Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Nové iBooky jsou zde!
2. května 2001, 04.00 | "Mladší brácha Titania" ohlašuje svůj příjezd! Střízlivý elegantní design, rozumné konfigurace a dobrá cena - notebook pro ty ostatní z nás!
Minimálně pro tu část novinářů, kteří se zabývají Macy, nebyl 1. máj odpočinkovým dnem – Apple naplánoval na tento den tiskovou konferenci, o jejímž obsahu se sice bouřlivě diskutovalo, ale jedno bylo jasné – něco je ve vzduchu. Ostatně o těchto spekulacích jsme psali v pondělí, a nutno dodat, že tentokrát ven uniklo až překvapivé množství informací – nás článek se realitě dost přibližuje.Oznámeny byly tři informace: uvedení nového modelu iBooku, informace o prodeji 23 000 nových iBooků do škol a nová verze Mac OS X.
O Mac OS X jednou větou: verze 10.0.2 podporuje vypalování CD na CD-RW mechanikách, zároveň s tím byla uvolněna nová verze iTunes pro Mac OS X, která nyní umožňuje vypálit zvukové CD. Nové verze jsou dostupné přes Software Update.
Nové iBooky pochopitelně popíšeme důkladněji...
Jak již bylo řečeno, o vlastnostech a vzhledu se již nějakou chvílí spekulovalo – změny ve vybavení se dají popsat jako mírný pokrok v mezích zákona, design je zcela nový – první, co asi každého napadne, je „mladší brácha Titania". Nenávratně pryč jsou obliny (a barvy) původních iBooků, nový design je prostě Titanium v bílém (a v plastu, samozřejmě). Podle obrázků to už není takový „eye-catcher" jako starý iBook, ovšem na druhou stranu je mnohem elegantnější a rozhodně skladnější. Uvidíme, na konkrétní posouzení si budeme muset počkat, až se nám dostane do rukou, každopádně střízlivější design otevírá cestu iBooku i do podnikové oblasti – barevnou placku by sebou tahal málokterý odvážlivec...
Tělo iBooku je zhotoveno z odolného polykarbonátového plastu, vyztuženého vnitřním magnéziovým rámem. Zdá se, že vnější obal počítače je opět „pogumovaný" stejně jako v případě starého modelu, chybí však „madlo" – které se mně osobně na původním iBooku líbilo nejvíc.
Základem počítače je procesor PowerPC G3 na 500 MHz s 256 KB L2 cache paměti přímo na čipu, taktované na rychlosti procesoru. Rychlost systémové sběrnice zůstává na 66 MHz – pravděpodobně kvůli zachování odstupu vůči TiBooku se 100 MHZ. Standardně bude dodáván Mac OS 9.1, iBook je samozřejmě kompatibilní s Mac OS X. Podle konfigurace se bude dodávat 64 nebo 128 MB RAM přímo na desce, k dispozici je jeden slot schopný pojmout až 512 MB SO-DIMM – maximální kapacita RAM je tedy 640 MB, což je výrazné rozšíření oproti předchozímu modelu. Standardně dodávaný disk zůstává na kapacitě 10 GB, 20 GB je možné objednat pomocí BTO na AppleStore (tedy my jsme jako obvykle mimo). Grafika zůstává také shodná jako v předchozím iBooku a také TiBooku - ATI RAGE Mobility 128 na AGP 2x, s 8 MB SDRAM videopaměti. Nezměnil se ani rozměr LCD displeje – zůstává úhlopříčka 12,1", ovšem s lepším rozlišením – oproti předchozímu maximu 800 x 600 je nyní standardním rozlišením 1024 x 768, s podporou milionů barev. Jako drobnost, odkazující na TiBook působí shodné tlačítko pro otevírání displeje a shodný magnetický způsob uchycení háčku. Zajímavě vypadá otevírání iBooku – displej se neotevírá jak je běžně zvykem, ale jaksi odklápí dozadu a trochu dolů – viz. pohled z boku.
Samostatnou kapitolou je optická mechanika – není jako i TiBooku slot-loading, zůstává klasický šuplíček, ovšem je zde nevídaně široký výběr – 4 varianty. To jsou (spolu s kapacitou paměti) jediné rozdíly, které od sebe odlišují jednotlivé modely iBooku. V nejnižší konfiguraci (s 64 MB paměti) je standardní CD-ROM. Další konfigurace obsahují již vždy 128 MB RAM a k dispozici je buď DVD-ROM, CD-RW nebo tzv. combo – DVD-ROM a CD-RW mechanika v jednom, tato konfigurace je však dostupná pouze přes AppleStore (nezaměňovat se SuperDrive v PowerMac G4/733 – ta umí vypalovat i DVDčka). V tomto směru tedy iBook výrazně převyšuje vlajkovou loď TiBook, takže se dá očekávat, že i v PowerBooku budou brzy nabídnuty další varianty optických mechanik (a doufejme, že také rychlejší grafika). Další vybavení je již poměrně standardní: dva USB porty, jeden 400 Mbps FireWire, 10/100 Ethernet, 56k modem, konečně dva reproduktory (starý iBook hrál pouze mono), a zpátky je také mikrofon, samozřejmostí je podpora AirPortu, včetně zabudovaných antén. Všechny konektory jsou na levém boku, nezakryté – krytka by se mohla utrhnout při přenášení v batohu či školní brašně. Kromě již zmíněných rozhraní je na boku také RGB konektor, ze kterého se pomocí přibalené přechodky stane konektor pro standardní VGA monitor – bohužel se nepíše, zda je podporován pouze mirroring, ale vzhledem k možnostem použitého čipu je pravděpodobné, že bude možné i rozšíření pracovní plochy. Kromě toho je tu ještě kombinovaný audio-video výstup – buď je možné zapojit sluchátka (tedy minijack) nebo speciální AV kabel (k mání za 19 $ na AppleStore) a poté je možné pomocí cinch-konektorů připojení k televizi či videu.
Pohled shora opět nápadně připomíná Titanium – klávesnice je shodná, tedy v plné velikosti, velmi obdobný design a uspořádání má i trackpad. Baterie je litium-iontová, Apple uvádí maximální výdrž 5 hodin (u původního iBooku bylo uváděno 6 hodin).
Důležité jsou vždy rozměry a váha – nový iBook váží 2,2 kg, což je významně méně než starý iBook (3,1 kg) a je to dokonce méně než TiBook. Rozměry jsou více než příjemné: 28,5 cm šířka, 23 cm hloubka a 3,4 cm výška (starý iBook - 34,4 x29,4 x 5,2, TiBook – 34,1 x 24,1 x 2,6 – ovšem zde hraje roli mnohem širší displej).
Součástí je samozřejmě široká sestava programů – od iTunes, iMovie 2 a AppleWorks přes webové prohlížeče až po populární hry (Bugdom, Cro-Mag Rally, Nanosaurus).
No a na konec asi to nejlepší – cena. Není to (bohužel) spekulovaných 999 USD, ovšem i tak došlo k výraznému posunu – nejnižší konfigurace (64 MB RAM, CD-ROM) stojí 1299 USD, tedy o 300 USD méně – pro školství je cena nižší ještě o 100 USD, v Čechách lze očekávat doporučenou cenu kolem 55 000 Kč bez DPH. Za původní cenu 1499 USD dostanete 128 MB RAM a DVD-ROM, verze s CD-RW mechanikou stojí 1599 USD, „combo" verze DVD-ROM + CD-RW stojí 1799 USD. Apple předpokládá dostupnost od poloviny května, ovšem vzhledem k ceně, možnostem a designu se dá předpokládat, že po novém iBooku bude obdobná poptávka jako po TiBooku – takže datum prvních dodávek do Čech je (vzhledem k tomu jak rychle se k nám všechno dostává) docela ve hvězdách.
Každopádně se na nový iBook těšíme – podle všeho zdařilý a elegantní design, relativně rozumná konfigurace, displej použitelný i pro normální práci a dobrá startovní cena – ideální PowerBook pro ty ostatní z nás ;)
Kromě toho Apple také oznámil dohodu o dodání 23 000 těchto nových iBooků do škol v Henrico County, což znamená, že každý student a učitel na základní a střední škole získá přístup k vlastnímu přenosnému počítači. Jobs označil tuto dohodu za největší jednorázovou dodávku pro školství vůbec. Každopádně, toto asi výrazně pomůže Applu v růstu ve školství, tradičně silné oblasti, ve které v minulých letech výrazně ztrácel. 23 000 kusů představuje polovinu čtvrtletního prodeje iBooků.