QuickSilver G4 - první dojmy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

QuickSilver G4 - první dojmy

6. srpna 2001, 00.00 | Jako obvykle, měli jsme v redakci zapůjčen zbrusu nový stroj z nové řady - Power Mac G4/867 MHz. Jaký je nový QuickSilver, jak se nám líbí?

Díky společnosti CDS jsme získali na krátké seznámení Power Mac G4/867 MHz, což je střední konfigurace z nově uvedených strojů a také momentálně nejrychlejší Mac – duální 800 MHz se zatím ještě nedodává. Je pravděpodobně zbytečné opakovat technické parametry, naleznete je v tomto článku o uvedení QuickSilver PowerMaců.

Fotografie nových modelů v „oblečku“ QuickSilver jsme vám již přinesli přímo z Macworld Expa, v redakci jsme měli možnost postavit vedle sebe oba dva typy G4 a porovnat vzhled – což vidíte na fotografiích. Obecně se dá říct, že vzhled nového modelu je „hladší“ – jak přední panel, tak ucha jsou bez proužkování či žebrování. Bohužel, „duhový“ efekt, který jste mohli vidět na předním panelu na některých fotografiích z Expa, se nám nepodařilo za běžných kancelářských podmínek spatřit... Pravděpodobně velmi dobře provedené osvětlení.

Nejvíce pozornosti přilákalo nové čelo, především odhalující pohled na reproduktor. Programátorské tlačítko nezmizelo zcela, přeměnilo se v miniaturní tlačítečko, stisknutelné například tužkou či jiným hrotem. Pod horním krytem mechaniky se skrývá v tomto případě SuperDrive mechanika, o které jsme podrobněji psali zde. Dolní kryt je pouze „falešný“, umožňuje osazení například ZipDrive mechanikou, která se dodává i na přání přímo od Apple. Obecně, pokud pomineme relativně drobné designové úpravy, je case shodný s předchozím modelem G4, i co se rozšiřitelnosti týče. Proto stále přetrvává výtka na absenci pozice pro další výměnnou mechaniku ve velkém formátu 5,1/4“ – jediné řešení je externí provedení, ať už pro FireWire nebo SCSI.

Pokud se podíváte na krytku SuperDrive mechaniky (resp. CD-RW v případě nejslabší konfigurace), zjistíte, že již není k dispozici tlačítko pro vysunutí mechaniky – tlačítko pro vysouvání disku místo toho naleznete na klávesnici. Takováto řešení již mají všechny ostatní stroje, iBooky s vysouvací mechanikou a iMacy a PowerBooky se slot-loading mechnikami. Na iBooku tlačítko máte jaksi z principu vždy přímo po ruce, ovšem k Power Macu se dá připojit libovolná externí USB klávesnice, a v ten okamžik máte smůlu. Mechanika prostě NEJDE otevřít jinak, než za použití standardní Apple klávesnice (pokud je vám známá klávesová zkratka, která by byla na ostatních klávesnicích schopná „emulovat“ tuto speciální CD klávesu, napište prosím). Krásný příklad, kdy design ustupuje funkčnosti.

Obecně vzato je nový design jednodušší a elegantnější, než původní, jedná se však pouze o drobné změny, které (až na výjimky) neznamenají nějakou funkční změnu. Mezi „utajené“ hardwarové rozdíly mezi jednotlivými modely dále patří například jiný zdroj, který již není nutné ručně nastavovat mezi 110/220 V. Další rozdíl najdete po otevření krytu – k chladiči procesoru je v Macu snad poprvé přimontovaný samostatný větráček, včetně „tunelu“, který proud vzduchu směruje přímo na chladič.

Deska umožňuje osazení tří paměťových slotů, z výroby jsou nižší a střední model osazeny 128 MB – což je na dnešní poměry dost málo, zvláště vzhledem k cenám pamětí. Pro rozumnou práci je nutný upgrade minimálně na 256 MB.

Karta GeForce 2 MX je shodná s kartou, která se již v Macích v minulosti objevovala, zde se asi nedá čekat žádné překvapení, GeForce 3 je dostupná na objednávku prostřednictvím Apple Store.

Počítač přichází vybaven oběma systémy – nejnovější verzí Mac OS 9.2 a Mac OS X 10.0.4, Mac OS 9.2 je zatím stále jako primární systém. Mac OS 9.2 byl velmi potichu uveden společně s novými stroji – zdá se, že se jedná především o podporu nových strojů a opravy stávajících chyb, každopádně se na tento systém podíváme ještě důkladněji. Mac OS X 10.0.4 je trochu novější build, než který se dodává obvykle, změny obsahují rovněž podporu nových strojů a také možnost používat Mac OS 9.2 jako Classic vrstvu – standardní OS X 10.0.4 tuto verzi systému ještě nepodporuje. Základní „instalace“ obsahuje postupné použití čtyř „obnovovacích“ CD – pro DVD stroje by to možná mohlo být na jednom DVD... Instalační CD bohužel neobsahují vše, co obnovovací CD, a vzhledem k tomu, že je obraz disku rozdělen na více CD a k tomu ještě v desítkovém formátu, uživatel se, narozdíl od starších obnovovacích CD, nemůže dostat k obsahu CD a některé části doinstalovat ručně. Osobně toto řešení považuji za špatné – mít oba systémy na jednom logickém disku není ideální řešení, lepší je mít pro OS X vyhrazený vlastní disk, kde si může řádit a jehož smazání nebude uživatele „bolet“. Rovněž vázat instalaci programů na použití obnovovacích CD je špatně – ovšem mezi dodávanými CD jsme nenašli iDVD, podle všeho je pouze obsahem obnovovacích disků. K počítači se kromě CD se softwarem dodává Hardware Test CD a také dvě prázdná CD-R média a dvě DVD-R média.


Vlevo QuickSilver G4, vpravo klasická G4

Na důkladné testování rychlosti nebyl čas, podle prvních výsledků je vidět určitý nárůst výkonu oproti předchozímu top-modelu G4/733 MHz. Počítač pochopitelně otestujeme v našich standardních redakčních testech a kompletní výkonnostní výsledky vám předložíme.

Tento „rychlostní upgrade v mezích zákona“ se dá považovat za poměrně rozumný tah ze strany Applu – uživatel dostane do rukou rychlejší stroj než top-model v minulé řadě, pochopitelně vybavený SuperDrive DVD-R mechanikou, a to vše za cenu o 1000 USD nižší. Zároveň se jedná o nejrychlejší jednoprocesorový stroj, dvouprocesorovou mašinu Power Mac G4/800 MHz zvolí zatím pouze uživatelé, kteří vědí, že se jim tento výkon za odpovídající cenu vyplatí. Jak se s nástupem aplikací pro OS X ukazuje, ani tento systém, který automaticky podporuje více procesorů, nebude nutně znamenat plné využití rychlosti víceprocesorových systémů – stále záleží na tom, jak dobře je aplikace napsaná.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: