Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Novinky spojené s Macy: nový 17“ MacBook Pro se dále opozdí, nové sestavení Snow Leoparda a aktualizace pro GarageBand '09.
6. února 2009, 00.00 | Apple sdělil zákazníkům, že se uvedení nového 17“ MacBooku Pro na trh znovu zpozdí. Vybraní vývojáři dostali k otestování stability aplikací nové sestavení Mac OS X 10.6 Snow Leopard, tento operační systém by také měl přinést podporu pro určování geografické polohy počítače a pro multi-touch ovládání aplikací. A GarageBand 5.0.1 vylepšuje stahování výukových lekcí, ty však fungují pouze na strojích s Intely.
Zde najdete několik zpráv týkajících se Maců:
Apple potvrdil, že se příchod nových 17“ MacBooků Pro na trh dále zpozdí
Hlavní (a vlastně jedinou) hardwarovou novinku Applu na letošním Macworld Expu tvořil nový 17“ MacBook Pro, jímž dokončil přechod svých notebooků na hliníková „unibody“ pouzdra.
Vlastnosti tohoto stroje vzbudily značný zájem zákazníků, bylo ovšem jasné, že si na jeho skutečnou dostupnost budou muset počkat. V San Franciscu Apple předpokládal uvedení na (americký) trh koncem ledna, to se splnit nepodařilo, objevily se však náznaky, že se zahájení dodávek již blíží.
Avšak nyní se tyto naděje rozplynuly, ve středu totiž Apple sdělil, že čelí nečekaným zpožděním a nedokáže vyřídit objednávky na svůj nejrozměrnější profesionální notebook přinejmenším ještě po dva týdny.
Tisíce postižených zákazníků obdržely ve středu odpoledne od Applu elektronickou poštou zprávu, v níž se uvádí, že expedice nových 17“ MacBooků Pro bude trvat o něco déle, než se předpokládalo. V důsledku toho nebude možné tyto stroje dodat před 19. březnem 2009.
Výše zmíněné optimistické zprávy z minulého týdne se tudíž nepotvrdily, dosud se do rukou zákazníků nedostal ani jediný nový 17” MacBook Pro, i zákazníci, kteří si ho objednali ihned poté, co byl oznámen na Macworld Expu, nadále čekají na vyřízení svých objednávek jako všichni ostatní.
Rovněž se změnily údaje na americkém webovém obchodu Applu, minulý týden zájemce naplnila optimismem změna doby dodání 17” modelu na 7 až 10 pracovních dní, avšak ve středu, brzy poté, co Apple začal odesílat zákazníkům onu zprávu o zpoždění, se termín dodání opět změnil na 3 až 4 týdny.
Apple jako obvykle neposkytl bližší oficiální vysvětlení tohoto odkladu dodávek, ale nabízí zákazníkům možnost zrušení již podaných objednávek. O příčinách zpoždění se můžeme jen dohadovat, v diskusi AppleInsideru jeden účastník tvrdí, že se spojil se zákaznickou službou Applu a ta mu sdělila, že do 19. února byly odloženy dodávky všech 17” MacBooků Pro, protože se čeká na komponenty nezbytné pro tyhle stroje. Jakmile dorazí, ihned začne výroba.
Lze pouze spekulovat, o jaké komponenty se jedná, na mysl pochopitelně přichází především nová nevýměnná velkokapacitní baterie, jež by měla vydržet až 8 hodin provozu. Avšak vzhledem k novému zpoždění ještě chvíli potrvá, než bude možné toto tvrzení Applu ověřit nezávislými testy, nové 17” MacBooky Pro se do rukou uživatelů dostanou ve větší míře zřejmě až v březnu, pokud se ovšem mezitím nevyskytnou další potíže.
Vybraní vývojáři testují své aplikace s novým sestavením Snow Leoparda
Po delší době se objevily nové informace k chystanému Mac OS X 10.6 Snow Leopard. Někteří vývojáři se totiž dostali k novému testovacímu sestavení Snow Leoparda.
Podle italského webu Macity nové sestavení nese označení 10A261 a nepřináší příliš viditelné vnější změny (stručný anglický výtah z italského textu nabízí server MacRumors), uživatelské rozhraní se nezměnilo a v systémových předvolbách došlo jen k malým změnám. Nové sestavení opravilo několik chyb ve Finderu (konečně přepsaném pro prostředí Cocoa) a jinde a celkově tohle sestavení působí stabilněji než ta předchozí.
Mac OS X 10.6 10A261 je teprve třetí externě dostupnou beta verzí Snow Leoparda od jeho představení na loňské červnové vývojářské konferenci WWDC, avšak narozdíl od předchozích sestavení 10A190 a 10A222 tohle prozatím dostala pouze (Applem) vybraná skupina externích vývojářů, k širší vývojářské obci zřejmě dorazí až později.
Vybraní vývojáři by měli především otestovat kompatibilitu a stabilitu aplikací třetích stran (tedy softwaru nepocházejícího od Applu) s Mac OS X 10.6, dále je Apple žádá, aby věnovali pozornost nové sadě přiložených ovladačů tiskáren a nejnovější implementaci podpory Microsoft Exchange.
To, že se testující mají zaměřit na podporu aplikací třetích stran, naznačuje, že se Snow Leopard blíží do stadia optimalizací a dolaďování, které ovšem může trvat dost dlouho, nadále není jasné, kdy se tato nová verze Mac OS X objeví na trhu.
Dosavadní zákulisní informace byly značně rozporné, některé mluvily o mnohem časnějším příchodu Snow Leoparda, jiné naopak tvrdily, že zbývá ještě hodně dodělat, samotný Apple se na Macworld Expu o tomto systému nezmínil ani slovem.
Na loňské konferenci WWDC Apple uvedl, že hodlá Mac OS X 10.6 uvést do jednoho roku, takže ho lze čekat (nevyskytnou-li se nové nečekané překážky) kdykoli mezi jarem a létem letošního roku.
Snow Leopard bude obsahovat podporu pro určení polohy počítače a pro multi-touch ovládání
Včera AppleInsider navíc zjistil další podrobnosti o tom, co by měl Mac OS X 10.6 Snow Leopard zahrnovat.
Podle zasvěcenců si vypůjčí některé nástroje z iPhonu, jež budou umožňovat určit geografickou polohu daného Macu (užitečné pochopitelně především pro notebooky) a též rozšíří podporu pro ovládání aplikací gesty prováděnými více prsty.
Lidé obeznámení s nejnovějšími testovacími verzemi Snow Leoparda tvrdí, že tento operační systém nyní obsahuje vývojový rámec CoreLocation, dříve dostupný v rámci vývojářské sady pro iPhone, což dovolí určit aktuální zeměpisnou šířku a délku Macu, na němž takovýto software právě běží.
Většina Maců ovšem narozdíl od iPhonu 3G neobsahuje GPS přijímač, proto CoreLocation na Macu užije síťového hardwaru (konkrétně Wi-Fi adaptéru) k určení polohy pomocí triangulace mezi známými přípojnými Wi-Fi body (obdobně jako tomu bylo na původním iPhonu, který hardwarovou podporu GPS neměl, ten takovouto funkci poskytoval už od firmwaru 1.1.3 představeného na Macworld Expu 2008).
Navíc by vývojáři píšící aplikace pro Snow Leoparda měli získat přístup k novým programovacím rozhraním využívajícím prostředí Cocoa, jež jim dovolí v aplikacích důkladněji využívat schopností „skleněných” trackpadů nových MacBoků a MacBooků Pro, které podporují gesta prováděná více prsty, na způsob iPhonu a iPodu touch.
Aplikace třetích stran by tak možností multi-touch ovládání mohly využívat ve stejné míře, jak to již dnes dělají programy Applu (například Safari a iPhoto).
Aktualizovaný GarageBand 09 opravuje stahování výukových lekcí
K hlavním novinkám Applu na letošním Macworld Expu patřily aktualizované programové balíky iLife '09 a iWork '09. Součást mediálního balíku iLife tvoří také program GarageBand '09 (verze 5) umožňující i poměrně nezkušeným uživatelům skládat a nahrávat vlastní hudbu.
Balík iLife '09 se začal prodávat koncem ledna a v úterý Apple vydal menší aktualizaci pro GarageBand '09.
Hlavní novinku GarageBandu '09 představují integrované výukové lekce hraní na hudební nástroje v podání významných hudebníků jako je třeba Sting (Phil Schiller ve svém projevu na Macworld Expu předváděl právě je). V ceně programu ovšem dostanete jen několik základních lekcí, další se musí přikupovat po 4,99 USD z webového obchodu Lesson Store (obdoby App Store, v tomto případě ovšem nabízeným zbožím jsou hudební výukové lekce), do něhož se přistupuje přímo z programu.
A zmíněná aktualizace (na verzi 5.0.1) by podle doprovodných poznámek Applu měla řešit problémy se stahováním těchto lekcí. Mimoto nová verze zvyšuje celkovou stabilitu programu.
Aktualizace se doporučuje všem uživatelům GarageBandu ’09 a vyžaduje Mac OS X 10.5.6. Získat se dá buď přes Software Update, anebo ji lze stáhnout ručně z webu Applu (příslušný DMG soubor zabírá 26,74 MB).
Výukové lekce GarageBandu ’09 fungují pouze na procesorech Intel
Již bylo řečeno, že v případě GarageBandu '09 Apple klade důraz především na nové výukové lekce. Avšak jak zjistila Ars Technica, této novinky si nebudou moci užít majitelé Maců s procesory PowerPC.
Apple sice oficiálně zatím podporuje obě procesové platformy a zdůrazňuje, jak je díky univerzálním binárním aplikacím snadné psát aplikace schopné fungovat stejně dobře na obou z nich, jenže zrovna v případě GarageBandu '09 se tím sám příliš neřídí.
Na webovém obchodu Applu se totiž ve stránce pro iLife '09 dočtete v popisu požadavků tohoto mediálního balíku, že funkce „GarageBand Learn to Play“ (tak Apple označuje své výukové lekce) vyžaduje Mac s Intelem, vybavený dvoujádrovým nebo výkonnějším procesorem.
Apple teto požadavek příliš nezdůrazňuje, ovšem postupné zvyšování hardwarových nároků softwaru Applu se projevuje už delší dobu. Ars Technica připomíná, že zcela přepsaný střihový program iMovie '08 jako první aplikace balíku iLife (předchozí verze '08) přestal podporovat procesor PowerPC G4, začal vyžadovat PowerPC G5 nebo Intel.
A nyní zřejmě Apple nenápadně posunuje hranice hardwarových nároků ještě dál, výukové lekce GarageBandu '09 nejspíš představují jen první pokusný balónek. Je nanejvýš pravděpodobné, že v postupném omezování podpory PowerPC bude Apple pokračovat, nezodpovězenou otázkou však zůstává, kdy dojde k rozhodujícímu řezu, jímž podporu starších procesorů zcela ukončí. (Nakonec to ale Apple nepochybně udělá, jako to učinil v roce 1998, když vydal Mac OS 8.5, který jako první fungoval jen na procesorech PowerPC a přestal podporovat procesory Motorola 68000.)
Takovým mezníkem by mohl být výše zmiňovaný Mac OS X 10.6 Snow Leopard, velmi často se diskutuje o tom, zda právě tato verze Mac OS X jako první neukončí podporu PowerPC. Jeho dosavadní vývojářské verze jsou skutečně určeny pro stroje s Intely, ale jak tomu bude s ostrou verzí, to asi zatím vědí pouze v Cupertinu – a možná váhají i tam.