Praktické zkušenosti s G4/533 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Praktické zkušenosti s G4/533

g4_praxe

14. února 2001, 00.00 | Technické parametry znáte, ale jaké byly naše poznatky z praktického používání G4/533, alias 2001 G4, jak je počítač zámořskými uživateli nazýván?

Ještě jednou se vracíme k prvním praktickým zkušenostem s G4/533. I za několik málo dní jsme stihli načerpat řadu dojmů, o které se chceme se čtenáři podělit.

Asi nebudu daleko od pravdy, když za jedno z největších lákadel pro velkou část uživatelů označím vestavěnou vypalovačku CD disků. V počítači je použita CD-RW mechanika SONY, podle specifikací Apple s maximálně 8mi násobnou vypalovací a 32 násobnou rychlostí čtení. Říkám podle specifikací, protože podle panelu informací o počítači by mělo jít o kus z řady CRX140/145E, a 145ka by podle stránek SONY měla umět vypalovat až 10ti násobnou rychlostí. Nemohli jsme to vyzkoušet, ovládací software nám vyšší, než 8mi násobnou rychlost nepovolil a na hledání alternativ nebyl čas.

Použitý kus vyžadoval vynaložení poněkud vyšší síly na stisknutí vysouvacího tlačítka, rovněž dosednutí tlačítka bylo nejasně definované - to vše, spolu s malinko opožděnou reakcí "šuplíku" dohromady často svádělo k dvojitému stisku, po němž samozřejmě šuplík ihned zajel zpět. Na druhé straně - přes všechny potíže mi překrytí CD drivů ve stávajících skříních dost vyhovuje, protože daleko více chrání proti prachu (který je dovnitř běžných počítačů vsáván doslova každou štěrbinkou, kdo někdy demontoval CD drive, ví, o čem mluvím). V neposlední řadě se mi příliš nelíbilo ani zajíždění šuplíku, do kterého rozhodně nestačilo jen ťuknout. Na všechny nepřístojnosti jsem si nakonec zvykl, ale věřím, že šlo o čestnou výjimku a ostatním uživatelům bude vysunování a zasunování fungovat jak po másle.

Poměrně velké překvapení se skrývá na klávesnici - vůbec jsem si neuvědomil, jak moc jsem si na původní "malé" klávesnici zvykl na vpravo umístěné zapínací tlačítko. Do okamžiku vrácení počítače se tak opakovala stále stejná situace - chvíle šátrání po klávesnici, letmý pohled a už se ruka sune někam ke skříni počítače. Neblahým důsledkem bude ohýbání se pod stůl, ne každý má pro G4 místo na desce stolu. Opravdu, ohromně jsem si tlačítko, tuhle reinkarnaci pro Mac klasického klávesnicového zapínání oblíbil - s novými G4 si tohle pohodlí dopřejí jen majitelé nových Apple ADC monitorů, kde tlačítko zůstalo.

Počítač jsme, tak jako všichni, dostali s přeinstalovaným Mac OS 9.1. Hned po otevření startovacího disku nacházíme viditelnou změnu - uvnitř jsou jen tři složky, System, Applications a Documents. Nový systém tak evidentně zase o trošku více připravuje uživatele na konvence, implementované do Mac OS X.

V systému stojí za pozornost přítomnost OpenGL jen ve verzi 1.2. Nepokoušejte se ale raději zatím upgradovat na verzi 1.2.1 - to, že Apple musí mít důvod k instalaci starší verze, se potvrzuje na stránkách technické podpory, podle nichž jsou příčinou drivery NVIDIA, podporující OpenGL právě jen do verze 1.2. Potvrzuje se tak naše spekulace, že drivery pro GeForce jsou ještě trochu "nezralé".


Až po odevzdání počítače se na Internetu objevila zajímavá informace, nová G4 by měla mít "inteligentní" Ethernet, který umožní využít standardní kabel i pro prosté propojení dvou počítačů bez hubu (nemá tedy být potřeba kabel s přehozenými signály).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: