Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Několik postřehů k rozšiřování nového Macu mini
11. března 2009, 02.00 | Vnitřní rozšiřování Macu mini zůstává i po jeho modernizaci dost omezené a obtížné, náročnějších úprav se tak odváží jen technicky zdatnější uživatelé.
V úterý 3. března Apple uvedl na trh také nové Macy mini, které již za několik dní odvážliví zvědavci rozebrali, aby zjistili, jak vypadá jejich vnitřní uspořádání. V rozebírání vynikla hlavně firma iFixit, jež má v rozebírání Maců a dalších přístrojů Applu už dlouhou tradici.
K jejím zjištěním z vnitřností nejmenšího stolního Macu teď doplňuje několik postřehů Ars Technica.
Přiletovaný procesor
Mac mini v mnoha ohledech využívá technologií pro notebooky, to platí i o jeho procesoru Core 2 Duo, který se zdá být (tak jako u MacBooků) přiletovaný k základní desce. To tedy znamená, že není možná dodatečná výměna procesoru jednoduchým způsobem.
Samotný Apple při objednání počítače volitelně nabízí 2,26GHz procesor, je ovšem otázkou, zda se to vyplatí, protože za tento čip si připlatíte 150 USD (jde o cenu v USA, s cenami u nás to nejspíš bude ještě horší, vzhledem k vývoji kursu koruny, navíc se zřejmě opět projeví „transatlantická přirážka“, stížnosti britských zákazníků na ceny novinek v librách nevěstí ani pro nás nic dobrého).
Rozšiřování RAM
Již z popisu benchmarkových testů nových Maců mini víte, že kapacita RAM ovlivňuje též kapacitu grafické paměti. Integrovaná grafika GeForce 9400M využívá část operační paměti, přičemž celková kapacita RAM určuje, kolik z ní dostane grafika. A tak základní model s 1 GB RAM vyhrazuje pro grafiku 128 MB, zatímco rozšíření na 2 a více GB grafice poskytne 256 MB paměti.
Jak ukazují výsledky benchmarkových testů, rozšíření RAM alespoň na 2 GB skutečně o něco zvýší výkon grafiky, takže se opravdu vyplatí, ostatně od Applu přijde dodatečný 1 GB RAM na 50 USD a i další kapacity se nabízejí za vcelku přijatelné částky (2 GB RAM za 100 USD, 3 GB pro nižší model pak za 150 USD). A samozřejmě se (v USA) už objevily firmy, jež dodávají alternativní rozšíření RAM za nižší ceny, ovšem výměna RAM vlastními silami není úplně triviální, protože dostat se k jejím paticím vyžaduje docela dost práce.
Možnosti výměny vnitřních pevných disků
A pak tu ještě máme otázku pevných disků. Apple nabízí disky o kapacitě 120 nebo 320 GB, ale dá se jít ještě výše, samotná iFixit poskytuje 500GB disk. Opět se jedná o notebookové disky formátu 2,5“ (Apple to nikde výslovně neuvádí, ale vzhledem k celkové koncepci Macu mini to nepřekvapuje), ty se v současnosti nabízejí nanejvýš s kapacitou 500 GB (i když díky technologii kolmého záznamu jejich kapacita pravděpodobně stále ještě poroste).
Jak Apple, tak iFixit dodávají disky s 5 400 ot./min, ovšem také 2,5“ disky lze sehnat ve 7200otáčkových verzích, vyvstává však otázka, jak by to ovlivnilo teplotní poměry uvnitř počítače, iFixit to hodlá co nejdříve vyzkoušet, až dostane ohlášený 500GB 2,5“ disk Seagate se 7 200 ot./min.
Výměna pevného disku vyžaduje obdobný postup jako výměna RAM, ale iFixit i v téhle oblasti nabízí způsob, jak se dostat dál, ukazuje, jak nový Mac mini osadit celkem terabytem diskové kapacity, popisované řešení však už rozhodně nebude pro každého.
Jak dostat do Macu mini terabyte diskové kapacity
Její terabytová rozšiřující sada za 250 USD totiž vyžaduje důkladné rozebrání počítače, vyjmutí optické mechaniky a dokonce i trochu letování.
Celý postup firma popisuje zde, zabírá celkem 9 stránek a sestává z 27 kroků, je tedy určen pouze pro „hardwarové kutily“. Jak již bylo řečeno, Mac mini se musí rozebrat, musí se vyjmout, vedle původního pevného disku, DVD vypalovačka SuperDrive, kterou nahradí druhý 500 GB disk (nové modely konečně používají pro obě mechaniky rozhraní SATA, takže to je vůbec možné) a aby se daly napájet oba disky, musí se přiletovat dodatečné napájecí konektory Molex.
Takto půjde získat až 1 TB celkové kapacity při nasazení dvou 500GB disků, více se současnými 2,5“ disky dosáhnout uvnitř stroje nejde. iFixit navrhuje několik způsobů využití takovéto konfigurace, druhý disk se dá užít pro zálohování pomocí Time Machine, nebo lze vytvořit diskové pole.
Stroj ovšem přijde o optickou mechaniku, pokud máte ještě jiný počítač (Mac nebo PC) s takovou mechanikou, můžete použít funkci Remote Disk, zmíněný návod k instalaci dvou disků popisuje i potřebné kroky k zapnutí téhle funkce na Macu mini.
Závěrečné shrnutí
K tomuto řešení však asi mnoho uživatelů nesáhne, vyžaduje totiž poměrně rozsáhlé zásahy do hardwaru, pro většinu uživatelů bude mnohem snazší zvětšit diskovou kapacitu pomocí externích disků, jejichž ceny v poslední době klesly na opravdu přijatelnou výši. Zvlášť USB disky jsou dnes velice levné a díky 5 USB portům na novém Macu mini se pro ně místo jistě najde a jestliže si trochu připlatíte, lze díky portu FireWire 800 získat ještě výkonnější řešení.
Postup iFixit pro instalaci dvou disků zároveň vysvětluje, proč Apple nenabízí volitelnou instalaci druhého disku, o níž spekulovala kolokační firma Macminicolo.net. Právě pro nasazení v roli serveru by to mělo největší význam, ovšem nutné hardwarové úpravy (jež by mohly způsobit ztrátu záruky) budou také v takovém případě velkou překážkou.
Jak vidět, možnosti vnitřního rozšiřování Macu zůstávají i po modernizaci poměrně omezené, avšak vzhledem k zákaznické obci, na niž Apple stroj především zaměřuje (tedy na začátečníky, kteří chtějí co nejlevněji získat oficiální přístup k Mac OS X) to celkem dává smysl, ovšem s náročnějším nasazením Macu mini to již tak snadné nebude.