Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Nové iMacy přinášejí opravdu hodně změn
22. října 2009, 00.00 | iMacy prošly rozsáhlou modernizací, jež změnila jejich pouzdra a obrazovky a brzy se začne prodávat i první model s procesorem Nehalem.
Ve středu jsme stručně představili nové Macy a další hardware, které Apple uvedl v úterý, nyní se na jednotlivé stroje a periférie podíváme podrobněji v postupně vydávaných samostatných článcích, zde probereme nové iMacy.
Náznaky příchodu nových Maců
Nejprve se ale ještě krátce zmíníme o náznacích, jež se vynořovaly předtím, než nové Macy spatřily světlo světa. Pověsti o tom, že Apple chystá výraznější modernizaci iMaců, se objevovaly již delší dobu, psal o nich hlavně server AppleInsider, který s nejnovějšími pověstmi přišel minulý týden.
Také z výroků vedoucích představitelů Applu při pondělním oznamování finančních výsledků vyplývalo, že se něco chystá a během úterý pak už příliv náznaků rychle sílil. Jako obvykle byl před uvedením nových strojů na několik hodin odstaven webový obchod Apple Store a ještě před jeho opětovným zprovozněním byly zveřejněny produktové kódy ukazující na nový hardware.
Představují se nové iMacy
Teď již se však podívejme přímo na nové iMacy, které doznaly (vedle bílého MacBooku) asi největších změn. Přehledný souhrn jejich vlastností nabízí článek AppleInsideru, dobrý základní popis přináší též Macworld, samotný Apple k nim vydal oficiální tiskovou zprávu, jež shrnuje hlavní novinky (stejná zpráva zmiňuje též inovace Maců mini, jimž se blíže věnujeme v samostatném článku).
A podrobnější informace samozřejmě předkládají příslušné webové stránky Applu, technické specifikace nových iMaců najdete tady. (Mimochodem, od víkendu už fungují též oficiální české stránky Applu, ale jak připomíná blog MaLer, proti zemím, kde Apple má přímé zastoupení, jsou o hodně chudší a nové Macy se tam pochopitelně nepopisují, ty ostatně u nás zatím nejsou dostupné, proto zde odkazujeme na americké stránky Applu).
Nový design
První, čeho si všimnete, bude změna designu nových iMaců. Především se změnil formát obrazovky, původní úhlopříčky 20“ a 24“ nahradily úhlopříčky 21,5“ a 27“ a stranový poměr obrazovek se proměnil na 16:9, což je samozřejmě vhodnější pro HD video. Apple se tak připojil k obecnému trendu přechodu širokoúhlých monitorů z poměru 16:10 (jaký měly předchozí iMacy) na poměr 16:9. Ne každému se to zamlouvá, ale jde o všeobecný vývoj a pro práci s HD videem bude tenhle poměr skutečně lepší.
Změnila se také pouzdra těchto Maců, od srpna 2007, kdy byly představeny hliníkové iMacy, tak došlo k první významnější změně jejich vnějšího designu (modernizace iMaců z letošního března pouzdra téměř nezměnila).
„Bezešvá“, lépe chlazená pouzdra
Apple nová pouzdra popisuje jako „bezešvá“(„seamless“), narozdíl do předchozích modelů zadní stranu tvoří jednolitá hliníková plocha. Změnila se též čelní strana, zmizela hliníková obruba obrazovky, černý rámeček okolo obrazovky sahá až k samotným okrajům a totéž platí pro krycí sklo, nové iMacy proto opravdu hodně připomínají HD televizory a podle prvních ohlasů na Webu obrazovka vypadá ještě větší, než ve skutečnosti je.
Mimochodem, přechod na širokoúhlý formát 16:9 přinesl také více prostoru pro komponenty vyvíjející nejvíce tepla, totiž pro centrální procesor a grafický procesor. Apple navíc přepracoval celý chladicí systém, ten nyní používá tři velmi tiché větráky s řízenými otáčkami, systém monitoruje vnitřní teploty a dodává jenom tolik vzduchu, kolik je potřeba, díky tomu by v nečinnosti měla hlasitost stroje dosahovat pouhých 18 decibelů (zřejmě tedy budou opravdu tiché).
Nové jsou též vnitřní reproduktory, napojené na dva 17wattové zesilovače, jež mají vydávat čistší zvuk s lepšími hloubkami a menším zkreslením.
Obrazovky získaly LED podsvícení
K významným změnám došlo i u samotných displejů. Pochopitelně mají nové úhlopříčky a změnilo se také jejich rozlišení. Menší 21,5“ displej užívá fyzické rozlišení 1920 x 1080 (Full HD), což je 90 procent rozlišení předchozího 24“ modelu (20“ iMac měl rozlišení 1680 x 1050). A 27“ obrazovka nabízí dokonce rozlišení 2 560 x 1 440, jak podotýká samotný Apple, o 78 procent větší než u 21,5“ modelů.
V obou případech se jedná o IPS panely, což zajišťuje pozorovací úhly 178o a skutečně 8bitové barvy. Předchozí 24“ iMacy měly rovněž IPS obrazovku, avšak 20“ model používal podstatně méně kvalitní TN panel, v tomto ohledu se tedy menší iMac významně zlepšil.
A navíc tyto displeje konečně mají LED podsvícení, což by mělo zajistit lepší barvy a kontrast a snížit spotřebu energie a též to odstraňuje další škodlivé látky (rtuť z podsvětlovacích trubic). Apple tak mimo jiné dokončil přechod na LED podsvícení u všech svých zobrazovačů (vyjma 30“ monitoru Cinema Display), což Steve Jobs slíbil ve svém „zeleném dopisu“ už na jaře 2007.
Zklamáni ovšem budou odpůrci lesklých displejů, Apple i nadále nabízí pouze lesklou povrchovou úpravu obrazovky, matné displeje nejsou dostupné ani volitelně (vzhledem k „televiznosti“ těchto strojů to zase tolik nepřekvapuje).
Nové iMacy jsou zvlášť ohleduplné k životnímu prostředí
Apple samozřejmě také neopomíná zdůraznit, že jeho nové stroje jsou velmi ohleduplné k životnímu prostředí. Díky LED podsvícení se nové iMacy zbavily rtuti a neužívají ani další závadné materiály, například napájecí šňůra neobsahuje PVC.
Nové iMacy též nasadily účinný zdroj a propracovaný systém správy spotřeby a většina použitých materiálů se dá dobře recyklovat. Apple v poslední době věnuje otázkám životního prostředí hodně pozornosti (celkem pochopitelné při současném vývoji v USA), „zelenost“ nových iMaců podrobně popisuje tahle stránka (Apple teď nabízí takovéto stránky pro všechny Macy, ale v případě nových iMaců se má zvlášť čím chlubit).
Už březnové iMacy na tom byly v tomto ohledu velice dobře, splňovaly standardy EPA Energy Star a získaly hodnocení EPEAT Gold, což přirozeně platí v ještě větší míře pro nové modely, které zašly ve snižování vlivů na životní prostředí mnohem dál.
Přípojná rozhraní
Rozhraní pro připojování periférií se v podstatě nezměnila, přibylo však několik nových možností. Nové iMacy nadále nabízejí port FireWire 800, čtyři porty USB 2.0, gigabitový Ethernet, WiFi připojení 802.11n a Bluetooth 2.1.
Nově ale ještě přibyla zásuvka pro paměťové karty SD, tak jako u současných MacBooků Pro (má-li opravdu stejné vlastnosti, potom by měla umět zavést Mac OS X z SD karty, ale nepodporuje I/O periférie na těchto kartách).
Mini DisplayPort též jako videovstup
Pro připojení externího monitoru pořád slouží Mini DisplayPort (naštěstí dnes již existuje poměrně slušný výběr adaptérů dovolujících připojit většinu zobrazovacích zařízení), 27“ iMacy však mohou tento port použít také jako videovstup, přes adaptéry (které se ale ještě neprodávají) bude časem možné připojovat různé zdroje videa, například DVD či Blu-ray přehrávač (anebo třeba i jiný počítač) a iMac se tak změní v externí monitor nebo HD televizor.
Nová myš a klávesnice
Změnily se rovněž myš a klávesnice standardně dodávané se všemi iMacy. Základní konfigurace nyní zahrnuje bezdrátovou myš Magic Mouse a bezdrátovou hliníkovou klávesnici (též mírně přepracovanou ) připojené přes Bluetooth.
Těmito perifériemi, zejména myší Magic Mouse, jež přichází s novým multi-touch ovládáním, se budeme podrobněji zabývat v samostatných článcích. Volitelně si ale stále lze objednat myš a klávesnici připojované kabelem (nabízí se i klávesnice s numerickým blokem).
A Apple také uvedl nové dálkové ovládání Apple Remote s hliníkovým pouzdrem, které se k novým iMacům dá dokoupit za 19 USD, to též podrobněji popíšeme ve zvláštním článku.
Nabízené modely iMaců
A teď už se musíme podívat na jednotlivé modely nových iMaců, protože ty se liší svým vnitřním vybavením, některé věci ovšem mají společné. Všechny nabízejí kameru iSight a všechny používají DVD vypalovačku SuperDrive (některé pověsti mluvily i možném nasazení Blu-ray mechaniky, ale k tomu nakonec nedošlo, přestože by tomu přechod na formát 16:9 napovídal, údajně těsně před zahájením výroby přišlo rozhodnutí tyto mechaniky vypustit).
Všechny modely nových iMaců se standardně dodávají se 4 GB DDR3 RAM na 1 066 MHz. Pro RAM moduly SO-DIMM nové iMacy poskytují čtyři patice, takže při použití 4GB modulů lze osadit až 16 GB RAM (u předchozích modelů to bylo nejvýše 8 GB), v základní konfiguraci stroje obsahují dva 2GB moduly.
Vlastnosti 21,5“ modelů
Oba 21,5“ iMacy používají procesor Core 2 Duo na 3,06 GHz, liší se však pevným diskem a grafikou. Levnější model za 1 199 USD obsahuje 500GB disk a integrovanou grafiku GeForce 9400M, jež si vezme 256 MB RAM z operační paměti. Volitelně lze tento model vybavit 3,33GHz procesorem a 8 GB RAM.
Vyšší 21,5“ iMac za 1 499 USD nese 1TB disk a grafickou kartu ATI Radeon HD 4670 s 256 MB vlastní RAM, jako volitelné vybavení se pro něj nabízí 3,33GHz procesor a 8 GB RAM.
Nižší 27“ model
Levnější 27“ iMac (za 1 699 USD) rovněž užívá 3,06GHz procesor Core 2 Duo, 1TB disk a grafiku Radeon HD 4670, výbavou se tedy shoduje s dražším 21,5“ modelem, liší se jenom větší obrazovkou. Nabízí se však pro něj více konfiguračních možností, vedle 3,33GHz procesoru se dá jeho RAM rozšířit až na 16 GB (což ovšem od Applu vyjde na 1 400 USD), jde ho osadit 2TB diskem a také výkonnější grafickou kartou ATI Radeon HD 4850 s 512 MB RAM.
Vyšší 27“ model je první iMac s Nehalemem
Nové iMacy obsahují řadu zajímavých inovací, ale jednu z největších novinek (vedle nového pouzdra a obrazovek) přináší nejvyšší 27” model. Tedy přesněji řečeno, teprve ji přinese, protože zatímco již popsané modely se v USA dodávají do 1 až 3 pracovních dní, nejvyšší 27” iMac bude dostupný až v listopadu.
Technicky méně zdatné uživatele možná udiví, že nejdražší iMac (bude se prodávat za 1 999 USD) má pouze 2,66GHz procesor, oproti 3,06GHz procesoru ostatních iMaců, jenže v tomto případě nejde o Core 2 Duo, ale o Core i5 – tedy procesor s architekturou Nehalem. Apple je sice jako obvykle skoupý na technické podrobnosti, přesto se ze zveřejněných parametrů dá usuzovat, že se jedná o procesor Lynnfield, stolní Nehalem určený pro běžné počítače.
Po delší době se tak iMac vrací ke stolním procesorům, což zjevně umožnilo nové 27“ pouzdro a přepracovaný chladicí systém. Nepotvrdily se pověsti, že nové iMacy nasadí mobilní procesory Clarksfield (mobilní variantu Lynnfieldů), nakonec konstruktéři Applu sáhli po stolních procesorech Lynnfield.
Tyto procesory nepochybně zajistí mnohem vyšší výkon, testy PC jimi vybavených to jasně ukazují (viz třeba zde, kde se též blíže probírají vlastnosti těchto procesorů). Standardně osazovaný procesor Core i5 je čtyřjádrový čip, který samozřejmě využívá řadu technologií, jež přispívají k vysokému výkonu Nehalemů.
Řadič paměti (dvoukanálový) má integrovaný přímo v procesoru, takže odpadá FSB sběrnice a technologie Turbo Boost dovoluje při zpracovávání jednovláknové aplikace významně zvýšit taktovací frekvenci aktivního procesorového jádra.
A komu by to nestačilo, bude si moci připlatit za procesor Core i7 na 2,8 GHz, ten kromě vyšší taktovací frekvence nabízí především technologii Hyper-Threading, díky níž procesor může aplikacím poskytnout osm virtuálních procesorových jader. Vyšší 27“ iMac tak bude prvním čtyřjádrovým iMacem a při osazení procesorem Core i7 dokonce vlastně osmijádrovým.
Co se týče ostatního vybavení, standardně se tento model dodává s 1TB diskem a grafickou kartou ATI Radeon HD 4850 s 512 MB RAM. Jako volitelné vybavení, vedle procesoru Core i7, pro něj Apple nabízí 2 TB disk a rozšíření RAM až na 16 GB.
Závěrečné shrnutí
S hodnocením nových iMaců sice bude třeba počkat, dokud nebudou dostupné výsledky nezávislých testů, avšak už nyní lze říci, že přinášejí řadu zajímavých novinek. Uživatelé je ovšem budou hodnotit různě, je jasné, že Apple s novými iMacy míří především na multimédia a práci s videem, bude tedy značně záležet na tom, k čemu své počítače využívají (to se ostatně ukazuje i v komentářích našich čtenářů).
Nové iMacy jsou opět výkonnější než jejich předchůdci, ale skutečný zlom bude znamenat až zahájení prodeje 27“ modelu s Nehalemem, ten by měl zajistit opravdu výrazné zvýšení výkonu, zvlášť s aplikacemi využívajícími nových technologií Snow Leoparda.
Dá se předpokládat, že během příštího roku bude Apple na Nehalemy postupně převádět všechny iMacy (je ovšem otázkou, zda do 21,5“ pouzdra půjde umístit současné Lynnfieldy, anebo bude třeba počkat na úspornější procesory).
Co se týče cen v USA, nejlevnější 21,5“ iMac stojí stejně jako jeho 20“ předchůdce a přitom nabízí rozhodně lepší vybavení (zejména displej), nominální ceny 27“ modelů jsou dokonce nižší než ceny odpovídajících 24“ modelů. Trochu složitější je to s dražším 21,5“ iMacem, který přináší lepší vnitřní vybavení než předchozí 24“ iMac za 1 499 USD, ale má menší obrazovku. Celkově se však dá říci, že nové iMacy, podobně jako letošní červnové MacBooky Pro, poskytují lepší poměr ceny a výkonu než jejich předchůdci.