Radeon Mac Edition - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Radeon Mac Edition

agp_rade

13. února 2001, 00.00 | Jak si v našem redakčním testu vedla nejrychlejší ATI karta pro Mac? Neměla to snadné, sešla se s nVidia GeForce2MX, přesto...

Jako před časem dvouprocesorovou grafickou kartu Voodoo, nám kartu ATI RADEON 32MB DDR AGP for Mac zapůjčila k testu společnost Cables and Simms s.r.o.

Čip Radeon není pro naše čtenáře novinkou, psali jsme o něm při uvedení na Mac platformu (v souvislosti s Cube), i později, když se zkušenosti s námi testovanou kartou objevily na serveru MacWeek. Technický základ je tedy položen a můžeme se věnovat vlastním zkušenostem. Tím spíše, že náhoda tomu chtěla, a kartu s Radeonem jsme zkoušeli v nové G4/533, standardně osazené kartou GeForce2MX - mohli jsme proto obě karty přímo porovnat.

Když ATI Radeon na Mac uváděla, měla asi na mysli zejména souboj s kartami Voodoo od 3dfx, která svůj zájem o Mac platformu vůbec netajila. Naopak, nVidia, i když jejich čip Mac podporoval, se nijak zvlášť navenek neangažovala - a najednou je všechno jinak, v nových G4 jsou karty od nVidia, která mezitím 3dfx pohltila.

Radeon proto nese všechny znaky karty, zaměřené na vysoký výkon - AGP sběrnice, vyspělé technologie zobrazování a akcelerace i rychlá DDR paměť v neposlední řadě. Trochu to může přijít líto majitelům starších Maců s PCI sběrnicemi - i ti měli na konec minulého roku svého Radeona slíbeného, zatím ale k dispozici není a všechna pozornost se soustředí na rychlejší AGP verzi.

Rozdíl je samozřejmě v průchodnosti sběrnice, AGP, zejména AGP 4X (použitá v nových G4) dokáže přenést výrazně vyšší množství dat. Porovnejte si rozdíl mezi průchodností sběrnice naší redakční G3 (PCI a ATI Rage 128) a sběrnicí AGP nové G4, na kterou jsme Radeon připojili (výsledky GeForce na AGP se příliš nelišily, navzdory pověsti značky byly ale o pár procent slabší).


Karty jsme zkoušeli ve dvou směrech - při běžné práci (která akcentuje 2D výkon) a ve hrách (zaměřených přirozeně na výkon ve 3D).

Ve 2D potvrzujeme mnohé předchozí zahraniční zkušenosti. Radeon i GeForce podávají prakticky totožný výkon. Zajímavé je, že slabší redakční ATI sice porážejí, ale rozdílem třídy to není - v aplikacích typu Word je urychlení prakticky nepozorovatelné, pohyb s velkými obrázky je (ručním měřením) rychlejší asi o 20%. Ve srovnání se zmíněnou Voodoo 5 musím Radeonu připočítat k dobru velký výběr obnovovacích frekvencí při různých rozlišeních - i když ne všechny budou ve výsledku některými monitoru podporovány.

O to větší zážitek ale nabídne Radeon hráčům. Na otestování možných kombinací her, jejich módů a obou karet jsme sice neměli mnoho času, G4 s AGP sběrnicí se v redakci mohla zdržet jen několik dní, přesto jsme se stihli dopracovat k pozitivnímu dojmu.

Ten kazily jen potíže se stabilitou. Pro všechny hry, při použití obou karet, bylo možné snadno najít kombinace parametrů, které vedly k zatuhnutí počítače. Předdefinované sady parametrů se chovaly korektně, při pokusu o jejich změny ale bylo hned zle. Těžko ale soudit příčiny, bylo tu zkrátka příliš mnoho faktorů ve hře - čerstvý Mac OS 9.1, který odmítl instalaci aktuálních driverů pro ATI (a ty v počítači byly nutně instalovány univerzálně, bez karty), nepříliš jasná verze OpenGL, nemožnost ověřit aktuálnost driverů pro GeForce - to jsou všechno detaily, které jsou zkrátka cenou za rychlost, s jakou se nové technologie u nás objevily. V té souvislosti je pikantní slyšet jeden z důvodů, který prý otevřel kartě GeForce dveře k Macům - tím má být právě kvalita týmu, který má u nVidia drivery na starosti - bude třeba trochu přidat.

Pocit z vysokého výkonu ale všechy chmury odehnal. Pokud zanedbáme problematická nastavení, ukazuje se zajímavý detail - Radon je nejsilnější, když od něj hodně chcete, čím víc, tím líp. Čekal jsem, kdy se začne v náročných scénách Unreal "trhat" - ale nedočkal jsem se ani v 1024 x 768 při maximálním nastavení detailů postav i textur. Pocit plynulosti se jednoduše po zvýšení bitové hloubky barvy, rozlišení i stupně detailů vůbec nemění. Obě karty sice nabízejí vysoký výkon, ale Radeon si, zdá se, nechá líbit více, je pružnější. To bylo velmi zřetelné u simulátoru 4 x 4, který si náročnější módy s GeForce vůbec nenechal vnutit (a naopak, v nižších rozlišeních je GeForce obecně viditelně o něco rychlejší). Znovu ale musíme zmínit rané fáze driverů této na Macu nové karty - za nějaký měsíc může (a mělo by, vzhledem k pověsti značky) být všechno úplně naopak.

Dojem plynulého pohybu je nakonec v souladu s číselnými hodnotami, které jsme citovali ve výše uvedeném článku, kde i zmiňujeme důvod honby za snímkovými frekvencemi - jde právě o odstranění "zasekávání" v dějově vypjatých okamžicích při interakci více postav.

Má si proto fanoušek her a výkonných karet pro ATI RADEON 32MB DDR AGP (s uvažovanou cenou cca 13.999 Kč bez DPH) běžet, nebo ne? Před časem jsem vyjádřil menší zklamání po testu karty Voodoo 5, z Radeonu mám ale pocit dobrý. Velkou a nezanedbatelnou výhodou je, že je v maloobchodním prodeji, nVidia totiž své karty (jakožto výrobce čipů) samostatně prodávat zatím nehodlá. S HW podporou přehrávání QuickTime, výstupem pro digitální LCD panely a S-Video výstupem (redukce pro kompozit je součástí dodávky) je Radeon, pokud vyšší výkon skutečně využijete, velmi atraktivní volbou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: