Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Sedmnácti palec na cestách aneb Největší z rodiny PowerBooků.
14. listopadu 2005, 00.00 | Mít možnost na pár dnů testovat 17" PowerBook byl již dlouhou dobu můj sen. A to jak z důvodu eventuelního nákupu, který zvažuji, tak z čistě osobních důvodů - každý produkt s logem Applu je příjemné mít na pár dnů půjčený k testování a zkoušení, co vše snese.
Mít možnost na pár dnů testovat 17" PowerBook byl již dlouhou dobu můj sen. A to jak z důvodu eventuelního nákupu, který zvažuji, tak z čistě osobních důvodů - každý produkt s logem Applu je příjemné mít na pár dnů půjčený k testování a zkoušení, co vše snese. PowerBook 17" jsem měl možnost vždy testovat pouze chvilkově (převážně na výstavách či v Apple Storech), a tak jsem se těšil, až dorazí messenger s velkou černou krabicí nesoucí nápis PowerBook 17" a já jej budu moci podrobit hloubkové analýze.
Samotný stroj jsem dostal k zápůjčce zrovna v době, kdy došlo k představení nové řady PowerBooků a dnešní recenze se tedy týká stroje představeného v lednu tohoto roku, nikoliv nejnovějšího modelu. Z toho důvodu se tento článek zaměří na všechny novinky, kterými PowerBooky disponují - především Sudden Motion Sensor a vylepšený Trackpad a tím, co může 17" displej u přenosného počítače nabídnout. PowerBook 17" jsme zatím na našich stránkách nerecenzovali a tak se jedná o premiéru Největšího z PowerBooků.
Za zapůjčení děkujeme společnosti Quentin, která provozuje internetový obchod dtpobchod.cz a testovaný PowerBook nabízí za cenu 65 000,- Kč bez DPH.
Na první pohled
Jak jsme již u PowerBooků zvyklí, aluminiový plášť je první věc, které si uživatel všimne. I když může na první pohled vypadat "laciněji" oproti Titanium PowerBookům, hlavní předností je bezpochyby odolnost proti poškrábání a odlupování, která se u Titania bohužel projevovala. Vzhledem k tomu, že ještě stále vlastním PowerBook řady Titanium, bude se jednat i o určité srovnání těchto dvou generací přenosných počítačů. V každém případě Aluminiový povrch zajišťuje PowerBooku lepší ochranu a větší odolnost před nepřízní osudu (nebo spíše před nevhodným zacházením). Všechny vstupy a výstupy jsou po levé a pravé straně PowerBooku, zadní část obsahuje kloub displeje - ten při otevření "zajíždí" za zadní roh. Samotný displej je tenký cca 8 mm a vyžaduje pouze minimální sílu pro otevření a změnu náklonu - pokud jste zvyklí, že musíte vyvíjet přílišnou sílu při otevírání a zavírání displeje, tak u PowerBooku této řady jde změna úhlu displeje měnit opravdu malíčkem a zcela lehce. Umístění kloubu v celé zadní části je logickým vyústěním problémů s Titanium PowerBooky, u kterých docházelo k "vyskakování" LCD displeje z kloubů - ten byl navíc umístěn za zadní hranou počítače a byl tak při přenášení hodně namáhán otřesy. Kloubem v zadní části disponují i iBooky a zkušenost ukázala, že toto řešení je dostatečně funkční a odolné. Výstupy po stranách počítače zajišťují snadný přistup (oproti řešení u Titanium PowerBooků), na druhou stranu se může stát, že vám kabely jdou jak z levé, tak pravé strany počítače a ten se tak podobá spíše přerostlému HUBu.
Displej, klávesnice, trackpad
Pod 17" displejem s rozlišením 1 440 x 900 bodů (tím nyní disponuje nová řada 15" PowreBooků) se nachází stříbrná klávesnice, která se v šeru a za tmy rozsvítí. Uživatel má možnost si nastavit intenzitu podsvícení klávesnice tak, aby ho nerušilo. Stejně automaticky jako podsvícení klávesnice se zachová i displej, které se za tmy ztlumí. Pro noční pracanty se jedná o příjemnou funkci - mohou pracovat i za zhoršených světelných podmínek a přitom nerušit nikoho dalšího v místnosti. Podobným řešením (pro jiné počítače) je nákup samostatné USB lampičky, která se zapojí do USB portu a osvětluje pouze klávesnici - vyrábí například Kensington.
Trackpad působí obyčejným dojmem a nabízí standardně jedno tlačítko, které pro ovládání Mac OS X stačí (pravé tlačítko myši se simuluje podržením klávesy CTRL). Pro posun celým dokumentem lze přesto Trackpad použít - stačí na něj místo jednoho prstu položit prsty dva a počítač automaticky veškeré pohyby po citlivé plošce vyhodnotí jako posun v dokumentu či okně vertikálním nebo horizontálním směrem. Tímto způsobem je nahrazeno kolečko u myši. Chytrý způsob, na který si rychle zvyknete - zatímco řada PC notebooku vyhrazuje část plošky pro posun dokumentem (proužek v pravé části trackpadu), řešení s dvěma prsty je uživatelsky "přítulnější". Má menší výtka k trackpadu směřuje na jeho velikost, která se mi jeví jako přehnaná. Může se totiž stát, že se při psaní nebo při práci s trackpadem omylem dotknete citlivé plošky na více místech najednou, což má zpravidla za následek zběsilý přeskok kurzoru na zcela opačnou část obrazovky, než jste zamýšleli.
Padááááááááááámmmmmmmmm!
Pohybový senzor (Sudden Motion Sensor) je součást PowerBooku, kterou asi žádný majitel tohoto stroje nechce zažít v akci. Ten totiž neustále kontroluje pohyb počítače a v případě pádu umí zastavit pevný disk a omezit tak poškození dat při dopadu na zem. Ani já jsem se nepustil do testování pádu PowerBooku přes hranu stolu, přesto Sudden Motion Sensor nabízí i jiné možnosti využití. Pár týdnů po uvedení této funkce se objevily aplikace, které umí s výstupy z tohoto senzoru pracovat. Senzor kontroluje nejenom zrychlení v určitém směru, ale i náklon notebooku, otočení kolem jednotlivých os a v podstatě má přesnou představu o tom, v jakém stavu se zrovna PowerBook nachází. PowerBook se pak dá použít jako samotný ovladač a jeho pohyby ovládat hry jako je Neverball či letecké a automobilové simulátory. Pokud vás Sudden Motion Sensor zajímá více, doporučuji vám dva články, jejichž autorem je Amit Singh a jsou k nahlédnutí na jeho stránkách kernelthread.com (ams, ams2hid). Pro lepší dokreslení jsou zde k nahlédnutí i dvě videa využití senzoru při hraní her (Neverball a automobilové simulátory).
Praktické zkušenosti
U přenosných počítačů je jedním z klíčových kritérií výdrž baterie. Sedmnáctka vydržela přehrávat DVD 2,5 hodiny bez adaptéru při zapnutém Wi-Fi a Bluetooth a rozzářeném displeji. V případě omezení vydržela při životě necelé 3,5 hodiny, což se dá u takto rozměrného stroje považovat za slušný výkon. Stejně jako u Titania, i zde můžete vyměnit baterii při spánku a nechat počítač pár okamžiků zcela bez baterie.
Váha 3,1 kg je na zádech v batohu docela cítit, přesto v kategorii 17" počítačů nepatří tento PowerBook k nejtěžším. Pokud jste při přenášení přenosného počítače zvyklí jej uchopit do jedné ruky a ve vodorovné poloze s ním cestovat po místnosti, u 17" PowerBooku se jedna o téměř atletický výkon. Za prvé udržet jej v horizontální poloze vyžaduje sílu, za druhé má člověk strach, aby se nerozlomil.
Standardně je PowerBook dodáván s 512 MB RAM s možností rozšíření až na 2 GB a upgrade paměti není nutné řešit návštěvou servisu, ale je možné si tento zásah udělat zcela sám. Pro komunikaci se světem slouží integrované Bluetooth 2.0+EDR (Enhanced Data Rate) a géčkové Wi-Fi známé pod označením AirPort Extreme. Dále nechybí podpora USB 2.0, FireWire 400 a 800, gigový Ethernet, modem či S-video výstup. Pro vyšší rozšiřitelnost slouží slot pro PCMCIA kartu. Slot-loading mechanika (SuperDrive) si poradí s 8x zápisem na DVD±RW/CD-RW. Interní všesměrový mikrofon může být nahrazen externím zařízením, jež lze připojit přes minijack kombinující audio vstup (Line in) a optický digitální vstup. Totéž platí i pro výstup, jež kombinuje výstup na sluchátka a digitální optický výstup. V případě, že velikost a rozlišení 17" displeje není pro vaší práci dostatečná, je možné k PowerBooku připojit 30" Apple Cinema Display pomocí Dual-link DVI portu a interní grafické karty ATI Mobility Radeon 9700 se 128 MB DDR SDRAM. Oproti multimediálním notebookům od jiných výrobců nedisponuje PowerBook čtečkou karet či integrovaným TV tunerem. Pokud uživatel potřebuje rozšířit funkčnost například o DVB-T tuner, je nutné sáhnout po řešení třetích výrobců - většinou v podobě PC karty či externího zařízení, které se připojuje přes USB či FireWire.
Powerbook se vyznačuje tichým chodem a donutit větráčky k pohybu vyžaduje intenzivní zátěž procesoru. Notebooku od Applu je často vyčítáno přílišné topení a ani 17" PowerBook na tom není jinak. Uživatel tak nákupem získá nejenom výkonný stroj se slušným rozsahem funkcí, ale i menší přímotop. Zvláště v letních měsících není příjemné mít na klíně rozpálený notebook. Teď trochu přeháním, ale PowerBooky jsou prostě stroje, které umí topit a při práci na klíně je to bohužel znát.
I přes své rozměry působí 17" PowerBook vcelku subtilním dojmem a to především díky tloušťce 2,6 cm. Výkonnostně se jedná o slušnou přenosnou pracovní stanici, pro hrubou představu o výkonu doporučuji stránky benchmarkové aplikace xbench, kde jsou tabulky srovnání jednotlivých strojů a porovnáním můžete zjistit poměr výkonu oproti vaší současné konfiguraci. I přes slušnou grafickou kartu se nejedná o počítač určený pro hraní posledních akčních hitů - demo Dooma 3 se sice hýbalo, ale občasné záškuby obrazovky způsobovaly problematické zacílení nepřátel a hra se nechovala plynule.
17" PowerBook se samozřejmě rychlostně nemůže rovnat Power Macu G5 a dokáže být dostatečně kvalitním přenosným pracovištěm všem, kteří nepotřebují hrubý výkon Power Maců a preferují maximální úhlopříčku displeje a rozlišení (nový model disponuje rozlišením 1 680 x 1 050). Nemyslím si, že by byl určen klasickým nomádům, kteří vyndají z tašky PowerBook na jakémkoliv místě a jsou schopni s ním pracovat (připojit na internet, vyřídit poštu a podobně). PowerBook 17" je spíše určen uživatelům, kteří se pravidelně přemísťují mezi 2-3 pracovišti, kde počítač využívají, ale nemají potřebu s ním pracovat v kavárně či v letadle. V každém případě tuto cílovou skupinu sedmnácti palec od Applu nezklame - je povedený jak po designové stránce, tak po té funkční. Výkonnostně by s ním neměl mít problém nikdo. Pouze ti, kdo pro své aplikace vyžadují extrémně silný procesor, by měli nákup přenosného počítače jako primárního stroje zvážit - omezení především v rychlosti pevného disku a procesoru jsou přeci jenom proti stolním počítačům znát.
Apple PowerBook 17" | |
Model | M9689 |
Procesor | 1.67 GHz PowerPC G4, 512 kB Level 2 cache |
Paměť | 512 MB PC2700 (333MHz) DDR SDRAM (2 SO-DIMM sloty, až 2 GB) |
Display | LCD 17", 1440 x 900 širokouhlý |
Grafika | ATI Mobility Radeon 9700, 128 MB |
Pevný disk | 100 GB Ultra ATA/100, 5400 rpm |
Mechanika | 8x SuperDrive DVD±RW / CD-RW |
Komunikace |
Ethernet (10/100/1000BASE-T Gigabit) Wi-fi (54 Mbps Airport Extreme) Bluetooth (2.0 + EDR) Modem (56K V.92) |
Operační systém | Mac OS X v10.3 Panther |
Software | Mail, iChat, Safari, Sherlock, Address Book, QuickTime, iLife (includes iTunes, iPhoto, iMovie HD, GarageBand a iDVD[4]), iSync, iCal, DVD Player, Classic environment, Acrobat Reader, Art Directors Toolkit, EarthLink TotalAccess, FileMaker Pro Trial, GraphicConverter, OmniGraffle, OmniOutliner, QuickBooks pro Mac New User Edition, Microsoft Office 2004 pro Mac Test Drive, Zinio Reader, Xcode Developer Tools a Apple Hardware Test |
Ostatní | 1 x FireWire 400, 1 x FireWire 800, 2 x USB 2.0, 1 x CardBus, DVI výstup, S-Video výstup, audio digitální vstup/minijack, převodník DVI na VGA, 2 vestavěné stereo reproduktory, interní mikrofon, Lithium-ionové baterie (58 wattů, až 4,5 hodin provozu) |
Rozměry (cm) | 2,6 x 39,2 x 25,9 |
Hmotnost (kg) | 3,1 |