Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Sedmnáctka do řady
Apple_LCDmonitor
22. května 2001, 00.00 | Apple nenechává místo po klasickém 17“ CRT dlouho volné – řada LDC displejů je nyní kompletní.
Nikdo už nemůže být na pochybách, nedávné stažení posledního klasického, tedy CRT, monitoru z on-line obchodu Apple bylo skutečně předzvěstí uvedení dalšího LCD panelu. Aktuální vývojářská konference WWDC v San Jose se tak stala vítanou příležitostí k představení následovníka klasické 17ky, 17“ LCD panelu Apple Studio Display.
Doplněním logické řady panelů se tak Apple stává ve světovém měřítku prvním výrobcem desktopů, který se zaměřil jen na LCD panely – a neopomněl patřičně zdůraznit výrazné energetické úspory tohoto kroku, což je určitě věc, na kterou obyvatelé Států (a v Kalifornii asi dvojnásob) poslední dobou dobře slyší.
Po technické stránce se chce až rouhavě poznamenat – nic nového. Tedy pokud něco podobného lze o LCD panelech Apple říci.
Monitor opět těží z ověřených předností aktivní TFT obrazovky s antireflexní úpravou. Ty jsou navíc podpořeny čistě digitálním vstupem dat, který bude mít určitě znovu velký podíl na tradičně skvělých barvách, nezkresleném obrazu a výborné ostrosti, jak je známe ze zbývajících dvou LCD panelů Apple.
Viditelná úhlopříčka 17“ a maximální (a tím doporučené) rozlišení 1280 x 1024 pixelů staví, pokud jde o množství zobrazené informace, tento monitor na úroveň klasických 21“ monitorů. Toto tvrzení je samozřejmě pravdivé jen tehdy, pokud souhlasíme s doporučením odborníků, kteří vyšší rozlišení (např. 1600 x 1200) na 21“ CRT monitoru nepovažují za příliš ergonomické.
Pokud jde o ostatní parametry, v řadě LCD monitorů se blíží spíše proslulé 22“ LCD Cinema Display; zorné úhly jsou 160°, kontrast 350:1 a jas 200cd/m, monitor si samozřejmě zachovává i velmi malou hodnotu doznívání, důležitou pro práci s videem a gamesníky. Monitor zvládne rozlišení 640 x 480, 800 x 600, 1024 x 768 a 1280 x 1024, což je ono doporučené, optimální rozlišení.
Vzhledem k plně digitálnímu vstupu zůstává uživateli jen možnost nastavit usínání monitoru a jeho jas. Digitální připojení má ale kromě skvělého obrazu ještě jeden, trošku méně příjemný důsledek. Monitor samozřejmě připojíte jen ke grafickým kartám s odpovídajícím výstupem – což běžné ATIny ve starších G3/G4 rozhodně nejsou.
A jak je to s cenami a s dostupností?
17“ LCD Apple Studio Display je (stejně jako ostatní monitory) na stránkách on-line obchodu Apple dostupný již nyní, a to za skvělou cenu 999 USD.
Cena 15“ LCD Apple Studio Display klesá na 599 USD, a co víc, Apple zlevňuje i svůj největší LCD panel, 22“ Apple Cinema Display, na 2.499 USD. A stále jsou k dispozici (i když ne na on-line obchodu Apple) zásoby 17“ CRT Apple studio Display – například CompUsa ho dnes nabízel za necelých 500 USD.
Před pár dny či týdny jste si v jednom velkém deníku mohli přečíst, jak ceny LCD panelů zřejmě dosáhly svého momentálního dna a dále nebudou klesat. Kdo se zařídil podle doporučení, že je čas koupit, možná si to bude brzy trošku vyčítat. Když postavíte technickou úroveň LCD panelů Apple, podpořenou takto sníženými cenami, proti konkurenci, je jasné, že výrobci jednodušších modelů budou muset brzy opět se svojí cenou dolů. Apple tak zřejmě brzy, i když zprostředkovaně, přinese radost i uživatelům počítačů ostatních platforem.
Tématické zařazení: