První dojmy z PowerMac G4 DDR - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

První dojmy z PowerMac G4 DDR

16. září 2002, 00.00 | V redakci jsme na pár dní měli první kousek z nové řady PowerMaců G4 s duálními procesory a DDR pamětí. Co jsme zjistili o nových strojích, jaké jsou zatím výhody a nevýhody?

Apple po dlouhém čekání přinesl zásadnější změny architektury svých stolních PowerMaců G4, po které zákazníci neustále volali. V nové G4 použil tzv. "Xserve architekturu", tedy stejný přístup jako v tomto relativně novém serveru - především paměti s podporou DDR, ale i další novinky, jako je ATA100 pro rychlejší připojení disků, dva procesory ve všech modelech a podobně. Informace o architektuře na DDR pamětech bez podpory DDR ze strany procesoru si můžete přečíst v tomto článku - podle všeho jsou DDR paměti bez procesoru, který je dokáže využít, zbytečné.

Praktické ohledání nového stroje (zatím bez výkonnostních testů) můžeme začít právě u těchto pamětí. Jak vypadají můžete vidět na fotce, horní je DDR DIMM, dolní je klasický SDRAM DIMM. Záměna tedy není možná ani omylem. Nepřijemnější rozdíl je cenový - DDR DIMMy jsou zatím skoro dvounásobně dražší než běžné SDRAM DIMMy.

Takový výkon - dva procesory v každém počítači - potřebuje také adekvátní chlazení. A tak v nových G4 najdeme kromě dvou větráku ve zdroji také malý větrák, sloužící k chlazení optických mechanik a velký větrák, který vzduch "protahuje" zepředu dozadu kolem pevných disků a masivního chladiče procesorů - otvory v přední masce jsou opravdu vstupy pro vzduch, výstupem pro teplý vzduch je v podstatě celá zadní strana opatřená dirkami. Velký větrák má proměnlivé otáčky, takže svůj výkon (a hluk) reguluje podle potřeby. Po restartu, kdy si není jist jaká je teplota stroje, otáčky na chvíli vyletí nahoru a poté opět rychle spadnou - takže pokud vám na chvíli začne počítač doslova ječet, nedivte se. Na internetu se již objevily návody na výměnu větráků ve zdroji... Bohužel, nový model je ještě hlučnější než předchozí G4ky - na rozdíl od ostatních počítačů, které Apple dělá co nejtišší, jsou stolní PowerMacy relativně hodně hlasité stroje.

Významně se rozšířily možnosti vnitřního osazení mechanikami. V čele je pod efektivním krytem z leštěného hliníku místo pro dvě 5 1/2" mechaniky, tedy například pro dvě optické mechaniky. Uvnitř počítače je dále místo pro celkem 4 disky - pozice pro upevnění jsou již připravené. Appe v tomto případě opět šel cestou maximálního usnadnění a tak jsou dvě kovové konstrukce, sloužící k montáži vždy dvou disků plně odnímatelné - disk se nainstaluje/odstraní a poté se celá konstrukce opět připevní zpět k počítači plastovými úchytkami. V tomto bodu vřele doporučujeme prostudovat před instalací manuál, co a kde přesně zmáčknout.

  • Výkon dvou procesorů (skrytých pod opravdu mohutným chladičem) se nejlépe projevuje v Mac OS X, neměli jsme však bohužel dostatek času ho otestovat - vzhledem k tomu, že se jednalo o model s 2x 867 MHz procesory, který má nižší rychlost sběrnice a také menší DDR Back-side cache, nebude rozdíl oproti stávajícím podobným modelům asi v podstatě žádný. Každopádně, jelikož se bude jednat podle všeho o poslední PowerMacy, schopné bootu do Mac OS 9, podíváme se jim při nejbližší příležitosti na zoubek důkladně. Modely 867 MHz a 1 GHz se již dodávají, nejvyšší model 2x 1,25 GHz bude k dispozici podle všeho až v říjnu.

    Tématické zařazení:

     » Rubriky  » Informace  

     » Rubriky  » Agregator  

     » Rubriky  » Počítače  

     

     

     

    Nejčtenější články
    Nejlépe hodnocené články
    Apple kurzy

     

    Přihlášení k mému účtu

    Uživatelské jméno:

    Heslo: