Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Redaktor PC Magazine si mohl vlastnoručně vyzkoušet iPhone
12. ledna 2007, 06.00 | Redaktor časopisu PC Magazine USA dostal iPhone na 10 minut do ruky a sděluje své dojmy.
Ano, asi už nechcete o iPhonu ani slyšet (jenže stejně ještě mnohokrát uslyšíte), ale tohle vypadá zajímavě. Redaktor amerického PC Magazine, Cade Metz, totiž dostal příležitost si s iPhonem hrát po 10 minut. Zprávu přinesl MacNN, ovšem v podstatě jde o přepis tohoto článku z PC Magazine. Americký PC Magazine je časopis s dlouhou tradicí a velice slušným postavením na trhu, mnozí ostatně jistě znáte jeho českou mutaci, jež u nás vychází. Redaktorovi takového časopisu už pod rukama prošlo hodně hardwaru a určitě se nenechá snadno obalamutit. Z tohoto důvodu považuji jeho dojmy za významné.
Cade Metz měl ve středu schůzku se zástupci vedení Applu na Macworld Expu v Moscone Center v San Franciscu a původně čekal, že jen položí pár otázek a dostane na ně odpovědi. Samozřejmě ho překvapilo, když dostal iPhone do ruky s tím, že má 10 minut na vyzkoušení. A co zjistil?
Z velké části to prý bylo absolutní zjevení. Jedna věc je vidět to v chodu a něco úplně jiného skutečně iPhone používat. Aplikace považuje Metz za působivé samy o sobě, avšak samotné uživatelské rozhraní dotykové obrazovky vyráží dech. Všechno šlo snadno a přirozeně, potíže měl pouze s virtuální klávesnicí.
Vše funguje tak, jak to předváděl Jobs. Klepnutím prstu otevřel nástroj správy fotografií. Dalším klepnutím otevřel fotografii. Tahem prstu fotografii posouval. A když na obrazovku dal dva prsty současně a táhl je dopředu a dozadu, mohl fotografii zvětšovat a zmenšovat. Stejně snadné bylo posouvání webové stránky a změna její velikosti. Totéž platilo o procházení a otevírání hudebních skladeb, videonahrávek, kontaktů a dalších věcí. Fotografie a videa vypadaly dobře, hudební skladby však Metz nemohl posoudit, protože neměl sluchátka. Samozřejmě také zkusil přepnutí displeje z výšky na šířku otočením přístroje, to však úspěšně zvládl až napodruhé, iPhone se musí otočit určitým způsobem.
Nakonec vyzkoušel virtuální klávesnici na displeji, pokusil se napsat zprávu elektronické pošty. Nejprve psal oběma palci, ale to dosahoval přesnosti pouze asi 50 procent. Přešel na lovení znaků jedním ukazováčkem, a to přesnost psaní o něco zvýšilo, avšak za cenu zpomalení. Přesto se domnívá, že po zacvičení půjde psát oběma palci. Jeho závěr zní, že na klávesnici si bude třeba přivyknout. Ovšem zbytek uživatelského rozhraní nevyžaduje vůbec žádné zacvičování.
Nakonec, když už mu zbývala jenom asi minuta, zkusil z iPhonu zavolat. Zvuk nebyl kvalitní, ale sám redaktor přiznává, že to mohla způsobit špatná kvalita signálu v Moscone Center. Nic dalšího již Cade Metz vyzkoušet nestačil, protože jeho 10 minut uběhlo a musel iPhone vrátit. Přesto potvrzuje, že uživatelské rozhraní má přesně ty vlastnosti, o nichž Jobs mluvil.
Uvědomte si, že to neříká žádný zaslepený příznivec Applu, ale člověk s dlouholetými zkušenostmi s nejrůznějším hardwarem. To také určitě byl záměr Applu. Dát iPhone do ruky člověku, co má renomé a o němž ví, že se o své zkušenosti podělí. Zdá se, že Apple vytáhl z rukávu opravdové eso. Kapesní zařízení s opravdu jednoduchým ovládáním si svůj trh určitě najde. Těžko teď soudit, jak to nakonec dopadne, ovšem možná za pár let budeme na tyto dny vzpomínat jako na začátek něčeho velkého.
Tématické zařazení: