Nové počítače od Apple: eMac a nová verze Titania - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Nové počítače od Apple: eMac a nová verze Titania

30. dubna 2002, 00.00 | Apple opravdu uvedl očekáváné inovované Titanium a přidal navrch další novinky - nový počítač eMac určený pro školství a také DVI-ADC převodník, ideální pro nové PowerBooky. Co umějí nová Titánia, jak se vám líbí eMac?

To, o čem jsme spekulovali minulý týden se nakonec splnilo na 100% a Apple uvedl nové, poměrně výrazně vylepšené modely svých přenosných počítačů - pouze ne 30. dubna, ale již 29. A k tomu další nový Mac - počítač pro školy, zvaný eMac.

PowerBook G4 Titanium

Nová Titania svými parametry splnily i ty odvážnější spekulace, které se objevovaly - mají rychlejší procesory na frekvencích 667 a 800 MHz, vždy vybavený 1MB L3 cache paměti. Rychlost sběrnice se zvýšila na 133 MHz jako u stolních počítačů. Maximální RAM je 1GB, se standardně osazenými 256 nebo 512 MB, podle konfigurace. Disky mají také vyšší kapacitu, 30 a 40 GB, s 60 GB verzí na objednávku, a jsou nyní připojované přes Ultra ATA/66 rozhraní. V případě optické mechaniky se nic nezměnilo, zůstává stále DVD/CD-RW combo verze.

Důležité změny se týkají zobrazování. Titanium dostalo nový grafický čip, ATI Mobility Radeon 7500 na 4X AGP s 32 MB SDRAM a s podporou dvou monitorů až do rozlišení 2048 na 1536 na externím displeji. Vnitřní displej má stejné rozměry, ovšem zvětšilo se rozlišení, které je schopný zobrazit - 1280 x 854 bodů. Uvidíme, jak toto rozlišení vypadá v praxi, ale podle všeho to bude optimální pro takto velký displej, větší rozlišení by už bylo asi obtížněji použitelné. Pro připojení vnějšího displeje je k dispozici DVI konektor - VGA displej se dá připojit přes přiloženou přechodku, Apple displeje s ADC lze použít s DVI-ADC přechodkou, kterou Apple také uvedl. Další novinkou je zvukový vstup, minijack, pro připojení mikrofonu.

Ostatní parametry jsou shodné jako u minulých modelů - FireWire, USB, podpora pro AirPort (v vyšší verzi je již karta obsažená), modem, gigabitový ethernet, S-Video výstup či sloty pro PC Cards. Bluetooth je možné dodat v podobě externího modulu do USB.

Ceny nových modelů jsou 2499 USD za 667 MHz verzi a 3199 USD za 800 MHz verzi, což je nárůst o 200 USD oproti cenám starších modelů - snad se tento rozdíl díky posílené koruně tolik neprojeví u nás. Počítače se již prodávají.

eMac

Zcela novým modelem počítače je školský eMac (e jako education, školství, vyslovuj podle všeho [ímek]). Na první pohled je ale vidět, kdo je jeho "otec" - starý dobrý iMac. Jobs uvedl, že na žádost školství, což je tradičně silný zákazník Applu, vytvořili nový model, navržený speciálně pro ně. "Nový iMac", ovšem držme se označení eMac, je all-in-one počítač s klasickou CRT obrazovkou o úhlopříčce 17" s rozlišením1280x960, obrazovka však zabírá méně prostoru než stará 15" a tak je nový model dokonce o 8 mm méně hluboký, než starý iMac. Sněhobíla barva je evidentně převzatá z nového iMaca. Základem je procesor G4 na 700 MHz s 256k L 2 cache, běžící na sběrnici o rychlosti 100 MHz. Maximální pamět je 1 GB ve dvou DIMM pozicích, standardne je osazeno 128 MB. Disk je 40 GB Ultra ATA(/33), optické mechaniky jsou buď normální CD nebo ve vyšší modelu CD-RW.

Grafika je nVidia GeForce 2MX s 32 MB DDR SDRAM, obrazovka podporuje rozlišení od 680x480 až po 1280x960, nejvyšší ovšem na ne ideální frekvenci 70 Hz. Počítač má obvyklou sadu rozhraní, jako je USB či FireWire, podporu pro AirPort a 100 MBit ethernet, modemy mají pouze vyšší modely. eMac má zabudovaný asi obdobný zvukový systém jako starý iMac, má také zabudovaný mikrofon a minijack pro externí zvukový vstup. Externí monitor lze připojit přes mini-VGA rozhraní (stejné jako u iBooku či nového iMacu, nutno dokoupit přechodku na VGA), ovšem počítač nabízí pouze zrcadlení obrazu.

Apple navrhoval počítač speciálně dle požadavku škol, a tak například sériové číslo a MAC adresu ethernetu najdete na vnitřní straně odklápěcího krytu pro CD a v nabídce příslušenství se objevují například i rozdvojky na sluchátka - pro dva žáky najednou. eMacy je také možné si objednat v konfiguracích buď bootujících do OS 9, nebo do OS X - pro jednodušší správu.

eMac se dodává ve dvou konfiguracích, ta nižší (CD, mez modemu) se bude dodávat za 999 USD, vyšší s CD-RW a modemem za 1199 USD - ovšem pouze pro školství, uvidíme, jak to bude s dostupností pro ostatní zákazníky.

Nové Titania opět úspěšně vlévají život do starších modelů, pro profesionály na cestách to je prostě výborný počítač, uvidíme, jak se změny projeví v prodejích. Nový eMac je evidentně úlitba školám, kam se nový iMac tolik nehodí - tento počítač je levnější (o něco) a spíš bude vyhovovat náročným školním podmínkám. Škoda jen, že se ho asi nebude moct koupit běžný smrtelník.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: