Macy pro Apple nadále zůstávají významným zdrojem příjmů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Macy pro Apple nadále zůstávají významným zdrojem příjmů

30. června 2010, 00.00 | Ačkoli se zdá, že se Apple v poslední době zaměřil hlavně na přístroje s iOS, ekonomické ukazatele jasně vypovídají, že Macy stále zajišťují významné tržby a už kvůli tomu není pravděpodobné, že by se o ně přestal starat.

Kdybychom dali jenom na mediální dojmy (k nimž samozřejmě přispívá i MůjMac), zdálo by se, že Macy ustupují do pozadí, a tak není divu, že se vynořily různé spekulace na toto téma, současné dění jim ovšem dost nahrávalo.

Steve Jobs v zahajovacím projevu konference WWDC 2010 mluvil v podstatě jenom o iPhonu 4 a iOS 4, za celé dvě hodiny použil slovo „Mac“ pouze dvakrát. A také ukončení reklamní kampaně, v níž vystupovali herci v rolích „PC“ a „Macu“ podnítilo všelijaké dohady.

Přesto však není na místě se domnívat, že by Apple hodlal Macy odstavit na vedlejší kolej, přestože zpráv k Macům teď mnoho není. Newsweek sice už v polovině června „pohřbil“ Macy, ale na to značně popuzeně zareagoval samotný Steve Jobs.

Pádné ekonomické argumenty ve prospěch Maců

A minulý týden předložil pádné argumenty ve prospěch další podpory Maců Businessweek. Vzhledem k zaměření tohoto týdeníku jde samozřejmě o argumenty ekonomické, ovšem právě ty mají největší význam, protože Steve Jobs sice má někdy zvláštní nápady a mnozí ho považují za vizionáře ustavujícího nové trendy, ale zároveň je to generální ředitel komerční, veřejně obchodované firmy (a to finančně velice úspěšné), který si prostě nemůže dovolit ignorovat významný (a rostoucí) zdroj příjmů, jakým Macy nadále jsou.

Je pravda, že v tržbách Applu roste význam mobilních zařízení, zejména iPhonu. Businessweek cituje údaje Gena Munstera, analytika Piper Jaffray, o vývoji skladby příjmů. V prvním čtvrtletí 2010 se na tržbách Applu podílel iPhone 40 procenty, zatímco Macy 28 procenty (součet nedává 100 procent, protože Apple má ještě další zdroje příjmů, třeba iPody), přitom ve stejném období před rokem tento poměr činil 27 procent pro iPhone a 33 procent pro Macy. Z tohoto hlediska Apple skutečně už není tradičním výrobcem počítačů, ale spíše mobilních přístrojů.

Jenže to, stejně jako odstranění slova „Computer“ z názvu firmy již v roce 2007 (kdy byl uveden první iPhone), nic nemění na tom, že Macy stále zůstávají velice výnosným podnikáním. Podle Munstera nyní průměrná prodejní cena Macu v USA dosahuje 1 300 USD, s hrubou marží okolo 30 procent. Naproti tomu podle průzkumů IDC průměrná cena PC s Windows v USA činí 687 USD.

A tak i když Macy pořád zaujímají jen poměrně malý podíl na trhu - v prvním čtvrtletí 2010 zhruba 6,4 procenta (pořád mluvíme o USA), trvale se však zvyšuje, v roce 2005 to byla jenom 4 procenta - zase na tom až tolik nezáleží. Podle Munsterových odhadů totiž Apple za každého dalšího půl procent podílu na americkém trhu, co získají Macy na úkor PC s Windows, zvýší své tržby o 3 miliardy USD.

Významně ovšem roste i počet prodaných kusů. Ve fiskálním roce 2004 (Apple hospodaří v účetních obdobích, jež se nekryjí s kalendářním rokem) se prodalo 3,29 milionu Maců. Ale za první čtvrtletí fiskálního roku 2010 dosáhl prodej Maců 3,36 milionu, tedy více než za celý rok 2004. A odhady mluví o tom, že za rok 2010 by se mohlo odbýt celkem 13 milionů Maců. To znamená, že ačkoli nominální cena Maců je proti PC s Windows dvojnásobná, prodej Maců roste rychleji než trh osobních počítačů jako celek.

Mnozí z kupců přístrojů s iOS si pořídí také Mac

Tomuto růstu nepochybně pomáhají nové modely Maců, například loni uvedené širokoúhlé 21,5“ a 27“ iMacy, které posílily prodej stolních Maců. Letos se již objevily nové MacBooky Pro a inovovaný bílý MacBook a bez vlivu na odbyt jistě nebude ani nedávná modernizace Maců mini.

Navíc mobilní zařízení jako iPhone a iPad sice mohou spolupracovat též s Windows, ovšem zejména v kamenných obchodech Applu se jistě alespoň část z těchto zákazníků začne zajímat také o Macy a někteří si je i pořídí, už kvůli tomu, že spolupráce iOS s Mac OS X je přece jenom hladší. Nezanedbatelnou roli přirozeně hrají též další faktory, cena Maců je sice vyšší, ale poměr ceny a výkonu už vychází příznivěji, mimoto Macy jejich uživatelé obvykle drží delší dobu.

Určitá nejistota zůstává jen okolo profesionálních Maců

Když se to tedy vše shrne, tak přes momentální soustředění na iPad a iPhone (což navíc může být tak trochu shoda okolností, protože letos Apple uvedl hned dvě významné hardwarové novinky s iOS, totiž iPad a iPhone 4), Macy nadále tvoří důležitý zdroj příjmů, takže již kvůli tlaku akcionářů si Apple nemůže dovolit je ignorovat. (Ostatně vývoj aplikací iOS probíhá právě na Macích, z hlediska celkového odbytu Maců tohle sice není až tak velká část uživatelské základny, význam ovšem má.)

Obavy o budoucnost Maců jako takových jsou zřejmě zbytečné, určitá nejistota zůstává pouze okolo profesionálních modelů. Výše zmíněná data naznačují, že se hlavním trhem pro Macy stávají běžní uživatelé, nelze proto zcela vyloučit, že se Apple zaměří hlavně na jejich potřeby. A to pochopitelně vyvolává jisté obavy, zda se v ústraní neocitnou Macy určené k profesionálnímu nasazení, zejména Macy Pro. Ty nebyly modernizovány od loňského března a přes mnohé pověsti nové modely pořád nepřicházejí, teprve až se objeví, bude jasnější, kam vlastně Apple v téhle oblasti směřuje.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: