Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Prodejny Apple
Apple_prodejna_store
25. května 2001, 00.00 | Otevření prodejen Apple se setkalo s ohromným zájmem návštěvníků, kteří kromě prohlížení i masivně utráceli - máme foto přímo z Kalifornie.
Maloobchodní prodejny Apple jsou od minulého víkendu skutečností. Mimo jiné je na jejich příkladu pěkně vidět, že u Apple se zřejmě rodí řada zajímavých věcí s celkem slušným předstihem. Vždyť už je to zhruba rok, co začaly probleskovat dohady o síti Apple butiků se značkovým zbožím. Dlouho se nic nedělo, až před pár měsíci začaly unikat první informace z prostředí realitních agentur a majitelů nemovitostí – něco se chystalo. Mimochodem, zhruba stejně dlouhá doba uplynula od doby, kdy začaly prosakovat informace o „průhledných handheldech“. Dnes se spekuluje o možném zakoupení společnosti Palm nebo Handspring.
První dvě maloobchodní prodejny byly otevřeny na obou stranách Spojených Států. Východní pobřeží je zastoupeno prodejnou v Tyson’s Corner Center nedaleko Bílého domu ve Washingtonu, západní pobřeží pak prodejnou v Glendale v Kalifornii.
Na stránkách Apple je nyní otevřena nová sekce maloobchodu, ze které je jasně vidět, jaký význam Apple prodejnám přisuzuje. Jsou tu k nalezení obrázky ze slavnostního otevření obou prodejen, popis cesty k oběma prodejnám, pěkné virtuální záběry prodejny v QTVR i video, kde prodejnu představuje Steve Jobs. Najdeme zde i manifest, kterým Apple prodejny uvádí do života a vysvětluje důvod jejich vzniku.
Manifest mimochodem opravuje, co jsem napsal před pár dny – že prodejny budou zejména místem na ukazování technologií. To je sice pravda, ale Apple jde důrazně i do prodeje. Prodejny mají na skladě hardware, firemní doplňky, periferie dalších výrobců a kolem 300 titulů software, včetně her a výukových programů. Apple má v úmyslu otevírat prodejny i dál, odhady se pro tento rok pohybují mezi 14 a 25 prodejnami.
Pod tímto sloganem se v manifestu píše o tom, proč prodejny vznikají. Apple má nyní zhruba 5ti procentní podíl na trhu prodaných počítačů. Pět lidí ze sta, to se prý sice na první pohled zdá málo, ve skutečnosti je to ale podle Steva Jobse více, než mají dohromady BMW a Mercedes na trhu automobilů – a znamená to rovněž 25 milionů majitelů Maca.
Apple jde nyní i o další přírůstky z řad oněch zbývajících 95 lidí. A protože Apple věří, že velká část z nich Apple jednoduše vůbec nezná (a odbočím, samozřejmost, s jakou velká část mládeže na Apple Expo považovala iMaca za počítač s Pentiem tomu dává za pravdu), jde nyní o to, ukázat Macy v běhu, s reálnými aplikacemi, předvést snadnou práci – jednoduše postavit Maca lidem do cesty, nadchnout je a prodat jim ho. Protože jen dalších pět lidí z oněch devadesáti pěti znamená zdvojnásobení podílu na trhu, končí Apple svůj manifest.
Než mi sem někdo pošle námitky ke statistické přesnosti – je potřeba si uvědomit, že jde (myslím) zejména o cíl, a o motivační prohlášení, hodně směřující do vlastních řad. A přijde mi, že by mohlo fungovat. Nakonec, prodejnami exkluzivního Tyson’s centra projde denně zhruba 57.000 zákazníků – 21 milionů nakupujících lidí za rok, to není špatné místo pro prodejnu.
A jak to vypadalo při otevření prodejen? Asi to nemohlo dopadnout jinak, než že prodejny byly hned po otevření zavaleny natěšenými a šťastnými fanoušky Maců, postupně se dostávalo i na zvědavé kolemjdoucí. Během dne se čekací doba pohybovala i v řádu dvou až tří hodin, protože požární předpisy nedovolují naplnit prodejnu příliš velkým počtem lidí (cca 80 lidí najednou).
Před prodejnou v Tyson’s Center stáli první návštěvníci již od čtyř hodin od rána, ačkoliv se otevíralo v deset dopoledne. Jak napsal Joe Wilcox na NEWS.com, otevření prodejny změnilo nákupní centrum v místo konání rockového koncertu. Asi 500 čekajících zájemců si chvíle před otevřením krátilo skandováním Apple, Apple!. Po otevření propukl hlasitý jásot, za doprovodu skladby „Love Shack“ od kapely B-52’s. Stejná skladba otevírala i prodejnu v Glendale, kde se fronta čekajících návštěvníků točila celým centrem až ven, asi padesát metrů do parkoviště. Pár minut před samotným otevřením zhasla světla a zaměstnanci prodejny vítali návštěvníky tleskáním do rytmu hudby B-52’s.
Podívejte se na galerii fotek, které jsme přímo pro toto otištění dostali z Kalifornie (a které tak jinde těžko uvidíte). Galerie je doplněna postřehy přímých účastníků těchto, pro mnohé neopakovatelných, událostí, a pár detaily, které se lépe hodí napsat přímo k obrázkům.
Jak v těchto dnech oznámil Steve Jobs, během víkendu navštívilo obě prodejny 7.700 lidí, kteří v nich utratili skoro 600.000 USD, což je, IMHO, velmi slušný výsledek. Nakonec, je velmi pravděpodobné, že poslední inovace a úspěch prodejen se brzy odrazí ve zvýšení ratingu, kterým Apple ohodnocují finanční analytici.
A nakonec jedna perlička – na mnoha místech a od různých lidí jsem se překvapivě často setkal s tím, že lidé si pochvalovali stejnou věc.
Konečně je tu obchod, do kterého si můžeme jít koupit třeba periferie, aniž by nás obsluha začala hned přesvědčovat, že si máme místo Maca koupit Wintel.
Tématické zařazení: