Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Psystar začal nabízet „program OEM licencování“ zajišťující kompatibilitu se Snow Leopardem
7. října 2009, 00.00 | Psystar, žalobami Applu stíhaný výrobce klonů Maců, chce nově poskytovat licence na svou softwarovou technologii umožňující provozovat Snow Leoparda na počítačích s procesory Intel i jiným výrobcům.
Loni na jaře začala prodávat klony Maců floridská firma Psystar. Podle očekávání na ni ovšem Apple nakonec podal žalobu a spor stále pokračuje s různými peripetiemi, letos v květnu na sebe Psystar dokonce vyhlásil konkurs, ale v červenci konkursní řízení zase opustil.
Projednávání žaloby Applu samozřejmě běží dál, občas se objeví nějaká drobná zpráva na toto téma (minulý týden například z případu odešel jeden z obhájců Psystaru).
Psystar hodlá zajistit kompatibilitu se Snow Leopardem také počítačům dalších výrobcůA nyní na sebe tahle kontroverzní firma opět upoutala pozornost, Psystar totiž oznámil svůj nový „program OEM licencování”, který dovolí provozovat Mac OS X též počítačům s procesory Intel od jiných výrobců. Psystar ve své tiskové zprávě tvrdí, že jím „certifikované“ počítače v rámci tohoto programu budou mít záruku kompatibility se Snow Leopardem.
Jádro řešení Psystaru tvoří „virtualizační technologie“ Darwin Universal Boot Loader (DUBL), jež umožní na certifikovaných počítačích nainstalovat Snow Leoparda vložením DVD Applu bez dalších dodatečných úprav, přičemž na jednom stroji bude možné díky softwaru DUBL provozovat až šest různých operačních systémů.
Užitý software DUBL není opravdové virtualizační řešení
Psystar sice mluví o virtualizaci, ale DUBL ve skutečnosti nic nevirtualizuje (je ovšem pravda, že v poslední době mnozí tenhle pojem užívají v mnohem širších, avšak technicky zcela zavádějících souvislostech), jde totiž o prostý zaváděč operačních systémů (boot loader), který dovoluje při spuštění počítače zvolit, jaký operační systém se má použít. (Opravdovým virtualizačním programem je například dnes na MůjMacu též popisovaný VMware Fusion.)
To pochopitelně není žádná novinka, takovéto zaváděče existují už dávno, ostatně Boot Camp dodávaný Applem jako prostředek umožňující provozovat na Macu Windows (a od Leoparda integrovaný přímo do Mac OS X) patří právě k tomuhle druhu softwaru.
DUBL byl ovšem Psystarem navržen s ohledem na Snow Leoparda a údajně dovolí hladké provozování Mac OS X na obecném hardwaru s Intely a bude dodáván na všech strojích certifikovaných Psystarem (tedy především na jeho vlastních klonech).
A současně Psystar nabízí licenci na DUBL i dalším výrobcům počítačů, takže budou moci své stroje dodávat se s ním a s Windows či Linuxem a zároveň budou kompatibilní s Mac OS X (ten si uživatelé budou muset přirozeně koupit sami). Dá se však čekat, že zájemců o takovou licenci asi mnoho nebude, kvůli pověsti Psystaru a jeho nejisté budoucnosti.
Chce se Psystar maximálně zviditelnit, než padne rozsudek?
Jak vidět, Psystar pořád pokračuje ve svých aktivitách, žaloba Applu by se totiž měla dostat před soud až v lednu 2010. Navíc se probíhající spor zatím netýká Snow Leoparda, Apple se sice před několika týdny pokusil o jeho dodatečné zařazení, ale to příslušný soudce odmítl. Zřejmě proto nyní Psystar klade takový důraz právě na Snow Leoparda, ovšem pro Apple by nebylo nijak těžké podat další žalobu kvůli Mac OS X 10.6.
A tak Psystar na svém webu nadále prodává klony s Mac OS X (teď k nim však už nedodává Leoparda, ale nový Mac Box Set se Snow Leopardem) a k tomu ještě přidal svůj „licenční program“.
Vše to působí dost zvláštně, zdá se, že Psystar hodlá přitahovat co největší pozornost, dokud soud ještě nerozhodl. Výsledek sporu sice kvůli specifikům amerického soudnictví není úplně jednoznačný, přesto má Apple nepochybně velkou šanci vyhrát (už vzhledem ke svým finančním možnostem).
Kroky Psystaru proto vyvolávají údiv a přirozeně vedou příznivce konspiračních teorií k dohadům, že ve skutečnosti jde o zamaskovaný útok konkurentů Applu, stejně dobře se ovšem může jednat prostě o skupinku dobrodruhů snažících se takto získat pozornost a nějaký ten dolar. Rozhodně bude zajímavé sledovat, kam celá tahle záležitost nakonec dospěje.