První výkonnostní testy nového iMacu s Core i3 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

První výkonnostní testy nového iMacu s Core i3

30. července 2010, 00.00 | Macworld podrobil svým benchmarkovým testům nový nejnižší model iMacu s 3,06GHz procesorem Core i3. Oproti Core 2 Duo je nový procesor znatelně výkonnější, nový iMac však především mnohonásobně zvýšil výkon 3D grafiky.

Toto úterý Apple uvedl na trh modernizované iMacy, kdy největších změn doznaly nižší modely. Ty totiž opustily procesory Core 2 Duo a místo nich nasadily procesory Core i3, nejlevnější a nejslabší procesory Intelu s architekturou Nehalem. To pochopitelně vyvolalo otázky, jak se to projeví na výkonu, už proto, že se to týká i těch nejlevnějších iMaců.

Macworld se nepřekvapivě rozhodl poskytnout alespoň předběžnou odpověď a již nabízí výkonnostní testy nejnižšího nového iMacu, 21,5“ modelu s 3,06GHz procesorem Core i3.

Stručná rekapitulace provedených hardwarových změn

Současné 21,5“ a 27“ iMacy se objevily loni v říjnu a letošní modely si zachovaly stejné hliníkové pouzdro, IPS obrazovky s LED podsvícením a nezměnily se ani možnosti připojování periférií (pouze zásuvka SD karet teď podporuje karty formátu SDXC).

Avšak uvnitř došlo ke skutečně zásadním změnám. Loňské iMacy v nižších modelech stále používaly procesory Core 2 Duo (čtyřjádrové procesory Core i5 a i7 s architekturou Nehalem nabízel pouze nejvyšší 27“ model), v nejlevnějších konfiguracích navíc spojené s grafikou NVIDIA GeForce 9400M integrovanou v čipové sadě.

To se teď změnilo a i nejnižší modely používají procesory Core i3, což jsou Nehalemy, avšak poněkud okleštěné. Jde o fyzicky dvoujádrové procesory, jež však podporují technologii Hyper-Threading, vytvářející z jednoho fyzického procesového jádra dvě jádra virtuální, takže pro vícevláknové aplikace se mohou jevit jako čtyřjádrové. Ale narozdíl od vyšších procesorů Core iX nepodporují technologii Turbo Boost, tedy zvyšování taktovací frekvence aktivního jádra, pokud zpracovávaný programový kód není optimalizovaný pro vícevláknové zpracování.

Nehalemy ovšem přinášejí také zcela novou paměťovou architekturu, mají (dvoukanálový) řadič paměti integrovaný přímo v sobě. Změnil se též způsob jejich komunikace se zbytkem systému, tedy s čipovou sadou. Core i3 navíc v sobě zahrnuje integrovanou grafiku Intel HD, a to i v případě stolních verzí (z taktovacích frekvencí užitých procesorů vyplývá, že se v nových iMacích musí jednat o stolní procesory Core i3).

Mimochodem, tyto procesory v jednom pouzdru sdružují dva čipy, přičemž vlastní procesor se již vyrábí 32nm procesem, zatímco druhý čip nesoucí zmíněnou grafiku Intel HD a další podpůrné obvody je ještě 45nm.

Nasazení integrované grafiky a nový způsob komunikace procesoru s okolím způsobují, že Core i3 není kompatibilní s dosavadními čipovými sadami NVIDIe, a protože Intel zatím odmítá NVIDIi poskytnout licenci na čipové sady pro Nehalemy, není v Macích s procesory Nehalem možné používat dosavadní integrované čipové sady.

Změny nejnižšího 21,5“ iMacu

A nyní se již podívejme, k jakým konkrétním změnám došlo v nejnižším 21,5“ iMacu. Původní model používal procesor Core 2 Duo na 3,06 GHz spolupracující s čipovou sadou na MCP79 zahrnující integrovanou grafiku GeForce 9400M. Dále byl tento stroj vybaven 4 GB RAM DDR3 pracující na 1 066 MHz a 500GB pevným diskem.

Naproti tomu nový letošní model nasazuje procesor Core i3 rovněž na 3,06GHz (pravděpodobně to je model Core i3-540). Opět nese 4 GB RAM DDR3, avšak taktované na 1 333 MHz a připojené přes dvoukanálový řadič (proto je uspořádána do dvou 2GB modulů).

A vzhledem k výše uvedenému i tento model musel použít samostatnou grafiku, volba tentokrát padla na řešení od AMD/ATI, nový nejnižší iMac nasazuje už poněkud starší grafiku Radeon HD 4670 s 256 MB vlastní RAM GDDR3. Ostatní výbava se nezměnila, počítač nadále používá 7200otáčkový 500GB SATA disk. Stejná zůstala také cena, v USA tak nejnižší iMac stále stojí 1 199 USD.

Macy užité ve srovnávacích testech

Macworld samozřejmě nový nejnižší 21,5“ iMac ve svých testech porovnal s několika dalšími stroji, konkrétně s jeho výše zmíněným předchůdcem (vybaveným 3,06Hz Core 2 Duo a GeForce 9400M), dále pak s vyšším loňským 21,5” iMacem s 3,06GHz procesorem Core 2 Duo a grafikou Radeon HD 4670 a s loňským 27“ iMacem osazeným čtyřjádrovým procesorem Core i5.

Spíše pro historické srovnání byl do testů zařazen též 20" iMac s 2,66GHz Core 2 Duo (tento model z počátku roku 2009 rovněž používal integrovanou grafiku GeForce 9400M).

Všechny stroje samozřejmě provozovaly Snow Leoparda, lišily se ale použité verze, nový iMac s Core i3 pracoval pod Mac OS X 10.6.4, zatímco starší 21,5“ modely pod Mac OS X 10.6.1 a 27“ iMac užíval Mac OS X 10.6.2.

Výsledky výkonnostních testů

Jako vždy Macworld měřil výkon Maců pomocí svých benchmarkových testů Speedmark 6, které zkoumají výkon běžných aplikací pod Snow Leopardem, zjištěná celková skóre a výsledky dílčích testů shrnul do příslušné tabulky.

Porovnání s předchozím modelem

Celkové skóre nového 21,5“ iMacu se proti jeho předchůdci zvýšilo docela výrazně, o plných 20 procent (na 178 ze 148 bodů ) a lepší byl i ve srovnání s předchozím vyšším 21,5“ modelem, osazeným stejnou samostatnou grafikou (ten dosáhl jen 164 bodů celkového skóre).

Náskok procesoru Core i3 oproti Core 2 Duo se významně projevil v těch dílčích testech, u nichž záleží hlavně na výkonu procesoru, proti předchozím stejně taktovaným 21,5“ strojům byl v testu MathematicaMark lepší o 40 percent, v testu Cinebench o 25 percent a v testu Compressoru o 11 percent. Naopak v testech Photoshopu a Finderu byly rozdíly zanedbatelné, což je dáno hlavně tím, že pevný disk zůstal stejný.

Macworld to nijak nekomentuje, ale nový 21,5” iMac má o hodně horší výsledek v testu extrakce DVD programem Handbrake, což vypadá spíše na problémy kompatibility tohoto softwaru s novým hardwarem.

Srovnání s 27” iMacem s 2,66GHz procesorem Core i5

Procesor Core i3 tak očividně podává vyšší výkon než Core 2 Duo, ovšem mezi Nehalemy jde o nejslabší řadu, což jasně ukazuje jeho porovnání s loňským nejvyšším standardním 27“ modelem osazeným (fyzicky) čtyřjádrovým procesorem Core i5 na 2,66 GHz. Ten byl v testu Cinebench o 29 procent výkonnější, v testu MathematicaMark dokonce o 60 procent a test Compressoru zvládl zhruba o 20 procent rychleji. Také dosáhl nejvyššího celkového skóre (209 bodů).

Ve dvou dílčích testech však byl stroj s Core i3 rychlejší než 27“ Mac s Core i5, a to v testu exportu z iTunes 9 a v testu WorldBench 6 měřícím výkon několika souběžně zpracovávaných aplikací Windows 7 provozovaných ve virtuálním stroji programu Parallels Desktop 5.

Zde je třeba připomenout, že procesor 27” iMac byl fyzicky čtyřjádrový, což se samozřejmě muselo projevit v aplikacích podporujících vícevláknové zpracování (nejvíc je to vidět u Mathematicy). Testovaný procesor Core i3 měl sice vyšší nominální taktovací frekvenci, ovšem Core i5 podporuje Turbo Boost, takže v jednovláknových úlohách se tento rozdíl zmenšuje.

Výkon grafiky

Ke skutečnému výkonnostnímu skoku však došlo v případě 3D grafiky, který testy Speedmark 6 měří pomocí hry Call of Duty 4. Zatímco předchozí nejlevnější 21,5” iMac zvládal s integrovanou GeForce 9400M jen 21,9 snímku/s, jeho letošní nástupce podal výkon téměř čtyřikrát vyšší, 81,3 snímku/s.

Za povšimnutí stojí, že grafický výkon letošního nejnižšího modelu byl znatelně lepší i proti loňskému vyššímu 21,5“ iMacu se stejnou grafikou Radeon HD 4670, který dal jen 69,1 snímku/s, což znamená rozdíl celých 12 snímků. To není zrovna málo, pokud Apple skutečně užil stejný grafický hardware, pak se zřejmě projevila výkonnější rozhraní procesoru Core i3 pro komunikaci se zbytkem systému.

Zcela nejvyšší výkon v Call of Duty 4 ovšem opět podal 27” iMac s Core i5, ale jeho 86,9 snímku/s nepředstavuje už tak velký náskok, když se uváží, že tento stroj obsahuje grafiku ATI Radeon HD 4850 s 512 MB RAM.

Závěrečné zhodnocení

Jde opravdu o první předběžné testy, Macworld nyní usilovně testuje i ostatní nové iMacy a slibuje, že brzy zveřejní výsledky dalších testů a podrobnější recenze nových strojů.

Přesto už teď lze udělat určité závěry. Jasně se ukazuje, že procesory s architekturou Nehalem jsou proti Core 2 Duo znatelně výkonnější, zejména v úlohách závislých na výkonu procesoru. Core i3 je sice levné řešení, ovšem díky 32nm technologii poskytuje (na Nehalem) poměrně vysokou taktovací frekvenci a díky podpoře Hyper-Threadingu si dobře poradí s programy optimalizovanými pro vícevláknové zpracování.

Skutečně ohromný je však nárůst výkonu 3D grafiky, kombinace procesoru Core i3 a samostatných grafik ATI Radeon zjevně funguje velice dobře. A to se u nejnižšího 21,5“ iMacu přitom jedná o grafiku předchozí generace, bude zajímavé sledovat, jaký výkon podají vyšší modely iMaců, osazené moderními grafickými procesory řady Radeon HD 5XXX.

To vše by měly napovědět výsledky dalších testů. Vyšší letošní modely navíc nabízejí širší volitelné konfigurační možnosti, doufejme, že Macworld bude moci otestovat i je. A pokud jde o nové 27” iMacy se čtyřjádrovými procesory Core i5 a i7, ty nepochybně budou podávat ještě lepší výkony, na druhou stranu u nich pochopitelně nelze čekat tak zásadní změny jako u nižších modelů.

Už teď se však dá říci, že nový nejlevnější 21,5” iMac proti svému předchůdci za stejnou cenu nabízí ve většině úloh znatelně vyšší výkon a v oblasti grafiky postoupil do zcela nové výkonnostní kategorie.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: