Radeon 9800 Pro PC –> Mac - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Radeon 9800 Pro PC –> Mac

26. října 2005, 00.00 | Trochu dobrodružství, trochu adrenalinu, když to půjde dobře tak báječný pocit vítězství a o něco lepší FPS.

Trochu dobrodružství, trochu adrenalinu, když to půjde dobře tak báječný pocit vítězství a o něco lepší FPS.

O způsobech a možnostech transformace různých PC grafických karet pro naši platformu se píší megabyty HTML. Část z nás to již zkusila, část ještě ne.
Je nás spousta, kteří to nezkusí nikdy. Více či méně brutální zásahy do macovského hardware nejsou úplně běžné ani v zahraničí, natož u nás, kde je pořízení stroje s jablkem na kapotě většinou provázeno nemalým odříkáním hrdého majitele. Strach, že "se to nepovede" má racionální základ, co si budeme povídat. Vidina milovaného Maca, který vypustí duši po rouhačském zásahu do Nejsvatějšího Hardware, jež blahoslavený Steve ve své nekonečné moudrosti dodal ořezaný až běda, nás děsí. Drtivá většina uživatelů se tedy moudře rozmyslí, než rozžhaví pájku a výhružně se nakloní nad procesorovou desku. Říká se tomu myslím pud sebezáchovy.

Naštěstí jsou komponenty, s nimiž se dá experimentovat – bez obav o funkčnost celého počítače a vlastní duševní zdraví – s jednoznačným přínosem pro výkon v případě úspěchu. Neúspěch znamená jen návrat k původnímu stavu. To je už přijatelnější situace, co myslíte?

Nabízíme vám tedy metody, jak s trochou snahy a štěstí zprovoznit PC verzi Radeon 9800 Pro pro Maca.

Proč právě 9800? Dva roky starou kartu?
Protože:
a) je dostupná. Výrobky, které mají největší procento úspěšného flashe koupíte za nové za cca 4 000 Kč. Z druhé ruky za 2 500-3 000 Kč.
b) přes svoje stáří je stále neuvěřitelně výkonná. Výkonnější, než všecky AGP karty dodávané Applem v základní konfiguraci.
c) má 128 Mb VRAM, VGA, DVI a TV-out.
d) je plně podporována systémem OSX, kompatibilní s CoreImage.
e) funguje s každým AGP PowerMacem (jediný požadavek je napájení). Starší, tak milované G4 nestojí stranou.
f) zcela pragmaticky: byly flashované už tolikrát, že zdrojů informací je dost.

Nevýhody?
a) nemá ADC port nutný pro starší TFT monitory od Apple (s akrylátovým designem). Bude třeba použít DVIator od Dr Botta, či podobné zařízení.
b) o větrák víc. Majitelé řady G4 MDD vědí, o čem mluvím. Prostě další tón do hluku startujícího Harrieru. Ale prý se už u nás objevila verze karty s pasivním chladičem od Zalmana... uvidíme.
c) OS9 není podporován (není akcelerace)

Od minule, kdy jsem psal o flashi dnes už předpotopní Radeon 8500, se situace na trhu nezměnila. PowerMacy dostávají do výbavy tradičně buď nejlacinější lowendové (Nvidia 5200), nebo lepší, žel z hlediska vývoje již překonané grafické akcelerátory (Radeon 9650). Lepší GPU je buď za příplatek u Apple (za "příplatek" si můžete koupit Mac Mini), nebo za podobně krvavý obnos u monopolního dodavatele volně dostupných grafických karet – ATI (Nvidia zásobuje pouze přímo Apple – výrobky nejsou dostupné zvlášť, a o kvalitě několika produktů ostatních značek se raději nebudu vyjadřovat).
S vývojem OS, s příchodem softwaru využívajícího CoreImage (za všechny alespoň Motion), nemluvě o nehorázných požadavcích her, je potřeba kvalitní grafické karty již skoro nutností. Již Quartz Extreme dokázal poslat do starého železa nejednu ATI Rage, jeho další evoluce pravděpodobně provede to samé s řadou GeForce.

Nuže ale k věci.

Lidé z ATI po průšvihu s 8500 nezareagovali právě nejlépe. Peníze, které k nim jdou z naší platformy, si chtějí i nadále zachovat, a tak k našemu nemalému znechucení nám stále prodávají karty, jejichž PC dvojníky nabízejí za pětinu ceny. Reakce se dala předvídat. ATI se ale připravila. Do Mac Edition karet se začala používat dvojnásobně velká flash ROM, a tím pádem i větší flash chip. Abych byl přesný: PC karty si vystačí s 64 Kb ROM, pro Macy máme ROM o velikosti 128Kb, tím pádem větší i chip, do kterého se zapisuje. Výsledek? Do PC karty dostanete při flashi jen polovinu potřebných dat. Karta je tudíž nepoužitelná. Dobrá, našli se borci, kteří měli cochonas přepájet větší flash chip ze starších karet na R9800, a takhle upravenou kartu úspěšně transformovali – ale přiznejme si, že vize pájení miniaturního švába postrádá eleganci předchozích metod. Dalším krokem ve válce s ATI byl objev odporu, který po nekompromisním odpájení zpřístupnil plnou kapacitu flash chipu, pokud tento ovšem byl větší, než obligátních 64 Kb. Lepší, že? No nevím. Stále to nebylo ono. Nakonec k úlevě nás všech jeden nejmenovaný dobrodinec ze serveru strangedogs.com vzal vážně přísloví o Mohamedovi a hoře, a otevřel soubor s Macovskou ROM pro Radeon 9800. Vyházel nepotřebné (tohle cituji) a velikost souboru se zmenšila na 28 Kb. Tuto ROM budeme používat. Posílám autorovi pozdravy a poděkování. Těch umazaných 100 Kb je super kus práce! Nikdo nic pájet nemusí!

Co potřebujete?

PowerMac s AGP slotem
Ať už G4, nebo G5 (samozřejmě s výjimkou revize z října 2005, která používá PCI-e). Je třeba upozornit, že Radeon 9800 je neuvěřitelně hladová, proud z AGP slotu jí nestačí, má svůj konektor napájení jako např. pevné disky. Z toho plynou možné potíže u starších strojů: zdroj modelů jako Sawtooth (G4 AGP graphics) s procesorovým upgradem, dvěma disky a nějakou tou PCI kartou už nemusí být s to dodat dostatek proudu Radeonu (stroj až do odpojení např. disku nebo PCI karty nenastartuje), takže doporučuji otestovat konfiguraci nějakou vhodnou simulací (další HDD, PCI firewire karta s připojeným zařízením, které si bere proud z karty, apod). Jinak nezbude než dodat silnější zdroj. Majitelé pozdních modelů, jako MDD, by se zdrojem kolem 400 W měli být v klidu.

PC AGP grafickou kartu Radeon 9800Pro, 128 Mb VRAM, 256bit. Připomínám, že byste měli ve vlastním zájmu všecky výše uvedené charakteristiky splnit. Jsou známé případy úspěšného flashe i jiných modelů, ale většinou provázené dílčími dysfunkcemi. Nejčastěji transformované karty jsou od dvou výrobců: Sapphire nebo Powercolor. Berte to jako doporučení, tohle není PR. S těmi pár tisícovkami se dají dělat i jiné věci, takže když už je chcete vrazit do upgradu stroje, spoléhejte raději na to, co ostatní již ověřili. Na strangedogs se objevil "katalog" karet o nějž se také můžete při nákupu opřít.

Softwarové vybavení
MacOSX 10.3 a novější. Akcelerace pod OS 9 není a nebude, je mi líto. Zbytečné doufat. OS 9 už odpočívá v pokoji. Soubory k transformaci, které jsou uvedené u každého z postupů.

popř. další Mac nebo PC, dle vám nejsympatičtějšího postupu.

A protože jeden nikdy neví, přidejme ještě tradiční zaječí pacičku s ověřenou funkčností (kdo tady tvrdí, že ji nikdy nepotřeboval, tak ten ji užívá denně!!!), pro forma zmiňme i další běžné náležitosti jako je pevná ruka, smělé srdce a křížový šroubovák.

Na fotografii produktu, který si budete chtít pořídit si určitě všimněte designu AGP zástrčky. Pokud má dvě přerušení slotu:

je vhodná pro všechny. pokud má jen jedno:

je pro PowerMacy G4 až od modelu Digital Audio (466, 533 a 733 Mhz). Sawtooth a Gigabit mají smůlu.

Ještě trochu teorie:
Apple AGP 4x vs standardní AGP 4x

Pokud nemáte PowerMaca řady G5, nebo model G4 Sawtooth (AGP Grahics)připravte se, že budete muset tak trochu "hardwarově" kartu k použití na Macu upravit. Úprava sestává z dvou kousků lepenky, jimiž přelepíte piny číslo 3 a 11 (pokud kartu položíte chladičem na stůl, slotem k sobě, počítáno odprava!!!). Obrázek napoví i o velikosti kousků, které jsou třeba. Byli tu i ranaři, kteří konektory rovnou odvrtávali, ale buďme, prosím vás, jemní – lepenka bohatě postačí. Použitý materiál je na vás. Já jsem použil modelářský nůž a samolepku s nakousnutým jablkem, kterou všichni znáte. Ne, nebylo to z totemických důvodů, prostě jsem si nemohl vzpomenout, kam jsem ksakru tu zatracenou lepenku schoval a krabice od Maca byla hned po ruce...



Proč izolovat? Přece AGP bylo vymyšleno tak, aby i nové zařízení bylo zpětně kompatibilní... Protože ani Apple si se standardy těžkou hlavu nedělá. Když připravovali G4 Gigabit Ethernet, a Cube které poprvé používaly slot AGP 4x pro ADC rozhraní k monitoru, inženýři Applu směle pro přenos dat užili i normou AGP 4x nepoužívané piny číslo 3 a 11. Norma nenorma, prostě byly k dispozici. Po zbytek produkce PowerMaců G4, s Applem upraveným slotem AGP, se už nic nezměnilo. Přišly ovšem nové G5, které měly grafiku v normě AGP 8x, která zmíněné dva konektory již assignovala. Informace do ADC od té doby tečou jinudy, Apple revidoval piny grafické karty pro ADC, aby nekolidovaly se standardem, a proto se grafické karty z G5 na G4 pro ADC již použít nedají – bez úpravy karty počítač nenabootuje. Když přelepíte plíšky, nastartuje, karta je plně funkční, ale ADC port nemá napájení.
Ještě opakuji: Tato varování neplatí, pokud máte G5 (ten má již AGP 8x) nebo G4 Sawtooth, který ještě ADC neměl. Na těchto strojích můžete R9800 používat tak, jak je, u ostatních jen s lepenkou.

METODY

1) s pomocí Temné strany Síly
Ano. Použijeme PC s Windows. Ještě neolepenou panenskou R9800 vložíme do AGP slotu v PC, připojíme napájení (!!!) a nabootujeme z DOSové diskety, na kterou jsme nakopírovali jak flashovací program – v tomto případě asi flashrom, tak odtučněnou macovskou ROM – odzipujte před kopírováním na disketu!. Použijeme příkaz flashrom -s 0 radeonpc.rom (pokud je 0 číslem AGP sběrnice, zařiďte se dle manuálku, který je s aplikací) k tomu, abychom zazálohovali (Dump) PC ROM pro všechny případy. Myslete na Murphyho. Flashujeme příkazem flashrom -p 0 rd9800s.rom -f. Někdy může být třeba atributu –pm místo –p. Pokud se flash zdařil (program indikuje stav zápisu), je vše jak má být. Pokud ne, pokusy opakujte, pokud se ani tehdy nezadaří, flashujte zase zpátky ROMkou na PC a přemýšlejte, co asi bylo špatně. Popřípadě zkuste Atiflash [stejna adresa]. Dobrá zpráva je ta, že s PC ROM kartu můžete zase prodat.
Pokud vše vyšlo, vypněte PC, zmocněte se karty. Aplikujte lepenku a vložte do Maca. Mise skončila.
Tato metoda není vzhledem k používaným prostředkům právě má oblíbená. PC nevlastním, a nesmí mi domů. Je však nejjistější, a mnozí z nás máme na Temné straně kamarády, pro něž tento proces není nic nového a mohou nám aktivně asistovat. Jen je přesvědčit, aby to své slavné PC rozmontovali, aby se grafika měla kam strčit... to dělám hrozně nerad.

2) s pomocí shůry
Potřebujeme Maca s AGP portem, který bootuje do OS9. Použitá metoda je stejná jako u stařenky R8500, pouze s drobným vylepšením – dvoufázově.
Tato metoda je sice suverénně nejjednodušší, na fórech jsou ale případy, kdy se tento způsob neosvědčil. Nevýhodou je, že nemáme kontrolu nad průběhem procesu, nevíme, zda proběhl úplně či neúplně, dokonce nepoznáme ani jestli k němu vůbec došlo. Pro odvážné či solitéry s vhodným strojem. Tady je jak na to.
Nastartujeme do OS9. Pokud kolem není žádný další Mac, bude to trochu otravnější. Do Startup Items v System Folderu nakopírujeme MultiDumper. Vypneme Maca. Vypojíme z elektrické sítě. (Pokaždé, když otevíráte počítač, musí být odpojený ze sítě!!!) Zalepíme piny na R9800 a vložíme ji do AGP slotu. Spustíme Maca. Pokud jsme zalepili špatně, máme okamžitý feedback. Žádné zadunění, žádný projev života. Mac nestartuje. Proklejte experty z Cupertina za nerespektování pravidel, otevřete Maca, přelepte kartu, zkontrolujte, spusťte znovu. Žádný signál v monitoru, ale to je normální. Vyčkejte čas potřebný ke startu systému, a ještě přidejte pár (raději více, nejlépe hodně) minut. Pokud máte jiného Maca na síti, připojte se k nebožákovi. Pokud ne, vyměňte grafiky a nastartujte se shiftem. V Startup Items by se měly nacházet mimo Multi Dumperu dva soubory. Jeden s koncovkou .rom (to je PC ROMka), druhy txt. Pokud tam nejsou, nedávejte této metodě větší šance, a poohlédněte se po jiné. Pokud tam jsou, zkopírujte je na bezpečné místo. Vyhoďte Multi Dumper, a nakopírujte do Startup Items flasher. Pokud máte připojeného jiného Maca, nemusíte přehazovat karty, ale pohodlně provést přesuny souborů po síti. Vypněte Maca. Teď půjde do tuhého. Pokud není na místě, vložte R9800. Následují tradiční otázky: chci to vůbec udělat? mám já toho zapotřebí? nebojte, to je normální strach z neúspěchu. Psychoanalytici vydělávají neuvěřitelné sumy na odbourávání tohoto typu pocitů. No a vidíte, vám stačí zmáčknout jen Start. Čekáte. Dlouho. Klidně si udělejte kávu, teď už stejně nic neovlivníte. Po dlouhém, dlouhém čekání vypněte Maca. Nastartujte se shiftem. Klasická scéna: levá ruka mačká shift, pravá, vlhká potem křečovitě zatíná nehty do srstnatého talismanu. Máte signál? Bomba! Restartujte do OSX a jděte se v megalomanském obluzení opít. Nemáte? Hm. Budete muset zkusit metodu 1 nebo 3. Špatná zpráva je ta, že pokud flash proběhl jen částečně, budete při použití metody 1 muset pracovat naslepo. Příkazy a jejich sled si raději napište dopředu.

3) svépomocí

Má oblíbená : ) potřebujete dva Macy, PC místo jednoho je možné, ale netestoval jsem. Jeden Mac musí být PowerMac s AGP slotem, samozřejmě. Protože je z fór známo, že uživatelé OSX 10.4 měli s flashovací aplikací problémy, DOPORUČUJI nainstalovat na nejakou záložní partition MacOS 10.3 a tu pro flash použít. Na konfiguraci druhého stroje tolik nezáleží. Notebook je super, když doma máte jen jednoho Maca. Kamarád s iBookem přijde vypomoci, a vy se nebudete cítit tak ztracený a osamělý při těch všech ošemetných operacích. Na AGP Maca pod administrátorským účtem nainstalujete VNC server (použil jsem OSXvnc), nastavíte autologin do tohoto účtu, a nakonfigurujete VNC server, aby se spouštěl po přihlášení. Snižte barevnost displeje až jak nízko to půjde (klidně do šedých), vyhoďte obrázek papoušků s ohňostrojem, co máte na ploše, a nahraďte ho nějakou jednolitou šedou plochou. Uvidíte proč. Někam blízko, třeba na plochu, rozbalíte složku s balíkem aplikací Graphiccelerator (jméno má jak z Wallace a Gromita, ale funguje skvěle) a macovskou ROM [rd9800s.rom]. Kartu ještě neměňte, na notebook, nebo druhý stroj nainstalujte VNC klient (třeba VNCDimension-0.7.10, sekce software, ale věřím, že jsou na světě i lepší). Spojte oba stroje síťovým kabelem, nakonfigurujte síť. Teď restartujte AGP Maca s vypnutým monitorem a zkuste se cvičně z druhého stroje přes VNC připojit a procvičte si pár manipulací. Pokud jste si osahali pomalejší reakce a podivnou obrazovku, můžete AGP Maca vypnout. Izolujte konektory na R9800, pokud to váš stroj potřebuje. Nainstalujte kartu do Maca a nastartujte. Přihlaste se po VNC. Otevřete složku Graphiccelerator, a v něm vnořenou podsložku ATI Tools. Spusťte aplikaci Run Me First, zadejte administrátorské heslo. Zpřístupnili jste tak flashROM na grafické kartě. Za pomoci ATI Multi Dumperu zazálohujte originální PC ROM. Teď spusťte Graphiccelerator. Ujistěte se, že v menu není zaškrtnutá položka "Check ROM size". Ve stejném menu zvolte "Install Mac ROM In ATI Flasher". Ukažte cestu k macovské ROM, pak najděte flasher. Je to ATI Multi Flasher (With Confirmation) ze složky ATI Utilities. Klikněte Na Save v okně Graphicceleratoru. Tím jste "nabili" flasher správnou ROM. Vraťte se do ATI Utilities a spusťte ATI Multi Flasher (With Confirmation). po konfirmaci dojde k samotné operaci zápisu ROM na kartu. Můžete sledovat její postup a dostanete informaci o úspěchu nebo zklamání. Když uspějete, po restartu je Radeon 9800Pro vaší novou grafickou kartou, gratulujeme.
Poznámka: Pro "re-transformaci" karty zpět na PC Edition se spolehněte spíše na postup číslo jedna. Ostatní se moc neosvědčily. První i třetí metoda je použitelná i na některé jiné akcelerátory od ATI. Odkazy a reference najdete o odstavec níž.

Přeji vám hodně štěstí. Buďte pečliví a vyhýbejte se updatům ROM od ATI. To byste si tohle dobrodružství museli zopakovat : )

Abyste pocítili, co vlastně CoreImage v Tigerovi může výkonu počítače přinést, aktivujte si zkusmo Quartz 2D Extreme. Do terminálu napište:

sudo defaults write /Library/Preferences/com.apple.windowserver \Quartz2DExtremeEnabled -boolean YES

vaše administrátorské heslo a restartujte. Má to ještě trochu mouchy, ale zrychlení zobrazování je ohromující. Pokud se nabažíte a rozhodnete se, že počkáte do doby až to Apple aktivuje oficiálně, zaměňte YES v příkazu za NO. Nezkoušejte u karet, které nejsou kompatibilní s CoreImage! (mj. i Mac Mini, Powerbooky Ti, ap.). Ověřte si v Apple System Profileru, zda je váš akcelerátor podporován!

Potřebné soubory a případné potíže a zkušenosti s jednotlivými modely velice fundovaně mapuje již zmíněný server www.strangedogs.com, z nějž a z fóra francouzského www.macbidouille.com jsem pouze interpretoval a provedl to, co přede mnou již odvedli mnozí odvážnější. Takže všem díky!

Poslední nutná věta:
autor ani redakce MM nejsou odpovědní za případné škody na materiálu nebo duševních hodnotách způsobené výše uvedenými postupy. Tak!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: