Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Mobilní Nehalemy by se mohly objevit až v říjnu
15. července 2009, 00.00 | Mobilní verze procesorů Nehalem, čipy Clarksfield, mají přijít na trh teprve na přelomu září a října, avšak jejich nasazení v Macích se letos nejspíš ještě nedočkáme.
Vývoj Maců dnes do značné míry určuje vývoj procesorů Intelu, a tak zprávy o tom, co se v tomto směru chystá, rozhodně mají své místo i na MůjMacu. Intel v současnosti především postupně přechází na novou procesorovou architekturu Nehalem, jež přináší skutečně značné zvýšení výkonu. Apple již v březnu uvedl nové Macy Pro, které používají procesory Xeon 5500 a 3500 s architekturou Nehalem, ale všechny ostatní jeho stroje zatím zůstávají u mobilních variant čipů Core 2 Duo.
Předpokládaný časový rozvrh uvádění nových procesorů Intelu
To by se mohlo změnit s příchodem mobilních verzí Nehalemů, avšak ty na trh zřejmě přijdou až na podzim, navíc v provedení, co Applu nebude příliš vyhovovat. Tchajwanský server DigiTimes totiž informuje, že Intel aktualizoval časový rozvrh uvádění svých nových procesorů.
Pro notebooky určené mobilní čipy (kódově označené Clarksfield), by se měly objevit někdy okolo přelomu září a října, půjde o tři procesory - Core 2 Extreme XE na 2 GHz, 1,73GHz Core 2 Quad P2 a Core 2 Quad P1 na 1,6 GHz. Do konce září by měly dorazit též procesory Celeron SU2300 a Celeron 743 pro ultratenké notebooky, jež Intel označuje jako CULV procesory (spotřebitelské procesory s ultranízkým napětím).
Novinky se samozřejmě chystají i pro stolní a serverové verze. Mezi 8. a 11. zářím se čeká oznámení procesorů Lynnfield (o nich se více dozvíte například zde) a jejich čipových sad P55, což bude levnější verze Nehalemů pro stolní počítače (oficiální název bude znít Core i5), alternativa k už prodávaným velice výkonným, jenže drahým stolním strojům s procesory Core i7.
V srpnu by Intel měl rovněž oznámit tři nové Xeony série W5500, pět Xeonů série X3400, úsporný Xeon L5530 a odpovídající čipové sady.
Intel sice odmítl tyto informace komentovat, protože se jedná o dosud neohlášené produkty, ovšem server DigiTimes v minulosti již vícekrát prokázal, že má spolehlivé zdroje (mnoho významných výrobců počítačů sídlí právě na Tchaj-wanu, DigiTimes tudíž mnohé zprávy dostává takříkajíc „z první ruky“).
Mobilní čipy Clarksfield se původně čekaly už v létě, ale je-li zpráva DigiTimes pravdivá, jejich uvedení se odkládá až na podzim. O důvodu odkladu zpráva nemluví, ale již nějakou dobu kolují pověsti o tom, že tyto procesory mají příliš vysoký příkon, což přirozeně působí potíže.
Čipy Clarksfield by měly být v podstatě mobilní obdobou výše zmíněných procesorů Lynnfield (všechny se vyrábějí 45nm procesem), budou to čtyřjádrové procesory (díky podpoře technologie HyperThreading aplikacím nabídnou až osm virtuálních procesorových jader) s integrovaným paměťovým řadičem a technologie TurboBoost dovolí zvýšit taktovací frekvenci právě využívaného jádra, zatímco ta ostatní budou nečinná. Jejich příkon však možná bude začínat až na 45 wattech, takže nelze počítat s nasazením v tenkých noteboocích.
Udávané taktovací frekvence jsou sice o dost nižší než frekvence současných procesorů Core 2 Quad, avšak díky nové vnitřní architektuře by přesto měly být znatelně výkonnější (podobně jako nové Macy Pro proti svým předchůdcům).
V Macích se však nové procesory letos asi neobjeví
Otázkou ovšem je, kdy (a zda vůbec) tyto procesory nasadí Apple do Maců. Na konferenci WWDC 2009 počátkem června představil inovované MacBooky Pro, takže není příliš pravděpodobná jejich zásadní podzimní modernizace, zvlášť když se uvedení mobilních Nehalemů zřejmě zpozdí. Nové MacBooky Pro, vybavené integrovanou nevýměnnou baterií, navíc citelně prodloužily dobu provozu na jedno nabití (viz tyto a tyhle testy), budou-li mít procesory Clarksfield opravdu vyšší příkon, znamenalo by to pro výdrž na baterii velký problém.
Plány Applu je sice těžké odhadovat, ale když se zváží všechny tyto okolnosti, nejspíš letos na podzim ještě ke změně procesorové architektury MacBooků Pro nedojde, lze čekat spíše jen menší modernizace. Teoreticky by se sice nové čipy mohly uplatnit alespoň v iMacích, avšak ani to se nezdá příliš pravděpodobné, dosud Apple vždy využíval stejnou procesorovou platformu jak ve svých noteboocích, tak v běžných stolních strojích. K přechodu na novou procesorovou architekturu by tak mohlo dojít až příští rok, to by už měly být dostupné mobilní Nehalemy vyráběné 32nm procesem, jež by mohly vyřešit problémy s příkonem.
K plnému využití výkonnostního potenciálu nových procesorů bude však potřeba také odpovídající software, to snad zařídí na září oznámený Mac OS X 10.6 Snow Leopard, který zahrnuje technologie dovolující snazší vývoj aplikací pro vícejádrové procesory.