časopisu Macworld. Velký bod pro Apple především za snadnou výměnu pevného disku (kéž by něco podobné existovalo i pro Mac mini). Vespodu se nacházejí i nové nožičky, respektive gumová kolečka, na kterých MacBook leží - jedná se určitě o lepší řešení než u iBooků, především nehrozí jejich ztráta a následná snaha ztracený díl někde sehnat.
Klávesnice
Pro otevření displeje je potřeba vyvinout určitou sílu - displej nedrží v zavřeném stavu pomocí západky, ale pouze díky magnetu (chvíli mi trvalo, než jsem se odvážil za displej trochu zabrat, stále jsem hledat tlačítko na odklopení). Magnet funguje velice dobře a nedochází k samovolnému otevření. Velkou změnou je nová klávesnice, jež je v MacBooku instalována. Není možné ji kompletně vyjmout a nahradit (jako u starších strojů) a přináší sebou nový vzhled tlačítek. Ty na první pohled působí lehce archaicky a spíše vyvolávají vzpomínky na staré osmibity - především ZX Spektrum. V každém případě se nejedná o klávesnici gumovou, mezi tlačítky jsou dostatečné mezery, aby nedocházelo k překlepům. Osobně píši všemi deseti a dokážu si představit, že bych si na klávesnici z MacBooka zvykl.
Nenabízí takový komfort, jako například klávesnice MacBooku Pro či PowerBooku, kde mají tlačítka tvar kolébky a lépe se trefují. V tomto směru ergonomie lehce ztrácí, přesto bych klávesnici nehodnotil jako špatnou, rozestup tlačítek je dostatečný a je pouze otázkou cviku se s ní naučit pracovat (po pár hodinách jsem s ní neměl problém), čili ve zkratce - klávesnice MacBooku Pro je lepší, ale MacBook se svými nezvyklými tlačítky dokáže také dobře posloužit. Co mě osobně vadí mnohem více je rozměrný trackpad, kterým disponuje celá rodina MacBooků a měl jej i 17" PowerBook. Nevím, proč všechny přenosné počítače Apple mají tak velký trackpad, bohužel se mi u něj často stává, že se jej omylem dotknu dalším prstem nebo dlaní a ikonka myši se rychlostí světla přemístí na druhý konec obrazovky - přesně na ten druhý, než jsem chtěl, samozřejmě.
Ke klávesnici ještě jedna poznámka - celá je zapuštěna dovnitř počítače a nevystupuje nad okraj vnitřního pláště - nedochází tak k dotyku klávesnice s displejem (jako tomu bylo třeba u starších PowerBooků).
Zvuk
Velice příjemně mě překvapila kvalita zvuku, který MacBook nabízí - pod celým displejem se nachází reproduktory a při poslouchání skladeb z iTunes nemáte pocit, jako by vám hrálo nějaké chrastítko, nýbrž dostanete v rámci možností příjemný zvuk.
Displej
Nový "glossy", tedy lesklý displej je jeden ze základní atributů MacBooku. Nabízí 13" úhlopříčku s rozlišením 1 280 x 800 a cca 1,5 cm bílými okraji. MacBook mohl být teoreticky o něco užší, Apple však nechal, podobně jako u iBooků, okolí displeje vyplnit širokým plastovým okrajem. V horní části se nachází kamera iSight a mikrofon. Samotný displej nabízí vysoké rozlišení, přesto jsou texty a popisky dobře čitelné - Apple se naštěstí nevydal cestou maximálního rozlišení, jež je vidět u konkurenčních počítačů (1 680 pixelů na šířku při 12 či 13" úhlopříčce není zcela ideální, pokud nemáte po ruce lupu). V tomto směru se jedná o příjemné vylepšení oproti rozlišení, jež nabízely iBooky a 12" PowerBooky. Kamenem úrazu může být (nebo je) lesklý displej. Zde primárně záleží na vašem osobní vkusu a zkušenostech. Lesklý displej má několik výhod - nabízí slušný kontrast, syté barvy (opravdu syté!) a jas. A vypadá na první pohled dobře, luxusně a draze.
To je možná také důvod, proč jsou tyto displeje tak často vidět v přenosných počítačích - uživatelé mají pocit, že si kupují něco extra. Tento displej je velice příjemný při prohlížení fotek, sledování videa a řadě dalších "multimediálních" hrátek, stejně jako při práci ve tmě. To vše platí, pokud se nacházíte v místě s ideálními světelnými podmínkami. Pokud vám ovšem do displeje zezadu svítí žárovka, můžete si být jisti, že ji v odraze velice dobře uvidíte. Stejně tak jako svůj obličej a vrásky na čele. Teď lehce přeháním, ale zatímco u klasického "non-glossy" LCD vidíte pouze to, co vám dovolí počítač, lesklý displej vám k tomu přidá i zpětné zrcátko. Většinou jste nuceni displej natočit tak, aby neodrážel dotěrná světla. Kdybych mohl (což nemůžu), preferoval bych u MacBooku ne-lesklý displej, který mi připadá mnohem ergonomičtější a příjemnější na práci. Je škoda, že Apple tuto možnost při nákupu nenabízí (zatímco u MacBooku Pro ano), ale cílová skupina uživatelů MacBooku se rekrutuje z jiné oblasti a Apple potřeboval zjevně nabídnout totéž, co PC konkurence. A glossy displeje prostě vypadají "draze a luxusně".
I přesto, že má z mého pohledu lesklý displej pár nevýhod, stejně jako u klávesnice se jedná primárně o věc zvyku a preferencí samotného uživatele. Po dvou dnech jsem si na displej relativně zvykl a například při sledování videa jsem si opravdu dokázal užít a vychutnat jas a barvy, které MacBook nabízí, a prostě "odblokovat" odrazy - prostě jsem je přestal vnímat. Displej rozhodně nelze označit za špatný a je opravdu na vašem vkusu, co preferujete - jen je potřeba počítat s nechtěným bonusem v podobě odlesků. Na druhou stranu dámy nemusí sebou v kabelce nosit zrcátko, 13" displej MacBooku je dokáže dobře nahradit. Lesklý displej sebou navíc přináší i nutnost se o něj pořádně starat - otisky prstů, nečistoty a mastnota jsou na něm mnohem více vidět.
Grafická karta
MacBook disponuje integrovanou grafickou kartou GMA950 se sdílenou pamětí (64 MB RAM, která je "ukrojena" z operační paměti). I když je obecně tento chipset označován za low-end, disponuje dobrou podporou videa, což je vidět na přehrávání filmů ve vysokém rozlišení. Na MacBooku jsem testoval trailery na Supermana ve všech HD formátech (480, 720 i 1080) a video bylo přehráno bez nejmenších problémů (zkuste totéž na PowerBooku či iBooku). Stejně tak prostředí Mac OS X není kvůli použitému chipsetu o nic ochuzeno, všechny efekty jsou na svém místě a připraveny okouzlit uživatele na zavolání. MacBook se z principu musel v něčem lišit od MacBooku Pro a nabízet horší parametry, které se projevily na grafické kartě.
Nutno podotknout, že toto omezení budou vnímat především profesionálové a hráči, běžnému uživateli předpokládám bude upřímně jedno, jakou má grafickou kartu, hlavně, že mu půjde přehrávat video, uvidí efekty, jež OS X nabízí a zahraje si klasické a nenáročné hry. V dnešní době již výkon grafických karet tak nevnímám a pokud nepotřebujete hrát na MacBooku poslední 3D akční nářezy, nemusíte se použité grafické karty vůbec bát. Co se týče samotné rychlosti počítače, nemám vůči němu vůbec žádné výhrady - Universal Binary aplikace běhají bezproblémově a velice rychle, programy pod Rosettou lehce ucítíte ale při přechodu z PowerBooku či iBooku se nejedná o zpomalení - víceméně to, co je pod Rosettou, funguje přibližně stejně jako u PowerBooku, vše ostatní je rychlejší. Například při převodu DVD do MPEG-4 videa byl MacBook 4x rychlejší než PowerBook 1.67GHz a 2x rychlejší než Mac mini Core Solo.
Mezi další příjemné body MacBooku patří použitá Wi-Fi karta, jež nabízí solidní příjem (na rozdíl o PowerBooků, které v této oblasti měly určitý deficit). Stejně tak konektor MagSafe patří mezi povinnou výbavu rodiny MacBooků a dokáže zachránit počítač před pádem na zem. Za trochu nešťastné považuji použití mini-DVI konekteru, jenž sebou přináší nutnost nákupu redukce (další z bodů, kde musel být MacBook proti Pro verzi ochuzen). Při připojení externího monitoru může MacBook pracovat v režimu zrcadlení nebo externí monitor použít jako druhý displej.
Síťový adaptér má standardní rozměry, jakými disponovala i verze pro iBook a PowerBook, je tedy menší než ten, který je dodáván k MacBooku Pro (nevím, zda jsou navzájem kompatibilní). Baterie dle nasazení udrží počítač až cca pět hodin, což je příjemný výsledek. Ani MacBook se nezbavil lehce nadměrné výdeje energie v podobě tepla, ale naštěstí nedosahuje takové úrovně jako MacBook Pro - topí, ale není to tak drastické. Co se pískání týče (což je neduh především prvních revize MacBooku Pro), za tři dny, kdy jsem MacBook testoval, se nežádoucích pískot podobný zvukům statické elektřiny zaslechl pouze jednou, jinak byl MacBook absolutně tichý. Do budoucna bych se u tohoto stroje obával dvou věcí a to především vrzání kloubů, čímž trpěly i některé iBooky (přeci jenom, jedná se o plast) a vypadávání tlačítek, které nevypadají úplně stabilně a mohly by se časem uvolnit. Poslední větu berte prosím jako mou osobní domněnku, nejedná se v žádném případě o fakt, ale o odhad.
Nutno podotknout, že MacBook je nabízen ještě v černé variantě, jež nemá lesklý povrch, ale matný. Cena za nejnižší verzi MacBooku se pohybuje na českém trhu od 37 000 Kč včetně DPH (a dvou let záruky). MacBook umožňuje provozovat jak Mac OS X, tak Windows XP SP2. Pokud si chcete prohlédnout více obrázků MacBooku od uživatelů z celého světa, doporučuji vám nasměrovat svůj prohlížeč na stránky flickr.com a hledat obrázky označené tagem "MacBook". Benchmark testy naleznete standardně na arstechnica.com.
Jaký je celkový pocit z MacBooku? Ve finále velice pozitivní a i přes určité výhrady k displeji a trackpadu mám z MacBooku velice dobrý pocit, který mi osobně poněkud scházel u první verze MacBooku Pro. Samozřejmě, MacBook se nebude líbit každému, ale pokud jste zastánci lesklého displeje a není vaším koníčkem hraní náročných 3D her, mohu vám MacBook vřele doporučit.