Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Nové výkonnostní testy Maců
13. října 2010, 00.00 | Macworld připravil aktualizované benchmarkové testy Speedmark 6.5 a v jejich rámci otestoval řadu nových konfigurací Maců. Jako nejvýkonnější se ukázaly některé zákaznické konfigurace Maců Pro a také čtyřjádrových iMaců, notebooky stále citelně zaostávají.
Chcete-li získat objektivní představu o výkonu počítače, pak zřejmě nejlepší řešení představují aplikační benchmarkové testy měřící standardizovaným způsobem výkon v konkrétních aplikacích a úlohách. Takové testy se nejvíce blíží skutečnému používání stroje narozdíl od syntetických testů.
Nové verze aplikací si vynutily vznik testů Speedmark 6.5
Pro Macy takovéto testy provádí především Macworld. Ten už řadu let vyvíjí vlastní benchmarkové testy Speedmark, jež pochopitelně s vývojem hardwaru a softwaru průběžně aktualizuje.
Až do současnosti používal ke zkoumání výkonu Maců pod Snow Leopardem testy Speedmark 6, avšak mezitím vyšla řada nových verzí aplikací, jež se v těchto testech využívají, přišly nové verze programů Photoshop, HandBrake, Aperture a Parallels Desktop. Objevila se též nová verze iTunes (verze 10) a test CineBench R10 neuměl zvládnout všech 24 virtuálních procesorových jader nabízených novými fyzicky dvanáctijádrovými Macy Pro.
A tak i když si na nástupce Snow Leoparda počkáme asi ještě dlouho (o Mac OS X 10.7 zatím kolují pouze neurčité dohady, Apple dosud ani nepotvrdil zahájení prací na něčem takovém), bylo třeba testy Speedmark aktualizovat, Macworld připravil jejich novou verzi 6.5.
Změnila se řada dílčích testů
Ta používá nové verze výše zmíněných aplikací (Photoshop CS 5, HandBrake 0.9.4, iTunes 10, Aperture 3 a Parallels Desktop 6) a vedle toho se změnily i některé další dílčí testy (teď se užívá CineBench 11.5). Nově přibyl test výkonu multitaskingu, kdy se zpracovává skript Photoshopu CS5, zatímco iTunes 10 převádějí AAC soubory do MP3 a Finder komprimuje 2GB složku.
Při testování letošních iMaců Macworld zjistil, že optické mechaniky pocházející od různých dodavatelů podávají odlišné výkony, proto zrušil testy extrakce z DVD, utilita HandBrake se nyní používá k zakódování videosouboru již extrahovaného na pevný disk testovaného Macu (navíc některé Macy optickou mechaniku ani v základní výbavě nemají).
Byl vypuštěn též test Compressoru 3. Speedmark 6 kladl až příliš velký důraz na kódování videa, Speedmark 6.5 zachovává jen kódování programy iMovie a HandBrake, protože většina uživatelů, na něž se Macworld obrací, bude využívat spíše tyto programy než Compressor.
Macworld nově otestoval řadu konfigurací současných i starších Maců
Samozřejmě také testy Speedmark 6.5 vytvářejí celkové skóre, které se snaží udat výkon daného Macu jedním číslem. Jako základní systém byl zvolen Mac mini s 2,4GHz procesorem Core 2 Duo, jehož skóre má hodnotu 100, jeho výkon se poté porovnává s ostatními Macy v 17 dílčích testech, jejichž podrobnější popis najdete na konci tohohle článku.
Celková skóre pro řadu Maců nově prověřených testy Speedmark 6.5 uvádí Macworld tady (a tenhle PDF dokument obsahuje i výsledky všech dílčích testů).
Nové testy zahrnují většinu současných Maců, a to jak standardních modelů, tak též některých zákaznických konfigurací a i několika starších Maců, které ještě zůstaly v laboratořích Macworldu.
Nové nejvýkonnější Macy
Výsledky těchto nových měření Macworld využil také k sestavení nového žebříčku nejvýkonnějších Maců současnosti, zde popisuje, co mu vlastně vyšlo. (Tabulka výsledků obsahuje celková skóre, podle nichž byla setříděna a dále poměr ceny a výkonu vyjádřený jako cena jednoho bodu skóre.)
Apple vždy nabízí daný typ Macu v několika standardních konfiguracích, ale pro většinu z nich existuje řada zákaznických úprav, kdy si lze za příplatek pořídit řadu různých vylepšení a rozšíření (výkonnější procesor, větší RAM, větší nebo rychlejší datové úložiště, u některých modelů i výkonnější grafickou kartu). Takovéto zákaznické konfigurace mohou zvýšit výkon (a ovšem též cenu) daného Macu.
Macworld se proto rozhodl otestovat vedle standardních modelů také několik zákaznických konfigurací Maců svou novou sadou benchmarkových testů a ty opravdu ukázaly, že tyto úpravy zlepšují výkon. Z pěti nejvýkonnějších Maců zařazených do testů Speedmark 6.5 byly totiž čtyři právě zákaznické konfigurace.
A na tuto nejvýkonnější pětici se teď podíváme blíže:
Vliv počtu jader a taktovací frekvence procesoru
Dřívější výsledky testů ukázaly, že celkový výkon (tedy celkové skóre v testech Speedmark) ovlivňuje spíše taktovací frekvence procesorových jader než jejich počet, a to se projevilo i nyní.
Dvanáctijádrový Mac Pro se dvěma šestijádrovými 2,66GHz procesory Xeon „Westmere“ osazený 12 GB RAM nebyl v testech první, přestože stál 5 449 USD (a to jeho RAM nepocházela od Applu, ale od firmy Crucial, jež ji nabízí o něco levněji).
Dvanáctijádrový Mac skončil až druhý, nejlepší´výsledek v testech Speedmark 6.5 předvedl zákaznicky zkonfigurovaný Mac Pro s jedním šestijádrovým procesorem Xeon „Westmere“ na 3,33 GHz a se 3 GB RAM, svého 12jádrového příbuzného překonal o jeden bod (získal 263 bodů, zatímco dvanáctijádrový model jen 262), přitom však přišel pouze na 3 699 USD, takže jeho poměr ceny a výkonu byl podstatně lepší. Šestijádrový 3,33GHz Mac Pro porazil dvanáctijádrový 2,66GHz stroj v celkem 12 ze všech 17 dílčích testů Speedmark 6.5.
Kapacita RAM má na celkové skóre jenom malý vliv
V testech Maců Pro se však příliš neprojevila kapacita RAM, dvanáctijádrový 2,66GHz Mac Pro se 6 GB RAM (tedy standardní dvouprocesorový model) dosáhl téměř stejných výsledků jako tentýž Mac osazený 12 GB RAM.
Větší RAM neurychlila ani test multitaskingu (testy Speedmark 6.5 zjevně nejsou zvlášť náročné na RAM, větší vliv by asi měly aplikace schopné zabrat a využít veškerou dostupnou RAM). Celková skóre obou strojů se opět lišila o jediný bod, třetí místo obsadil standardní dvanáctijádrový Mac Pro.
Velkého počtu procesorových jader umí využít pouze několik málo aplikací
Většího počtu procesorových jader nových Maců Pro (až 12 fyzických jader a díky technologii Hyper-Threading dokonce až 24 jader virtuálních) dokážou plně využít jen některé dílčí testy, například MathematicaMark a CineBench a též utilita HandBrake, jejichž výkon roste s počtem procesorových jader.
Kupříkladu dvanáctijádrový 2,66GHz Mac Pro zvládl test CineBench za pětinu času MacBooku Pro s 2,66GHz procesorem Core i7 a proti šestijádrovému 3,33GHz Macu Pro byl lepší o 33 procent. Takovéto programy jsou však v menšině, a tak celkové skóre počet jader ovlivňuje méně než taktovací frekvence.
Působivé výkony iMaců
Když se loni v listopadu objevily první iMacy se čtyřjádrovými procesory Core i5 a i7, jejich výsledky v testech Speedmark 6 často překonávaly i tehdejší Macy Pro a tyto stroje nějaký čas měly nejvyšší celkové skóre ze všech Maců. To se vlastně změnilo teprve letos v létě s novými modely Maců Pro osazenými procesory Xeon „Westmere“.
A tak těžko překvapí, že čtvrtým nejvýkonnějším Macem v nových testech Speedmark 6.5 byl právě iMac, konkrétně 27” iMac se čtyřjádrovým procesorem Core i7 na 2,93 GHz.
Opět šlo o zákaznickou konfiguraci, proti standardnímu modelu s 2,8GHz procesorem Core i5 vylepšenou jen o zmíněný procesor (za příplatek 199 USD). Dal celkové skóre ve výši 225 bodů, ale například v testu Photoshopu překonal dokonce i dvanáctijádrový Mac Pro (Photoshop zjevně ani ve verzi CS5 větší počet procesorových jader příliš dobře nezvládá).
Výkon citelně ovlivnil SSD disk
A také pátým nejvýkonnějším Macem byl zákaznický 27“ iMac, tentokrát stroj s 3,6GHz fyzicky dvoujádrovým procesorem Core i5, avšak navíc osazený ještě 256GB SSD diskem.
Vliv nemechanického SSD disku se projevil v tom, že tento počítač v 7 ze 17 dílčích testů předhonil i Macy Pro, konkrétně v duplikaci souborů, ve vytváření a rozbalování ZIP archívů, v otevírání dokumentů Pages, v kódování zvukových souborů v iTunes a v importu fotografií do programů iPhoto a Aperture.
Jinak stejně vybavený iMac, ale osazený standardním 1TB diskem namísto SSD disku, se svým celkovým skóre skončil až na osmém místě (se 199 body oproti 218 bodům SSD modelu), to jasně dokazuje, jak silně disk ovlivňuje celkový výkon.
Notebooky výkonnostně stále zaostávají za stolními modely
Tohle vše ovšem byly stolní počítače, Macworld se proto rozhodl do tabulky zařadit alespoň nejvýkonnější přenosný Mac z nové várky testů, totiž 15“ MacBook Pro s 2,66GHz procesorem Core i7.
Ten v testech Speedmark 6.5 předvedl celkové skóre 151 bodů, s nímž proti ostatním dost zaostal, před ním v tabulce umístěný (mezi stolními Macy poslední) 27“ iMac s 2,8GHz procesorem Core i5 byl o 30 procent rychlejší (jeho celkové skóre činilo 196 bodů) a zároveň vyšel o 9 procent levněji.
Notebooky tak očividně výkonnostně pořád zaostávají za nejsilnějšími stolními Macy, mají ovšem mnoho jiných předností, díky nimž tvoří většinu dnes prodávaných Maců, pro většinu běžných uživatelů navíc bude jejich výkon víc než postačující.