Nové modely PowerMaců a nový LCD displej - vše za nižší ceny - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Nové modely PowerMaců a nový LCD displej - vše za nižší ceny

29. ledna 2003, 00.00 | Apple inovoval svou řadu stolních PowerMaců o nové modely, obsahující nové technologie a o něco rychlejší procesory, a také upravil nabídku LCD displejů. Jak PowerMacy, tak LCD displeje se dočkaly snížení cen.

Apple inovoval svou řadu stolních PowerMaců o nové modely, obsahující nové technologie a o něco rychlejší procesory, a také upravil svou řadu LCD displejů. Jak PowerMacy, tak LCD displeje se dočkaly snížení cen.

PowerMac G4, tedy "vlajková loď" počítačů Apple, se dočkala poměrně obvyklé "aktualizace", tedy inovovaných modelů. PowerMacy se v poslední době prodávají ne příliš dobře, prodeje průběžně, klesají, což sice Apple stále ospravedlňuje špatnou ekonomikou a absencí Quarku pro Mac OS X, významný podíl však bude mít také to, že počítače jsou prostě špatně konkurenceschopné proti nadupaným PC s procesory Intel či AMD.

Novinky, kterých jsme se dočkali, byly poměrně očekávané - kromě relativně decentního urychlení procesoru také technologie, které se už na začátku ledna objevily v přenosných počítačích. Design počítačů je shodný s modely, které byly představeny loni v létě. Nové modely jsou tak jako obvykle tři, nejslabší konfigurace je osazená jedním procesorem PowerPC G4 na 1 GHz, střední je dual 1,25 GHz a nejvyšší dual 1,42 GHz. Každý procesor má také L3 DDR cache - první dva modely vždy 1 MB na každý procesor, nejvyšší konfigurace 2 MB na procesor. Podle technických parametrů se zdá, že se stále jedná o procesory PowerPC G4 7455(A), které nepodporují použité DDR paměti v hlavní RAM - maximální kapacita je opět 2GB. Rychlost základní desky je 133 MHz v případě nejnižší varianty, 167 MHz v případě dvou vyšších, rychlost DDR pamětí se od toho odvíjí, u 1 GHz konfigurace jsou použité 266 MHz DDR RAM, u dvou vyšších varianty s taktováním 333 MHz. Továrně jsou počítače osazené 256 MB RAM, 1,42 GHz varianta má 512 MB.

Kromě zvýšení rychlosti se zde objevují nové technologie, které byly již představené na začátku ledna. AirPort byl nahrazený technologií AirPort Extreme, která je založená na novější a rychlejší specifikaci 802.11g, umožňující teoretickou rychlost až 54 Mbit. Kromě dvou portů pro FireWire 400 zde objevíme i jeden port pro rychlý FireWire 800. Také nové PowerMacy lze rozšířit o podporu Bluetooth dokoupením modulu za 50 USD, popis nikde explicitně nezmiňuje, o jaký modul se jedná, ovšem podle zkoumání dostupných fotografií máme důvod se domnívat, že se jedná o interní modul, který tak nebude zbytečně zabírat USB port. O těch Apple tvrdí, že jsou na počítači 4, ovšem je to tak jako obvykle divná matematika - dva na počítači přímo, dva na klávesnici. Takže buď můžete zapojit klávesnici a mít k dispozici tři, nebo klávesnici nezapojit, a mít 4, z toho dva nefunkční. Škoda že Apple trošku zbytečně mate.

Další novinkou je rychlejší SuperDrive. Ten se nyní opět nachází jen v nejvyšší konfiguraci, ve dvou prostředních je pouze combo (DVD-ROM/CD-RW) mechanika. SuperDrive nyní podporuje vypalování na 4x DVD média, tedy dvakrát vyšší rychlostí než doposud. Disky jsou odstupňované podle konfigurace - 60, 80 a 120 GB. Pro disky jsou k dispozici opět dvě sběrnice, ATA 100 a ATA 66, disk je připojený na té rychlejší. Do počítač lze zamontovat celkem 4 disky a dvě velké výměnné mechaniky. Standardní grafické karty jsou nVidia GeForce4 MX u 1 GHz konfigurace a ATI Radeon 9000 u vyšších - obě s 64 MB VRAM. Jako volitelnou součást lze dokoupit nVidia GeForce4 Ti se 128 MB VRAM či zatím ještě neuvedenou Macovskou ATI Radeon 9700 PRO také se 128 MB VRAM - za obě karty zákazník připlatí 300 USD. Karty mají výstupy ADC a DVI, převodník DVI-VGA je přibalený.

Další vybavení je již standardní - Gigabit ethernet, v.92 modem, USB 1.1, sada zvukových výstupů a také zvukový vstup, 4 PCI sběrnice.

Počítače podporují start pouze do Mac OS X 10.2, kromě systému jsou dodávané s řadou softwarového vybavení - balík iLife, QuickBooks, FAXstf, aplikace od firma Omni, několik testovacích verzí programů a další. Aplikace pro Mac OS X je možné pouštět pouze pod Classic prostředím - pokud budete chtít PowerMaca, podporujícího Mac OS 9, musíte si koupit model 1,25 GHz, zachovaný s minulé řady.

U nových modelů také Apple snížil cenu - špatný poměr cena/výkon byla jedna z nejčastějších výtek na minulé modely. Nejnižší 1 GHz model (který však má o procesor méně než jeho předchůdce) stojí stojí nyní 1499 USD (oproti 1699 USD v minulé "vlně"), prostřední model stojí 1999 USD (oproti 2499 za předchůdce - ten však měl SuperDrive) a nejvyšší verze 2699 USD (3299 stál předchozí top model). PowerMac G4 na 1,25 GHz, schopný běhu Mac OS 9, stojí v USA 2499 USD - proti stávající konfiguraci s 1,25 GHz procesory má 2 MB L3cache na procesor a SuperDrive, také více RAM a větší disk. Nezaměňujte tedy prosím dva 1,25 GHz modely - ten nový už Mac OS 9 nepodporuje, pouze jako Classic, PowerMac s podporou Mac OS 9 bude nutné speciálně objednat.

PowerMacy G4 s 1 a1,25 GHz procesory jsou dostupné ihned, nejvyšší verze s 1,42 GHz příští měsíc.

Monitory

Kromě nových PowerMaců udělal Apple také pořádek ve svých monitorech. Zdá se, že již definitivně odepsal 15" LCD (které již nějakou dobu nebylo v ceníku, ale na stránkách ano), kromě toho také zmizela 22" verze, kterou nahradila 20" - nyní jsou tedy dostupné úhlopříčky LCD lépe rozložené - 17", nová 20" verze a 23".

Nový displej má stejný design jako ostatní modely, nabízí rozlišení 1680 x 1050 bodů - tedy opět "širokoúhlé". Cena nového displeje je 1299 USD, kromě toho Apple snížil cenu 23" verze z 3499 na 1999 USD a 17" LCD nyní stojí místo 999 USD pouze 699 USD.


Novinky, které Apple ohlásil, rozhodně nevyvolaly bouři nadšení - nejsou to žádné přelomové změny, "pouze" rychlejší procesory a nové technologie. Uživatelé by samozřejmě rádi viděli výrazně výkonnější konfigurace, které by lépe konkurovaly PC strojům, jejichž frekvence se stále zvedají. Bohužel, na to momentálně Apple nemá vhodného dodavatele - Motorola prostě tak rychlé procesory nedělá. Kombinace rychlejší strojů a nižších cen (starým modelů byla vytýkaná mimojiné i vysoká cena - byť se nižší ceny dosáhlo také "osekáním" některých komponent) by mohla přilákat více zákazníků, zdá se však, že ti čekají na nějaké výraznější technologické postupy vpřed - výrazně rychlejší sběrnice, podpora DDR pamětí a podobně. Naděje se nyní upírají především k IBM PowerPC 970, které by se při vhodných podmínkách mohlo v Macích objevit ještě letos. To se však musíme nechat překvapit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: