Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
S Macem nad hlavou
cube_spaceship
12. dubna 2001, 00.00 | Realista nebo snílek? Budou vesmírem poletovat stovky Maců?
Ne, že by se Mac už sem tam vesmírem neproletěl, ale proti projektu, který chystá Dennis Wing ze společnosti SkyCorp, to tedy zdaleka nic není.
Dennis si totiž neusmyslel nic menšího, než vybudovat celosvětovou síť serverů, a aby to nebyla zas tak obyčejná myšlenka, tak má na mysli servery, pracující na oběžné dráze. Kromě toho, že servery budou podle jeho projektu poskytovat webhosting a e-mail, budou i zprostředkovávat bezdrátový přístup na Internet pro každého, prakticky bez ohledu na jeho polohu na zemi.
Asi tušíte, že Dennis patří mezi lidi, kteří “mají vkus” (viz Karel Heřmánek a film Smrt krásných srnců). Jako dlouholetý uživatel Maců si pro svůj projekt nemohl vybrat jiný počítač, než G4 (nejspíš to bude Cube, případně její modifikace). Dennis považuje Macy a Mac OS za výrazně spolehlivější a ovladatelnější, než konkurenční stroje (nakonec, Mac OS je podle serveru spaceref.com z hlediska bezpečnosti certifikován U.S.Army, na rozdíl od NT a Linuxu).
Kromě toho to není, jak jsme řekli, první pobyt Maců ve vesmíru, sám Wingo byl v devadesátých letech u experimentu, kdy se na počítačích Macintosh II, umístěných na palubě raketoplánu, zkoumaly vlivy změn gravitačních sil. Současný projekt podporuje i Apple (s nápadem se Dennis obrátil mailem osobně na Steva Jobse) - poskytlo na pokusnou fázi hardware, technickou podporu a prostor na svých stránkách.
Dennis Wingo vyvolal samozřejmě vlnu kritiky, která se ale nezaměřuje na jeho volbu Macu jako serveru, ale na celou koncepci a proveditelnost projektu. V prvé řadě jde o finanční stránku věci – tradiční výrobci satelitů nejsou příliš nadšeni jeho tvrzením, že satelity jsou příliš komplikované a předražené, neboť běžně stojí desítky milionů dolarů. Wingo se chce vyhnout mnoha technickým obtížím (a vysoké ceně) tím, že satelity budou smontovány z několika dílů až na oběžné dráze a poté ručně vypuštěny. Konstrukce má být co nejjednodušší, zejména nebudou muset satelity ve funkčním stavu vydržet vysoké přetížení při startu ani změny gravitace při přechodu na oběžnou dráhu, což má přinést ohromné finanční úspory. Mimochodem, skládání satelitů na oběžné dráze je postup, který se NASA líbí a cesta, kudy by se ráda v budoucnu ubírala.
Další výtkou je, že je něco jiného vynést na oběžnou dráhu satelit a uskutečnit pokusná spojení, něco jiného ale je komerční provoz. Dennis plánuje vynesení celkem 544 satelitů, které budou pokrývat zřejmě většinu zemského povrchu. Vzhledem k oběžným drahám bude satelit ve spojení s uživatelem vždy asi 15 minut, pak ho musí předat kolegovi, což při větším provozu bude celkem oříšek. Navíc, podle zatímních informací je pro projekt tohoto rozměru zapotřebí řada povolení, která není jednoduché získat. Zatím koncem minulého roku podepsal Dennis Wingo smlouvu s NASA, která mu za poplatek 2 milionů USD vynese na podzim roku 2001 na oběžnou dráhu první satelit, který je definován jako pokusný, sloužící k výzkumu nových technologií.
Po technické stránce počítá Dennis s tím, že satelity budou obsahovat počítač s procesorem G4, nejčastěji se mluvilo o CUBE, s operačním systémem Mac OS X Server. Spojení směrem k zemi má být zajištěno modifikovanou technologií AirPort, uživatelé dole dostanou speciální bezdrátové modemy, bližší informace zatím zveřejněny nebyly.
Tématické zařazení: