Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Recenze: MacBook Air 11 palců - před propastí průměrnosti
Apple MacBook Air 11 palcu 2010
4. listopadu 2010, 00.00 | Aktualizováno - přidali jsme fotografie. Jedenáctipalcový Macbook Air je odpovědí Applu na netbooky. Jedni se na něj těšili, druzí do poslední chvíle nevěřili, že se k něčemu takovému Jobs sníží. Kvůli nízké ceně musel výrobce sáhnout k mnoha kompromisům. Pro někoho až k příliš mnoha.
Shrňme si vybraná fakta: úhlopříčka 11,6 palců, hmotnost 1,06 kg, procesor Intel Core 2 Duo 1,4 GHz, 2 GB operační paměti, 64 GB SSD disk, výdrž 5 hodin s Wi-Fi a cena 24 500 Kč s DPH. Chybí optická mechanika, slot pro SD kartu a ethernetový port. Takový lepší netbook, dalo by se říct.
Jenže pouhý výčet parametrů jen těžko zprostředkuje celkový dojem z několikadenního testování nejnovějšího přírůstku do rodiny MacBooků. Jen pro úplnost, kompletní specifikaci najdete zde.
Tenký jako vzduch
První dojem, když ho vybalíte? Je opravdu tenký. Na druhý pohled zjistíte, že menší z bratrů Airů má vlastně dost protáhlý tvar. A první dotyk? Lehký jako... no, skoro jako iPad.
Díky šípovitému profilu a hliníkovému pouzdru připomíná MacBook Air z některých úhlů plát silnějšího plechu. Ze stejných důvodů vypadá lehčí, než ve skutečnosti je. Každý, kdo viděl reklamu Apple, jistě přemýšlel nad tím, zda jde víko skutečně odklopit jednou rukou, aniž by se celý stroj převrátil. Ano, jde to. Ale k překlopení nemá 11-palcový model daleko.
Asi nejvýraznější vlastností novinky je však celková tuhost, které konkurenti ze světa PC zdaleka nedosahují. Malá úhlopříčka displeje spolu s hliníkovým pouzdrem minimalizují jakékoliv prohýbání a kroucení víka. A spodní část je ještě tužší.
Apple výjimečně opustil koncepci všech portů na levé straně. Sem umístil konektor napájení Mag Safe, port USB 2.0, 3,5 mm jack sluchátek a vestavěný mikrofon. Napravo je druhý USB port a mini Display Port pro připojení externího displeje. Je zřejmé, že takové rozmístění si vyžádal právě klínový profil notebooku. V praxi nepřináší žádná omezení a naopak je někdy výhodnější mít na každé straně po jednom USB.
Klávesnice – menší, ale stále dobrá
Klávesnice plných rozměrů je jedním z argumentů, proč byste si měli koupit právě netbook Apple. Jenže plnou velikost mají jen čtyři řady kláves uprostřed. Spodní řada s tlačítky ctrl, mezerníkem a směrovými šipkami je proti standardům Maců zhruba o 2 mm nižší. Ještě hůř je na tom horní řada funkčních kláves. Z nich zbyly jen úzké nudličky.
Menší je také zdvih kláves (ve srovnání například s nedávno recenzovaným MacBookem Pro 15.4"), a především chybí jejich podsvícení. To mohla být u tak mobilního stroje, navíc s černými klávesami, poměrně slušná konkurenční výhoda.
Měli jsme do testu k dispozici verzi s americkou klávesnicí, ale předpokládáme, že varianta určená pro tuzemský trh bude mít nejen znaky s českou diakritikou, ale také velkou klávesu return a tlačítka control, option a command popsaná jako ctrl, alt a cmd.
Přes všechny zmíněné kompromisy se však na klávesnicí píše velmi dobře a klidně se na ní dají pořídit i dlouhé texty. Jen škoda toho podsvícení.
Displej
Ač se to z oficiálních fotek nezdá, lesklý displej MacBooku Air nekryje sklo. Ostatně také proto jeho okraje přidržuje hliníkový rámeček, jako je tomu u příplatkových matných displejů MacBooků Pro. Je proto mnohem zranitelnější a už silnější zatlačení prstu na něm vyvolává obrazové duchy.
Obětí úspor se stal také senzor okolního světla, takže jas displeje si musíte nastavovat ručně. Opět drobnost, ale potěšila by.
Samotný displej s rozlišením 1 366 x 768 pixelů má sice jemné zobrazení, ale jinak příliš neoslní. Při sledování ze stran obraz postupně žloutne, díváte-li se zespoda, získává zelený nádech a pohled shora zase znamená ztrátu kontrastu. Celkový dojem zachraňuje alespoň LED podsvícení.
Pro leckoho nepraktický může být také širokoúhlý poměr stran 16:9. Častý argument ve webových diskusích říká, že na sledování filmů je Air příliš malý a rozplácnutá obrazovka zbytečně zmenšuje viditelnou část webových stránek, textových dokumentů a tabulek. Pokud jste ale zvyklí mít například vpravo Skype a vlevo internetový prohlížeč, nebo chcete pracovat v programu iPhoto, který má menu na levé straně, zjistíte, že je tenhle poměr stran docela výhodný.
Energie a start
Slibovaných pět hodin práce se zapnutou Wi-Fi není hodnotou z říše snů. Nebudete-li zrovna celou dobu sledovat video z YouTube a snížíte jas displeje tak na 75 %, dá se jí dosáhnout. Spíše však počítejte se čtyřmi až čtyřmi a půl hodinami.
Dobíjení zcela vybitého akumulátoru zabere zhruba tři hodiny a má ho na starosti zmenšený nabíjecí adaptér. Ten je velikostí někde na půli cesty mezi adaptéry velkých MacBooků a nabíječkami iPhonů nebo iPadu. Daní za malé rozměry je ovšem poměrně silné zahřívání.
Naopak očekávanou výhodou vestavěného SSD disku je rychlý start a především bleskové probuzení ze spánku. Zatímco po zaklapnutí víka můžete notebook hned odnést, protože nehrozí poškození ploten pevného disku, opětovné probuzení při spuštěném Safari, iPhoto a iMovie zabere jen jednu až dvě sekundy.
Start celého systému trvá při holé instalaci 15 sekund a vypnutí jen tři sekundy. Rychlejší je také start aplikací, zejména těch, které načítají větší množství dat z disku (Aperture, iPhoto atd.).
Jak zmiňujeme v samostatném článku, MacBook Air je dodáván s 8 GB flash diskem, který obsahuje to, co obvykle dostanete na dvou DVD - Mac OS X 10.6.4 a iLife 11. Kompletní instalace systému z flash disku zabere zhruba 25 minut (bez iLife).
Na rychlosti startu, ale také běhu aplikací se samozřejmě podepisuje také velikost operační paměti. Ta má v základní konfiguraci 2 GB a upgradovat ji lze na dvojnásobek pouze při nákupu netbooku.
Neměli jsme možnost porovnat testovaný stroj se stejným osazeným 4 GB paměti, ale vzhledem k použití SSD disku by měla základní velikost většině uživatelů stačit. Na malém displeji bude jen málokdo provozovat výpočetně a paměťově náročné aplikace, snad s výjimkou her.
Pohotovost především
Několik dní testování ukázalo, že malý Air je plnohodnotnou alternativou pro všechny, kdo z libovolného důvodu nechtějí používat iPad. Bleskový start, jen o málo větší rozměry a hmotnost a plnohodnotný systém z větší části kompenzují menší výdrž akumulátoru. Zkrátka schopný společník na kratší cesty.
Vzhledem k rozměrům si zaslouží pochvalu také ergonomie, i když kromě zmiňované klávesnice neunikl zmenšení ani touchpad s podporou víceprstých gest. Zmenšení však nijak dramaticky nesnižuje uživatelský komfort.
Nejvíc zamrzí především drobné kompromisy, z nichž část už jsme zmínili. Kvůli nepodsvícené klávesnici, chybějícímu čidlu okolního světla, ale také absenci infračerveného portu dálkového ovladače zůstává 11-palcový MacBook Air jen nadprůměrným, ale nikoliv vynikajícím strojem.
Je samozřejmě pochopitelné, že se Apple snažil stlačit cenu co nejníž a většiny zmiňovaných věcí se nejspíš dočkáme v příští verzi. Jenže na druhou stranu, právě cena zase není tak nízká. Za verzi s 64 GB SSD diskem, 1,4 GHz procesorem a 2 GB paměti zaplatíte 999 USD nebo 24 500 Kč s DPH, a nejvyšší varianta se 128 GB diskem, 1,6 GHz procesorem a 4 GB paměti vyjde na 1 399 USD nebo 33 000 Kč s DPH.
Pokud se podíváte na konkurenci, vychází cena srovnatelných strojů proti základní verzi o několik tisíc korun níže (např. Acer Aspire 1825PT či Lenovo ThinkPad Edge 11). Je pravda, že většinou nemají SSD disk a jsou těžší, ale nabízejí vyšší výkon procesorů Intel Core i3 a dvojnásobek operační paměti.
Nový MacBook Air rozhodně není pro každého. Studenti, coby nejčastější uživatelé netbooků, na něj nejspíš nebudou mít. Pro každodenní práci se zase lépe hodí dospělé MacBooky Pro. Pořídit ho můžete přítelkyni nebo manželce jako pohotový počítač domů i na cesty a živnou půdu by mohl najít také u učitelů a vědeckých pracovníků (vzhledem k tuzemským platům ale spíše v zahraničí). No a samozřejmě si ho koupí také spousta milovníků hraček s nakousnutým jablkem ve znaku. Bez zvláštního důvodu. Prostě jenom tak.
Příslušenství místo závěru
Recenze notebooku s malým displejem, který navíc nemá optickou mechaniku ani ethernetový port, si říká o zmínku o příslušenství.
Pokud z nějakého důvodu potřebujete drátovou síť, nabízí Apple USB Ethernet Adapter za 29 USD (u nás 770 Kč s DPH). Jeho fungování je přesně takové, jak se na Apple sluší. Po zasunutí do USB portu jen odsouhlasíte připojení nového síťového zařízení, připojíte síťový kabel a pracujete.
Náhrada optické mechaniky je k mání dvojí. Buď si můžete za 79 USD nebo 2 300 Kč dokoupit externí USB mechaniku, nebo využít mechaniku v jiném Macu prostřednictvím jejího sdílení v síti.
Pokud vám vadí malý displej, neměli jste si kupovat MacBook Air, nebo sáhněte po externím monitoru. Díky mini Display Portu zvládne notebook až rozlišení 2 560 x 1 600 pixelů. Apple samozřejmě doporučuje svůj LED Cinema Display, ale s příslušnou redukcí připojíte prakticky cokoliv dalšího.
Chcete-li 11-palcový MacBook Air vidět naživo, máte možnost už v pondělí 8. listopadu v rámci Applefora. A na jeho většího bratříčka se na MůjMacu v dohledné době také podíváme.