Pohled do útrob nového Macu mini - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Pohled do útrob nového Macu mini

18. června 2010, 00.00 | iFixit rozebrala klientský model modernizovaného Macu mini, odhalila velice čistou vnitřní konstrukci na způsob notebooku. A Macminicolo.net podobně rozebrala serverový model, který se ovšem liší pouze osazenými disky a nepřítomností optické mechaniky.

V úterý Apple uvedl výrazně modernizované Macy mini, jež používají zcela nové hliníkové „unibody“ pouzdro a dále nasadily grafiku GeForce 320, rozhraní HDMI (namísto DVI portu) a též zásuvku SD karet.

To mimo jiné znamená, že došlo ke značným změnám i ve vnitřním uspořádání, a tak se pochopitelně již objevily reportáže z rozebrání nového nejmenšího stolního Macu. Podle očekávání mezi prvními svá zjištění předkládá firma iFixit, která se stala známou právě rozebíráním hardwarových novinek Applu.

Na to, co zjistila, se zde podíváme blíže a doplníme k tomu ještě informace z některých dalších zdrojů:

Zpráva iFixit o rozebrání nového Macu mini

Jako vždy iFixit svou zprávu doplňuje řadou fotografií, nově však nabízí také možnost prohlédnout si postup rozebírání jako obrazovou prezentaci, tu si lze přehrát na YouTube.

Rozebíral se základní „klientský“ model Macu mini vybavený optickou mechanikou a 2 GB RAM, modelové číslo tohoto stroje bylo A1347.

Obsah krabice, v níž se Mac mini dodává, je dosti skrovný, zahrnuje vlastní počítač, adaptér z HDMI na DVI a napájecí šňůru, proti předchozímu modelu ubyl externí zdroj (a jeho kabely).

Nové pouzdro připomíná spíše notebook

Nové pouzdro je celé vyrobeno z jednoho bloku hliníku, zatímco u předchozích modelů Macu mini se používal plastový horní kryt. V tomto ohledu se tedy nyní nejmenší stolní Mac podobá spíše MacBookům Pro, v obou případech se jedná o „unibody“ pouzdra.

Toho si všiml také Macworld, který nový Mac mini dostal těsně po jeho uvedení. Díky integraci zdroje dovnitř pouzdra je krabice, v níž se počítač dodává, teď o 60 procent menší, především však nové celohliníkové pouzdro působí mnohem solidněji.

Jak již víte, nové pouzdro je nižší, ale jeho půdorys se zvětšil, shoduje se nyní s Apple TV (a též s Time Capsule), jenom má zaoblenější rohy. Nový Mac mini tak i svým vnějším vzhledem více připomíná notebook (ovšem bez displeje), ale některé další designérské prvky, jako třeba černé logo Applu na horním víku, upomínají také na iPad a na nové iMacy. Na design se tady rozhodně hledělo, nové modely už nevypadají tak levně a chatrně.

A změnil se rovněž vzhled dna počítače.

Nejlepší představu o proměnách vnějšího designu si lze udělat z porovnání letošního modelu s loňským Macem mini (s modelovým číslem A1176), kde starší stroj stojí na tom novém.

Změny přípojných portů

Ke změnám došlo též na zadním panelu nesoucím přípojné porty, iFixit na fotografii jednotlivé porty označila barevnými rámečky.

Zleva doprava se jedná o tyto porty a konektory: zdířku napájení (červená), Ethernet 10/100/1000BASE-T (žlutá), port FireWire 800 (zelená), nový HDMI port (oranžová), Mini DisplayPort (černá), čtyři porty USB 2.0 (modrá) a zásuvku SD karet (fialová).

Oproti předchozímu modelu se počet USB portů snížil z pěti na čtyři, místo jednoho z USB portů totiž zaujala výše zmíněná zásuvka SD karet.

Také Macworld si blíže všímá nových portů, dodává, že se na zadním panelu nacházejí ještě analogové a digitální zvukové vstupy a výstupy. Umístění zásuvky paměťových karet vzadu není nejpohodlnější, ale zástupci Applu, s nimiž o tom Macworld mluvil, přiznali, že kompaktní provedení stroje značně omezuje možnosti umisťování portů a konektorů (zásuvka se prostě jinam nevešla).

Jak iFixit, tak Macworld stručně zmiňují základní specifikace stroje, ale ty zde není třeba opakovat (Apple je uvádí tady), stačí připomenout, že nový HDMI konektor podporuje výstupní rozlišení až 1 920 x 1 200 a zvládá též zvuk. (Mini DisplayPort si poradí s rozlišením až 2 560 x 1 600.)

Macworld navíc upozorňuje, že panel obrazovek v systémových předvolbách dokonce dovoluje upravovat ořez obrazu (takzvaný „underscan“), což se hodí při připojování počítače k televizorům. Bohužel však nedošlo k odpovídající aktualizaci Front Row, Apple potvrdil, že přidal pouze tuhle předvolbu.

A pokud jde o možnosti bezdrátového připojení, nadále se nabízí Bluetooth 2.1 + EDR, k drobné změně došlo u WiFi adaptéru, letošní Mac mini podporuje standardy 802.11a/b/g/n, proti svým předchůdcům tak oficiálně přidává podporu standardu 802.11a. Navíc lze předpokládat lepší výkon WiFi díky umístění antén (k tomu se dostaneme níže).

Snadný přístup k RAM

A mohlo začít vlastní rozebírání, které je teď mnohem snazší, protože černý kryt na dně stroje se uvolní prostým otáčením proti směru hodinových ručiček.

Po odstranění dolního krytu se odhalí RAM a větrák. (Část tohoto krytu je záměrně vyrobena z plastu, což zlepšuje průnik WiFi signálu k dolní anténě.)

Výměna RAM v Macu mini se nyní velice zjednodušila, příslušné patice jsou lehce přístupné. Podobně jako v noteboocích Applu se i zde nacházejí dvě patice pro DDR3 SO-DIMM moduly. Osadit do nich lze až 8 GB RAM, ale rozebíraný stroj používal dva 1GB moduly.

Rozebírání pokračuje dál

RAM si teď vymění každý bez nástrojů, což dříve u Macu mini nešlo, ale iFixit pochopitelně pokračovala v rozebírání dál, první přišel na řadu větrák.

po uvolnění dvou šroubů ho bylo možné vyzdvihnout, aby se dal odpojit jeho napájecí konektor, který vypadá podobně jako v jiných současných Macích. Totéž platilo i pro ostatní komponenty, Apple je zjevně postupně standardizuje.

Větrák přidržují celkem tři šrouby, uložené do pryžových tlumičů. To v dřívějších Macích nebylo, nyní však Apple klade velký důraz na omezení hluku a vibrací, díky takovýmto opatřením nový Mac mini v nečinnosti má hlučnost jen 14 dB.

Mac mini chladí jediný bezkartáčový větrák a velmi vysoká hustota jeho lopatek zajišťuje dostatečnou cirkulaci chladicího vzduchu při minimální hlučnosti.

Pod větrákem se nachází jedna z WiFi antén na perforovaném kovovém nosiči, postupným vikláním ji bylo možné vytáhnout ven.

WiFi antény se v počítači nacházejí celkem dvě, vedle té právě zmíněné dolní má Mac mini druhou anténu nahoře, jejíž konektor leží pod nosičem dolní antény, poblíž konektoru pevného disku.

Vyjímání montáže základní desky

Pak už bylo možné sejmout krycí plech základní deky a objevily se některé její konektory (iFixit je opět na fotografii označila barevnými rámečky).

Na desce jsou vidět plochý kabel pevného disku (červená), plochý kabel optické mechaniky (oranžová), kabely teplotního čidla (žlutá) a kabel desky infračerveného portu (zelená).

Vyjmutí samotné základní desky nového Macu mini bylo trochu složitější. Apple na to používá speciální nástroj ve tvaru U, iFixit ale šetřila a užila prostě dva šroubováky Torx.

Poté se ještě musel odpojit napájecí konektor a potom se již dala celá montáž základní desky vysunout ven.

Tato montáž kromě vlastní desky zahrnuje především nosný rámeček I/O zařízení (kvůli stručnosti budeme dále mluvit o I/O rámečku). A na rámečku se nacházejí další antény (v „unibody“ pouzdru není snadné najít pro ně místo), tvoří je dva ocelové čtverečky na koncích I/O rámečku.

K základní desce je přimontovaný reproduktor, který se dá odejmout po vyšroubování dvou šroubů. Zahrnuje i malý subwoofer, od něhož ovšem nelze očekávat nějak ohromující hudební výkony.

Poblíž reproduktoru se na základní desce nalézá také bezdrátová karta AirPort Extreme podporující standardy 802.11a a Bluetooth 2.1 + EDR.

Po odpojení zbývajících dvou anténních konektorů a datového kabelu bylo možné AirPort kartu lehce vyjmout.

Čipy základní desky

A pak již v cestě k čipům základní desky stál jenom pasivní chladič zvláštního tvaru, upevněný dvojicí šroubů Torx T8. Na chladiči se nacházejí žebra směrující vzduch k větracím výdechům, jež jsou zešikmená, aby umožnila lepší umístění větráku.

Dále bylo třeba odmontovat od základní desky I/O rámeček, přidržuje ho několik šroubů Torx T6. Po oddělení rámečku jsou lépe vidět už zmiňované dvě antény, od nichž vedou dva dlouhé kabely, několikrát uzemněné po celé své délce, zřejmě pro zajištění lepšího přenosu signálu do samotných antén.

A teď se už objevila holá základní deska. Na ní vynikají hlavně dva velké čipy (iFixit čipy desky znovu na fotografiích zvýraznila barevnými rámečky), totiž 2,4GHz procesor Intel P8600 Core 2 Duo (žlutá) a grafický procesor NVIDIA GeForce 320M (zelená), což je vlastně celá čipová sada MCP89, jež si pro grafiku vyhrazuje 256 MB ze systémové RAM.

Na druhé straně základní desky najdete několik dalších významnějších čipů - integrovaný řadič gigabitového Ethernetu a čtečky paměťových karet Broadcom BCM57765 (červená), zvukový řadič Cirrus 4206ACNZ (označený zeleně, stejný používá nový bílý MacBook) a diskrétní LAN filtr Delta LFE9249-R (modrá).

Pevný disk a otázka jeho výměny

Ještě nebyla řeč o mechanikách, k těm se dostáváme až teď. Pevný disk se nachází vedle základní desky, po jejímž odstranění je samozřejmě snáze přístupný, ale dá se vyndat, i když deska zůstane na místě.

V případě klientského modelu Macu mini to může být 320GB nebo 500GB 2,5“ 5400otáčkový disk, v rozebíraném stroji byl 320GB disk Hitachi (při rozebírání nedávno modernizovaného bílého MacBooku iFixit rovněž nalezla disk Hitachi).

Klientský model obsahuje pouze jeden pevný disk, protože nabízí ještě optickou mechaniku, kdo by chtěl dva disky, musí sáhnout po serverovém modelu. Pro předchozí Macy mini iFixit dodávala větší a výkonnější pevné disky než Apple, u nových modelů však pochopitelně ještě neví, jak tomu s nimi v tomhle bude.

K otázce výměny pevného disku se vyjádřil také Macworld, upozorňuje, že bude mnohem obtížnější než výměna RAM. Jak plyne z výše uvedeného popisu, než se k disku vůbec dostanete, musí se rozebrat velká část stroje. Zdá se však, že by ani u nového Macu mini neměly takovéto zásahy ohrozit záruku, Apple vždy razil zásadu, že pokud uživatel něco nepokazí, může si komponenty Macu mini vyměňovat sám, a to platí i pro nové modely.

Apple ovšem zároveň dodává, že teď nabízené kapacity disků značně snižují potřebu výměny (mnozí uživatelé na to však mohou mít jiný názor, navíc kapacity 2,5“ disků ještě porostou).

Drobný integrovaný zdroj

Po odstranění pevného disku se objevil též nový integrovaný napájecí zdroj, který je opravdu drobný. Přesto zvládá dodávat 7 ampérů při napětí 12 voltů (oficiální udávaný příkon zdroje činí 85 wattů, zatímco předchozí Macy mini používaly 110W zdroj.)

Mac mini se snaží především šetřit energii, čemuž odpovídá i jeho zdroj, iFixit v této souvislosti upozorňuje na zdroj 27“ iMacu, který dodává 25,8 A při 12 V (tedy přes 300 W). A vypravila se též dovnitř zdroje, kde jsou vidět především objemné kondenzátory.

Nová optická mechanika

Až úplně v hořejšku nového hliníkového pouzdra se nachází optická mechanika, jež se po odstranění výše popsaných komponent již dala snadno vysunout ven.

Když to iFixit udělala, zjistila, že nový Mac minii obsahuje nový typ optické mechaniky, konkrétně jde o Hitachi-LG Data Storage Super Multi DVD Rewriter GA32N (na Webu se zatím nenabízejí její podrobnější specifikace, jde o velice nový model).

A tím iFixit rozebírání nového Macu mini dokončila, jako vždy na závěr předkládá pohled na počítač rozložený na základní komponenty.

Macminicolo.net se podívala do nitra serverového Macu mini

Do útrob nového Macu mini se vypravila také firma Macminicolo.net. Ta nabízí kolokaci serverů postavených na Macu mini (dělala to už v době, kdy Apple ještě nedodával serverovou konfiguraci), není tedy divu, že se podívala do útrob nového serverového modelu.

Její zjištění se samozřejmě silně podobají těm, k nimž došla iFixit, zde proto zmíníme jenom nejvýznamnější rozdíly.

Srovnání balení loňského a letošního Macu mini

Macminicolo.net nejprve porovnala balení letošního a loňského Macu mini, takto se liší jejich krabice a takhle vypadá srovnání obou modelů po vybalení (u toho loňského vidíte externí zdroj). A pochopitelně nejlépe poměříte vnější vzhled loňského a letošního serverového Macu mini, když se postaví na sebe.

Přístup k druhému pevnému disku je velice obtížný

Další rozebírání probíhalo v podstatě stejně jako v případě iFixit. Nejdřív však Macminicolo.net vyjmula první pevný disk (bez vyndání základní desky), avšak přístup k druhému disku (nahrazujícímu v serveru optickou mechaniku) je mnohem složitější (druhý disk na fotografii prosvítá pod odsunutou základní deskou), k němu se už nelze dostat bez odstranění základní desky.

Také v případě serverového modelu Macu mini Apple použil disky Hitachi, ale tentokrát to byly 7200otáčkové 500GB disky. (Ty by měly být podstatně výkonnější, ale to ukážou až testy, Macworld již slíbil, že brzy přinese výsledky svých benchmarkových testů, není ovšem jisté, zda bude testovat i serverovou konfiguraci.)

Reportáž Macminicolo.net je mnohem stručnější, za pozornost ale stojí ještě tyto její postřehy: Použité šrouby jsou velice drobné, takže s běžným vybavením bude velice těžké v nových Macích mini provádět cokoli složitějšího než výměnu RAM. Procesor byl pevně přichycený na desce, nepodařilo se ho vyloupnout. A vnitřní design nových Maců mini je velice solidní, tyto stroje teď skutečně připomínají spíše notebook bez obrazovky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: