Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
PowerBook G4 možná není tak rychlý!
PowerBook G4 Titanium
9. února 2001, 00.00 | Na zahraničních serverech se objevily první, mírně skeptické, výsledky výkonnostních testů. Ne vždy se totiž Titanium chová dle očekávání!
Vzhledem k tomu, že nový PowerBook G4 Titanium si stále ještě nenašel cestu do Čech a přitom se na něj všichni těší, rozhodli jsme se využít zahraničních informačních zdrojů k doplnění aktuálních informací. Samozřejmě doplníme i to něco osobních zkušeností z MacWolrdExpa, na kterém jsme si s Titaniem mohli cca hodinku hrát.
PowerBook G4 láká potenciální kupce kombinací výkonu a elegance. O vzhledu notebooku jsme toho již napsali poměrně hodně a nic se na tom nemění. Titanium sice není typickým produktem v původním stylu Apple, ale všem se prostě líbí.
Co se týče výkonu, zde je zatím takový drobný zádrhel. Lidí, co mělo možnost s Titaniem reálně pracovat, po světě příliš neběhá a na sériovou výrobu se zatím čeká. Specifikace pochopitelně vypadá impozantně, a proto jsou očekávání vysoká. Využijme tedy prvních výsledků rychlostních testů zveřejněných na MacWorldu a podívejme se tak trochu pod kůži nového notebooku.
První testy, kterým byl počítač podroben, byly pochopitelně zaměřeny na výkon procesoru. Pro srovnání byl použit původní PowerBook G3 na 500Mhz a stolní G4ka na 533Mhz. Při porovnání čistě výpočetního výkonu procesoru je nárůst proti původnímu notebooku cca 12 %. To je překvapivě málo, zejména pokud si uvědomíme, že výkon stolního počítače byl o dalších 22 % vyšší. Naštěstí praktické aplikační testy ukázaly, že zejména při využití technologie AltiVec je reálný nárůst výkonu vyšší. Například při testech ve Photoshopu 20 - 90 % nárůst výkonu dle charakteru testu. To je již určitě důvod k obměně "vozového parku". Navíc při práci právě s Photoshopem byl PowerBook G4 poměrně rovnocenným soupeřem i stolnímu počítači, na který ztrácel většinou tak 10 %.
Asi jedním z nejslabších míst nového notebooku bude dle všeho grafická karta. Stále stejná ATI Rage Mobility opravdu není žádná novinka a z dnešního pohledu se nejedná asi o žádného sprintera. Je pravda, že v PC světě je tato karta v přenosných počítačích stále hojně využívána, ale pro Macisty je zachování grafického subsystému rozhodně zklamáním. Pokud jste tedy toužili zahrát si na velkém displeji třeba Quake III, tak budete spíš zklamáni.
Ze všech doposud zveřejněných rychlostních testů vyplývá jedno základní poznání. PowerBook G4 je velmi výkonný, pokud je používán s aplikacemi schopnými využít Velocity Engine. U těch je nárůst výkonu ve srovnání s původními notebooky opravdu razantní, či chcete-li impozantní. Jakmile však dojde na ostatní aplikace, je vše jinak. Například podle MacWorldu ve srovnání s iMacem na 350Mhz byl průměrný nárůst výkonu pouze 37 % je ani ne polovina ve srovnání se stolní G4kou na 500 Mhz. Důvody jsou jasné. V notebooku jsou pomalejší sběrnice, paměti, hard-disk i grafická karta. Ve srovnáním se staršími notebooky je po výkonové stránce zásadní právě pouze přechod z procesoru G3 na G4, takže zázraky se prostě konat nemohou.
A na závěr jedna perlička. Při standardně nainstalovaném čistém operačním systému MacOS 9.1 je start nové G4 o několik sekund pomalejší než start staršího notebooku s procesorem G3. Jde samozřejmě o test velice hypotetický, protože startup čas je velice proměnlivý, ale přesto tento výsledek dokresluje prozatímní celkový dojem.
Na druhou stranu není nic ztraceno. Všechny testované notebooky jsou předprodukční vzorky, takže se může ledacos změnit. Stejně tak zůstává velkým tajemstvím, jak se budou nové počítače chovat s MacOS X, pro který mají být optimalizovány. Holt budeme muset ještě chvíli s hodnocením počkat, v každém případě však doporučujeme při nákupu střídmé uvažování, české ceny jsou vražedné!
Tématické zařazení: