Recenze: Týden s iPadem 2 - pekelně rychlá placka - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Recenze: Týden s iPadem 2 - pekelně rychlá placka

iPad 2

5. dubna 2011, 00.00 | iPad 2 se začal v USA prodávat 11. března a u nás v pátek 25. března 2011. Podle dostupných informací byl u oficiálních prodejců vyprodaný už tentýž den a množství určené v první etapě pro tuzemský trh se nejspíš pohybovalo jen ve stovkách kusů. Po týdnu intenzivního testování a porovnávání s prvním iPadem si už můžeme udělat na novinku názor.

Na stole leží vedle sebe. Odrostlejší starší a subtilnější mladší. Ten první působí solidněji a masivněji. Ten druhý připomíná rychlou štiku v rybníce. Není mezi nimi ani rok. Přesto vzbuzují emoce a jsou předmětem vášnivých barových diskusí. iPad a iPad 2.

Hrušky s jablky

Když vedle sebe položíte krabice prvního iPadu a jeho nástupce, liší se rozměry jen v milimetrech. Uvnitř je to podobné. Pod iPadem leží nabíječka, nasouvací zástrčka do elektrické zásuvky, USB kabel a v papírové obálce leták se základním návodem, samolepky s nakousnutým jablkem a “nástroj” pro vyjmutí zásuvky SIM karty. Ten už není vylisovaný z plechu, ale je vytvarovaný z drátu jako kancelářská sponka.

Testovali jsme verzi  s podporou 3G a 32 GB paměti a v klasické černé barvě. Pro srovnání jsme použili předchozí generací ve stejné verzi, jen s poloviční pamětí. Na stránkách Apple je k nalezení kompletní specifikace novinky i předchozího modelu. Na obou přístrojích fungovala zatím poslední verze iOS 4.3.1.

První pohled

Když poprvé vezmete iPad 2 do ruky, řeknete si: “To je ono”. Tablet se skvěle drží a působí lehčím dojmem, než ve skutečnosti je. Ostatně, testovaný model vážil 611 g, zatímco jeho starší bratříček je jen o 90 g těžší. Lepší pocit při držení je způsobený menší tloušťkou (8,9 mm vs 13,4 mm původního iPadu) a také oblým tvarováním bez ostrých hran. Ty má původní model hned tři a přestože doteď nikomu nevadily, příchod iPad 2 to změnil. Apple se už po několikáté podařilo vylepšit něco, co jsme považovali za takřka dokonalé. Díky svému tvaru se také novinka mnohem lépe zasunuje třeba do pouzdra nebo brašny.

Šířka iPadu 2 je jen o tři milimetry menší, ale mnohem zajímavější je fakt, že při pohledu zepředu nevykukují po stranách žádná tlačítka. Všechna jsou umístěna na boční zadní zkosené hraně, což je praktické, protože je při náhodném dotyku je omylem nezmáčknete. Na druhou stranu, zpočátku se tlačítka zdají jakoby méně po ruce a musíte pro ně sahat někam dozadu, ale vše velmi rychle přejde do krve.

Rozložení tlačítek je skoro stejné jako dřív, jen hlavní vypínač je o chlup širší a kolébkové tlačítko pro zesilování a zeslabování má měkčí chod, ale se stále dostatečně výrazným cvaknutím. Totéž se týká tlačítka pro návrat na hlavní obrazovku, které je méně zapuštěné, má kratší zdvih a celkově příjemnější sametový pocit. A tak největší změnou v rozložení je přemístění zásuvky pro SIM kartu nahoru (původní iPad ji v dolní polovině levé hrany) a přidání čelní a zadní kamery, postrádající však blesk.

Displej je opět typu IPS s LED podsvícením, rozlišením 768 x 1024 pixelů a úhlopříčkou 9,7 palce. Na první pohled má iPad 2 jasnější zobrazení a barvy lehce posunuté do teplejších odstínů. To však může být vlastnost konkrétního kusu nebo jiného dodavatele displeje.

Startujeme

Pokud používáte původní iPad, není nic jednoduššího, než jej prostřednictvím iTunes zazálohovat, připojit nový, aktivovat ho a nechat do něj nahrát zálohu ze staršího modelu. iPad 2 nastartuje za slušných 20,5 sekundy (jeho předchůdci to trvá o 15 sekund déle). Časy pro vypnutí se u obou přístrojů pohybovaly kolem 2,5 sekundy (s vyjmutou SIM kartou, která vypínání prodlužuje až na destinásobek).

Po startu zjistíte, že na ploše přibyly tři ikony: FaceTime, Fotoaparát a Photo Booth. První slouží k videhovorům mezi aktuálními zařízeními s iOS (iPhone 4, iPod touch) nebo počítači s Mac OS X. Fotoaparát se stejnými funkcemi, jako má ten na iPhone 4, umí pořizovat statické snímky přední i zadní kamerou, zvládá elektronický zoom, automatické ostření na vybraný bod a pochopitelně také video.

Jako foťák nemá smysl

V internetových diskusích už padlo mnoho názorů na smysluplnost fotoaparátu v iPadu 2. Pro focení venku ho asi používat nebudete (o kompaktních rozměrech se tady nedá hovořit), ale kromě videohovorů by mohl najít uplatnění třeba pro focení poznámek na poradě nebo jako příruční skener. Mohl by, ale snímky mají rozlišení jen 960 x 720 pixelů, takže je pro zmíněné činnosti mnohem smysluplnější použít iPhone 4 s jeho pětimegapixelovým foťákem.

Také natáčení videa má svá specifika. Na displeji při horizontálním držení nevidíte celou plochu záběru, ale jen výřez (podobně jako v hledáčku zrcadlovek). Celou plochu s černými pruhy nahoře a dole uvidíte až po poklepání na displej. Videa totiž iPad 2 ukládá v širokoúhlém HD rozlišení 720p, tedy 1280 x 720 pixelů, zatímco displej má poměr sran 4:3.

Poslední novinkou je “fotobudka”, sloužící především k různým deformacím obličejů kolemjdoucích i vlastních a jejich odesílání e-mailem, na Facebook nebo jinam. Dovoluje aplikovat vybraný efekt a ten ještě prstem posunout na vybrané místo. Funguje podobně jako stejnojmenná aplikace v Mac OS X.


Nahoře dokovací konektor iPadu 1 a dole totéž u iPadu 2.

Rychlost

Steve Jobs při představení nového iPadu 2 vyzdvihoval jeho svižnost. Novinka má být dvakrát rychlejší než její předchůdce a v grafických operacích má být nárůst výkonu až devítinásobný. První, čeho si při osahávání iPadu 2 všimnete, je hladší a plynulejší otáčení hlavní obrazovky. Další, co zaslouží pochvalu, je zrychlení vykreslování stránek v Safari. Například titulní stránka MůjMacu se na původním iPadu načetla a vykreslila za 4,5 sekundy, zatímco iPad 2 to zvládá za poloviční čas. A podobné výsledky dávají i další stránky. Svou roli ve zrychlení ale nehraje jen nárůst hrubého výkonu. Apple totiž v iOS 4.3 přepracoval a zrychlil engine pro zpracování JavaScriptu.

Prakticky okamžitý start je vidět na všech aplikacích distribuovaných s iPadem. Kalendář, Obrázky nebo iPod startují viditelně rychleji a je skoro jedno, zda je vyvoláváte z pozadí nebo spouštíte od začátku.

Výrazný posun je vidět u iBooks, které je mimochodem stále nutné dodatečně instalovat z App Store. Pokud je využíváte jako standardní čtečku PDF a stahujete si do ní časopisy nebo nejrůznější manuály, zajásáte. Například 84 stránkové číslo časopisu Respekt se nyní načte za 6 sekund včetně náhledů všech stran, zatímco dříve byl čas dvojnásobný. Zrychlilo se také vykreslování jednotlivých stran při listování a zoomování stejně jako vyhledávání.

Ještě, než se dostaneme ke hrám, kde je vidět také nárůst grafického výkonu, stojí za zmínku dvě aplikace. První je nástroj pro hudebníky GarageBand z dílny Apple, jehož recenzi jsme publikovali nedávno. Ten funguje docela dobře na původním iPadu, ale teprve na iPadu 2 je jeho běh svižný a bez čekání. Start pořád chviličku trvá, ale přecházení mezi nástroji, nahrávání a vše ostatní je rychlé. Navíc aplikace získává na novém iPadu další dimenzi díky přesnému akcelerometru a tříosému gyroskopu. Umožňují dobře simulovat dynamiku klávesových nástrojů, takže při silnějším úderu uslyšíte výraznější tón a naopak. Vše ovšem funguje nejlépe, když je iPad položený na stole nebo pevné podložce.

Druhou aplikací, které nový hardware vysloveně svědčí, je první, čistě iPadový deník The Daily. Je zatím dostupný jen uživatelům s americkým iTunes účtem (stažení je zdarma, takže si ho může vyzkoušet prakticky každý). Teprve na iPadu 2 je běh celé aplikace a především hlavního virtuálního karuselu pro listování jednotlivými články plynulý. Podezřívám tvůrce aplikace, že měli k dispozici nový model minimálně s několikatýdenním předstihem než všichni ostatní. Na původním iPadu je totiž práce s The Daily spíš utrpením.

Hry

Apple má s iPadem 2 ambici vytlačit z trhu přenosné herní konzole Sony PSP a Nintendo DS. Je sice větší a těžší, ale rozměrnější displej je pro hraní luxusní a navíc je tady slušný výkon, výdrž akumulátoru a možnost připojení k televizoru. Testovali jsme několik 3D her na původním i novém iPadu a rozdíl je viditelný na první pohled.

Populární akční fantasy hra Infinity Blade, využívající Unreal engine, sice na původním iPadu běží, ale nějak to není ono. Občas zaškobrtne, snímková frekvence není nejvyšší, ale hratelné to je. Jenže jakmile vedle položíte iPad 2, pochopíte, proč Steve Jobs mluvil o až devítinásobném nárůstu výkonu. Hrany jsou ostřejší, odlesky a světelné efekty realističtější, pohyb plynulejší a hráčova radost maximální. Ostatně, rozdíy jsou patrné na screenshotech.


Nahoře hra Infinity Blade na iPadu 1, dole tatáž hra na iPadu 2.

Druhou hrou, kde je nárůst výkonu hodně patrný, je závodní Asphalt 6. Při rychlých průjezdech městských tratí je výkonnější procesor i grafika pořádně poznat především na vyšší snímkové frekvenci (framerate). Navíc tato hra jako jedna z prvních využívá předností přesnějšího akcelerometru a gyroskopu, takže auto jde otáčením iPadu ovládat opravdu dobře.

App Store nabízí desítky dalších 3D her, kde výkon novinky využijete naplno. Při rozhodování, zda koupit nebo zůstat u staršího modelu, bude pro nemalou skupinu lidí nejspíš právě tohle hlavním argumentem.

10 hodin je na hraní málo

Přestože má iPad 2 stejnou výdrž, jako jeho předchůdce, vzhledem ke svým schopnostem by potřeboval větší. Při nepřetržitém brouzdání na internetu nebo sledování videa se skutečně dostanete na udávaných 9 až 10 hodin. Jenže opravdu intenzivní hraní dokáže akumulátor vybít klidně o dvě až tři hodiny dřív. Navíc při použití nového HDMI adaptéru pro připojení k televizoru spotřeba ještě o něco vzroste. Na druhou stranu, adaptér má, možná právě proto, integrovanou i USB zásuvku pro nabíjení.

Pokud jde o další příslušenství, s iPadem 2 i nadále funguje iPad Camera Kit umožňující připojení foťáku a paměťové SD karty. Bez problémů je také VGA adaptér a přes Bluetooth s ním stále propojíte Apple Wireless Keyboard. Pokud máte obavy, že ze seříznuté zásuvky nového iPadu budou kabely a příslušenství vypadávat, nemusíte mít strach. Drží snad ještě pevněji, než u předchůdce.


Nahoře řešení reproduktor iPadu 1 a dole totéž u iPadu 2.

Mezi příslušenstvím se však objevily také novinky. Prostřednictvím už zmíněného HDMI adaptéru je možné z jakékoliv aplikace dostat obraz do televizoru či projektoru. Konkrétní chování předvádí Honza Březina a Petr Mára v 63. pokračování Digitu. Apple také prodává nový stojánek, kompatibilní pouze s iPadem 2, umožňující kromě nabíjení, také připojení reproduktorů nebo třeba Camera Kitu. Verze s klávesnicí však pro nový model už není k dispozici.

Zcela nové musí být kryty, protože v mnoha těch starých iPad 2 prostě nedrží. Neměli jsme možnost vyzkoušet originální Apple Smart Cover, ale na trhu už je několik dalších typů od jiných výrobců.


Nahoře sluchátková zásuvka iPadu 1 a dole totéž u iPadu 2.

Koupit nebo čekat na iPad 3

Mnoho debat kolem iPadu 2 se točí kolem toho, že vlastně nepřináší moc nového. Je pravda, že novinka neposkytuje zásadně jiný uživatelský zážitek. Jenže sada vylepšení, už tak dobrého produktu, dává dohromady něco, co nejde nazvat pouhým faceliftem.

iPad 2 je díky nižší hmotnosti a především subtilnějšímu designu bez ostrých hran přesně takový, jaký by měl ideální tablet být. Pohotový a s dostatečnou výdrží do autobusu či vlaku, lehký a rychlý na pohovku a zábavný na návštěvu nebo v rukou dětí. Jeho výkon je naprosto dostatečný pro vše, co je dnes v App Store k mání. V průběhu roku se nepochybně objeví ještě propracovanější hry a náročnější aplikace, ale za rok touhle dobou budeme nejspíš psát o ještě výkonnějším iPadu 3, takže si právě tímhle nemusíme lámat hlavu.


Nahoře tlačítka iPadu 1 a dole totéž u iPadu 2.

Příznivá je i cena. Původní model se sice doprodává se slevou, ale nový uživatel nemá moc o čem přemýšlet a měl by si raději připlatil a koupil nový model. Rozdíl v ceně se pohybuje mezi 2000 a 2500 Kč, což zase není tak moc.

Nejtěžší rozhodování máme my, uživatelé původního iPadu. Na aukčních serverech nebo v bazarech za něj dostaneme se štěstím kolem osmi až devíti tisíc korun podle konkrétní verze, což znamená doplatek nejméně 3000 Kč na 16GB verzi iPadu 2 bez 3G.

Pokud nehrajete hry, netvoříte v GarageBandu a nepošilháváte po iMovie, nechte si původní model. Je pořád překvapivě dobrý. A pokud váháte, máte ještě dva až tři týdny čas. Za tuto dobu by totiž měla dorazit další dodávka do USA, Německa, Rakouska, Francie a dalších zemí. Jakmile zjistíme, kdy ho dostanou naši prodejci, dočtete se to na stránkách MůjMacu.

P. S.: Někomu možná bude chybět srovnání s MacBooky Air potažmo kategorií netbooků. Myslím, že je zbytečné. Jsou to dva jiné světy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: