Připojení nových LCD panelů Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Připojení nových LCD panelů Apple

LCDpanel_kabel

14. června 2001, 00.00 | Připojení ADC monitorů ke starým počítačům (a naopak) přestává být problémem.

Po oficiálním stažení posledního CRT monitoru jsou nyní v nabídce Apple jen LCD panely (monitory). To je, i vzhledem k poklesu cen, pro mnohé příjemné, a určitě technicky avantgardní.

Digitální ADC konektory se objevily poprvé s uvedením Cube a nové řady G4 skoro přesně před rokem. ADC konektor přináší vysokou kvalitu digitálního video signálu a hlavně velké zjednodušení – monitor je připojen jedním jediným kabelem, po kterém se přenáší USB signál, digitální videosignál a napájení. Karty pro ADC vyžadují speciální PCI slot (právě kvůli přenosu napájení), který najdeme jen ve výše popsaných strojích.

Pro ohromné množství majitelů Maců bez ADC konektoru bylo ale zklamáním, že nové monitory se vyrábějí výhradně s digitálním konektorem ADC. Nelze je proto jednoduše připojit k žádné z karet, kterými jsou Macy nejčastěji osazeny. V praxi to znamená, že k mnoha starším počítačům není možné připojit nové LCD panely, nové počítače s ADC nelze doplnit o běžnou kartu, která by poháněla druhý (nový) LCD panel.
Naopak, k novým počítačům zase nelze bez další instalace karty připojit monitory bez ADC konektoru.

Velkou část popsaných problémů nyní řeší DVIator (=Deviator), nový doplněk, prodávaný za 150 USD (bez obvyklého pětníku) společností Dr.Bott (již jsme o ní psali ve spojitosti s kufříkem pro TiBook).


DVIator umí digitální signál ADC vytvořit sloučením USB signálu a video signálu na konektoru DVI. Ještě je potřeba dodat napájení – DVIator využívá samostatný napáječ (podle stránek prodejce je pro zaručenou kvalitu použit originální napáječ Apple).

Převod signálu probíhá (opět zatím jen podle dodavatele, byť renomovaného) bez újmy na kvalitě, plně jsou zachovány i specifické funkce ADC monitorů, jako je třeba tlačítko Power On.

Kdo chce využít DVIator, musí mít kartu s podporou DVI – tj. musí mít konektor na obrázku. Takové sice také nejsou všechny karty, třeba G3 a úplně původní G4 mají jen podporu (a konektor) VGA, ale řada ATI karet tento konektor má (Nexus, karty s Radeonem). V omezené míře se tak otvírá i trochu sporná možnost připojení Apple LCD panelů k PC, ale to jen poznámka pro úplnost.

S DVIatorem připojíte k kartám s DVI konektorem ADC panely, tedy monitory, které mají zobrazený digitální konektor. Jsou to všechny LCD panely Apple, 15“ a 17“ Studio Display a 22“ Cinema Display (starší CRT 17“ Studio Display nikoliv, ten nemá digitální vstup).

Více informací o typech počítačů a jejich konektorech můžete najít i na stránce Apple.


A ještě krátkou zmínku o zbývající variantě – jak připojit monitory s DVI konektorem (např. starší 22“ Cinema) k Cube a novým G4 – tak, abychom využili standardní kartu s ADC konektorem. DVIator tu nepomůže, ale u Dr.Botta je k zakoupení kabel pro opačný směr; ADC-DVI adapter (40 USD, opět je pro monitor potřeba samostatný zdroj napětí a USB připojení).


DVIator (i ADC-DVI adaptor) jsou určitě perfektní doplňky, snad se s nimi brzy setkáme běžně i v tuzemské nabídce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: