O kolik je rychlejší Titanium 500MHz než 400 MHz? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

O kolik je rychlejší Titanium 500MHz než 400 MHz?

titanium_cover

20. února 2001, 00.00 | Do debaty o výkonu Titania přibývá další hlas – tentokrát Andrew Gore na serveru Macworld porovnal, a to se zajímavým výsledkem, dvě Titania, běžící na 400 a 500 MHz.

Titanium táhne, články popisující buď jeho výkonové parametry, nebo praktické zkušenosti šťastných majitelů, jsou k nalezení na mnoha serverech, a to zdaleka nejen na těch Mac-only.

Zajímavý seriál, plný osobních poznatků a zkušeností, píše pro Macworld Andrew Gore. V (údajně) předposledním díle se v pátek věnoval srovnání dvou verzí Titania - počítačů s procesorem na frekvenci 400MHz a 500MHz. Těm kdo mají možnost (zejména vhodné připojení či dostatek času), doporučuji přirozeně seriál celý.

Východiskem pro celý článek je úvaha – vyplatí se výkonový nárůst, který získáme pořízením PowerBooku G4/500 oproti jeho „slabšímu“ kolegovi? Protiváhou je, jak jinak, cena, resp. cenový rozdíl, který v tomto případě dělá na americkém trhu zhruba 900 USD. Vyjádřeno v technických parametrech, slabší model má (vyjma odlišné frekvence procesoru) oproti silnějšímu 10GB disk (20GB), a 128MB paměti (256MB).

A jak si počítače vedly? Macworld a Andrew Gore porovnávali výkon počítačů v benchmarkové zkoušce Speedmark 2.1, Photoshopu 5.5, ve hře Quake III, dále zkusili kódování skladby do formátu MP3 v aplikaci SoundJam 2.5.2.

Jakkoli je průkaznost jednotlivých testů vždy podrobována neutuchající diskusi, nějaká měřítka zkrátka potřebujeme. Takže – proč zrovna tato sestava?
Speedmark je soubor testů, který se snaží podchytit průměrný výkon počítače v „typických“ operacích, od těch náročných na procesor, až po testy, zatěžující zejména disk.
Úlohy v Photoshopu zahrnují jak operace, využívající „multimediální“ součást procesorů G4, jednotku AltiVec (Gaussovské rozostření), tak i operace, náročné na prostý výpočetní výkon (převod RGB-CMYK).
Quake III má přirozeně prověřit zejména výkon grafické karty, a kódování v SoundJamu je zase opět jasným příkladem aplikace, využívající AltiVec.

Andrew Gore mluví ve svém článku o překvapivých výsledcích (které se chystají někdy příště osvětlit), myslím ale, že pro opravdu pozorné čtenáře MůjMaca zase o tak velká překvapení nepůjde – většina výsledků je celkem logických. Ještě dodejme, že pro porovnání zahrnuli autoři do testu i bývalou vlajkovou loď, PowerBook G3/500 (a stolní model G4/533, který ale celkem pochopitelně všechny kolegy potřel).

V obecné zkoušce Speedmark předběhl T/500 slabší model o něco více, než o 10% - což je asi očekávaný výsledek. Prakticky přesně se přitom výkonově shodl s PB G3/500, o čemž píšeme o kousek níže.

V testech Photoshopu, náročných na AltiVec, obě Titania dosáhla skoro stejných výsledků, přičemž PB G3 jasně zaostal. Můj názor – aby AltiVec mohl využít vyšší rychlosti procesoru, potřeboval by rychlejší sběrnici a paměti (v Titaniu je zatím 100MHz sběrnice i paměti). Rychlejší sběrnice a paměti nakonec prospějí i výpočetnímu výkonu procesoru, jak prokázal citelně zvýšený výkon G4/533, kterou jsme měli možnost vyzkoušet.

Testy Photoshopu na výkon procesoru zvládl podle očekávání T/500 rychleji, než T/400. Na první pohled je ale celkem zajímavé, že i zde se mu zhruba vyrovnal i PB G3/500. To vše ukazuje na zásadní podíl AltiVecu na vysokém výkonu počítačů G4, bez jeho zapojení často vykazují G3 i G4 poměrně dost podobný výkon.

Testy v Quake III dopadly skoro identicky – rozdíl ve výkonu T/400 a T/500 byl téměř bezvýznamný, jen 2 snímky za vteřinu, moc nezaostal ani PB G3/500. Přirozeně – ve strojích je stejná grafika, ATI RAGE Mobility.

Andrew Gore si na závěr všímá toho, že pokud si zákazník v USA objedná slabší model s větším diskem a oněch chybějících 128MB paměti dokoupí v on-line obchodě Apple (nebo ještě výrazně levněji u některého z PC prodejců), získá počítač v mnoha praktických aplikacích „téměř“ shodný s T/500, ovšem ušetří přes 600 USD.

Nákup Titania na 400 MHz mu tak vychází jako rozumnější, a i když my si zatím na přesné tuzemské výpočty musíme chvilku počkat, výsledné doporučení bude asi velmi podobné.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: