Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Odhalené nitro nového MacBooku Air
25. října 2010, 00.00 | iFixit nelenila a rozebrala nový 11,6palcový MacBook Air, zjistila, že stroj používá řadu nestandardních komponent a má značně omezené možnosti rozšiřování (v čemž se opravdu dost podobá iPadu).
Minulou středu Apple představil nové MacBooky Air, které přinesly několik zajímavých novinek (do velké míry inspirovaných iPadem).
Technicky orientované čtenáře nepochybně zajímá také to, jak vypadá vnitřní uspořádání těchto strojů. Do toho sice už částečně dal nahlédnout samotný Apple, jak na středeční akci, tak též na webových stránkách tohoto stroje, kde najdete pohled dovnitř, ovšem další podrobnosti nesdělil.
Jako obvykle se o ně postarala forma iFixit, rychle si pořídila jeden kus (nové MacBooky Air se prodávají v zemích, v nichž Apple přímo působí, již od středy) a rozebrala ho, což popisuje v této reportáži, použila menší 11,6“ model v nejlevnější konfiguraci s 64 GB flash paměti.
Zde se pokusíme zprostředkovat, co přitom iFixit v nitru nového MacBooku Air odhalila:
Vnější ohledání stroje
Nový MacBook Air je velice tenký, což Apple zdůrazňuje už na krabici, v níž stroj dodává, rozebíraný 11,6“ stroj nese modelové číslo „A1370“. (Jeho podrobnější technické specifikace najdete na téhle stránce.)
Instalační USB flash disk
MacBook Air od počátku nemá optickou mechaniku, ale zatímco u předchozích modelů Apple nabízel různé možnosti, jak využít mechaniku jiného Macu, nový model na to jde jinak, v krabici se nachází také USB flash disk obsahující software pro případnou reinstalaci, nazvaný „MacBook Air Software Reinstall Drive”. iFixit zjistila, že to je 8GB flash disk, který obsahuje jak Snow Leoparda, tak programový balík iLife '11.
Z tohoto disku lze zavést systém, když se při spouštění počítače stiskne klávesa „C“, úplně stejně jako při použití instalačního DVD disku na jiných Macích. USB disk se zdá být přístupný pouze pro čtení, avšak iFixit nijak blíže nezkoumala, zda to jde obejít.
Porovnání s předchozím 13,3” MacBookem Air
Ke stroji se samozřejmě nadále dodává napájecí adaptér MagSafe se stejnými výkonovými charakteristikami (příkon 45 wattů, výstupní proud 3,1 A a výstupní napětí 14,5 VB), ale je mnohem menší než napájecí adaptér původního MacBooku Air, což ukazuje tato srovnávací fotografie.
A když se již mluví o napájení, vypínač nový MacBook Air integroval do klávesnice, namísto původního umístění na hořejšku pouzdra. Nový 11,6“ model má půdorys jenom 29,95 x 19,2 centimetru a jeho tloušťka se mění z 1,7 centimetru na nejsilnějším místě až na pouhých 0,3 centimetru, proti svému předchůdci tak opravdu vypadá jako trpaslík, což názorně ukazuje fotografie nového 11,6“ modelu položeného na starší 13,3“ MacBook Air.
Pohled zepředu pak prozrazuje, že nový stroj postrádá infračervené čidlo (pro dálkové ovládání Apple Remote) a LED diodu signalizující režim spánku.
A pohled z boku umožňuje porovnat boční profily nového a starého modelu, navíc je z něj vidět, že z levého boku zmizela výklopná dvířka kryjící porty, ty jsou teď normálně umístěné na boku, na druhé (pravé) straně se navíc nachází druhý port USB 2.0. (A letošní 13,3“ modely mimoto nesou na levém boku ještě zásuvku SD karet.)
Vlastní rozebírání nového MacBooku Air
A poté se už iFixit pustila do rozebírání 11,6” MacBooku Air. Dostat se dovnitř však nebylo úplně jednoduché, Apple k připevnění dolního krytu (hliníkového) pouzdra použil pěticípé bezpečnostní šrouby Security Torx, k jejichž uvolnění byly potřebné speciální šroubováky.
Po delším zápolení s těmito šrouby se ale iFixit přece jenom podařilo uvolnit dolní kryt pouzdra, což otevřelo pohled do nitra nového MacBooku Air (v podstatě shodný s tím, co Apple zveřejnil na svých stránkách).
Rozměrná šestidílná baterie
Zdaleka největší část vnitřního prostoru zabírá šest lithium-polymerových akumulátorových článků, které dohromady vytvářejí baterii o kapacitě 35 Wh, jež by podle údajů Applu měla stačit na 5 hodin provozu a až na 30 dní pracovní pohotovosti (kdy notebook zůstává v režimu spánku, z něhož se dá probudit velice rychle).
Předchozí 13,3“ MacBooky Air přitom měly baterii s kapacitou 37 či 40 Wh a pro ně Apple udával výdrž na 4 hodiny aktivního provozu, ovšem tento nový model má menší obrazovku (snižující nároky na podsvícení), nepoužívá mechanický pevný disk (nahradil ho SSD disk) a navíc nasadil úspornější čipovou sadu, to vše by mělo přispět k delší výdrži. (Letošní 13,3“ modely nepochybně obsahují větší baterii, protože pro ně Apple uvádí výdrž až 7 hodin aktivního provozu.)
Montáž baterie k pouzdru počítače připevňuje pět dalších šroubů T5 Torx, po jejich vyšroubování bylo možné baterii vyjmout a odhalit tak desky s elektronikou.
SSD disk má vlastní desku
Po uvolnění ještě jednoho šroubu T5 Torx se dala od základní desky oddělit deska 64GB SSD disku (využívajícího flash paměť).
Flash paměť tak přece jen není připájená přímo na základní desku, jak se zdály naznačovat prezentace Applu, ve skutečnosti jde o samostatnou desku, kterou lze poměrně snadno vyměnit (když budete mít vhodný šroubovák).
Avšak tento „flash disk“ je naprosto nestandardní komponenta, vyráběná na míru pro Apple, jež pravděpodobně bude běžně dostupná pouze pro servisy Applu, takže uživatel si sám kapacitu flash paměti rozhodně nezvýší (pomiňme, že by to nejspíš zrušilo záruku), v tomhle ohledu se nový MacBook Air skutečně hodně podobá iPadu.
V případě poruchy flash paměti však nebude nutná výměna celé základní desky, takže případná pozáruční oprava by nemusela být tak drahá, jako kdyby byly flash čipy opravdu napájené přímo na základní desku.)
SSD desku v rozebraném stroji vyrobila Toshiba (ovšem v Číně), podle popisu na druhé straně ji označuje jako „Solid State Drive“, tedy SSD disk a nese modelové číslo „THNSNC064GMDJ“.
Na desce SSD disku se nachází celkem šest čipů, z toho jsou čtyři 16GB flash čipy Toshiba TH58NVG7D7FBASB poskytující dohromady 64 GB úložného prostoru, dále potom SSD řadič Toshiba T6UG1XBG (jeho podrobnější popis najdete například tady, jde o poměrně moderní datový procesor, který podporuje příkaz TRIM a zvládá čtení rychlostí až 230 MB/s a zápis až 180 MB/s) a DDR RAM cache paměť Micron OKA17 D9HSJ.
SSD disk nového MacBooku Air by tedy měl být docela rychlý a vyrovnávací RAM (čip Micronu nabízí kapacitu 128 MB) by měla urychlovat práci s malými soubory. (SSD disky s větší kapacitou se pravděpodobně liší pouze počtem a kapacitou flash čipů.)
Nový SSD disk má tloušťku jenom 2,45 milimetru, zatímco předchozí 1,8“ pevný disk byl silný 5,12 milimetru a jak ukazuje srovnání obou úložných zařízení, také jeho půdorys zabíral podstatně větší plochu, což samozřejmě pomohlo ke štíhlejšímu profilu nového MacBooku Air. SSD disk je též lehčí, váží pouhých 10 gramů, naproti tomu 1,8” disk přidával k celkové hmotnosti 45 gramů.
Odstranění desek s elektronikou
Uvolnění dalšího šroubu dovolilo vyjmout desku bezdrátového připojení.
Bližší pohled na ni ukazuje, že ačkoli má zcela odlišné rozměry, používá stejný Wi-Fi/Bluetooth čip Broadcom jako současné MacBooky Pro, jde o čip BCM943224PCIEBT2.
Nový MacBook Air ovšem (narozdíl od iPadu) potřebuje aktivní chlazení, nachází se v něm větrák připevněný třemi šrouby T5 Torx k hornímu dílu pouzdra.
Tento jediný větrák obstarává veškerou ventilaci a chlazení počítače, po vyšroubování zmíněných tří šroubů jde snadno vyndat. Proti větrákům v ostatních noteboocích Applu je menší a tenčí, což se ovšem dalo očekávat.
Na další malé samostatné desce připojené k základní desce se nalézá napájecí konektor MagSafe, jeden USB port a zvuková karta.
Na spodní straně této desky jsou po jejím vyndání vidět kapky lepidla připevňující plochý kabel napájení. Fungují jako izolátor, který by chránil před probíjením, kdyby se porušila izolace kabelu a dotkl se hliníkového pouzdra.
A na horní straně téhle desky leží zvukový řadič Cirrus Audio 4206ACNZ, stejný, jaký iFixit objevila též v letošním bílém MacBooku a v letošním Macu mini.
Odstrojení základní desky
Nyní se už rozebírání přiblížilo k základní desce, přidržované třemi šrouby T5 Torx. Stejně jako u ostatních současných notebooků Applu také zde je teplosměnná trubice připevněná k základní desce a vyjme se spolu s ní.
Po uvolnění osmi šroubů T5 bylo možné uvolnit též teplosměnnou trubici, kterou na desce přidržovala již jenom teplovodivá pasta na procesoru a čipové sadě.
Teplosměnná trubice nového MacBooku Air je podstatně menší než u předchozích modelů MacBooku Air, váží jen 10 gramů, užitý 1,4 GHz ULV procesor Core 2 Duo se zřejmě příliš nezahřívá.
Čipy základní desky
A teď už se odhalily hlavní čipy základní desky, na fotografiích označené barevnými rámečky. Byl to především 1,4 GHz procesor Intel Core 2 Duo (červený rámeček), dále pak čipová sada NVIDIA GeForce 320M s integrovanou grafikou (označená oranžovou barvou) a RAM čipy Elpida J1108EFBG-AE-F RAM (orámované žlutě).
Ty se nacházejí i na druhé straně desky, celkem dávají 2 GB RAM (dohromady jde o 16 gigabitových čipů, stejně jako u předchozího MacBooku Air).
Dále nerozšiřitelná RAM
Jak vidět, RAM je (narozdíl od flash paměti) skutečně připájená přímo k základní desce, takže se nedá vyměnit. Ano, Apple nabízí volitelně 4 GB RAM (namísto standardních 2 GB), ale ty je třeba si vyžádat již při koupi, takovým modelům se prostě připájí při výrobě paměťové čipy vyšší kapacity, dodatečné rozšíření není možné. iFixit proto radí zvolit si hned na počátku větší RAM (což ovšem cenu zvýší o 100 USD).
Na druhé straně základní desky se nalézají ještě dva další čipy „F2117LP 20H V“ a „TPS 51982 TI 06K“, jejichž účel není zcela jasný, zřejmě integrují různé podpůrné funkce.
Odstrojení pouzdra notebooku
A nyní už došlo na odstrojování zbytku pouzdra počítače, nejprve bylo třeba vyjmout reproduktory pomocí plastového páčidla.
Ty jsou teď dva (narozdíl od předchozích modelů nový MacBook Air poskytuje stereofonní zvuk) na protilehlých stranách, ale samozřejmě nenabízejí nějak ohromující výkon, iFixit ho odhaduje na 1 či 2 watty.K pouzdru zůstala připevněná klávesnice a také trackpad, na jehož zadní straně jsou vidět použité čipy, konkrétně čipy Broadcom BCM5976A0K a Cypress CY8C24x94-24L.
Čip Cypressu je programovatelný integrovaný mikrořadič (PSoC), který zřejmě obstarává multi-touch funkce trackpadu.
Desku čipů trackpadu nápaditě uzemňují malé kovové výběžky úchytů trackpadu.
Odpojení displeje
Nakonec iFixit odmontovala od odstrojené části pouzdra montáž displeje. Obrazovka 11,6“ MacBooku Air má rozlišení 1 366 x 768 (zatímco předchozí 13,3“ modely užívaly rozlišení 1 280 x 800), liší se i tím, že používá stranový poměr 16:9 (letošní 13,3“ MacBooky Air dostaly dokonce displej o rozlišení 1 440 x 900, jenž si zachoval stranový poměr 16:10).
Tato fotografie srovnává nový 11,6“ displej s obrazovkou předchozího 13,3“ modelu. Dá se z ní zjistit též to, že Apple přemístil mikrofon z montáže displeje na tělo počítače, hned vedle zdířky sluchátek.
Nový 11,6”MacBook Air rozložený na základní komponenty
A jako vždy na závěr nabízí iFixit pohled na nový 11,6“ MacBook Air rozložený na jeho základní komponenty.
Rozebrání tohoto stroje ukázalo, že používá řadu nestandardních komponent, to se ovšem dalo předpokládat, protože vše bylo zjevně podřízeno snaze o maximální kompaktnost.
RAM zůstala nerozšiřitelná, ale flash disk je aspoň teoreticky vyměnitelný. V diskusích se také často kritizuje chybějící podsvícení klávesnice, to se nejspíš stalo obětí škrtů snažících se stlačit výrobní náklady a spotřebu energie.
Porovnání s původním MacBookem Air
Rozebrání nového MacBooku Air odhalilo obvyklý čistý vnitřní design Applu, proti původnímu MacBooku Air došlo též k významnému snížení počtu komponent, čímž se opravdu poněkud přiblížil iPadu.
MůjMac se o rozebrání původního MacBooku Air v roce 2008 zmínil tady, iFixit přirozeně stále nabízí svou tehdejší reportáž, po rozebrání starý MacBook Air vypadal takhle.