Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Psystar zřejmě prodal jen 768 klonů
2. prosince 2009, 00.00 | Žalovaný výrobce klonů Maců předkládal neuvěřitelně optimistické předpovědi prodeje svých strojů, praxe je však rozhodně nepotvrdila.
Floridského výrobce klonů Maců Psystar v poslední době stíhá jedna rána osudu za druhou. V pátek 13. listopadu kalifornský soud vynesl rozsudek, uznávající ho vinným v podstatě ze všeho, kvůli čemu ho žaluje Apple, ten následně podal žádost o nápravná opatření znamenající likvidaci Psystaru.
Psystar lákal investory značně přehnanými odhady prodeje klonů
A navíc se nyní ukázalo, že výsledky prodeje klonů byly víc než žalostné, přestože potenciálním investorům Psystar předkládal neuvěřitelně optimistická čísla. Vyplývá to z materiálů, které Apple získal v rámci své žaloby a přiložil je k žádosti o zmíněná opatření proti Psystaru.
V roce 2008 totiž Psystar předložil potenciálním investorům prezentaci s předpověďmi prodeje svých počítačů, přičemž ty zahrnovaly „konzervativní“ a „optimistický“ scénář. Ty však pracovaly s takovými hodnotami, že Macworld scénáře překřtil na „rozkošně optimistický“ a „směšně klamavý“.
Ostatně posuďte sami, konzervativní scénář počítal s prodejem 70 000 strojů v roce 2009, 470 000 v roce 2010 a 1,45 milionu pro rok 2011. Ačkoli již tyto hodnoty vzbuzují nedůvěru, optimistický scénář sliboval dokonce 130 000 prodaných kusů za rok 2009, 1,87 milionu v roce 2010 a plných 12 milionů za rok 2011.
Pro srovnání, Apple za fiskální rok 2009 (Apple má fiskální rok oproti roku kalendářnímu posunutý o jedno čtvrtletí vpřed) prodal 10,4 milionu Maců a v jeho posledním čtvrtletí dosáhl rekordních prodejů. (Upřímně řečeno, jestliže se v USA opravdu našli investoři ochotní věřit podobným projektům, pak není divu, že vznikla finanční krize.)
Skutečný prodej však zaostal o mnoho řádů
Avšak ekonomickému konzultantovi Matthewovi Lyndemu, jehož si v rámci soudního sporu najal Apple, se podařilo zjistit, jak to vypadalo se skutečnými prodeji klonů Psystaru, jsou to čísla diametrálně odlišná. Lynde totiž vysledoval pouhých 768 prodejů strojů Psystaru s nainstalovaným Mac OS X. Psystar sice nedodal všechny finanční podklady, ale prodej asi opravdu nebyl o mnoho větší.
To se nedá nazvat jinak než jako fiasko, příčin takového selhání bylo více. Jedna potíž spočívala v tom, že Psystar nabízí jen stolní a serverové stroje, zatímco většina amerických kupců Maců dává přednost notebookům, těm by se ovšem konkurovalo mnohem obtížněji.
Psystar ale především předpokládal, že mu soudní spor s Applem pomůže ochránit se proti případným dalším výrobcům klonů, jež odradí, a tak celý trh klonů zůstane pouze jemu. To tedy též znamená, že Psystar s žalobou od počátku počítal. Jenže se místo toho přepočítal, protože žaloba zjevně odradila skoro všechny zájemce o klony Maců (opravdu velké překvapení).
Soudní spor sice nadále pokračuje, 14. prosince by obě strany měly opět předstoupit před soudce ke slyšení a nedojde-li k nějaké další změně, oficiální proces začne až 10. ledna, ale již nyní známé skutečnosti naznačují, že Psystar má podobné vyhlídky jako sněhová koule na rozpálené plotně.
A neuvěřitelně bídné výsledky prodeje klonů jistě poskytnou další vodu na mlýn zastáncům konspiračních teorií, bylo by však skutečně zajímavé zjistit, kdo a jak vlastně tento podnik financuje (možná se ovšem nejedná ani tak o tajné pikle konkurentů Applu, jako spíše o běžnější „zemní práce“).