Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Procesory: Druhý dech
25. listopadu 2002, 00.00 | Vyplatí se procesorový upgrade pro starší typy PowerMacintoshe?
Zkusme se podívat na praktické zkušenosti s dvěma procesorovými upgrady od firmy Sonnet Technologies a porovnejme zvýšení celkového výkonu počítače.
Něco o upgradech
Firma Sonnet Technologies (dále jako Sonnet) je již dlouhou dobu významným hráčem na poli počítačových upgradů - a to nejen procesorových. V její nabídce pro starší typy PowerMaců nalezneme například i PCI karty s USB/Firewire rozhraním nebo PCI karty umožňující připojení levných ATA/IDE pevných disků.
Ještě před několika lety byl souboj na trhu s procesorovými upgrady poměrně neúprosný - mimo jiného i proto, že si vzájemně konkurovalo více společností (Newer Technologies, Sonnet, XLR8, PowerLogix, Mactell, Vimage,... ). Současná situace je podstatně jednodušší, ostatní výrobci buď úplně opustili trh, potýkají se s (více či méně) vážnými problémy, nebo jsou jejich produkty v ČR zatím jen obtížně dostupné.
V našem případě jsme měli možnost porovnat výkon zachovalého PowerMacintoshe 8600/250 (604e na 250MHz, 50 MHz sběrnice) s jeho výkonem při použití dvou různých procesorových upgradů: Crescenda G3 PCI/400MHz/1MB (1MB L2 cache na 200Mhz) a nedávno uvedeného Crescenda G4 PCI/800/1MB (1MB L3 cache na 200MHz + 256k L2 on-chip cache na frekvenci procesoru). Abych byl konkrétní: G3 Crescendo kartu mám ve svém počítači nainstalovanou již déle než tři roky a jsem s ní maximálně spokojen, karta G4 byla zapůjčena na recenzi od společnosti Quentin.
Instalace
Krabice obsahuje vlastní kartu s procesorem, rozsáhlý návod k instalaci HW/SW (je v několika jazykových mutacích a snad se až příliš blíží 'poctivému' knižnímu manuálu, občas jsem se v jeho téměr 200 stránkách ztrácel...), disketu s potřebným softwarem a samolepící štítek 'Powered by Sonnet', kterým si můžete po úspěšné operaci přelepit původní identifikaci svého stroje.
G3 Crescendo si vystačí pro udržování teploty procesoru se samotným žebrovaným chladičem, ale u karty s G4/800 už našel své místo také malý větráček (někteří recenzenti si na Internetu stěžovali na zvýšenou hlučnost počítače po aplikaci upgradu - sám za sebe mohu říci, že přes hučení původních ventilátorů v 8600 jsem žádnou změnu k horšímu nezaznamenal.)
PCI Crescenda jsou kompatibilní se Systémem 7.5.2 až Mac OS 9.1 (MacOS 9.2.x ani MacOS X nejsou na před-G3 strojích oficiálně od Apple podporovány, přestože ho na nich lze s různými komplikacemi většinou nainstalovat). Pro využití tzv. AltiVec™ funkcí u G4 procesorů (umožňují dosáhnout u konkrétních operací několikanásobně vyšší výpočetní výkon, než u starších G3 procesorů) doporučuje výrobce navíc znovu přeinstalovat MacOS 9.x - ten totiž obsahuje části optimalizované pro G4, které se nainstalují pouze při detekovaném procesoru G4 na mateřském počítači. Vlastní výkon pro AltiVec™ optimalizovaných aplikací (např. Adobe Photoshop, SoundJam) by (ne)instalací systému neměl být ovlivněn - to otatně dokazují i provedené testy, ve kterých se paradoxně jevila jako podstatně 'živější' kombinace MacOS 8.6 + SpeedDoubler (SD), než samotný MacOS 9.1 (snad? optimalizovaný pro G4) - subjektivně jsem žádné zrychlení odezvy ve Finderu nezaznamenal.
Jedno drobné odbočení: osobně nedám už několik let na SD dopustit (a jeho nekompatibilita s MacOS 9.x mě velmi mrzí). Jde o starší, ale velmi povedenou utilitku z dílny firmy Connectix, která měla být lékem na neduhy (nepřesvědčivý výkon) prvních PowerMacintoshů. Podstatně efektivněji pracuje s emulací původního kódu pro 68k procesory, který obsahuje (klasický) MacOS, takže dosahuje - někdy i velmi výrazného - zrychlení v různých aplikacích i Finderu samotném. Apple sice tvrdí, že s dalšími verzemi obsahoval MacOS stále méně (u MacOS 9.x už teoreticky naprosto zanedbatelně) částí, kterým by podobná optimalizace mohla prospět, ale praktické výsledky jsou z mého pohledu pro 'moštárnu' více než tristní. Už jakékoliv odezvy Finderu (překreslování/otevírání oken, rozbalování roletových menu, řazení ikon, listování rozsáhlým obsahem adresáře) jsou u OS 8.6 + SD neporovnatelně svižnější, v úvahu je nutno brát i citelně vyšší výkon některých aplikací (např. Distiller v4.0 vytváří PDF soubory v přítomnosti SD téměř o 20% rychleji!). Sám díky této skutečnosti používám na PM 8600 trochu schizofrenní kombinaci MacOS 8.6+SD a MacOS 9.1 (některé aplikace bohužel vyžadují MacOS 9.x jako minimum).
Ale zpět k původnímu tématu: upgrade probíhá v obou případech obdobně. Ještě před otevřením počítače je zapotřebí nainstalovat z přiložené diskety systémové doplňky a RAM patch, které umožní práci nového procesoru a cache s maximálním možným výkonem. Zbývá výměna procesorové karty, zresetování tzv. 'CUDA' spínače na základní desce (zajistí správné rozpoznání nové karty po restartu počítače) a případné odstranění původního modulu L2 cache (jeho ponechání v počítači může způsobovat široké spektrum problémů).
Ani u jednoho z obou upgradů jsem nezaznamenal žádné závažnější problémy s kompatibilitou nebo stabilitou počítače. U G3 i G4 Crescenda se občas mohou objevit drobné vady u výstupu na obrazovku (např. při překreslování oken zůstanou na monitoru vícebodové černé artefakty, které se vytrácí se zpožděním několika sekund), po pár dnech používání jsem je ale postupně přestal vnímat. Tuto skutečnost jsem zaregistroval pouze v kombinaci se zabudovaným videem u 8600, při přepojení výstupu na PCI videokartu bylo vše v naprostém pořádku. U G4 procesorové karty se pak objevuje ještě jedna 'kosmetická' závada, daná zřejmě odlišnou konstrukcí. Procesory u dříve 'standardních' upgradových karet dokázaly z technických důvodů běžet maximálně na 8x vyšší frekvenci, než je frekvence sběrnice u mateřského počítače (v případě PM8600 s 50MHz sběrnicí to reprezentuje 400MHz). Postupným vývojem tato hranice padla, ale výrobci při tom s největší pravěpodobností museli použít různých 'špinavých triků', takže takové karty se pak hostujícímu systému hlásí více než podivně. Konkrétně G4 Crescendo 800MHz se objeví správně identifikováno pouze v domovské utilitce 'Metronome' (PowerPC G4 7455 na 799 MHz), Apple System Profiler a Norton Utilities 'vidí' Unknown CPU na 450 MHz a prográmek Gauge Pro od konkurenční společnosti NewerTechnology dokonce trochu jízlivě prezentuje čip jako PowerPC 601 na 773 Mhz :-)
Výkon
Nejpodstatnější informací bude pro každého případného zájemce o nový procesor poměrné zvýšení výkonu u upgradovaných počítačů. Všechny dosažené výsledky jsem se pokusil pro lepší názornost shrnout do několika grafů a kde to bylo možné, tam jsem přidal i výsledky z 'novější generace' , zastupovanou 733 MHz PM G4 (QuickSilver - nejnižší/nejlevnější konfigurace z produktové řady, svého času v prodeji za cenu cca 50000,- bez DPH.) Výkonnostní rozdíl by byl při porovnání s nejvýkonnějšími konfiguracemi nových PowerMaců samozřejmě jiný, ale zkusme předpokládat, že většina uživatelů zvažujících možný nákup procesorové karty má hlouběji do kapsy a do nejsilnější/nejdražší konfigurace by určitě nebyla ochotna investovat.
Poznámky k testům:
a/ Stuff/Unstuff - komprimace a dekomprimace 84 MB dat do/z jednoho StuffIt archívu; SoundJam - ripování jedné 23min. skladby z diskového souboru AIFF do mp3; Distiller - vytváření PDF souboru z PostScriptu o velikosti 78MB; QXP/PS - tisk do PostScriptu v QuarkXPressu (AdobePS 8.6)
b/ Photoshop testy - vše v Adobe Photoshopu 6.0.1 se zapnutou podporou AltiVec™, s omezením přístupu na disk na minimum (200 MB RAM, vypnutá historie,...)
Z grafů je na první pohled patrný výrazný rozdíl ve výkonnosti, kterým se liší počítače vyrobené s vzájemným odstupem cca 4-5 let. Při bližším zkoumání je ale také vidět, že se s pomocí procesorového upgradu dá poměrně značná část výkonu (záleží samozřejmě na osobním pohledu na věc) vměstnat i do staršího, téměř už odepsaného stroje. Svůj díl z celkového výkonu si tady bohužel ukrojí ostatní limitující komponenty počítače (pomalejší sběrnice, pevný disk, video, ...). Pokud jde o osobní pocity z chování počítače s 'novým motorem': při přechodu z původní 604e na G3/400 je změna velmi příjemná, všechny každodenní operace (bootování počítače, start aplikací) i práce ve všech programech jsou výrazně rychlejší a pohodlnější. Při přechodu z G3/400 na G4/800 už (alespoň subjektivně) rozdíly nebyly tolik patrné, konkrétní výsledky jednotlivých měření ale i tady ukazují další výrazný rozdíl. Ve většině případů dokázala 8600ka s G4/800 upgradem rozumně držet krok s 'frekvenčně' o něco slabší, ale zato technologicky podstatně vyspělejší G4 QuickSilver (jejíž sběrnice sice 'tepe' na 133MHz v porovnání se značně dýchavičnými 50 MHz u 8600, ale zase postrádá L3 cache - má jen 256k L2).
Obecně lze říci, že výhody G4 procesoru najdou uplatnění jen u konkrétních aplikací s podporou AltiVec™ technologie, jako je např. ripování mp3 souborů v SoundJamu/iTunes (tady jde asi o nejvýraznější urychlení vůbec), práce v Adobe Photoshopu (jen část funkcí), vytváření videosekvencí (QuickTime), nebo renderování obrazu (u některých 3D aplikací). V ostatních testech vycházejí výsledky G4 upgradů prakticky shodně (někdy dokonce o několik procent horší), než u G3 karet na ekvivalentních frekvencích. Protože G4 procesorové karty stojí stále nezanedbatelně více než jejich G3 protějšky, musí případný zájemce o upgrade zvážit především to, v jakých aplikacích převážně pracuje (a kolik výhod mu může případně přinést dražší 'G4 varianta'). Osobně vidím rozumný poměr cena/výkon někde ve středu současné nabídky.
Závěr
Uživatelé, kteří jsou výrazně závislí na čistém výpočetním výkonu svého miláčka (pravidelná práce s velkými montážemi ve Photoshopu, práce s audiem/videem většího rozsahu, hraní aktuálních herních titulů) nemají na výběr a jedinou alternativou pro ně zůstává pravidelný nákup nového stroje vždy během jednoho nebo dvou let. Ti ostatní mohou v případě rozšiřování staršího modelu rozhodně zvážit procesorový upgrade jako jednu z alternativ, která zefektivní jejich veškerou práci. Nejde sice o nijak levnou záležitost (Crescendo G4/800 z této recenze se prodává za cca 15000,- bez DPH, nejlevnější Crescendo G3/500MHz/512kB vyjde na 6000,-), ale vzhledem k cenové politice firmy Apple, kdy desktop konfigurace počítačů začínají na částkách 60000,- to stojí určitě za úvahu. Jak už jsem zmínil v předchozím textu - sám jsem vlastníkem G3 upgradové karty a považuji ji za jednu z nejlepších investic do svého počítače, která prodloužila jeho přirozenou životnost o několik let.
P.S. - v recenzi jsem vůbec neuvažoval o případném používání OS X na upgradovaných strojích, protože vzhledem k celkovým nárokům tohoto systému na HW jde spíše o teoretickou záležitost (nevhodnou pro každodenní práci). Pod OS X by jinak byly samozřejmě ve zřetelné výhodě nové dvouprocesorové konfigurace PowerMaců.