Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Nové PowerMacy - všechny dvojité
14. srpna 2002, 00.00 | Apple konečně uvedl dlouho očekávané nové modely PowerMaců G4, všechny ve dvouprocesorové konfiguraci s frekvencemi od 867 MHz do 1,25 GHz. Kromě toho také máme nový eMac se SuperDrivem a levnější iMacy.
Apple po dlouhém čekání konečně uvedl významně inovované stolní počítače PowerMac G4. Po více než jeden a půl roce se tak konečně dočkáme významnějších změn u těchto „vlajkových lodí“ Applu.O tom, že Apple má problémy s procesory od Motoroly se obecně ví – Motorola nezvládá vyrábět pro Apple tak výkonné čipy, jak by potřeboval. Proto je nárůst frekvencí relativně nízký, což se však Apple snaží vyrovnat tím, že všechny modely jsou dvouprocesorové.
Začněme však u „case“, tedy u vzhledu počítače. Na základním konceptu (kvádr se „ušima“) se nic nezměnilo již několik let, od časů druhé generace strojů s PowerPC G3. Apple však průběžně inovuje čelní stěny a také vnitřek. Vzhledem k tomu, že všechny modely jsou osazené dvouprocesorovou kombinací, což vyžaduje velké chlazení, podřídil Apple tomuto i celý design. Při pohledu ze předu zaujmou otvory ve spodní částí – těmi do obalu proudí vzduch, který je velkým ventilátorem hnán přes masivní chladič procesorů a kolem pevného disku zase ven. Zadní stěna je celá „děrovaná“ pro snadný průchod vzduchu. Na přední stěně je pak jakýsi kovový plát, pod kterým se mohou skrývat až dvě velké výsuvné mechaniky. Ano, slyšíte dobře, Apple po pár letech vyslyšel prosby uživatelů a připravil Maca, do kterého je možné nainstalovat například dvě optické mechaniky zároveň. Reproduktor se přestěhoval na horní část a dodává mírně „golemovské“ vzezření. Podle názorů uživatelů na internetu je tento PowerMac hezčí zezadu?
Podívejme se však jaké změny nás čekají uvnitř. Všechny tři konfigurace jsou dvouprocesorové, na frekvencích 867 MHz, 1 GHz a 1,25 GHz, každý procesor má také svou L3 cache: po 1 MB u dvou nižších modelů, po 2 MB u 1,25 GHz modelu. Změnila se také poněkud architektura (je stejná jako u Xserve) – rychlost sběrnice je nyní 133 MHz u nižší verze a 167 MHz u vyšších konfigurací, jsou použity také DDR SDRAM paměti na příslušných rychlostech. Standardní osazení je pomocí 256 MB u prvních dvou modelů a 512 MB u 1,25 GHz modelu. Maximální kapacita jsou čtyři DIMMy – 2 GB RAM.
Další vyslyšené volání je rychlejší sběrnice na disky – ovšem na Macu jsme se dočkali ATA100 sběrnice v okamžiku, kdy je standardem ATA133. V novém PowerMacu jsou dvě sběrnice – jedna ATA100, jedna ATA66, což umožňuje zapojit až 4 disky – v případě kapacit 120 GB tak uživatel má k dispozici 480 GB, které může v Mac OS X propojit do diskového pole. V počítači je standardně nainstalovaný disk s rychlostí otáček 7200rpm na ATA100, o kapacitě 60, 80 nebo 120 GB, podle modelu počítače.
Optická mechanika je v případě 867 MHz stroje DVD-ROM/CD-RW kombo, u GHz modelů to jsou SuperDrivy, kromě toho lze každý počítač osadit druhou mechanikou – v USA přímo v AppleStore, u nás asi každý dle potřeby.
Do počítače lze osadit 4 PCI karty (33 MHz, 64 bitů), grafická karta je osazena na 4X AGP sběrnici. K dispozici jsou buď GeForce 4 MX s 32 MB (velmi lowendová GeForce 4) nebo Radeon 9000 Pro s 64 MB u dvou vyšších modelů. Na přání je možné vyměnit za GeForce 4 Ti, což už skutečně rychlá grafika. Všechny karty mají dva digitální výstupy, ADC (u LCD monitorů Apple) a DVI, DVI lze převést na klasické VGA, nebo pomocí DVI-ADC převodníku připojit druhý ADC monitor od Apple.
Z rozhraní je k dispozici to, na co jsme zvyklí – Gigabitový Ethernet, podpora pro AirPort, 56k modem, podporující nový standard v.92, dva FireWire porty (stále na 400Mbit), dva USB 1.1 porty, kromě toho také celkem tři audiovýstupy – jeden na čele pro sluchátka, druhý line-out pro připojení audiozařízení a třetí pro připojení Apple reproduktorů. Kromě toho se vrátil také line-in zvukový vstup – tedy spíš pro připojení aparatury, než mikrofonu.
S počítači se bude dodávat Mac OS X 10.2 (Jaguar) a Mac OS 9.2.2 – zde se objevují spekulace, že pouze jako součást Restore CD, nikoliv jako samostatná instalace, tak uvidíme v praxi. Kromě toho se dodává celá řada dalšího software, podobně jako u předchozích profi modelů – například GraphicConverter, Snapz Pro X, Omni Outliner a další, vše v plné (licencované) verzi, kromě demo verze FileMakeru.
Apple se snaží u nových strojů přesvědčovat o jejich výkonu jak to jde – včetně tradičních porovnání s nejrychlejším Pentiem 4 na 2,4 GHz, vůči kterému má být 1,25 GHz PowerMac o 90% rychlejší – bohužel nezávislé testy obvykle ukazují poněkud opačný výsledek. Na možnosti architektury počítačů a jejich výkon se pochopitelně rádi podíváme v praxi.
Ceny nových strojů jsou 1699 USD za 867 MHz model, 2499 USD za 1 GHz model a 3299 USD za nejvyšší, 1,25 GHz model – ceny jsou tedy o 100, 200 a 300 USD vyšší, než u předchozích modelů. Dvě nižší rychlosti budou dostupné v USA tento týden (u nás pravděpodobně na konci srpna, záleží však na situaci), nejvyšší konfigurace by měla být k dispozici v druhé polovině září.
Kromě toho Apple také uvedl nové eMac se SuperDrive mechanikou (o čemž se již spekulovalo), ten stojí 1499 USD a obsahuje 800 MHz PowerPC G4 (oproti 700 MHz ve standardním eMacu), více RAM (256 MB) a větší disk (60 GB). Dále byly sníženy ceny iMaců – dvou nižších modelů, model se SuperDrive mechanikou byl přeceněn již na MacWorldu v červenci. „Nové“ ceny jsou ty ceny, na nichž iMacy původně začínaly – 1299 USD za model se 700 MHz procesorem a s CD-RW, 1499 USD za 700 MHz verzi s DVD-ROM/CD-RW mechanikou, větší pamětí a ApplePro reproduktory.